Milán (říjen 2013)

Druhé největší italské město ležící v Pádské nížině v severní - bohaté části země, se od poslední návštěvy v roce 2006 proměnilo co se týče městské dopravy znatelně, i když ne třeba o tolik jako v jiných západoevropských zemích. Pokrok je však vidět v podstatě ve všech druzích veřejné dopravy.

Interiér nové automatické linky metra M5, která byla otevřena na jaře 2013. Linka v severní části trasy kopíruje tramvajovou linku 7 a částečně i příměstskou tramvaj č. 31.
Druhé největší italské město ležící v Pádské nížině v severní - bohaté části země, se od poslední návštěvy v roce 2006 proměnilo co se týče městské dopravy znatelně, i když ne třeba o tolik jako v jiných západoevropských zemích. Pokrok je však vidět v podstatě ve všech druzích veřejné dopravy.
Automatické metro M5 je podobné konstrukce jako v Turíně. Všechny stanice vypadají téměř identicky. Linka bude z dosavadní konečné Garibaldi v centru prodloužena západním směrem ke slavnému stadionu AC Milán.
Dosavadní tři linky metra byly doplněny o linku čtvrtou, plně automatickou (M5). Fialová linka M5 byla zprovozněna na jaře 2013 a vede ze severního okraje centra - stanice Garibaldi severovýchodním směrem, kde v podstatě kopíruje dosavadní linku tramvaje č. 7. Konečnou stanicí je Bignami, zde také navazuje příměstská tramvaj č. 31, která pokračuje dál na sever. Automatické metro je úzkoprofilové, podobné jako například v Turíně. Ve stanicích jsou nástupiště od kolejí oddělena stěnami s dveřmi v místech dveří soupravy.
Druhá nejmladší - žlutá linka metra M3 prošla modernizací, všechny stanice jsou bezbariérové. Kromě těchto souprav zde jezdí také novější průchozí vlaky. Na severu byla v roce 2011 prodloužena o 4,5 km do stanice Comasina.
Nyní se pracuje na prodloužení této linky západním směrem až k obřímu stadionu AC Milán, kam dosud zajížděla do neméně velkolepého obratiště tramvajová linka 16. Dnes je zde kvůli stavbě metra výluka. Metro se ale rozvíjelo také na původních trasách - v roce 2011 byla zelená linka M2 prodloužena jižním směrem do nové povrchové větve. Žlutá linka M3 byla také v roce 2011 prodloužena severním směrem do stanice Comasina, kde nově navazuje příměstská tramvaj č. 179.
Výraznou a jistě také nákladnou rekonstrukcí prošlo hlavní vlakové nádraží Milano Centrale z roku 1931. Obrovská a monumentální odbavovací hala v sobě nyní skrývá množství obchodů a služeb.
Druhým nejvýznamnějším druhem veřejné dopravy jsou tramvaje. Na některých linkách stále ještě potkáte původní stroje Peter Witt z konce 20. let 20. století, které i nadále procházejí opravami a jejich neopakovatelný zevnějšek i interiér vozí cestující v běžném provozu například na linkách 5, 19, 23 nebo 33. Vozy se postupně převlékly z oranžového nátěru do nového městského jednotného nátěru kombinujícího žlutou, krémovou a tmavě hnědou barvu. Takto jsou postupně přemalovávány i další druhy milánských tramvají.
Pod hlavním nádražím se kříží dvě linky metra - M2 a M3. Končí zde také speciální letištní expres z Malpensy i konkurenční soukromé letištní autobusy ze všech okolních letišť.
I když s postupným rozvojem metra ubylo tramvajových kolejí, některé tratě se rekonstruují a vypadá to, že s tramvajemi se v Miláně i nadále počítá, a to i za hranicemi města. Např. již od roku 2011 je uzavřena příměstská linka do Desia, kam by měly jezdit po přestavbě klasické nízkopodlažní tramvaje jako například na linkách 31 nebo 15. Vozový park tramvají je také postupně obnovován nízkopodlažními tramvajemi Sirio a Sirietto (různé délkové varianty) od firmy Ansaldo Breda, které jsou postupně dodávány do roku 2002 - nyní jich po Miláně a okolí jezdí již přes 100.
Typická milánská tramvaj Peter Witt, která byla do Milána dodána v letech 1928 - 1930 v počtu přes 500 kusů, jezdí dodnes - a tento vůz předznamenává světovou výstavu Expo, která se bude v Miláně konat v roce 2015.
Trolejbusy stále tvoří hlavně dvě protisměrné okružní linky 90 a 91 vedoucí převážně po vnitřním městském okruhu ve vyhrazených koridorech. Původní kloubové oranžové italské trolejbusy byly částečně obnoveny novými kloubovými vozy VanHool v počtu 30 kusů, které následovaly za zkušební dodávkou 10 futuristických Cristalisů od Irisbusu. Na lince 93, kde jezdí standardní trolejbusy, můžete potkat stále jen vysokopodlažní vozidla Socimi. Taktéž autobusová doprava je postupně modernizována novými autobusy. Poslední dodávkou jsou standardní Citelisy od Iveca a v blízké budoucnosti by mělo do...
Setkání dvou generací milánských tramvají, které od sebe dělí více než 70 let. Tzv. Eurotram byla dodána v roce 2000 v počtu 26 kusů.
Železniční doprava v podobě příměstských linek S tvoří významnou východozápadní osu, která ve společném podzemním úseku podjíždí centrum města a jednotlivé linky se zde sjíždějí ze všech směrů. Ve špičkách se tak souhrnný interval pohybuje kolem 5 minut. Na vlacích jsou nasazovány také nové dvoupodlažní příměstské elektrické jednotky. Urychlení se dočkalo také spojení letiště Malpensa s centrem, kdy byly letištní expresy prodlouženy až na hlavní nádraží Milano Centrale - toto obří nádraží z 30. let 20 století prošlo výraznou rekonstrukcí, díky které byla opravena monumentální vstupní brána...
Mezi lety 2002 a 2009 bylo dodáno 48 kusů této nízkopodlažní tramvaje Sirio. Tyto vozy jezdí také na příměstské lince 31, která navazuje na novou linku metra M5 a míří na sever do stanice Cinisello Balsamo.
Na lince 7 se v některých zastávkách nevejdou nízkopodlažní článkové tramvaje k nástupištím. Výstup do trávy ale nemusí být tak nepříjemný.
Okouzlující konečná s několika zaslepenými kolejemi u lokálního nádraží Porta Genova na jihozápadním okraji centra. Na poměrně malém prostoru zde končí linky 9 a 19.
Na západním boku hlavního nádraží Milano Centrale končí tramvajová linka 9. Potkáte na ní většinou tramvaje Sirio. Původní zelený nátěr je postupně nahrazován oranžovo-krémovou kombinací.
Piazzale Negrelli je konečnou pro linku 2. Na ní jezdí tyto dvoučlánkové tramvaje z let 1956 - 1960. I zde se při postupných opravách nahrazuje původní oranžový nátěr novým městským schématem.
Východní konečná linky 33 je zasazena do kruhového náměstí pokrytého vzrostlými platany. Na lince 33 si můžete dosytosti užít prastaré tramvaje Peter Witt.
Eurotramvaj se na této zastávce ležící v jižní části vnitřního městského okruhu proplétá s trolejbusovou tratí - vše tak zastavuje v jedné zastávce.
Tramvaje řady 4900 se vyznačují hranatými tvary a asymetrickými čely. Tyto tříčlánkové jednosměrné tramvaje s asi nejlepšími jízdními vlastnostmi ze všech dosavadních typů pocházejí z let 1976 - 1978.
Na okružní lince 90/91 potkáte všechny tři hlavní druhy kloubových trolejbusů. Okružní linka z velké části využívá samostatného tělesa na vnitřním městském okruhu. Zde jeden z deseti Cristalisů.
Trolejbus Cristalis zezadu na konečné stanici okružní linky 90. I když je velká část této linky vedena po samostatném tělese, příliš mnoho křižovatek a cestujících vytváří značné nepravidelnosti, které se projevují například takto.
Nejnovější dodávka kloubových trolejbusů pochází z VanHoolu. Těchto plně nízkopodlažních vozidel bylo do Milána dodáno celkem 30.
A ještě jednou VanHool i s ukázkou jednoho ze způsobů zastavování v zastávkách.
Interiér plně nízkopodlažního trolejbusu VanHool. V podstatě jediným informačním systémem uvnitř vozidla je velký displej s číslem linky.
Cristalis poblíž podjezdu pod hlavním nádražím. K vyhrazeným pruhům by se ještě hodilo trochu preference na semaforech.
Neobvyklý vjezd do objektu trolejbusové vozovny nedaleko již zahloubené železniční zastávky Porta Vittoria.
Vozový park autobusů byl nedávno obnoven vozy Iveco Citelis. Dalším typem autobusů bude Solaris, který dodá stovku nových autobusů.
Ke stadionu AC Milán se staví metro (M5) a tak je zdejší obří tramvajová smyčka opuštěna. Místo tramvají tu jezdí stejně očíslovaný náhradní autobus.
Pravá příměstská tramvajová linka č. 179 do Limbiate začíná na severu města u nové konečné stanice metra M3 Comasina. Druhá podobná severně vedoucí příměstská linka do Desia je od roku 2011 uzavřena a údajně se přestavuje na normální tramvaj.
Automatické vozítko spojuje linku metra M1 s nemocnicí San Raffaele. I když je tato horizontální lanovka na pneumatikách vyznačena ve schématech MHD, platí zde zvláštní tarif.
Rovinatý Milán je vhodný pro cestování na kole. Systém městských kol s mnoha stanovišti provozuje také zdejší městský dopravce ATM.
Passante - společný podzemní úsek příměstských vlaků S vedoucí pod centrem města od západu na východ tvoří souhrnný interval cca 5 minut. Příměstské vlaky provozuje společnost Trenord, dcera národního dopravce Trenitalia.
Nová dvoupodlažní elektrická jednotka určená pro příměstské linky S se v další stanici zanoří pod zem a podjede centrum Milána spolu s ostatními příměstskými vlaky. I když nejsou tyto vlaky ani zdaleka tak dynamické jako například soupravy berlínského nebo mnichovského S-Bahnu, zkracují dost podstatným způsobem cesty pro dojíždějící z širokého okolí Milána.
TILO - společný podnik švýcarských a italských železnic provozuje tyto elektrické jednotky Stadler na trase mezi Milánem a Bellinzonou.
Pomocník pro cestující s objemnými zavazadly u výstupu ze stanice metra Milano Centrale.
Vstup do jedné z podzemních železničních zastávek pod centrem města. Společný úsek s krátkým intervalem je označován jako Passante s logem ve tvaru písmene S.
Malpensa express - rychlý elektrický vlak spojuje od roku 1999 největší milánské letiště s centrem města. Do roku 2010 končily tyto vlaky na nádraží Cadorna, nyní jezdí až na hlavní nádraží.