Vozový park tramvají k červenci 2007 se skládá z těchto vozidel. Základem jsou klasické tramvaje T3SU z 80. let. Celkem jich je ve stavu necelých 80. Z toho přes 20 je dlouhodobě odstavených pro nepotřebu. Oproti minulosti totiž výrazně kleslo vypravení tramvají, také z důvodu částečného utlumení výroby v železárnách. Nyní odstavené vozy čekají na další využití. Provozní tramvaje T3 jezdí v původním stavu, částečná modernizace byla provedena pouze u 4 vozidel. Ta spočívala v rekonstrukci interiéru. Výzbroj zůstala původní odporová. Do budoucna se údajně počítá se zahájením modernizací... Vozový park tramvají k červenci 2007 se skládá z těchto vozidel. Základem jsou klasické tramvaje T3SU z 80. let. Celkem jich je ve stavu necelých 80. Z toho přes 20 je dlouhodobě odstavených pro nepotřebu. Oproti minulosti totiž výrazně kleslo vypravení tramvají, také z důvodu částečného utlumení výroby v železárnách. Nyní odstavené vozy čekají na další využití. Provozní tramvaje T3 jezdí v původním stavu, částečná modernizace byla provedena pouze u 4 vozidel. Ta spočívala v rekonstrukci interiéru. Výzbroj zůstala původní odporová. Do budoucna se údajně počítá se zahájením modernizací tramvají T3 včetně moderní výzbroje a nízkopodlažní střední části. Na tramvajích T3 se výrazně projevuje kritický nedostatek financí v podobě omšelého nátěru a různých drobných detailů. Zkrátka opravuje se jen to nejnutnější. Částečně modernizované tramvaje jezdí v zelenobílém nátěru, původní vozy jsou červenokrémové nebo reklamní.
Další početnou skupinou vozidel jsou obousměrné tříčlánkové KT8D5. Nyní jich jezdí 19, z toho 6 je po rekonstrukci s vloženým nízkopodlažním článkem. Původně bylo těchto tramvají mnohem víc, ale pro nepotřebu byla část odprodána do nedalekého Miskolce. Rekonstrukce na typ KT8D5.N2 je již důkladná, ovšem oproti podobným přestavbám v ČR je také velmi úsporná. Nejnovější rekonstruované vozidlo již ani nemá výklopnou plošinu pro vozíčkáře. Vozy po rekonstrukci jezdí v červenobílém nátěru po vzoru brněnského DP. Posledním typem košických tramvají jsou vozy T6A5 z počátku 90. let v počtu 30 kusů....Další početnou skupinou vozidel jsou obousměrné tříčlánkové KT8D5. Nyní jich jezdí 19, z toho 6 je po rekonstrukci s vloženým nízkopodlažním článkem. Původně bylo těchto tramvají mnohem víc, ale pro nepotřebu byla část odprodána do nedalekého Miskolce. Rekonstrukce na typ KT8D5.N2 je již důkladná, ovšem oproti podobným přestavbám v ČR je také velmi úsporná. Nejnovější rekonstruované vozidlo již ani nemá výklopnou plošinu pro vozíčkáře. Vozy po rekonstrukci jezdí v červenobílém nátěru po vzoru brněnského DP. Posledním typem košických tramvají jsou vozy T6A5 z počátku 90. let v počtu 30 kusů. Tyto tramvaje mají původní černá koženková sedadla, čtyřdílné skládací dveře a pozoruhodné původní uspořádání sedaček vždy do oddílů 2+2 nebo 2+1 proti sobě. Jezdí většinou v novém zelenobílém nátěru, ale některé ještě uvidíte v původním červenokrémovém laku. Zajímavostí košických tramvají je částečná nebo úplná neexistence blokování dveří. Tramvaje tak v obratištích jezdí běžně s otevřenými dveřmi.
Košický DP má ve své vozovně schováno několik historických pokladů, se kterými bohužel do ulic moc často nevyjíždí. Kromě několika dvounápravových vozů jsou to i renovované tramvaje T1 a T2. V útrobách vozovny se schovává i pokus o modernizaci tramvaje T3 s moderní výzbrojí, označený jako T3MOD. Tramvaj má nová čela odvážného vzhledu a modrožlutý nátěr. Bohužel kvůli potížím s brzdami je vozidlo dlouhodobě odstaveno. Autobusové linky obsluhují zbylá sídliště, doplňují či překrývají tramvajové i trolejbusové linky a zajišťují obsluhu zbývajících částí města. Asi nejpotřebnější jsou autobusy...Košický DP má ve své vozovně schováno několik historických pokladů, se kterými bohužel do ulic moc často nevyjíždí. Kromě několika dvounápravových vozů jsou to i renovované tramvaje T1 a T2. V útrobách vozovny se schovává i pokus o modernizaci tramvaje T3 s moderní výzbrojí, označený jako T3MOD. Tramvaj má nová čela odvážného vzhledu a modrožlutý nátěr. Bohužel kvůli potížím s brzdami je vozidlo dlouhodobě odstaveno. Autobusové linky obsluhují zbylá sídliště, doplňují či překrývají tramvajové i trolejbusové linky a zajišťují obsluhu zbývajících částí města. Asi nejpotřebnější jsou autobusy pro sídliště Ťahanovce na severozápadě Košic. Pro obsluhu tohoto sídliště byla již v dávných časech plánována tramvajová trať vedoucí po okraji sídliště, nicméně dodnes tento projekt připomíná pouze široký tramvajový pás a velkolepý nadchod, který dnes vede odnikud nikam a je po něm dokonce pojmenována přilehlá autobusová zastávka.
Autobusové linky jsou číslovány od 10 do 40, navíc jezdí další rychlíkové linky číselné řady 50 pro rychlé spojení největších sídlišť s centrem, pouze ve špičkách pracovního dne. Většina běžných denních linek jezdí ráno po 15, odpoledne po 20 a mimo špičky a o víkendu pod 30 minutách. Poměrně dlouhé intervaly kompenzuje poměrně vysoký počet linek, obsluhujících velká sídliště. Nejsilnější linkou co do intervalů je krátká 26 mezi U.S.Steel a přilehlou obcí Šaca. Do autobusů a trolejbusů se nastupuje všemi dveřmi, po osmé hodině večerní je zaveden nástup pouze předními, ale lidé to zjevně... Autobusové linky jsou číslovány od 10 do 40, navíc jezdí další rychlíkové linky číselné řady 50 pro rychlé spojení největších sídlišť s centrem, pouze ve špičkách pracovního dne. Většina běžných denních linek jezdí ráno po 15, odpoledne po 20 a mimo špičky a o víkendu pod 30 minutách. Poměrně dlouhé intervaly kompenzuje poměrně vysoký počet linek, obsluhujících velká sídliště. Nejsilnější linkou co do intervalů je krátká 26 mezi U.S.Steel a přilehlou obcí Šaca. Do autobusů a trolejbusů se nastupuje všemi dveřmi, po osmé hodině večerní je zaveden nástup pouze předními, ale lidé to zjevně příliš nerespektují. Jedinou výjimkou, kde se nastupuje pouze předními dveřmi po celý den, je obávaná linka 11. Čím je tato linka tak zvláštní? Jako jediná obsluhuje obrovské romské ghetto - sídliště Luník IX. Pro provoz na této lince je vyčleněno jedno vozidlo - Ikarus 415 a kromě řidiče je ještě přítomen minimálně jeden průvodčí, který při nástupu důsledně kontroluje jízdenky. Linka 11 vede přímo z centra a konečná zastávka na vybydleném sídlišti je umístěna na jeho okraji.
Nutno upozornit, že jízda touto linkou je adrenalinový zážitek. Jednak náhodný návštěvník příliš nezapadne do osazenstva autobusu a jednak pohled na zcela odstrčené a dost zdevastované sídliště nahání hrůzu již zdálky. Přítomnost průvodčích a usměrněný nástup byly zavedeny po několika případech výtržnictví, probíraných i v médiích, kdy náklady na opravy zdemolovaných vozidel asi začínaly být neúnosné. Vozový park autobusů je zčásti obměněný nízkopodlažními vozy, nicméně v posledních dvou letech se nekoupil jediný nový autobus. Starší vozy procházejí generálními opravami, část z nich nově... Nutno upozornit, že jízda touto linkou je adrenalinový zážitek. Jednak náhodný návštěvník příliš nezapadne do osazenstva autobusu a jednak pohled na zcela odstrčené a dost zdevastované sídliště nahání hrůzu již zdálky. Přítomnost průvodčích a usměrněný nástup byly zavedeny po několika případech výtržnictví, probíraných i v médiích, kdy náklady na opravy zdemolovaných vozidel asi začínaly být neúnosné. Vozový park autobusů je zčásti obměněný nízkopodlažními vozy, nicméně v posledních dvou letech se nekoupil jediný nový autobus. Starší vozy procházejí generálními opravami, část z nich nově jezdí na zemní plyn. Nejstarší autobusy jsou standardní Karosy řady 700, kterých DP vlastní přes 40 kusů. Jejich pokračovateli jsou standardní Karosy řady 900 v počtu 45 kusů. Nejstarší Karosy jezdí v rezavém červenobílém nátěru, většina autobusů však svým vzhledem ostudu nedělá - mají jednotný zelenobílý nátěr.
Mezi kloubovými autobusy jsou nejstarší Ikarusy 280 v zelenobílém nátěru již s dvoudílnými dveřmi. Těch je necelých 30. Po nich přišlo 5 kloubových Karos B741 a na linkách MHD se můžete povozit také dvěma linkovými Karosami C744. Kloubových Karos řady 900 je 15, flotilu kloubových vozů s podlahou v normální úrovni uzavírá 11 Ikarusů 435. Ze stejného soudku jsou standardní Ikarusy 415 v počtu 6 kusů. V poslední době byla kupována pouze vozidla značky Solaris. Nejvíce je patnáctimetrových (35), které mnohdy zajišťují provoz celých linek, díky čemuž je několik linek prakticky po celý den...Mezi kloubovými autobusy jsou nejstarší Ikarusy 280 v zelenobílém nátěru již s dvoudílnými dveřmi. Těch je necelých 30. Po nich přišlo 5 kloubových Karos B741 a na linkách MHD se můžete povozit také dvěma linkovými Karosami C744. Kloubových Karos řady 900 je 15, flotilu kloubových vozů s podlahou v normální úrovni uzavírá 11 Ikarusů 435. Ze stejného soudku jsou standardní Ikarusy 415 v počtu 6 kusů. V poslední době byla kupována pouze vozidla značky Solaris. Nejvíce je patnáctimetrových (35), které mnohdy zajišťují provoz celých linek, díky čemuž je několik linek prakticky po celý den garantovaně nízkopodlažních. Kloubové Solarisy jsou pouze 3, stejně jako Solarisy o délce 12 metrů. Výčet vozového parku by nebyl úplný bez 3 kusů podivného autobusu Novoplan.
Zastávkové sloupky jsou červenožluté, jízdní řády jsou schované za plexisklem, ještě donedávna byly zastávkové jízdní řády zhotovovány pomocí psacího stroje na šabloně. V současnosti jsou však jízdní řády běžně tištěné na počítači. Nicméně každá trakce má svoji barvu a ve stejné barvě jsou i šablony jízdních řádů. Čísla linek jsou také barevná a lepena na plexisklo na sloupku. Neobvyklý je způsob názvosloví zastávek MHD. Každý název zastávky má před sebou název oblasti - např. Centrum, Sever nebo název městské části. Od 1.7.2007 vstoupil v platnost nový tarifní systém. Byly přerozděleny...Zastávkové sloupky jsou červenožluté, jízdní řády jsou schované za plexisklem, ještě donedávna byly zastávkové jízdní řády zhotovovány pomocí psacího stroje na šabloně. V současnosti jsou však jízdní řády běžně tištěné na počítači. Nicméně každá trakce má svoji barvu a ve stejné barvě jsou i šablony jízdních řádů. Čísla linek jsou také barevná a lepena na plexisklo na sloupku. Neobvyklý je způsob názvosloví zastávek MHD. Každý název zastávky má před sebou název oblasti - např. Centrum, Sever nebo název městské části. Od 1.7.2007 vstoupil v platnost nový tarifní systém. Byly přerozděleny tarifní zóny a zavedeny byly bezkontaktní čipové karty. U každých dveří je nainstalován terminál pro odečtení hodnoty z čipových karet. Část těchto terminálů pouze označuje jízdenky. Z neznámých důvodů jsou u prostředních dveří umístěny dva terminály a u zadních dveří žádný. Terminál je vybaven dotykovou obrazovkou, která může poskytovat i další informace o cestě. Souběžně tedy fungují klasické papírové i nové čipové jízdenky. Navíc nový systém vykazuje řadu dětských nemocí, které je ještě třeba vychytat.
Nový systém je založen na operačním systému Linux a spolu se zavedením terminálů na čipové karty byly nově instalovány i nové palubní počítače pro řidiče. Průběžně je tak pomocí GPS sledována aktuální poloha vozidla, na palubním počítači jsou nahrány veškeré jízdní řády, zkrátka komplexní servis pro řidiče. Navíc řidič se ani nemusí starat o hlášení zastávek, neboť zastávky se vyhlašují automaticky podle polohy GPS. Vadou na kráse tohoto komplexního systému je příliš tiché hlášení zastávek, které není v obsazenějším nebo jedoucím vozidle téměř slyšet. Digitální informační panely, které jsou...Nový systém je založen na operačním systému Linux a spolu se zavedením terminálů na čipové karty byly nově instalovány i nové palubní počítače pro řidiče. Průběžně je tak pomocí GPS sledována aktuální poloha vozidla, na palubním počítači jsou nahrány veškeré jízdní řády, zkrátka komplexní servis pro řidiče. Navíc řidič se ani nemusí starat o hlášení zastávek, neboť zastávky se vyhlašují automaticky podle polohy GPS. Vadou na kráse tohoto komplexního systému je příliš tiché hlášení zastávek, které není v obsazenějším nebo jedoucím vozidle téměř slyšet. Digitální informační panely, které jsou dosazovány i do starších vozidel, jsou zelené (BUSE) nebo oranžové (EM-TEST). Vozy bez digitálních panelů mají buď pěkné kvalitní cedule s barvou trakce i s kompletních seznamem zastávek na vnitřní straně nebo provizorní černobílé cedule (jednoduché papíry zatavené ve fólii). Vozidlům chybí informační plochy pro letáky a reklamy, takže jsou veškeré "oznamy" a reklamní letáky vylepovány přímo na okna.
Jednotícím prvkem košické MHD je zelená barva. Zelenobílé jsou autobusy a nově i tramvaje po větších opravách. Výjimku tvoří rekonstruované vozy KT8D5 v "brněnském" červenobílém nátěru. Dobíhá prodej původních papírových jízdenek, např. u Hlavního nádraží či na Náměstí Osvoboditelů je zástup žlutých automatů Merona, každý na jeden typ jízdenek. Drobná přezaměstnanost v košickém DP se také projevuje hojně rozšířenými stánky pro předprodej jízdenek i na poměrně nevytížených zastávkách. Další rezervy je možné hledat v obsazování tramvajových konečných dispečerskými stanovišti či v...Jednotícím prvkem košické MHD je zelená barva. Zelenobílé jsou autobusy a nově i tramvaje po větších opravách. Výjimku tvoří rekonstruované vozy KT8D5 v "brněnském" červenobílém nátěru. Dobíhá prodej původních papírových jízdenek, např. u Hlavního nádraží či na Náměstí Osvoboditelů je zástup žlutých automatů Merona, každý na jeden typ jízdenek. Drobná přezaměstnanost v košickém DP se také projevuje hojně rozšířenými stánky pro předprodej jízdenek i na poměrně nevytížených zastávkách. Další rezervy je možné hledat v obsazování tramvajových konečných dispečerskými stanovišti či v nasazování záložních vozidel na konečných. I když větší poruchovost vozidel možná nutí DP mít tolik operativních záloh. Noční doprava je řešena pomocí sedmi autobusových linek 100-106. Kromě linky 106 se všechny noční autobusy potkávají u železniční stanice, odkud vyjíždějí na polokružní trasy. Interval o víkendových nocích je 60 minut, o všednodenních nocích jezdí jen 1 nebo 3 spoje. Denní provoz je ukončen cca ve 22:30.
Celkově je nutné pochválit košický DP za snahu i přes katastrofální nedostatek peněz způsobený macešskou politikou města. Je však vhodné návštěvu východoslovenské metropole doporučit pro mnoho technických i jiných zajímavostí. Vždyť se jedná o jeden z pouhých dvou slovenských tramvajových provozů. Bohužel je trochu znát, že hranice s Ukrajinou už nejsou tak daleko, nicméně doufám, že MHD včetně tramvají má v Košicích díky úvahám o integrované dopravě a vlakotramvajích před sebou slibnou budoucnost.Celkově je nutné pochválit košický DP za snahu i přes katastrofální nedostatek peněz způsobený macešskou politikou města. Je však vhodné návštěvu východoslovenské metropole doporučit pro mnoho technických i jiných zajímavostí. Vždyť se jedná o jeden z pouhých dvou slovenských tramvajových provozů. Bohužel je trochu znát, že hranice s Ukrajinou už nejsou tak daleko, nicméně doufám, že MHD včetně tramvají má v Košicích díky úvahám o integrované dopravě a vlakotramvajích před sebou slibnou budoucnost.