Norimberské metro původně tvořily dvě linky, které se potkávaly v centru ve stanicích Hauptbahnhof a Plärrer. Linka U1 je vlastně meziměstskou linkou, když vede západním směrem až do města Fürth, které ač samostatné město tvoří s Norimberkem jednolitý celek. Linka U1 vede v části své trasy na obou jejích koncích částečně na povrchu a potkáte zde původní soupravy známé také z Mnichova.Norimberské metro původně tvořily dvě linky, které se potkávaly v centru ve stanicích Hauptbahnhof a Plärrer. Linka U1 je vlastně meziměstskou linkou, když vede západním směrem až do města Fürth, které ač samostatné město tvoří s Norimberkem jednolitý celek. Linka U1 vede v části své trasy na obou jejích koncích částečně na povrchu a potkáte zde původní soupravy známé také z Mnichova.
Druhá linka metra prošla zajímavým vývojem. Z linky U2 se postupným prodlužováním a rozvětvováním staly linky dvě - U2 a U3. Obě linky mají v centru společný úsek mezi stanicemi Rathenauplatz a Rothenburger Strasse. Obě linky byly také nedávno automatizovány, takže zde potkáte pouze nové soupravy a bez strojvedoucího. Automatizace linek U2 a U3 nepotřebovala žádné masivní úpravy stanic, protože i přes automatický provoz nejsou na nástupištích dělící stěny. Ve všední dny jezdí čtyřvozové soupravy, o víkendu s poloviční kapacitou. Interval může být díky absenci jízdního personálu krátký i v...Druhá linka metra prošla zajímavým vývojem. Z linky U2 se postupným prodlužováním a rozvětvováním staly linky dvě - U2 a U3. Obě linky mají v centru společný úsek mezi stanicemi Rathenauplatz a Rothenburger Strasse. Obě linky byly také nedávno automatizovány, takže zde potkáte pouze nové soupravy a bez strojvedoucího. Automatizace linek U2 a U3 nepotřebovala žádné masivní úpravy stanic, protože i přes automatický provoz nejsou na nástupištích dělící stěny. Ve všední dny jezdí čtyřvozové soupravy, o víkendu s poloviční kapacitou. Interval může být díky absenci jízdního personálu krátký i v okrajových obdobích.
Automatickou linkou U2 se dostanete například na norimberské letiště, linka U3 bude v prosinci 2011 prodloužena severním směrem o dvě stanice. S tím souvisí původně plánované zkrácení tramvajové linky 9 o úsek mezi Hlavním nádražím a smyčkou Thon - sem by pak jezdila jen linka 4. Poslední zprávy ale hovoří o tom, že nakonec zůstane linka 9 zachována a uvidí se, jak bude úspěšná i po prodloužení metra, které je s ní víceméně v souběhu.Automatickou linkou U2 se dostanete například na norimberské letiště, linka U3 bude v prosinci 2011 prodloužena severním směrem o dvě stanice. S tím souvisí původně plánované zkrácení tramvajové linky 9 o úsek mezi Hlavním nádražím a smyčkou Thon - sem by pak jezdila jen linka 4. Poslední zprávy ale hovoří o tom, že nakonec zůstane linka 9 zachována a uvidí se, jak bude úspěšná i po prodloužení metra, které je s ní víceméně v souběhu.
S prodloužením metra nepřímo souvisí i další novostavba, tentokrát na tramvajové síti. Plánované zkrácení linky 9 na Hlavní nádraží totiž zrodilo problém s ukončením příliš mnoha linek v poměrně malém přednádražním prostoru. Tak se zrodil plán nejen na přetrasování některých linek, ale hlavně na novostavbu tramvajové trati silničním tunelem pod Hlavním nádražím, která by spojila zdejší rušnou křižovatku s tratí vedoucí jižně od nádraží.S prodloužením metra nepřímo souvisí i další novostavba, tentokrát na tramvajové síti. Plánované zkrácení linky 9 na Hlavní nádraží totiž zrodilo problém s ukončením příliš mnoha linek v poměrně malém přednádražním prostoru. Tak se zrodil plán nejen na přetrasování některých linek, ale hlavně na novostavbu tramvajové trati silničním tunelem pod Hlavním nádražím, která by spojila zdejší rušnou křižovatku s tratí vedoucí jižně od nádraží.
Po této trati by již od prosince měla vést přetrasovaná linka 5, která dnes končí na Hlavním nádraží a nově povede místo linky 8 jižním směrem - cestování lidem z jihu se tak má zkrátit o 4 minuty. Naproti tomu linka 8 má být v jižní části trasy převedena do trasy linky 7 do zastávky Bayernstrasse. Tím patrně dojde ke zrušení krátké linky 7. Od prosince 2011 by tedy měly v Norimberku jezdit tramvaje číslo 4, 5, 6, 8 a 9. Linky 6 a 9 lze považovat za jednu linku, protože se v zastávce Doku-Zentrum převlékají z jedné na druhou a dvě čísla mají kvůli přehlednosti při průjezdu centrem.Po této trati by již od prosince měla vést přetrasovaná linka 5, která dnes končí na Hlavním nádraží a nově povede místo linky 8 jižním směrem - cestování lidem z jihu se tak má zkrátit o 4 minuty. Naproti tomu linka 8 má být v jižní části trasy převedena do trasy linky 7 do zastávky Bayernstrasse. Tím patrně dojde ke zrušení krátké linky 7. Od prosince 2011 by tedy měly v Norimberku jezdit tramvaje číslo 4, 5, 6, 8 a 9. Linky 6 a 9 lze považovat za jednu linku, protože se v zastávce Doku-Zentrum převlékají z jedné na druhou a dvě čísla mají kvůli přehlednosti při průjezdu centrem.
S výstavbou nové tramvajové trati západně od Hlavního nádraží došlo v létě 2011 k celkové rekonstrukci tramvajových kolejí v přednádražím prostoru. Během této výluky byla tramvajová síť rozdělena na dvě samostatné části a jednotlivé tramvajové linky byly provozovány ve dvou oddělených trasách s tím, že se v centru "převlékaly". V místech výlukou nejvíce postižených nechyběli informátoři, a to během celého trvání výluky.S výstavbou nové tramvajové trati západně od Hlavního nádraží došlo v létě 2011 k celkové rekonstrukci tramvajových kolejí v přednádražím prostoru. Během této výluky byla tramvajová síť rozdělena na dvě samostatné části a jednotlivé tramvajové linky byly provozovány ve dvou oddělených trasách s tím, že se v centru "převlékaly". V místech výlukou nejvíce postižených nechyběli informátoři, a to během celého trvání výluky.
K tramvajové dopravě a metru potřebuje Norimberk ještě množství autobusových linek. Většina z nich má radiální směr a je ukončena buď u stanic metra nebo tramvají. Výjimku však tvoří tři tangenciální linky 35, 45 a 65, tvořící spolu ucelený okruh kolem města, který spojuje významné přestupní body v širším centru. Nejsilnější z těchto linek je číslo 65, kde jezdí v desetiminutovém taktu kloubové autobusy i o víkendu. Stejný interval má linka 35 v západní části města, ale nasazeny jsou autobusy standardní délky. Kruh uzavírá na severovýchodě linka 45, kde je mimo všední dny interval prodloužen...K tramvajové dopravě a metru potřebuje Norimberk ještě množství autobusových linek. Většina z nich má radiální směr a je ukončena buď u stanic metra nebo tramvají. Výjimku však tvoří tři tangenciální linky 35, 45 a 65, tvořící spolu ucelený okruh kolem města, který spojuje významné přestupní body v širším centru. Nejsilnější z těchto linek je číslo 65, kde jezdí v desetiminutovém taktu kloubové autobusy i o víkendu. Stejný interval má linka 35 v západní části města, ale nasazeny jsou autobusy standardní délky. Kruh uzavírá na severovýchodě linka 45, kde je mimo všední dny interval prodloužen na 20 minut. Všechny tyto linky ale usnadňují a zkracují pohyb mezi jednotlivými okrajovými částmi města bez nutnosti jezdit přes centrum.
I když je v Norimberku S-Bahn trochu odstrčený a používaný hlavně příměstskými cestujícími, probíhá v současnosti výrazná obnova jeho vozového parku. Původní jednopodlažní vozy tažené lokomotivou vystřídají moderní nízkopodlažní elektrické jednotky Talent. Význam norimberského S-Bahnu tak snad o něco povyroste.I když je v Norimberku S-Bahn trochu odstrčený a používaný hlavně příměstskými cestujícími, probíhá v současnosti výrazná obnova jeho vozového parku. Původní jednopodlažní vozy tažené lokomotivou vystřídají moderní nízkopodlažní elektrické jednotky Talent. Význam norimberského S-Bahnu tak snad o něco povyroste.