Základem městské dopravy v Rotterdamu je rozvinutá síť převážně povrchového metra doplněná poměrně velkým množstvím tramvajových linek. První linka byla otevřena v roce 1968, druhá v roce 1982. Dvě základní trasy pod centrem města se pak rozvětvují do několika převážně povrchových nebo nadzemních úseků. Jednotlivé linky jsou označeny písmeny A až E. Před 15 lety dojelo metro až do sousedního Haagu ve stopě bývalé železniční trati. A nejnovějším prodloužením je úsek sdílený s nákladní železnicí k mořskému letovisku Hoek Van Holland, kam metro dojelo v roce 2019. A nyní se dokončuje jeho...Základem městské dopravy v Rotterdamu je rozvinutá síť převážně povrchového metra doplněná poměrně velkým množstvím tramvajových linek. První linka byla otevřena v roce 1968, druhá v roce 1982. Dvě základní trasy pod centrem města se pak rozvětvují do několika převážně povrchových nebo nadzemních úseků. Jednotlivé linky jsou označeny písmeny A až E. Před 15 lety dojelo metro až do sousedního Haagu ve stopě bývalé železniční trati. A nejnovějším prodloužením je úsek sdílený s nákladní železnicí k mořskému letovisku Hoek Van Holland, kam metro dojelo v roce 2019. A nyní se dokončuje jeho poslední stanice přímo na pláži.
Metro stejně jak tramvaje a autobusy provozuje místní dopravní podnik RET. Na 5 linkách metra potkáte už jen novější soupravy Bombardier dvou typů – starší dvouvozové jednotky z přelomu tisíciletí a novější třívozové, které byly pořizované postupně od roku 2007. Oba typy jsou zastoupeny cca v počtu cca 80 jednotek, které se spřahují po dvou (novější) nebo třech (starší dvouvozové). Část souprav metra je v barvách RandstadtRail a jsou provozovány hlavně na linkách D a E směřujících severozápadně od Rotterdamu až do Haagu. Každá linka jezdí v intervalu 10 minut, ve společných úsecích v centru...Metro stejně jak tramvaje a autobusy provozuje místní dopravní podnik RET. Na 5 linkách metra potkáte už jen novější soupravy Bombardier dvou typů – starší dvouvozové jednotky z přelomu tisíciletí a novější třívozové, které byly pořizované postupně od roku 2007. Oba typy jsou zastoupeny cca v počtu cca 80 jednotek, které se spřahují po dvou (novější) nebo třech (starší dvouvozové). Část souprav metra je v barvách RandstadtRail a jsou provozovány hlavně na linkách D a E směřujících severozápadně od Rotterdamu až do Haagu. Každá linka jezdí v intervalu 10 minut, ve společných úsecích v centru je tak zajištěn interval 3-4 minuty.
I když má tramvajová doprava v Rotterdamu bohatou historii již od roku 1878, dnes je zdejší tramvajová doprava v poněkud monotónním podání pouze nízkopodlažních tramvají Alstom Citadis. Vděčí tomu velkému projektu Tramplus, který pomohl výrazně modernizovat a rozšířit místní tramvajovou síť i do jižní části Rotterdamu díky novému mostu přes řeku Mázu v roce 1996. Od té doby postupně vznikaly tramvajové linky číselné řady 20 a výše. Dnes je takových linek 6 (včetně linky 2 místo čísla 22) a obsluhují nejen jižní část města, ale i nové tratě v západní části Rotterdamu. Nové linky nahradily i...I když má tramvajová doprava v Rotterdamu bohatou historii již od roku 1878, dnes je zdejší tramvajová doprava v poněkud monotónním podání pouze nízkopodlažních tramvají Alstom Citadis. Vděčí tomu velkému projektu Tramplus, který pomohl výrazně modernizovat a rozšířit místní tramvajovou síť i do jižní části Rotterdamu díky novému mostu přes řeku Mázu v roce 1996. Od té doby postupně vznikaly tramvajové linky číselné řady 20 a výše. Dnes je takových linek 6 (včetně linky 2 místo čísla 22) a obsluhují nejen jižní část města, ale i nové tratě v západní části Rotterdamu. Nové linky nahradily i některé linky původní číselné řady, ze které zbyla pouze čísla 4, 7 a 8.
Tramvajová doprava pokrývá kromě centra i část okrajových čtvrtí Rotterdamu s novou obytnou zástavbou. Všechny tramvaje jsou jednosměrné, jezdí zde dva typy vozů Alstom Citadis 302. Prvních 53 z počátku nového tisíciletí a dalších 60 o něco kratších z let 2009-2012, které nahradily starší tramvaje Düwag. Od roku 2012 je tramvajová doprava v Rotterdamu kompletně bezbariérová. Mnoho tratí je zatravněno a vede rovinatým terénem plným zeleně, velmi často jsou zde tratě lemovány vodními kanály. V tramvajích jezdí průvodčí, kteří kontrolují a prodávají jízdenky, na rozdíl od Amsterdamu tak lze do...Tramvajová doprava pokrývá kromě centra i část okrajových čtvrtí Rotterdamu s novou obytnou zástavbou. Všechny tramvaje jsou jednosměrné, jezdí zde dva typy vozů Alstom Citadis 302. Prvních 53 z počátku nového tisíciletí a dalších 60 o něco kratších z let 2009-2012, které nahradily starší tramvaje Düwag. Od roku 2012 je tramvajová doprava v Rotterdamu kompletně bezbariérová. Mnoho tratí je zatravněno a vede rovinatým terénem plným zeleně, velmi často jsou zde tratě lemovány vodními kanály. V tramvajích jezdí průvodčí, kteří kontrolují a prodávají jízdenky, na rozdíl od Amsterdamu tak lze do tramvají nastupovat všemi dveřmi.