Druhé největší město Polska leží na řece Visle a má bohatou historii. Postupně se rozrostlo až na 700 000 obyvatel, a to zejména díky zcela nové části Nowa Huta, kde našlo nový domov 200 000 lidí a také díky přilehlému hutního kombinátu, největší továrny na ocel v Polsku. V Krakově najdete také největší polské náměstí a historický hrad Wawel, sídlo polských králů. Druhé největší město Polska leží na řece Visle a má bohatou historii. Postupně se rozrostlo až na 700 000 obyvatel, a to zejména díky zcela nové části Nowa Huta, kde našlo nový domov 200 000 lidí a také díky přilehlému hutního kombinátu, největší továrny na ocel v Polsku. V Krakově najdete také největší polské náměstí a historický hrad Wawel, sídlo polských králů.
Městská doprava je na polské poměry velmi kultivovaná a nemalé investice jsou zjevné. Dopravní systém je založen na tramvajové dopravě, která obsluhuje většinu významných městských lokalit. Tramvajová síť se i nyní pomalu rozrůstá - v roce 2008 byla otevřena tunelová trať pod hlavním nádražím, v prosinci 2011 tramvaje zavítaly do čtvrti Ruczaj. A do konce roku by se měla tato trať rozšířit o několik dalších zastávek s ukončením u Jagellonské univerzity. Městská doprava je na polské poměry velmi kultivovaná a nemalé investice jsou zjevné. Dopravní systém je založen na tramvajové dopravě, která obsluhuje většinu významných městských lokalit. Tramvajová síť se i nyní pomalu rozrůstá - v roce 2008 byla otevřena tunelová trať pod hlavním nádražím, v prosinci 2011 tramvaje zavítaly do čtvrti Ruczaj. A do konce roku by se měla tato trať rozšířit o několik dalších zastávek s ukončením u Jagellonské univerzity.
Vedle nových tratí je tu i poměrně slušná údržba stávajících tratí, Jedinou výjimkou jsou tratě na východě města okolo hutí. Krakov však nezaostává ani v obnově vozového parku. Všechny autobusy jsou již nízkopodlažní, nízkopodlažních tramvají je již zhruba čtvrtina. Zřejmě právem se zdejší DP chlubí, že lepší MHD v Polsku nenajdete. Pouze nákup nových tramvají však nestačí - v Krakově jezdí mnoho ojetin z Německa a Rakouska, vždy však důkladně modernizovaných a v typickém modrém krakovském nátěru. Vedle nových tratí je tu i poměrně slušná údržba stávajících tratí, Jedinou výjimkou jsou tratě na východě města okolo hutí. Krakov však nezaostává ani v obnově vozového parku. Všechny autobusy jsou již nízkopodlažní, nízkopodlažních tramvají je již zhruba čtvrtina. Zřejmě právem se zdejší DP chlubí, že lepší MHD v Polsku nenajdete. Pouze nákup nových tramvají však nestačí - v Krakově jezdí mnoho ojetin z Německa a Rakouska, vždy však důkladně modernizovaných a v typickém modrém krakovském nátěru.
V Krakově je velmi hustá tramvajová síť. Není pak divu, že zde jezdí velmi mnoho linek. Nejkratší interval je 10 minut, velmi často však i ve špičce jezdí tramvaje po 20 minutách. V některých úsecích jezdí až 9 linek. Sice se dostanete skoro všude bez přestupu, na takovou přímou cestu si ale budete muset chvíli počkat. Naštěstí informace o linkovém vedení najdete na každé zastávce i v každé tramvaji, občas na mapu natrefíte i jinde. V Krakově je velmi hustá tramvajová síť. Není pak divu, že zde jezdí velmi mnoho linek. Nejkratší interval je 10 minut, velmi často však i ve špičce jezdí tramvaje po 20 minutách. V některých úsecích jezdí až 9 linek. Sice se dostanete skoro všude bez přestupu, na takovou přímou cestu si ale budete muset chvíli počkat. Naštěstí informace o linkovém vedení najdete na každé zastávce i v každé tramvaji, občas na mapu natrefíte i jinde.
Hlavním dopravním uzlem je hlavní nádraží, které se momentálně přestavuje. Součástí přestavby je i nové několikapatrové obchodní centrum v těsné blízkosti nádraží, propojené s okolními tramvajemi i s podzemní tramvajovou rychlodráhou, po které se kvůli absenci zabezpečovacího zařízení smí jet nejvíce 30 km/h. Dalším škraloupem na nové podzemní trati je provoz pouze tří linek se souhrnným intervalem 5 minut, který zjevně nestačí poptávce. Hlavním dopravním uzlem je hlavní nádraží, které se momentálně přestavuje. Součástí přestavby je i nové několikapatrové obchodní centrum v těsné blízkosti nádraží, propojené s okolními tramvajemi i s podzemní tramvajovou rychlodráhou, po které se kvůli absenci zabezpečovacího zařízení smí jet nejvíce 30 km/h. Dalším škraloupem na nové podzemní trati je provoz pouze tří linek se souhrnným intervalem 5 minut, který zjevně nestačí poptávce.
Krakovské tramvaje jsou modré, různých typů, vždy ale slušně udržované a čisté. Nejpočetnější polský tramvajový výrobek - Konstal 105N již postupně mizí a je buď šrotován nebo prodáván do chudších polských měst. Tyto vozy jezdí buď ve dvojicích, nebo dokonce i ve trojicích - na linkách 4 a 13. V devadesátých letech byly krakovské ulice osvěženy velkou dodávkou ojetých dvoučlánkových tramvají Düwag z Norimberku. Poté přišla ještě velká dodávka podobných tramvají z Vídně i s vlečnými vozy. Krakov nakoupil také ojeté obousměrné tříčlánkové tramvaje z Düsseldorfu a jiné podobné z Norimberku... Krakovské tramvaje jsou modré, různých typů, vždy ale slušně udržované a čisté. Nejpočetnější polský tramvajový výrobek - Konstal 105N již postupně mizí a je buď šrotován nebo prodáván do chudších polských měst. Tyto vozy jezdí buď ve dvojicích, nebo dokonce i ve trojicích - na linkách 4 a 13. V devadesátých letech byly krakovské ulice osvěženy velkou dodávkou ojetých dvoučlánkových tramvají Düwag z Norimberku. Poté přišla ještě velká dodávka podobných tramvají z Vídně i s vlečnými vozy. Krakov nakoupil také ojeté obousměrné tříčlánkové tramvaje z Düsseldorfu a jiné podobné z Norimberku podstatně zmodernizoval.
Díky tomuto překlenutí chudého období po roce 1989 se podařilo udržet důstojnou tvář městské dopravy. Nejnovější tramvaje přicházejí z Bombardieru v podobě nízkopodlažní tříčlánkové jednosměrné tramvaje, jejíž už čtvrtá série se chystá do krakovských ulic ještě v letošním roce. Také se tu prohání prototyp podivné pětičlánkové částečně nízkopodlažní tramvaje Protram, nejdelšího polského jednosměrného tramvajového vozidla o délce 40 m se dvěma pantografy. Tyto tramvaje by měly nahradit dosluhující trojice Konstalů. Díky tomuto překlenutí chudého období po roce 1989 se podařilo udržet důstojnou tvář městské dopravy. Nejnovější tramvaje přicházejí z Bombardieru v podobě nízkopodlažní tříčlánkové jednosměrné tramvaje, jejíž už čtvrtá série se chystá do krakovských ulic ještě v letošním roce. Také se tu prohání prototyp podivné pětičlánkové částečně nízkopodlažní tramvaje Protram, nejdelšího polského jednosměrného tramvajového vozidla o délce 40 m se dvěma pantografy. Tyto tramvaje by měly nahradit dosluhující trojice Konstalů.
Autobusy provozuje v naprosté většině zdejší dopravní podnik MPK opět v modrobílé barevné kombinaci. Žádné příliš staré autobusy tu už nepotkáte - Ikarusy tu již před mnoha lety vytlačily nízkopodlažní Scanie a Solarisy. Poslední stokusová objednávka Solarisů bude znamenat konec dalších patnáctiletých Scanií. Z nejnovější dodávky by již v Krakově mělo jezdit 20 Solarisů. Nové autobusy jsou vybaveny pokrokovým odbavovacím a informačním systémem. Výjimkou ve vozidlech nejsou ani jízdenkové automaty. I Krakov přechází na elektronické jízdné - nosičem je Krakovská městská karta. Autobusy provozuje v naprosté většině zdejší dopravní podnik MPK opět v modrobílé barevné kombinaci. Žádné příliš staré autobusy tu už nepotkáte - Ikarusy tu již před mnoha lety vytlačily nízkopodlažní Scanie a Solarisy. Poslední stokusová objednávka Solarisů bude znamenat konec dalších patnáctiletých Scanií. Z nejnovější dodávky by již v Krakově mělo jezdit 20 Solarisů. Nové autobusy jsou vybaveny pokrokovým odbavovacím a informačním systémem. Výjimkou ve vozidlech nejsou ani jízdenkové automaty. I Krakov přechází na elektronické jízdné - nosičem je Krakovská městská karta.
Hojně tu jezdí také standardní i kloubové Jelczy, všechny již částečně nízkopodlažní. Velmi často tu potkáte částečně nízkopodlažní minibusy Jelcz, většinou na okrajových linkách navazujících na tramvaje. Na čtyřech linkách tu jezdí první soukromý dopravce - Mobilis - se žlutými autobusy Iveco Citelis a Solaris Urbino. Tento dopravce prolomil v roce 2008 monopol zdejšího dopravního podniku MPK. Hojně tu jezdí také standardní i kloubové Jelczy, všechny již částečně nízkopodlažní. Velmi často tu potkáte částečně nízkopodlažní minibusy Jelcz, většinou na okrajových linkách navazujících na tramvaje. Na čtyřech linkách tu jezdí první soukromý dopravce - Mobilis - se žlutými autobusy Iveco Citelis a Solaris Urbino. Tento dopravce prolomil v roce 2008 monopol zdejšího dopravního podniku MPK.
Železnice tu zatím není nikterak integrována do městské dopravy, takže je pro cesty po městě téměř nepoužitelná. Krakovu by určitě slušela nabídka rychlejšího spojení, než pomocí tramvají, které v přeplněném centru bohužel často zdržují samy sebe a na rychlosti jim nepřidá ani chybějící preference na křižovatkách. Bohužel pokus o podpovrchovou tramvaj pod hlavním nádražím by k plné funkčnosti a vyšší atraktivitě potřeboval zvýšit rychlost v tunelech a také navýšit kapacitu zde projíždějících linek. Celkově je ale nutno krakovskou MHD vyzdvihnout jako perlu mezi ostatními provozy v Polsku. Železnice tu zatím není nikterak integrována do městské dopravy, takže je pro cesty po městě téměř nepoužitelná. Krakovu by určitě slušela nabídka rychlejšího spojení, než pomocí tramvají, které v přeplněném centru bohužel často zdržují samy sebe a na rychlosti jim nepřidá ani chybějící preference na křižovatkách. Bohužel pokus o podpovrchovou tramvaj pod hlavním nádražím by k plné funkčnosti a vyšší atraktivitě potřeboval zvýšit rychlost v tunelech a také navýšit kapacitu zde projíždějících linek. Celkově je ale nutno krakovskou MHD vyzdvihnout jako perlu mezi ostatními provozy v Polsku.