Lucern je malebné středošvýcarské město s 80 000 obyvateli, celá aglomerace však čítá skoro čtvrt milionu lidí. Historické město s nejstarším dochovaným zakrytým dřevěným mostem na světě leží na západním okraji Lucernského jezera obklopené nejen vodou, ale i horami, z nichž hory Pilatus i Rigi jsou dostupné až na vrchol díky systému obdivuhodných pozemních lanovek – ta na Pilatus je dokonce nejstrmější na světě. Páteří městské dopravy v tomto neuvěřitelně zeleném a kopcovitém městě jsou trolejbusy, které tu byly nedávno povýšeny na metrobusový systém pod značkou R-Bus.

Trolejbusy jsou páteří městské dopravy Lucernu už přes 70 let. Za tu dobu se tu vystřídalo mnoho generací vozidel. Nyní jezdí na celkem 7 linkách cca 60 trolejbusů. I když v posledních letech obnova vozového parku nabrala rychlé obrátky, stále se můžete ve všední dny setkat se standardními vysokopodlažními trolejbusy s vleky, i když už jen v počtu 5 souprav a v brzké době budou i tyto vozy vyřazeny. Právě totiž probíhá revoluční obměna vozového parku, ve kterém mají stále větší podíl dvoukloubové trolejbusy. Začalo to v roce 2006 třemi kousky Hess ještě v klasickém modrobílém lucernském hávu....
U Hlavního nádraží se potkává převážná většina linek MHD. Od roku 2014 v Lucernu postupně vzniká páteřní síť MHD v podobě trolejbusových linek, na které jsou pod značkou R-Bus nasazovány tyto kapacitní dvoukloubové Hessy.
Jednotlivá nástupiště v přestupním uzlu Hlavní nádraží jsou výrazně označena písmeny, tento terminál má také ideální polohu v blízkosti centra i u přístaviště lodí. Městský dopravce VBZ provozuje trolejbusy i autobusy – kromě páteřních linek v modrobílém nátěru. Potkáte tu i starší minibusy Hess.
Z původní budovy hlavního nádraží zůstal zachován jen tento portál, zdejší hlavové nádraží bylo o několik desítek metrů zkráceno a uspořený prostor dnes využívají trolejbusové i autobusové linky. Základ MHD v Lucernu obsahuje 7 trolejbusových a 18 autobusových linek.
Kromě dodávky dvoukloubových trolejbusů byly v poslední době zakoupeny také 4 jednokloubové trolejbusy Hess nejnovější generace. Ty postupně nahradí dožívající vysokopodlažní standardní vozy s vleky, kterých zde v době návštěvy jezdilo ještě 5 souprav. Nová vozidla také doplňují flotilu pro postupné posilování provozu a zavádění páteřních linek.
První páteřní „R“ linkou se stala v roce 2014 jednička, která vede skrz centrum východozápadním směrem. Základní interval je i zde 7,5 minuty, nasazovány jsou ale pouze dvoukloubové trolejbusy, kterých má místní dopravní podnik už 21 a v průběhu roku 2017 by mělo dorazit 8 dalších.
Pro první linku vedoucí skrz centrum východozápadním směrem bylo v roce 2014 pořízeno 9 dvoukloubových trolejbusů Hess futuristického vzhledu, další dodávka v roce 2016 čítala dalších 9 vozidel, a to pro linku č. 2, která zatím vede od Hlavního nádraží na sever. A další na řadě je linka 8, pro kterou se v roce 2017 pořizuje dalších 8 vozidel stejného typu. Tato linka bude v budoucnu přeznačena na linku 3, která také nahradí dnešní autobusovou linku 12. A dvojka dnes ukončená v centru u Hlavního nádraží pak bude prodloužena jižním směrem po druhém konci dnešní linky 8. Na páteřních linkách je...
Pohled za vitrínu se zastávkovými jízdními řády trolejbusů nabízí lodě, které zajišťují rozvoz na běžných linkách i výletních plavbách po Lucernském jezeře - voda hraje pro Lucern a jeho okolí velkou roli. Ze 7 trolejbusových linek jsou dvě (6 a 8) vedeny ve společném svazku a tvoří souhrnný 5minutový interval.
Největší podíl ve vozovém parku městských autobusů mají kloubové Mercedesy včetně nejnovější generace modelu Citaro. Velká část linek je vedena po mostě přes západní okraj Lucernského jezera , který spojuje nové a staré město.
Červená barva je typická pro páteřní R-linky a spolu s futuristickým vzhledem nových trolejbusů se tyto páteřní linky dobře odlišují od běžných. MHD má také velkou podporu na silnicích – mnoho úseků je vedených ve vyhrazených pruzích a semafory na křižovatkách s vozy MHD vzorně spolupracují.
Prostorný Interiér dvoukloubového trolejbusu Hees – i sedačky jsou pojaty ve stylu R-bus. Samozřejmostí jsou informace o možných přestupech v následující zastávce, a to v reálném čase.
Západní konečná první R-linky ve čtvrti Obernau. I když se zde otáčejí vozidla úctyhodné délky, samotné obratiště utopené v zeleni zabírá minimální prostor. K první lince přibyla v roce 2016 druhá, která zatím vede od Hlavního nádraží na severozápad. Chystá se ale její prodloužení na jih, kde nahradí část linky 8 – i na ní by se již v roce 2017 měly objevit dvoukloubové trolejbusy. Časem bude z druhé části linky 8 a z dnešní autobusové linky 12 již třetí páteřní linka č. 3.
Kromě již existujících páteřních červených linek 1 a 2 tedy jezdí trolejbusy ještě na „modrých“ linkách 4 až 8 – tyto linky mají ve všední dny intervaly 7,5 nebo 10 minut (desetiminutové intervalymají linky 6 a 8, které jezdí ve svazku). Všechny (až na posilovou linku 5) se potkávají u lucernského hlavního nádraží, které bylo v nedávné minulosti přestavěno a konec jeho hlavových kolejí byl o něco zkrácen – na uspořeném prostoru vznikl terminál městské i dálkové autobusové dopravy. Z historické budovy byl zachován pouze původní vstupní portál. Ideální polohu tohoto uzlu blízko historického...
Společnost Zentralbahn provozuje úzkorozchodné linky S4 a S5 a jejich odvozeniny, které vedou z Lucernu směrem na jih – jedna větev směřuje až do alpského střediska Interlaken. Tyto linky jsou součástí S-Bahn „Centrální Švýcarsko“, který funguje od roku 2004. Zde již na jednokolejné trati se potkávají vlaky ve stanici Alpnachstadt, kde lze přestoupit na zubačku směr Pilatus.
Schéma úzkorozchodných linek lucernského S-Bahnu, které směřují na jih od zdejší metropole a které provozuje společnost Zentralbahn s částečně nízkopodlažními vlaky od Stadleru. S-Bahn v Lucernu a okolí provozují ještě státní dráhy SBB, dále společnost Südostbahn a také firma BLS.
Vyhlídkový interiér středního nenízkopodlažního vozu elektrické jednotky Stadler, která jezdí na úzkorozchodných linkách jižním směrem. Trasa vedená kolem hory Pilatus nebo cílová destinace Interlaken značí, že je na co se dívat.
Dolní stanice nejstrmější zubačky světa na horu Pilatus. Vzhledem k přetrvávající sněhové pokrývce však provoz sezony 2017 nezačal ještě ani v první polovině května. Z Lucernu se sem dostanete S-Bahnem za necelou půlhodinu.
Na legendární horu Pilatus jižně od Lucernu nevede pouze zubačka, ale také kabinková lanovka ze čtvrti Kriens na západě města. Z ní se pak přestupuje na velkou kabinovou lanovku, která vás rychle doveze až na vrchol.
Hlavním dopravcem v Lucernu je městská firma VBL provozující 7 trolejbusových a 18 autobusových linek v Lucernu a blízkém okolí. Pro autobusové linky má k dispozici necelou stovku vozidel. Mezi nimi najdete autobusy Mercedes-Benz, Hess a také tři hybridní Volva. Nezastupitelný význam má také zdejší S-Bahn provozovaný od roku 2004 čtyřmi dopravci (státní SBB, regionální Südostbahn, BLS a také Zentralbahn, se kterou se můžete svézt na úzkém rozchodu jižním směrem okolo hory Pilatus až do alpského střediska Interlaken. Není nutné dodávat, že všechny vlaky se potkávají na hlavním lucernském...
A zde se velká kabinová lanovka již blíží vrcholu hory Pilatus. Horní staniční komplex je společný i pro zubačku. Po cestě vás neminou okouzlující výhledy na zdejší strmé skály, lucernské jezero, celý Lucern ani okolní hory.
Nejen S-Bahn, ale i rychlovlaky ICN vás za pár minut odvezou z centra Lucernu do stanice Arth-Goldau, kde se přestupuje na zubačku Rigibahn vedoucí na stejnojmennou horu východně od Lucernského jezera.
Příměstská linka v podání patnáctimetrového Mercedesu Citaro navazuje na vlaky v přestupní stanici Arth-Goldau. Zdejší tarifní systém se jmenuje Passepartout a zahrnuje 29 zón tří kantonů ve středním Švýcarsku, jehož středem je právě Lucern.
Jedna z větví zubačky na horu Rigi začíná u nádraží Arth-Goldau východně od Lucernu a jezdí na ní tyto modré vozy. Kvůli rekonstrukci historické stanice ležící kolmo nad hlavní železniční tratí byla zbudována tato provizorní nástupní zastávka. Vlaky odtud jezdí každou hodinu.
Pod vrcholem hory Rigi se všechny zdejší zubačkové tratě potkávají – červené vozy jezdí na větvích směřujících k Lucernskému jezeru.
V Lucernu hodně dbají na preferenci trolejbusů a autobusů na silnicích, možná také proto, že zde nemají tramvaje. Buspruhy najdete zejména ve stopách nových nebo vznikajících páteřních linek R, severně od centra vznikl také nový přestupní terminál u železniční stanice Emmenbrücke. Samozřejmostí dopravní infrastruktury jsou také on-line informace na zastávkách i ve vozidlech. Jednotné intervaly umožňují zajistit dobré návaznosti mezi linkami a vzorná čistota spolu s důkladnou péčí o zeleň a květinovou výzdobu v okolí zastávek i obratišť jen dokresluje mimořádně pozitivní dojem z tohoto města.
Interiér historického vozu zubačky na Rigi, která občas vozí běžné cestující – strojvedoucí obsluhuje stroj obklopen turisty, neboť nástupní prostor s ručně ovládanými dveřmi není od stanoviště strojvedoucího nijak oddělen.
Dolní stanice zubačkové dráhy na horu Rigi u přístaviště lodí Vitznau - odtud se za hodinu dostanete parníkem až do centra Lucernu. Velký zájem turistů je ještě přiživován provozem historických vozů.
Jeden ze čtyř nejnovějších kloubových trolejbusů Hess s novou vizáží na dvojlince 6/8 poblíž zdejšího dopravního muzea. V budoucnu by tudy měla vést třetí páteřní linka sítě R-Bus.
Nová konečná zastávka Unterlöchli kopcovité trolejbusové linky 7 v severozápadní části města je pojížděna také autobusy č. 26 z druhé strany. Jejich správnému otáčení ve stísněných poměrech pomáhají žluté čáry vymezující manévrovací prostor.
Zástupce aktuálně nejstarší řady kloubových trolejbusů Hess na konečné linky 8 Würzenbach v sídlištní kopcovité zástavbě. Linka 8 je dalším adeptem pro nasazení dvoukloubových trolejbusů po dokončení aktuální dodávky 8 vozidel. V budoucnu sem povede třetí páteřní R linka.
V okolí Lucernu je řada dalších dopravních zajímavostí, tou největší je bezesporu nejstrmější zubačka na světě na horu Pilatus – dolní stanice leží u úzkorozchodného S-Bahnu směřujícího z Lucernu do Interlakenu, v případě sněhové pokrývky je alternativou k zubačce také kabinová lanovka rozdělená na dvě s dolní stanicí poblíž zastávky páteřní trolejbusové linky 1 západně od centra Lucernu. Další zajímavostí jsou zubačky na horu Rigi – k jejich dolním stanicím se dostanete buďto vlakem do stanice Arth-Goldau a nebo integrovanou lodí z centra Lucernu buďto do městeček Weggis nebo Vitznau.
Příměstskou linku 73 do města Rotkreuz provozuje švýcarský celostátní dopravce Postbus, i tato linka vyjíždí od lucernského hlavního nádraží a je plně zapojena do tarifního systému Passepartout.
I takto se dá pojmout obyčejná trolejbusová smyčka. Linka 7 patří k nejhezčím a zároveň nejkopcovitějším v Lucernu. Trolejbusů je v Lucernu cca 60, po dokončení aktuální dodávky 8 nových vozidel bude už polovina dvoukloubových.
Městský dopravce VBL nakupuje i Mercedesy standardní délky, v jeho vozovém parku ale najdete také Hessy nebo hybridní Volva. Rozlišení jednotlivých odjezdových stání v terminálu u Hlavního nádraží je opravdu výrazné.