Madrid - tramvaje (listopad 2009)

Po více než třech desetiletích se do hlavního města Španělska vrátily v roce 2007 tramvaje, Jak to tak bývá u největších evropských metropolí, návrat tramvají však neznamenal vrácení kolejí do centra města. Tramvaje se staly doplňkem sítě metra na okrajích Madridu, kde už se metro opravdu nevyplatí.

Po více než třech desetiletích se do hlavního města Španělska vrátily v roce 2007 tramvaje, Jak to tak bývá u největších evropských metropolí, návrat tramvají však neznamenal vrácení kolejí do centra města. Tramvaje se staly doplňkem sítě metra na okrajích Madridu, kde už se metro opravdu nevyplatí.
Historický vůz tramvaje ve stanici Pinar de Chamartín - na konečné linky ML1 - připomíná původní éru madridských tramvají.
Již přes dva roky tak jezdí po nových předměstích Madridu 3 linky, označené jako lehké metro, neboli Metro Ligero. I když na těchto třech linkách jezdí klasické francouzské nízkopodlažní tramvaje Citadis od Alstomu, ne tak úplně neprávem se jim říká metro. Velkou část trasy totiž absolvují tyto linky v podzemí, i když někdy opravdu není snadné pochopit proč.
Citadis na konečné linky ML1 Pinar de Chamartín. Tramvaje na všech linkách jsou obousměrné a vždy ukončené kolejovou splítkou. Také červenomodrý nátěr je jednotný.
I když byly všechny tři linky postaveny úplně nově, bohužel není jasné, proč mají tak neprakticky neprojektovanou trasu, zejména ohledně ostrých oblouků a zbytečně klikatých podzemních tunelů. Provozované tramvaje mají totiž pevné podvozky, proto není výjimkou omezení rychlosti v některých obloucích na 10 km/h, v lepším případě to tramvaje v oblouku "rozfrčí" až na 30 km/h. Díky své nízké průměrné rychlosti nejsou madridské tramvaje asi to pravé, čím by se mohla španělská metropole chlubit. A je to opravdu škoda. Perfektní míra preference a pohodlné nízkopodlažní vozy by mohly lépe...
Takto jsou vybaveny všechny zastávky na tramvajových linkách. Zde na konečné linky ML1. Vše v okolí je nově postavené, tramvaj se tu rodila přímo s veškerou zástavbou. A její ukončení dává naději na možné prodloužení v budoucnosti.
Housenka na kolejovém přejezdu odjíždí ze stanice Pinar de Chamartín. I když jsou tratě vybudovány zcela nově, kvůli neotočným podvozkům tramvají jsou v obloucích poměrně razantní rychlostní omezení.
Prostorný a celonízkopodlažní interiér francouzské tramvaje Ciatdis. Nebýt pevných podvozků, je to velmi příjemná a pohodlná tramvaj.
Povrchový úsek linky ML2 vedoucí opět pouští. Na této lince je několik podzemních stanic s ostrovními nástupišti. Před každou z nich se tramvaj kroutí ostrým obloukem rychlostí 10 km/h. Projektanti možná měli méně hloubit a více napřimovat oblouky. Nedostatkem místa tu v nezastavených lokalitách opravdu netrpí.
Další foto z trasy linky ML2. Na přímých úsecích se dá jet i 70 km/h. Těch ale na trase bohužel moc není.
Také linka ML3 směřující na západ do předměstí Boadilla překonává uprostřed trasy rozlehlé pustiny, kam se teprve stěhují stavební stroje a jeřáby, aby zde vytvořily nový Madrid. Také několik zastávek na trase bude otevřeno až po zastavění okolí.
Tramvaj na lince ML3 poblíž piniového háje. Nebýt ostrých oblouků, jezdilo by se tu výborně.
Ukázka jízdního řádu linky ML3. I tato linka teprve čeká na své plné využití. Zatím spojuje 13 km vzdálené předměstí Boadilla se západním okrajem Madridu.
Setkání dvou tramvají v oblouku na širé trati linky ML3, kde je omezena rychlost na 30 km/h.
Konečná stanice linky ML3 Puerta de Boadilla. I tato čtvrť vznikla na zelené louce, či spíše na písečné poušti. Takových sídlišť v Madridu je spousta, přesto nejsou ghetty přistěhovalců podobně jako třeba ve Francii.
Kolejové spojky na konečné linky ML3. Do oblouku je povolena rychlost 10 km/h, při jízdě přímo se smí jet i proti výhybkám rychlostí 30 km/h.
Tramvaj linky ML3 projíždí kruhovým objezdem s fontánou uprostřed čtvrti Boadilla. Velkolepé fontány osvěžují vzduch na většině významných křižovatek vyprahlého Madridu.
Čtyřkolejný příjezd do zahloubené konečné stanice Colonia Jardín s přestupem na metro směr centrum. Zde jsou ukončeny linky ML2 a ML3. I k tramvajím je zde přístup možný pouze přes turnikety.