Druhé největší litevské město (300 000 obyvatel) leží cca 120 km severozápadně od litevské metropole Vilniusu. Ve městě se stékají řeky Nemunas a Neris, před městem je přehradou vytvořena největší vodní plocha v Litvě. Kaunas leží na páteřní železnici mezi Vilniusem a Klajpedou, železnice odtud odbočuje také do lotyšské Rigy. Kaunas je historické i průmyslové město se zachovalými památkami i rozlehlými sídlišti. Základem městské dopravy jsou trolejbusy (Kaunas je jedním ze dvou litevských měst provozujících trolejbusy). Druhé největší litevské město (300 000 obyvatel) leží cca 120 km severozápadně od litevské metropole Vilniusu. Ve městě se stékají řeky Nemunas a Neris, před městem je přehradou vytvořena největší vodní plocha v Litvě. Kaunas leží na páteřní železnici mezi Vilniusem a Klajpedou, železnice odtud odbočuje také do lotyšské Rigy. Kaunas je historické i průmyslové město se zachovalými památkami i rozlehlými sídlišti. Základem městské dopravy jsou trolejbusy (Kaunas je jedním ze dvou litevských měst provozujících trolejbusy).
Nově zrekonstruované hlavní nádraží leží východně od centra, obklopené na severu novější zástavbou. Končí zde vlaky z Vilniusu, které ve špičce jezdí zhruba každou hodinu. Dostat se odtud můžete také do přímořské Klajpedy i do lotyšské Rigy. U hlavního nádraží můžete přestoupit na trolejbusy do všech hlavních částí města, konečnou nebo nácestnou zastávku tu mají také autobusové linky. Nedaleko od nádraží vlakového se buduje zcela nové autobusové nádraží - místo něj je pro autobusy provizorně vyhrazena jedna vedlejší ulice i s kvalitně provedenými označníky a s jízdními řády. I zde je... Nově zrekonstruované hlavní nádraží leží východně od centra, obklopené na severu novější zástavbou. Končí zde vlaky z Vilniusu, které ve špičce jezdí zhruba každou hodinu. Dostat se odtud můžete také do přímořské Klajpedy i do lotyšské Rigy. U hlavního nádraží můžete přestoupit na trolejbusy do všech hlavních částí města, konečnou nebo nácestnou zastávku tu mají také autobusové linky. Nedaleko od nádraží vlakového se buduje zcela nové autobusové nádraží - místo něj je pro autobusy provizorně vyhrazena jedna vedlejší ulice i s kvalitně provedenými označníky a s jízdními řády. I zde je příměstská doprava řešena soukromými dopravci bez jakékoli provázanosti s dopravou městskou.
Historické centrum leží těsně u soutoku obou řek a rozrůstá se dále východním směrem, kde leží dlouhá rovná pěší zóna, okolo které jezdí většina trolejbusových a autobusových linek dvěma dlouhými jednosměrkami. Nad historickým centrem stoupá zástavba do kopce severovýchodním směrem, kde leží největší kaunaská sídliště. Paneláky se stavěly také západním směrem za řekou Neris. Velká část (dnes již nefunkčního) průmyslu leží ve východní části města. Ke kaunaské přehradě jezdí i trolejbusy, ale pouze v letní sezoně. Poblíž centra najdete také dvě pozemní lanovky - jednu severně od dlouhé pěší... Historické centrum leží těsně u soutoku obou řek a rozrůstá se dále východním směrem, kde leží dlouhá rovná pěší zóna, okolo které jezdí většina trolejbusových a autobusových linek dvěma dlouhými jednosměrkami. Nad historickým centrem stoupá zástavba do kopce severovýchodním směrem, kde leží největší kaunaská sídliště. Paneláky se stavěly také západním směrem za řekou Neris. Velká část (dnes již nefunkčního) průmyslu leží ve východní části města. Ke kaunaské přehradě jezdí i trolejbusy, ale pouze v letní sezoně. Poblíž centra najdete také dvě pozemní lanovky - jednu severně od dlouhé pěší zóny a druhou jižně od historického jádra na jižním břehu řeky. Obě lanovky jsou spíše turistickou atrakcí. Vozidla pocházejí z 30. let 20. století.
Veřejnou dopravu v Kaunasu organizuje městská společnost KVT, všechny trolejbusy a městské autobusy provozuje dopravce Kauno Autobusai, který nasazuje na 14 trolejbusových a cca 45 autobusových linek zhruba 150 trolejbusů a přibližně 220 autobusů. Vedle klasických linek MHD fungují v Kaunasu také taxibusy, neboli 7 mikrobusových linek jezdících po předem stanovených trasách. Vlastně taková regulovaná podoba maršrutek. Na těchto linkách číselné řady 51 - 57 jezdí nové žlutobílé mikrobusy s odlišným, mírně vyšším, tarifem než jiné linky MHD. I tyto mikrobusy jsou uváděny v dopravní mapě. Veřejnou dopravu v Kaunasu organizuje městská společnost KVT, všechny trolejbusy a městské autobusy provozuje dopravce Kauno Autobusai, který nasazuje na 14 trolejbusových a cca 45 autobusových linek zhruba 150 trolejbusů a přibližně 220 autobusů. Vedle klasických linek MHD fungují v Kaunasu také taxibusy, neboli 7 mikrobusových linek jezdících po předem stanovených trasách. Vlastně taková regulovaná podoba maršrutek. Na těchto linkách číselné řady 51 - 57 jezdí nové žlutobílé mikrobusy s odlišným, mírně vyšším, tarifem než jiné linky MHD. I tyto mikrobusy jsou uváděny v dopravní mapě.
Do vozidel MHD se nastupuje pouze předními dveřmi, buďto je nutné označit elektronickou jízdenku (na čipové kartě) a nebo si koupit jednorázovou papírovou jízdenku u řidiče. Čipovou kartu je možné sehnat v trafikách a nabít si na ní buďto peněžní obnos nebo časový kupon. Všechny zastávky jsou stálé, standardem jsou i zastávkové jízdní řády v typicky litevské válcové podobě. Na mnoha zastávkách jsou také elektronické LED panely s aktuálními odjezdy nejbližších spojů. Do vozidel MHD se nastupuje pouze předními dveřmi, buďto je nutné označit elektronickou jízdenku (na čipové kartě) a nebo si koupit jednorázovou papírovou jízdenku u řidiče. Čipovou kartu je možné sehnat v trafikách a nabít si na ní buďto peněžní obnos nebo časový kupon. Všechny zastávky jsou stálé, standardem jsou i zastávkové jízdní řády v typicky litevské válcové podobě. Na mnoha zastávkách jsou také elektronické LED panely s aktuálními odjezdy nejbližších spojů.
Trolejbusy potkáte v Kaunasu téměř všude. Nejdůležitější jsou pro obsluhu "severní sídlištní terasy" ležící severovýchodně nad centrem města. Linkové vedení je poměrně složité - část linek je polookružních s různým objezdem centra města. Protisměrně tak ve stejné trase jezdí linky 9+12, 13+14 a 15+16. Linka 5 zajíždí ke kaunaské přehradě jen v letní sezoně. Ze 14 linek jich 13 jezdí celotýdenně. Intervaly jsou různé, ve špičkách všedních dnů se pohybují mezi 8 a 15 minutami, o víkendech cca mezi 13 a 26 minutami. Vybrané spoje označené přívlastkem N jezdí v noci. Trolejbusy potkáte v Kaunasu téměř všude. Nejdůležitější jsou pro obsluhu "severní sídlištní terasy" ležící severovýchodně nad centrem města. Linkové vedení je poměrně složité - část linek je polookružních s různým objezdem centra města. Protisměrně tak ve stejné trase jezdí linky 9+12, 13+14 a 15+16. Linka 5 zajíždí ke kaunaské přehradě jen v letní sezoně. Ze 14 linek jich 13 jezdí celotýdenně. Intervaly jsou různé, ve špičkách všedních dnů se pohybují mezi 8 a 15 minutami, o víkendech cca mezi 13 a 26 minutami. Vybrané spoje označené přívlastkem N jezdí v noci.
Těsně před otevřením je nový most přes řeku Nemunas u konečné trolejbusů 1 a 4. Obytné čtvrti za řekou tak dostanou nejen rychlejší spojení s městem, ale i trolejbusy, které se díky novému mostu dostanou poprvé i za řeku. I když byl vozový park modernizován novými trolejbusy a ty staré se také průběžně renovují, bohužel je jejich velkým hendikepem trolejové vedení, které především v obloucích a na křižovatkách tento druh dopravy výrazně zpomaluje. Za trest je projížďka četnými a obřími kruhovými křižovatkami v severovýchodních sídlištích. Těsně před otevřením je nový most přes řeku Nemunas u konečné trolejbusů 1 a 4. Obytné čtvrti za řekou tak dostanou nejen rychlejší spojení s městem, ale i trolejbusy, které se díky novému mostu dostanou poprvé i za řeku. I když byl vozový park modernizován novými trolejbusy a ty staré se také průběžně renovují, bohužel je jejich velkým hendikepem trolejové vedení, které především v obloucích a na křižovatkách tento druh dopravy výrazně zpomaluje. Za trest je projížďka četnými a obřími kruhovými křižovatkami v severovýchodních sídlištích.
Vozový park trolejbusů sestává z asi stovky standardních vozů Škoda 14Tr pocházejících z 80. a 90. let. Nejnovější dodávka těchto vozidel byla v roce 1998. Několik vozů stejného typu bylo také zakoupeno jako ojeté z Plzně a z estonského Tallinu. V letech 2004-6 bylo pořízeno 45 standardních nízkopodlažních trolejbusů Solaris Trollino 12. Všechny trolejbusy mají zelený nátěr. Ve vozovně lze vidět ještě vozy v původním červenokrémovém nátěru. Zdejší dopravce také vypravuje na zvláštní komerční jízdy muzejní trolejbus Škoda 9Tr z roku 1970 ve dvoudveřovém provedení. Vozový park trolejbusů sestává z asi stovky standardních vozů Škoda 14Tr pocházejících z 80. a 90. let. Nejnovější dodávka těchto vozidel byla v roce 1998. Několik vozů stejného typu bylo také zakoupeno jako ojeté z Plzně a z estonského Tallinu. V letech 2004-6 bylo pořízeno 45 standardních nízkopodlažních trolejbusů Solaris Trollino 12. Všechny trolejbusy mají zelený nátěr. Ve vozovně lze vidět ještě vozy v původním červenokrémovém nátěru. Zdejší dopravce také vypravuje na zvláštní komerční jízdy muzejní trolejbus Škoda 9Tr z roku 1970 ve dvoudveřovém provedení.
Autobusová flotila kaunaského dvorního dopravce čítá zhruba 220 vozidel. Oproti Vilniusu je na tom o něco lépe v poměru nově kupovaných vozidel oproti nákupu z druhé ruky. Na největší novodobou dodávku 55 standardních Solarisů v letech 2004-5 navázalo v roce 2012 celkem 24 dalších standardních Solarisů a v roce 2014 přišlo 15 standardních autobusů Iveco se španělskou karoserií Castrosua. Všechny nové vozy jezdí v červeném nátěru. Autobusová flotila kaunaského dvorního dopravce čítá zhruba 220 vozidel. Oproti Vilniusu je na tom o něco lépe v poměru nově kupovaných vozidel oproti nákupu z druhé ruky. Na největší novodobou dodávku 55 standardních Solarisů v letech 2004-5 navázalo v roce 2012 celkem 24 dalších standardních Solarisů a v roce 2014 přišlo 15 standardních autobusů Iveco se španělskou karoserií Castrosua. Všechny nové vozy jezdí v červeném nátěru.
Většinu vozového parku ale tvoří vozy z druhé ruky. Nejčastější zemí původu těchto ojetých autobusů je Holandsko. Odtud putovalo do Kaunasu mnoho standardních autobusů značek Den Oudsten, Berkhof a Van Hool. Od posledně jmenovaného typu by měl mít kaunaský dopravce také několik dvoukloubových vozidel! O víkendu se ale svezete prakticky jen novými vozy. Většinu vozového parku ale tvoří vozy z druhé ruky. Nejčastější zemí původu těchto ojetých autobusů je Holandsko. Odtud putovalo do Kaunasu mnoho standardních autobusů značek Den Oudsten, Berkhof a Van Hool. Od posledně jmenovaného typu by měl mít kaunaský dopravce také několik dvoukloubových vozidel! O víkendu se ale svezete prakticky jen novými vozy.