MHD v hlavním městě Palmě tvoří autobusy a metro. Metro tu vzniklo v roce 2007 v podobě jediné 8 km dlouhé linky ze zdejšího dopravního terminálu na sever k univerzitnímu kampusu. O 6 let později se k první lince přidala druhá využívající stávající, ale nově elektrifikovanou regionální železnici severovýchodním směrem. Druhá linka pravidelně střídá s elektrickými vlaky pokračujícími dál do regionu a na území města tvoří 10minutový interval, zatímco první linka jezdí ve špičce jen po 20 minutách a v sobotu odpoledne ani po celou neděli nejezdí vůbec. Metro vyjíždí z nového multimodálního...MHD v hlavním městě Palmě tvoří autobusy a metro. Metro tu vzniklo v roce 2007 v podobě jediné 8 km dlouhé linky ze zdejšího dopravního terminálu na sever k univerzitnímu kampusu. O 6 let později se k první lince přidala druhá využívající stávající, ale nově elektrifikovanou regionální železnici severovýchodním směrem. Druhá linka pravidelně střídá s elektrickými vlaky pokračujícími dál do regionu a na území města tvoří 10minutový interval, zatímco první linka jezdí ve špičce jen po 20 minutách a v sobotu odpoledne ani po celou neděli nejezdí vůbec. Metro vyjíždí z nového multimodálního terminálu, který se nachází pod původním vlakovým nádražím. V -1. patře je společná hala s nástupišti metra i příměstské železnice a v -2. patře je autobusový terminál, kam se sjíždějí regionální autobusy z celého ostrova. Na povrchu je místo původního nádraží a přilehlého kolejiště 2 km dlouhý park. Stanice metra na území města jsou většinou podzemní, první linka má dokonce jen jednu povrchovou stanici.
Mallorca má kromě metra také tři regionální železniční linky. Všechny vyjíždějí z podzemního terminálu v Palmě a souběžně s linkou metra M2 vedou severovýchodním směrem do města Inca. Tam se rozdělují do dvou větví. Ve společném úseku jezdí ve všední dny každých 20 minut a svezete se čtyřvozovými elektrickými jednotkami CAF, které zde jezdí od elektrifikace zdejší sítě v roce 2011. Jejich třívozové sestry zajišťují souběžnou linku metra M2. Celkem tu jezdí 13 jednotek. Ale to není vše. Pro zamýšlenou renovaci trati z dnešní severovýchodní konečné regionálních vlaků v Manacoru do městečka Artá...Mallorca má kromě metra také tři regionální železniční linky. Všechny vyjíždějí z podzemního terminálu v Palmě a souběžně s linkou metra M2 vedou severovýchodním směrem do města Inca. Tam se rozdělují do dvou větví. Ve společném úseku jezdí ve všední dny každých 20 minut a svezete se čtyřvozovými elektrickými jednotkami CAF, které zde jezdí od elektrifikace zdejší sítě v roce 2011. Jejich třívozové sestry zajišťují souběžnou linku metra M2. Celkem tu jezdí 13 jednotek. Ale to není vše. Pro zamýšlenou renovaci trati z dnešní severovýchodní konečné regionálních vlaků v Manacoru do městečka Artá bylo těsně před opuštěním tohoto záměru pořízeno 6 nízkopodlažních vlakotamvají, které byly následně použity pro zrychlené vlaky ve špičkách mezi Palmou a Incou. A jelikož jsou nízkopodlažní, musela být ve stanicích, kde zastavují, dobudována ještě nízkopodlažní nástupiště vedle těch klasických s metrovou výškou nad kolejí.
Samotnou MHD v hlavním městě Mallorky tvoří autobusy. Ty tu provozuje zdejší dopravní podnik EMT, který svoje vozidla ladí do zelené a modré barvy. Linky jsou očíslovány od 1 výše a většina z nich vede po okružní třídě obepínající původní hradby historického centra. Na této páteřní městské ulici se nachází také multimodální terminál s možností přestupu na metro, vlaky i regionální autobusy. Do městských autobusů se nastupuje předními dveřmi a stejně jako regionální doprava je pro místní zdarma. Nemístní si musí koupit lístek u řidiče v hotovosti, připravuje se ale zprovoznění elektronického...Samotnou MHD v hlavním městě Mallorky tvoří autobusy. Ty tu provozuje zdejší dopravní podnik EMT, který svoje vozidla ladí do zelené a modré barvy. Linky jsou očíslovány od 1 výše a většina z nich vede po okružní třídě obepínající původní hradby historického centra. Na této páteřní městské ulici se nachází také multimodální terminál s možností přestupu na metro, vlaky i regionální autobusy. Do městských autobusů se nastupuje předními dveřmi a stejně jako regionální doprava je pro místní zdarma. Nemístní si musí koupit lístek u řidiče v hotovosti, připravuje se ale zprovoznění elektronického systému včetně automatů na hlavních zastávkách. MHD jezdí také na blízké letiště, jen v podobě linek označených písmenem A a se speciálním tarifem. Nejkratší intervaly mají linky jezdící podél pobřeží na místní pláže.
Dopravní podnik EMT v poslední době výrazně omladil svoji flotilu pomocí plynových autobusů a v rámci toho také podstatně zvýšil podíl kloubových vozidel, která pomáhají uspokojovat rostoucí poptávku vlivem bezplatnosti přepravy. Staré kloubové Citelisy a Citara doplnilo a postupně nahrazuje už 72 kloubových Scanií s karoserií Castrosua. Nejnovějšími standardními autobusy je šedesátka plynových Urbanwayů od Iveca. Nedávno se do Palmy dostalo také 12 futuristických elektrobusů Irizar ieTram, které jsou k vidění na lince 10, a 5 vodíkových Solarisů. Kapacitní flotilu tvoří také patnáctimetrové...Dopravní podnik EMT v poslední době výrazně omladil svoji flotilu pomocí plynových autobusů a v rámci toho také podstatně zvýšil podíl kloubových vozidel, která pomáhají uspokojovat rostoucí poptávku vlivem bezplatnosti přepravy. Staré kloubové Citelisy a Citara doplnilo a postupně nahrazuje už 72 kloubových Scanií s karoserií Castrosua. Nejnovějšími standardními autobusy je šedesátka plynových Urbanwayů od Iveca. Nedávno se do Palmy dostalo také 12 futuristických elektrobusů Irizar ieTram, které jsou k vidění na lince 10, a 5 vodíkových Solarisů. Kapacitní flotilu tvoří také patnáctimetrové MANy.
Velká proměna nastala také v regionální dopravě, kdy místní organizátor integrovaného systému TIB vysoutěžil 3 nové provozovatele namísto původních 11. Díky tomu byla vyměněna celá regionální flotila, kterou nyní tvoří 223 autobusů v červenožlutých barvách. Naprostá většina vozidel je poháněna plynem, jezdí tu ale také pár elektrobusů a hybridních naftových vozů. Nejčastějším výrobkem na regionálních linkách je Scania Castrosua v několika délkových i výškových variantách včetně kloubových autobusů pro nejfrekventovanější linky číselné řady 100 směřujících do jihozápadního cípu ostrova. Tam se...Velká proměna nastala také v regionální dopravě, kdy místní organizátor integrovaného systému TIB vysoutěžil 3 nové provozovatele namísto původních 11. Díky tomu byla vyměněna celá regionální flotila, kterou nyní tvoří 223 autobusů v červenožlutých barvách. Naprostá většina vozidel je poháněna plynem, jezdí tu ale také pár elektrobusů a hybridních naftových vozů. Nejčastějším výrobkem na regionálních linkách je Scania Castrosua v několika délkových i výškových variantách včetně kloubových autobusů pro nejfrekventovanější linky číselné řady 100 směřujících do jihozápadního cípu ostrova. Tam se ve špičkách jezdí každých 10 minut. Na rozdíl od MHD v Palmě můžete do regionálních autobusů nastoupit jen s platební kartou a pípnout si při nástupu a výstupu – jízdné se počítá automaticky.
Ideálním tipem na výlet s dopravním zážitkem je cesta z Palmy na sever ostrova do městečka Sóller uprostřed místních hor. Tam vede historická elektrická železnice z roku 1912 s dřevěnými vlaky taženými téměř stoletými elektrickými vozy. Ty jezdí po úzkokolejce na trase plné tunelů a serpentin místními horami. Na konečné pak navazuje pětikilometrová tramvajová trať s neméně historickými tramvajemi, které vás každou půlhodinu odvezou do letoviska Port de Sóller s plážemi i strmými skalisky s příležitostí parádních výhledů. Tady se svezete původními tramvajemi z roku 1913 nebo o něco novějšími...Ideálním tipem na výlet s dopravním zážitkem je cesta z Palmy na sever ostrova do městečka Sóller uprostřed místních hor. Tam vede historická elektrická železnice z roku 1912 s dřevěnými vlaky taženými téměř stoletými elektrickými vozy. Ty jezdí po úzkokolejce na trase plné tunelů a serpentin místními horami. Na konečné pak navazuje pětikilometrová tramvajová trať s neméně historickými tramvajemi, které vás každou půlhodinu odvezou do letoviska Port de Sóller s plážemi i strmými skalisky s příležitostí parádních výhledů. Tady se svezete původními tramvajemi z roku 1913 nebo o něco novějšími vozy dovezenými z Lisabonu. Na jednokolejné trati s několika výhybnami se mistrně proplétají soupravy složené i ze čtyř vozů, přičemž na jeden spoj jsou nasazovány až tři různé soupravy, aby zvládly odvézt všechny cestující od historického vlaku.