Metro, které funguje v Mnichově teprve od roku 1972, se postupně rozrostlo téměř do všech městských čtvrtí a v jednom případě míří dokonce za jeho hranice. I když se zdá, že na již tak rozvětvené síti metra už není co rozšiřovat, našly se za posledních 10 let nové úseky. V roce 2006 se prodloužila příměstská část linky U6 na severu od další 4 km pod městečkem Garching. O rok později přibyl za severozápadě další úsek linky U3, kde se potkal ve stanici Olympia-Einkaufszentrum s linkou U1, aby se v roce 2010 prodloužil o další 2 stanice do čtvrti Moosach, kde zas lze přestoupit na S-Bahn. V této...Metro, které funguje v Mnichově teprve od roku 1972, se postupně rozrostlo téměř do všech městských čtvrtí a v jednom případě míří dokonce za jeho hranice. I když se zdá, že na již tak rozvětvené síti metra už není co rozšiřovat, našly se za posledních 10 let nové úseky. V roce 2006 se prodloužila příměstská část linky U6 na severu od další 4 km pod městečkem Garching. O rok později přibyl za severozápadě další úsek linky U3, kde se potkal ve stanici Olympia-Einkaufszentrum s linkou U1, aby se v roce 2010 prodloužil o další 2 stanice do čtvrti Moosach, kde zas lze přestoupit na S-Bahn. V této části Mnichova také najdete architektonicky velmi zajímavé stanice metra.
Vozový park metra je stále hojně zastoupen původními dvouvozovými soupravami typu A, které byly vyráběny mezi lety 1967 a 1983, na ně navazují o něco novější, ale konstrukčně velmi podobné soupravy typu B, které byly dodávány mezi lety 1981 a 1995. Ve většině těchto souprav stále uslyšíte hlášení stanic přímo od strojvedoucího a dveře si musíte otevřít kličkou. Tyto nejstarší soupravy jsou ale i přes své stáří pohodlné a také neuvěřitelně tiché. Další typ metra C už se od prvně jmenovaného zásadně liší – jde o ucelenou šestivozovou průchozí jednotku moderního střihu s moderním informačním...Vozový park metra je stále hojně zastoupen původními dvouvozovými soupravami typu A, které byly vyráběny mezi lety 1967 a 1983, na ně navazují o něco novější, ale konstrukčně velmi podobné soupravy typu B, které byly dodávány mezi lety 1981 a 1995. Ve většině těchto souprav stále uslyšíte hlášení stanic přímo od strojvedoucího a dveře si musíte otevřít kličkou. Tyto nejstarší soupravy jsou ale i přes své stáří pohodlné a také neuvěřitelně tiché. Další typ metra C už se od prvně jmenovaného zásadně liší – jde o ucelenou šestivozovou průchozí jednotku moderního střihu s moderním informačním systémem i klimatizací. Těchto jednotek bylo vyrobeno mezi lety 2000 a 2005 celkem 18. A o jejich úspěchu svědčí objednávka na dalších 21 jednotek typu C2, který se na první pohled liší upravených vzhledem čel a barevnými bezpečnostními LED pásky na lištách dveří i úpravou interiéru spočívající především ve snížení počtu sedaček. Tyto jednotky jsou nyní postupně uváděny do provozu a pokud se osvědčí, mnichovský dopravní podnik jich chce v budoucnu objednat dalších 46, čímž by se prakticky zbavil dožívajících vozidel typu A. Zároveň chce ale nové soupravy využít na další zkracování intervalů.
Tramvaje se v Mnichově za posledních 10 let utěšeně rozrostly – postaveno bylo několik nových úseků a také vozový park se dočkal potřebných podíl – na některých tratích totiž zhoustl provoz. Zcela novou linku najdete od roku 2009 v severozápadní části města. Zvláštností linky 23 je autonomní trasa propojená se zbytkem stě pouze manipulační tratí. Linka 23 je totiž napaječem metra ve stanici Münchner Freiheit. Další nový úsek dlouhý 4 km vznikl v roce 2011 na severovýchodě pro linku 16. Novinkou roku 2012 bylo zavedení nových linek 22 a 28 v roce 2012, které posílily provoz na stávajících...Tramvaje se v Mnichově za posledních 10 let utěšeně rozrostly – postaveno bylo několik nových úseků a také vozový park se dočkal potřebných podíl – na některých tratích totiž zhoustl provoz. Zcela novou linku najdete od roku 2009 v severozápadní části města. Zvláštností linky 23 je autonomní trasa propojená se zbytkem stě pouze manipulační tratí. Linka 23 je totiž napaječem metra ve stanici Münchner Freiheit. Další nový úsek dlouhý 4 km vznikl v roce 2011 na severovýchodě pro linku 16. Novinkou roku 2012 bylo zavedení nových linek 22 a 28 v roce 2012, které posílily provoz na stávajících nejvytíženějších tratích. V dalším roce byla prodloužena tramvajová síť pouze kosmeticky, a to v západní čtvrti Pasing. Tramvajová linka 19 dostala díky této krátké novostavbě napojení na stanici S-Bahnu. A poslední v řadě novinek je prodloužená linka 25 ve východní části Mnichova ke stanici S-Bahnu Berg am Laim. Tato trať byla otevřena teprve závěrem roku 2016 a zčásti využívá již existující manipulační trať ke zdejší vozovně.
Zatímco délka tratí se za posledních 10 let významně rozrostla, bylo nutné investovat také do nových vozidel. Původní legendární kulaté dvoučlánkové tramvaje Rathgeber (typ P) sice již pomalu vymizely z mnichovských ulic, ale posledních pár souprav spřažených s dvoučlánkovými vlečnými vozy dodnes stále vypomáhá na posilových linkách 21 a 28 v pracovní dny. Naprostá většina tramvají je však plně nízkopodlažní. Základem je 70 tříčlánkových vozů typu R z let 1994 – 1997, k nim přibylo v letech 1999 až 2001 celkem 20 čtyřčlánkových verzí rovněž od výrobce Adtranz. Následovalo 14 pětičlánkových...Zatímco délka tratí se za posledních 10 let významně rozrostla, bylo nutné investovat také do nových vozidel. Původní legendární kulaté dvoučlánkové tramvaje Rathgeber (typ P) sice již pomalu vymizely z mnichovských ulic, ale posledních pár souprav spřažených s dvoučlánkovými vlečnými vozy dodnes stále vypomáhá na posilových linkách 21 a 28 v pracovní dny. Naprostá většina tramvají je však plně nízkopodlažní. Základem je 70 tříčlánkových vozů typu R z let 1994 – 1997, k nim přibylo v letech 1999 až 2001 celkem 20 čtyřčlánkových verzí rovněž od výrobce Adtranz. Následovalo 14 pětičlánkových tramvají Variobahn od Stadleru (typ S, 2008 – 2011) a novinkou v poměrně pestré flotile MVG je 8 čtyřčlánkových tramvají Siemens Avenio (v Mnichově označovaný jako typ T), což je pokračovatel typu Combino. Aktuálně poptává MVG dalších 22 těchto tramvají, z nichž 8 bude dvoučlánkových, 8 tříčlánkových a 4 čtyřčlánkové.
Autobusová doprava v Mnichově je již od roku 2004 hierarchizována do dvou základních skupin linek – páteřní „metrobusy“ a ostatní autobusové linky. Dalším dělítkem jsou městské autobusy v mnichovském modrém nátěru, které provozuje městský dopravní podnik MVG a regionální autobusy různých soukromých dopravců, které sjednocuje modrozelenobílý nátěr integrovaného sytému MVV. V rámci „modrých“ městských autobusů provozují zhruba třetinu vozidel pro MVG také soukromí dopravci. Páteří metrobusové linky, které na první pohled poznáte oranžovou barvou v mapách, na zastávkách i doplňkovými cedulkami...Autobusová doprava v Mnichově je již od roku 2004 hierarchizována do dvou základních skupin linek – páteřní „metrobusy“ a ostatní autobusové linky. Dalším dělítkem jsou městské autobusy v mnichovském modrém nátěru, které provozuje městský dopravní podnik MVG a regionální autobusy různých soukromých dopravců, které sjednocuje modrozelenobílý nátěr integrovaného sytému MVV. V rámci „modrých“ městských autobusů provozují zhruba třetinu vozidel pro MVG také soukromí dopravci. Páteří metrobusové linky, které na první pohled poznáte oranžovou barvou v mapách, na zastávkách i doplňkovými cedulkami na vozidlech, se za posledních 10 let dále rozvinuly a jedna linka (59) zanikla prodloužením tramvajové trati do zastávky St. Emmeram. V posledních letech přibyly metrobusové linky 62, 63 a v nové trase znovu ožilo i číslo 59. V roce 2014 vznikla také první expresní autobusová linka X30, která zajišťuje v krátkých intervalech tangenciální spojení mezi čtvrtí Harrras a východním nádražím. Aktuálně v dubnu 2017 vznikla další expresní linka X98, která ale jezdí jen o víkendech a zajišťuje rychlé spojení z centra na jih k místní ZOO.
Vozový park se za posledních 10 let výrazně proměnil. Velkou zajímavostí mnichovských autobusů je provoz tzv. autobusových vlaků, což jsou standardní autobusy s přívěsem. 23 metrů dlouhé soupravy pojmou až o 30 % více cestujících než klasické kloubové autobusy. V Mnichově jich mají už k šedesátce, poslední dodávka 10 autobusů Solaris s vleky Hess proběhla v dubnu 2017. Tyto netradiční soupravy vozí cestující ve všední dny mimo prázdniny na nejvytíženějších linkách a vidět je můžete také na linkách náhradní dopravy za tramvaje při výlukách. Ostatní „standardní“ flotila modrých městských...Vozový park se za posledních 10 let výrazně proměnil. Velkou zajímavostí mnichovských autobusů je provoz tzv. autobusových vlaků, což jsou standardní autobusy s přívěsem. 23 metrů dlouhé soupravy pojmou až o 30 % více cestujících než klasické kloubové autobusy. V Mnichově jich mají už k šedesátce, poslední dodávka 10 autobusů Solaris s vleky Hess proběhla v dubnu 2017. Tyto netradiční soupravy vozí cestující ve všední dny mimo prázdniny na nejvytíženějších linkách a vidět je můžete také na linkách náhradní dopravy za tramvaje při výlukách. Ostatní „standardní“ flotila modrých městských autobusů je obnovována značkami Mercedes-Benz (Citaro), MAN (Lion´s City) a Solaris (Urbino). V naprosté většině případů v kloubové verzi. Do autobusů se nastupuje všemi dveřmi, samozřejmostí je klimatizace i jízdenkové autobusy v každém vozidle. I když město výrazně podporuje autobusy, jejich cestovní rychlost není příliš vysoká i přes poměrně velkou míru preference. Na vině je poměrně hustý automobilový provoz i velký počet světelně řízených křižovatek. Ocenit však lze domyšlené přestupní vazby a hlavně časové návaznosti ve vybraných přestupních zastávkách. Díky jednotnému taktu 10 minut a jeho násobkům se čeká na tramvaje metro i S-Bahn. Cestující zejména v zimních měsících také ocení přistavování autobusů na konečných zastávkách ještě dlouho před jejich odjezdem.