Základem dopravy po městě je samozřejmě metro. V následujících řádcích se dozvíte, co je nového, případně co nového se na jednotlivých linkách chystá. Linka 1, která protíná město od západu k východu, se postupně automatizuje. Již nyní je několik stanic vybaveno cca 1,5 m vysokými stěnami, které oddělují nástupiště od kolejiště a jejichž prosklené dveře se otevírají současně s dveřmi vlaku metra po jeho zastavení. Kompletní přestavba stanic linky 1 by měla být hotova do roku 2012, dokdy mají být také nahrazeny současné šestivozové průchozí soupravy (MP89) automaticky řízenými vlaky (MP05)...Základem dopravy po městě je samozřejmě metro. V následujících řádcích se dozvíte, co je nového, případně co nového se na jednotlivých linkách chystá. Linka 1, která protíná město od západu k východu, se postupně automatizuje. Již nyní je několik stanic vybaveno cca 1,5 m vysokými stěnami, které oddělují nástupiště od kolejiště a jejichž prosklené dveře se otevírají současně s dveřmi vlaku metra po jeho zastavení. Kompletní přestavba stanic linky 1 by měla být hotova do roku 2012, dokdy mají být také nahrazeny současné šestivozové průchozí soupravy (MP89) automaticky řízenými vlaky (MP05) shodnými s linkou 14. Na lince 2, která tvoří severní polookruh kolem centra města a která vede v části trasy na povrchu, už cca 2 roky probíhá obměna vozidel. Původní pětivozové soupravy ze 70. let jsou postupně nahrazovány plně průchozími vlaky s velkými okny, s klimatizací a se širokými dveřmi, které se narozdíl od starých vozů otevírají vždy (bez vyžádání cestujícím). Každý rok má na linku 2 přijít z továrny Alstom 20 nových pětivozových souprav. Linka 3 (pětivozové soupravy) a její odnož 3bis (třívozové soupravy) je provozována také ve starých vozech, které prošly (kromě linky 3bis) částečnou modernizací - například nad každými dveřmi je světelný seznam stanic, kde svítí jen ty neprojeté a bliká následující stanice. Na lince 4 stále pendlují staré vozy na pneumatikách. Linky na gumových kolech se vyznačují zápachem a vysokou teplotou ve vozech i na nástupištích. Rychlejší jízdní doba je tak vykoupena nižším pohodlím. V roce 2010 by měla být linka 4 prodloužena jižním směrem. Stejně jako na jedničce, i zde jezdí šestivozové soupravy. Na lince 5 jezdí taktéž staré vozy, ale již na normálních ocelových kolech. Velmi pěkný je nadzemní úsek v okolí stanice Gare d´Austerlitz, kde linka jednak překonává Seinu po mostě a jednak protíná zdejší nádraží přímo uprostřed nástupištní haly.
Linka 6 je stejně jako linka 4 na pneumatikách a opět nabízí v části trasy krásný výhled na pařížské ulice i na Eifellovku z nadzemních ramp a mostů. Linka 7, která se v jižní části trasy větví, je obsluhována novějšími vozy z 80. let které mají pětiúhelníkový profil skříně. Stejné vozy jezdí také na lince 13, která se větví v severní části města a je nejpřetěžovanější linkou metra v Paříži. Aby mohl být zajištěn minimální interval 95 sekund, byla přijata mnohá opatření pro urychlení nástupu ve stanicích, dokonce budou také instalovány oddělující stěny podobně jako na lince 1, aby mohla být...Linka 6 je stejně jako linka 4 na pneumatikách a opět nabízí v části trasy krásný výhled na pařížské ulice i na Eifellovku z nadzemních ramp a mostů. Linka 7, která se v jižní části trasy větví, je obsluhována novějšími vozy z 80. let které mají pětiúhelníkový profil skříně. Stejné vozy jezdí také na lince 13, která se větví v severní části města a je nejpřetěžovanější linkou metra v Paříži. Aby mohl být zajištěn minimální interval 95 sekund, byla přijata mnohá opatření pro urychlení nástupu ve stanicích, dokonce budou také instalovány oddělující stěny podobně jako na lince 1, aby mohla být zvýšena rychlost vjíždění souprav do stanic. Linka 8, která již dnes zasahuje poměrně daleko za město, bude příští rok ještě prodloužena a to dál do města Créteil na jihovýchodě. Vozy zde jezdí stejné jako na linkách 7 a 13. Zajímavostí je linka 7bis, která navazuje na linku 7 a je ukončena polookružně se třemi jednosměrnými stanicemi. Na lince jezdí třívozové soupravy vyrobené v 90. letech, které se však příliš nepovedly. Interiér i vnější vzhled vozidla je sice moderní, souprava je plně průchozí a sedačky jsou celkem pohodlné. Ale jen do doby, než se vlak rozjede. Nešťastná technologie způsobila, že jízdní vlastnosti jsou mnohem horší než u nejstarších vozů na pneumatikách. Podvozky jsou totiž jednonápravové a pouze ty krajní mají přídavná kolečka, která s podvozkem v oblouku natáčejí. Na linkách 9, 10, 11 ani 12 celkem nic nového nenajdete, pomineme-li postupnou modernizaci jednotlivých stanic, která spočívá v opravě obkladů, doplnění moderních informačních systémů a navigačních cedulí. Smělé plány čekají linky 11 a 12, které se mají během příštích pěti let prodloužit severním směrem. Jen pro zajímavost, na lince 11 jezdí metro na pneumatikách už 54 let. A samostatnou kapitolou vývoje je plně automatická linka 14, kde jezdí šestivozové průchozí soupravy na pneumatikách. V plánu je její prodloužení na obou koncích, zejména na severu do čtvrti St. Ouen, kde by měla odlehčit přetížené lince metra 13.
Tramvajová síť se po jejím neuváženém zrušení kdysi dávno opět vrací na scénu a postupně oživuje zejména pařížská předměstí. Linka T1 již jezdí po okraji Paříže skoro 20 let a čeká ji světlá budoucnost. Na obou koncích se totiž bude prodlužovat. Z dosavadní konečné u vlaku RER v Saint Denis se prodlouží již za dva roky o 5 km a 10 zastávek západním směrem. Preference tramvají sice funguje, občas si ale semafory s tramvají nepěkně pohrají. I přesto je tramvaj ve věčně ucpaných pařížských ulicích vítaným osvěžením a urychlením. Druhá linka (T2) spojuje čtvrť La Défense s oblastí výstaviště u...Tramvajová síť se po jejím neuváženém zrušení kdysi dávno opět vrací na scénu a postupně oživuje zejména pařížská předměstí. Linka T1 již jezdí po okraji Paříže skoro 20 let a čeká ji světlá budoucnost. Na obou koncích se totiž bude prodlužovat. Z dosavadní konečné u vlaku RER v Saint Denis se prodlouží již za dva roky o 5 km a 10 zastávek západním směrem. Preference tramvají sice funguje, občas si ale semafory s tramvají nepěkně pohrají. I přesto je tramvaj ve věčně ucpaných pařížských ulicích vítaným osvěžením a urychlením. Druhá linka (T2) spojuje čtvrť La Défense s oblastí výstaviště u stanice metra Porte de Versailles a projíždí po bývalé železniční trati překrásnou kopcovitou čtvrtí podél řeky Seiny. Více než dvoukilometrové prodloužení této linky do Porte de Versailles se konalo teprve na konci roku 2009. díky němu navazuje tramvaj T2 na metro i na tramvaj T3 - dosud končila u stanice RER Issy-Val de Seine. A už nyní se staví další prodloužení této linky, tentokrát ze stanice La Défense severozápadním směrem. Hotovo by mělo být v roce 2012. Na lince T2 jezdí nízkopodlažní tramvaje Citadis od Alstomu, spřažené ve dvojicích. Díky kvalitní trati nevadí ani pevné podvozky.
Třetí linka (T3) je asi nejpařížštější tramvajovou linkou v současnosti. Vede po vnitřním městském okruhu po jeho jižní části. V roce 2012 bude tato linka prodloužena dál po okruhu o úctyhodných 14 km a 26 zastávek. Tramvaj tak nahradí současnou autobusovou okružní linku PC2 a zčásti i navazující linku PC3. Na celém úseku prodloužení již probíhá stavební činnost a cestující se již určitě nemohou dočkat, až přestoupí z pomalu poskakujících autobusů do plynulé a pohodlné tramvaje. Široký a divoký bulvár městského okruhu dostane stejně jako v případě současného úseku linky T3 klidnější a...Třetí linka (T3) je asi nejpařížštější tramvajovou linkou v současnosti. Vede po vnitřním městském okruhu po jeho jižní části. V roce 2012 bude tato linka prodloužena dál po okruhu o úctyhodných 14 km a 26 zastávek. Tramvaj tak nahradí současnou autobusovou okružní linku PC2 a zčásti i navazující linku PC3. Na celém úseku prodloužení již probíhá stavební činnost a cestující se již určitě nemohou dočkat, až přestoupí z pomalu poskakujících autobusů do plynulé a pohodlné tramvaje. Široký a divoký bulvár městského okruhu dostane stejně jako v případě současného úseku linky T3 klidnější a zelenější ráz. Poslední provozovanou tramvajovou linkou je T4, spojující pařížská předměstí Aulnay-sous-Bois a Bondy a využívající opět původní železniční trať. I vozidla se podobají spíš vlakotramvaji. Linku T4 provozují francouzské dráhy SNCF a na obou koncích linka navazuje na vlaky RER. Linka T4 už leží poměrně daleko od Paříže (v tarifních pásmech 3 a 4). Vozidla jsou robustní, nízkopodlažní, obousměrná a umí jezdit velmi rychle. Část trasy linky totiž vede nezastavěným územím. I její prodloužení se plánuje, a to jednak ze stanice Bondy západním směrem, kde se napojí na dnešní linku T1, a také by měla vzniknout její větev východním směrem. To vše do roku 2015. A plánují se i zcela nové tramvajové, spíše vlakotramvajové linky - T5 až T8 - stále dál od Paříže. Problém pařížské dopravy se totiž odehrává hlavně na předměstích, kde dosud není tolik rozvinutá kolejová doprava, a proto se denně hrnou statisíce aut na Paříž a všechny příjezdové dálnice a silnice jsou ve špičkách každodenně beznadějně ucpány. Možná i proto je v plánu na příštích 10 let postavení zcela nové okružní automatické linky metra, která by obepínala Paříž a spojovala její jednotlivá předměstí tak, aby nemuseli lidé tolik cestovat přes zahlcené centrum města. Ale trasa ještě není pevně stanovena. Zatím se však může chlubit zajímavými čísly: celková délka 150 km, minimálně 40 stanic a cestovní rychlost 60 km/h (opsáno z ročenky RATP za rok 2009).
Autobusové linky tvoří v centru Paříže překryvnou síť nad podzemní spletí metra, špatně dostupného pro vozíčkáře, kočárky a starší lidi. Všechny vnitroměstské autobusové linky jsou kompletně bezbariérově přístupné. RATP provozuje také příměstské linky, označené trojcifernými čísly, kde provozuje stejné typy vozidel jako na linkách městských (ve skutečnosti se jedná o městské linky operující dál od centra, obsluhující předměstí přirostlá k Paříži). Celkem provozuje RATP úctyhodných cca 4000 autobusů. Čistě městské linky jsou označeny dvoucifernými čísly od 20 do 96. K nim se ještě řadí 3...Autobusové linky tvoří v centru Paříže překryvnou síť nad podzemní spletí metra, špatně dostupného pro vozíčkáře, kočárky a starší lidi. Všechny vnitroměstské autobusové linky jsou kompletně bezbariérově přístupné. RATP provozuje také příměstské linky, označené trojcifernými čísly, kde provozuje stejné typy vozidel jako na linkách městských (ve skutečnosti se jedná o městské linky operující dál od centra, obsluhující předměstí přirostlá k Paříži). Celkem provozuje RATP úctyhodných cca 4000 autobusů. Čistě městské linky jsou označeny dvoucifernými čísly od 20 do 96. K nim se ještě řadí 3 linky PC1 - PC3, které jezdí po vnitřním městském okruhu a vzájemně na sebe navazují a spolu s tramvají T3 tvoří uzavřený okruh kolem Paříže. Celkem je těchto vnitroměstských linek 58, naprostá většina jezdí celotýdenně, ve špičkách s intervalem 4-10 minut, večer se obvykle jezdí po 20 minutách. Ke ctnosti pařížských organizátorů dopravy nutno podotknout, že naprostá většina linek má smysluplnou trasu a vede vždy odněkud někam a dá se celkem jednoduše přepravit přes celé město bez použití metra. Většina linek míří k hlavním pařížským nádražím. Největšími autobusovými uzly jsou stanice Gare du Nord a Gare St. Lazare.
Z 58 linek jezdí na 9 z nich kloubové autobusy (27, 31, 43, 62, 80, 91, 95, PC2 a PC3), ostatní linky jsou zajištěny vozy standardní délky. Standardní autobusy jsou dvoudveřové, kloubové třídveřové. Na většině linek jezdí francouzské Citybusy nebo Citelisy od Renaultu, resp. Iveca, pouze několik městských linek se vymyká. Na linkách 21, 28 a 67 najdete MANy standardní délky, linky 43, 80 a 95 jsou obnoveny nejnovější dodávkou kloubových MANů. V Paříži se objevují ještě Scanie standardní délky, a to na linkách 64 a 83. Specialitou je provoz autobusů Heulliez na jediné městské lince č. 84. ...Z 58 linek jezdí na 9 z nich kloubové autobusy (27, 31, 43, 62, 80, 91, 95, PC2 a PC3), ostatní linky jsou zajištěny vozy standardní délky. Standardní autobusy jsou dvoudveřové, kloubové třídveřové. Na většině linek jezdí francouzské Citybusy nebo Citelisy od Renaultu, resp. Iveca, pouze několik městských linek se vymyká. Na linkách 21, 28 a 67 najdete MANy standardní délky, linky 43, 80 a 95 jsou obnoveny nejnovější dodávkou kloubových MANů. V Paříži se objevují ještě Scanie standardní délky, a to na linkách 64 a 83. Specialitou je provoz autobusů Heulliez na jediné městské lince č. 84. Pařížskou zvláštností je trvalé vypravování autobusů na stejné linky, proto mohou být velkoryse oblepeny číslem linky a trasou. Nejnovější autobusy již mají označení linky pouze na barevných digitálních displejích. Do standardních autobusů se nastupuje pouze předními dveřmi, do kloubových lze nastupovat kterýmikoli dveřmi. Pokud však máte čipovou dopravní kartu "Navigo", je třeba si "pípnout" u validátoru při každém nástupu. Na což upozorňují také vnitřní digitální displeje, které mimo jiné ukazují reálný čas dojezdu do nejbližší uzlové zastávky. Celkový počet autobusů RATP je obrovský, kralují Citybusy a Citelisy. Citelisů je ve standardní 12metrové verzi již kolem 800. Kloubových Citelisů jezdí po Paříži zhruba stovka. Druhým a třetím nejrozšířenějším typem jsou dvanáctimetrové MANy a Scanie, kterých se po Paříži a okolí prohání cca po dvou stovkách. Nejnovějších kloubových MANů je asi necelá stovka. Málo početné jsou Heulliezy a už se také skoro nesetkáte s předchůdci Citybusů, s Renaulty 312. Obnova vozového parku je při tak velkém počtu autobusů velkolepá, jen v roce 2010 by měl RATP obdržet 450 nových autobusů.