Rovinaté dvousettisícové město, které stvořilo parmskou šunku nebo parmezán. To je severoitalská Parma, jejíž historické ulice brázdí již od roku 1953 také trolejbusy, které tu nastoupily po zániku tramvají. Dnes jezdí 30 trolejbusů na 4 linkách, pokud tedy zrovna nejsou nahrazeny autobusy třeba jako během hlavních letních prázdnin. Parma má také zajímavě přestavěné vlakové nádraží a mnoho historických památek. Centrum města obtéká stejnojmenná řeka Parma.

Trolejbusové linky v Parmě se potkávají na hlavní východozápadní třídě, která protíná historické centrum a překonává řeku Parmu po mostě Ponte di Mezzo. Ze čtyř linek jsou vedeny tři východozápadním směrem. Páteřní je linka 5 s desetiminutovým intervalem ve všední dny. Ostatní linky jezdí po 15 minutách. Linky 3 a 4 vedou skoro celou trasu spolu, jen v krátkých koncových úsecích se oddělují. Zcela jinak je vedena severojižní linka 1, která jako jedná zajíždí také k vlakovému nádraží.
Zánovní Scanie na městské lince 11 místního dopravce TEP vyjíždí z podzemního terminálu MHD pod vlakovým nádražím. To prošlo v roce 2014 zásadní změnou – do té doby byly přestupy řešeny povrchově.
Zatímco nahoře je historická původní budova vlakového nádraží, dole je zcela nová odbavovací hala se službami a také možnost přestupu na linky MHD včetně trolejbusové linky č. 1.
Modernizované nádraží výrazně rozšířilo své služby a možnosti přestupu jak na MHD, tak i na bicykl, přitom byla původní historická budova zachována. Z nádraží vyjíždí 11 z 15 linek MHD.
Zatímco autobusy objíždějí novou podzemní odbavovací halu, trolejbusová linka 1 zastaví jen zde a hned se vrací zpátky na povrch a pokračuje směrem do historického centra. Zdejší vlakové nádraží je od centra vzdáleno asi kilometr.
Během letní odstávky trolejbusů jezdily na páteřní lince 5, která jezdí každých 10 minut, tyto nové kloubové Solarisy. Celkem jich bylo v roce 2017 pořízeno 12, primárně pro studentskou linku 7. Tři ze čtyř trolejbusových linek projíždějí také přes toto Garibaldiho náměstí.
A touto ulicí s vyhrazenými pruhy projíždí všechny 4 parmské trolejbusové linky a mnoho dalších autobusů. Východozápadním směrem jsou vedeny trolejbusové linky 3, 4 a 5, pouze linka 1 míří od severu na jih.
Jízdní řády většiny parmských trolejbusů. Zatímco linky 1, 3 a 4 jezdí stejně jako většina ostatních autobusů každých 15 minut, páteřní linka 5 má desetiminutový interval. V neděli je pak standardní interval 30 minut.
Starší ale klimatizovaný autobus BredaMenarinibus na trolejbusové lince 1. Ta sice překonává spolu s ostatními trolejbusovými linkami řeku Parmu po tomto mostě, pak se ale odděluje a míří na sever k vlakovému nádraží. Opačný směr vede na jih kolem místní vozovny.
Spolu s trolejbusy projíždějí historickým centrem i ostatní autobusové linky, které stejně jako trolejbusy a také část příměstských linek provozuje místní dopravní podnik TEP. Většina linek má ve všední dny interval 15 minut, v neděli 30 minut. Linky jsou číslovány od 1 do 23 s určitými mezerami (celkem tu jezdí 15 linek). Nejčastěji jezdí trolejbusová linka 5 a autobusová linka 8 (interval 10 minut). Zatímco trolejbusy pokrývají hlavní části Parmy ve východozápadním směru, autobusy se starají především o severojižní směr včetně kdysi trolejbusové linky 2. V historickém centru je několik...
Od hlavního nádraží do historického centra jsou autobusové i trolejbusová linka 1 vedeny touto ulicí se zákazem vjezdu pro ostatní dopravu. Ulice je spíše pěší zónou s hustým provozem autobusů, které kličkují mezi místními památnými kostely a paláci.
Letní trolejbusová odstávka bohužel skryla všechny místní trolejbusy do vozovny v jižní části trolejbusové linky 1 poblíž místních hřbitovů. Na hřbitov se pomalu ale jistě chystají také tyto trolejbusy Menarini z druhé poloviny 80. let. V roce 2020 by je měla nahradit dodávka 10 nových 12metrových trolejbusů Solaris Trollino.
Jinde než za plotem vozovny nebyly k vidění ani nejnovější kloubové trolejbusy VanHool Exquicity, kterých TEP pořídil v roce 2014 celkem 10 pro páteřní linku 5. Z celkem 30 trolejbusů jich je zbývajících 20 standardních (Menarini z roku 1986 nebo MAN/Autodromo z let 1997 a 2000).
Mapa linkového vedení a seznam zastávek všech 15 linek MHD. Část z nich míří poměrně daleko za hranice Parmy. Na území města má naprostá většina linek jednotný interval 15 minut.
Typický italský omyvatelný interiér klimatizovaného autobusu Menarinibus na trolejbusové lince 1. Informační systém se koncentruje do oznamovacího panelu, že je signalizován výstup.
Plynový MAN na trolejbusové lince 3. Linky 3 a 4 spolu jedou skoro celou trasu, rozdílné jsou akorát krátké koncové úseky na západním i východním okraji města. Autobusy s nějakou formou ekologického pohonu tu mají zelenou barvu.
Vozový park trolejbusů sestává z 30 vozidel, z toho 10 je kloubových – ultramoderní VanHool Exquicity z roku 2014, zbytek jsou pak starší standardní italské trolejbusy Menarinibus a MAN/Autodromo, 6 z nich je ještě vysokopodlažních z roku 1986. Pro rok 2020 plánuje Parma pořídit 10 nových trolejbusů Solaris Trollino 12. Autobusový park je poměrně pestrý, od italských modelů Iveco a Menarinibus přes německé MANy a Mercedesy až po nejnovějších 12 kloubových Solarisů Urbino 18 čtvrté generace z roku 2017 určených pro studentskou linku 7, které v době letní trolejbusové odstávky zaskakovaly třeba...
Nejvyšším číslem parmské MHD je linka 23, která zajíždí vybranými spoji i do vesniček západně od města. Kromě kloubových Solarisů pořídil místní dopravce nedávno také tyto Scanie.
Studentská linka 7 projíždí historickým jádrem Parmy po ulici, kam smí jen MHD. O prázdninách zde stačí krátké vozy, jinak zde jezdí nové kloubové Solarisy, v létě používané na trolejbusové lince 5.
Minibusová linka 15 se proplétá ještě užšími ulicemi než ostatní linky a vede z hlavního nádraží do jihovýchodní části centra. Jezdí jen ve všední dny.
Vozový park autobusů MHD je velice pestrý,  kromě italských vozů tu najdete i německé stroje od Mercedesu či MANu. Klimatizace je samozřejmostí i u starších autobusů.
Trojitý označník na vytížené zastávce v autobusové ulici, která spojuje hlavní nádraží s historickým centrem a kudy projíždí většina linek zdejší MHD.
Od roku 2014 má Parma také zcela proměněné hlavní vlakové nádraží. Původní přednádražní prostor byl vyhlouben a pod historickou budovou vzniklo v podstatě zcela nové nádraží s novou odbavovací halou. Díky tomu je umožněn přímý přestup na MHD včetně jedné trolejbusové linky. Autobusy s trolejbusy původní nádražní budovu a koleje na hlavní železniční trati z Milána do Boloni podjíždí a zastavují přímo u vstupu do nové odbavovací haly.
Plynový autobus Irisbus / Iveco  v zeleném „ekologickém“ nátěru v historickém jádru Parmy před palácem na náměstí Míru.
I v Parmě si pořídili několik výkřiků italské autobusové módy – vozidla Menarinibus.