Po více než třech desetiletích se do hlavního města Španělska vrátily v roce 2007 tramvaje, Jak to tak bývá u největších evropských metropolí, návrat tramvají však neznamenal vrácení kolejí do centra města. Tramvaje se staly doplňkem sítě metra na okrajích Madridu, kde už se metro opravdu nevyplatí. Po více než třech desetiletích se do hlavního města Španělska vrátily v roce 2007 tramvaje, Jak to tak bývá u největších evropských metropolí, návrat tramvají však neznamenal vrácení kolejí do centra města. Tramvaje se staly doplňkem sítě metra na okrajích Madridu, kde už se metro opravdu nevyplatí.
Již přes dva roky tak jezdí po nových předměstích Madridu 3 linky, označené jako lehké metro, neboli Metro Ligero. I když na těchto třech linkách jezdí klasické francouzské nízkopodlažní tramvaje Citadis od Alstomu, ne tak úplně neprávem se jim říká metro. Velkou část trasy totiž absolvují tyto linky v podzemí, i když někdy opravdu není snadné pochopit proč. Již přes dva roky tak jezdí po nových předměstích Madridu 3 linky, označené jako lehké metro, neboli Metro Ligero. I když na těchto třech linkách jezdí klasické francouzské nízkopodlažní tramvaje Citadis od Alstomu, ne tak úplně neprávem se jim říká metro. Velkou část trasy totiž absolvují tyto linky v podzemí, i když někdy opravdu není snadné pochopit proč.
I když byly všechny tři linky postaveny úplně nově, bohužel není jasné, proč mají tak neprakticky neprojektovanou trasu, zejména ohledně ostrých oblouků a zbytečně klikatých podzemních tunelů. Provozované tramvaje mají totiž pevné podvozky, proto není výjimkou omezení rychlosti v některých obloucích na 10 km/h, v lepším případě to tramvaje v oblouku "rozfrčí" až na 30 km/h. Díky své nízké průměrné rychlosti nejsou madridské tramvaje asi to pravé, čím by se mohla španělská metropole chlubit. A je to opravdu škoda. Perfektní míra preference a pohodlné nízkopodlažní vozy by mohly lépe... I když byly všechny tři linky postaveny úplně nově, bohužel není jasné, proč mají tak neprakticky neprojektovanou trasu, zejména ohledně ostrých oblouků a zbytečně klikatých podzemních tunelů. Provozované tramvaje mají totiž pevné podvozky, proto není výjimkou omezení rychlosti v některých obloucích na 10 km/h, v lepším případě to tramvaje v oblouku "rozfrčí" až na 30 km/h. Díky své nízké průměrné rychlosti nejsou madridské tramvaje asi to pravé, čím by se mohla španělská metropole chlubit. A je to opravdu škoda. Perfektní míra preference a pohodlné nízkopodlažní vozy by mohly lépe postavenými tratěmi nabídnout bezkonkurenční kvalitu. Takto při skřípění kol v ostrých obloucích cestujícím spíše skřípou zuby.