Šanghaj je světové průmyslové, obchodní i turistické centrum. K 25 milionům obyvatel jsou to další miliony turistů a obchodníků, kteří Šanghaj navštěvují. Hlavním výchozím bodem je nové mezinárodní letiště Pudong východně od města. S městem ho spojuje buďto linka metra č. 2 a nebo magnetický rychlovlak, který ujede vzdálenost 30 km za necelých 8 minut, přičemž dosáhne maximální rychlosti 431 km/h. Z konečné stanice maglevu je to však do centra Šanghaje ještě cca půl hodiny metrem. Na opačném konci...Šanghaj je světové průmyslové, obchodní i turistické centrum. K 25 milionům obyvatel jsou to další miliony turistů a obchodníků, kteří Šanghaj navštěvují. Hlavním výchozím bodem je nové mezinárodní letiště Pudong východně od města. S městem ho spojuje buďto linka metra č. 2 a nebo magnetický rychlovlak, který ujede vzdálenost 30 km za necelých 8 minut, přičemž dosáhne maximální rychlosti 431 km/h. Z konečné stanice maglevu je to však do centra Šanghaje ještě cca půl hodiny metrem. Na opačném konci východozápadní linky metra č. 2 leží staré letiště a také významné rychlovlakové nádraží Hongqiao. Hlavní vlakové nádraží sloužící spíše konvenčním vlakům, se nachází pár stanic metra severozápadně od centra.
Šanghaj se rozkládá jižně od delty Modré řeky v rovinaté krajině. Centrem protéká menší řeka Huangpu, která je ale dostatečně široká na intenzivní provoz nákladních lodí. Šanghaj má na čínské poměry celkem zachovalé historické jádro, skládající se z francouzské a britské čtvrti. V centru najdete také mnoho budov z počátku 20. století, projektovaných slovenským architektem Ladislavem Hudcem. Na levém břehu řeky Huangpu je právě celé historické centrum, jehož středem je čtvrť zvaná Bund se slavným nábřežím,...Šanghaj se rozkládá jižně od delty Modré řeky v rovinaté krajině. Centrem protéká menší řeka Huangpu, která je ale dostatečně široká na intenzivní provoz nákladních lodí. Šanghaj má na čínské poměry celkem zachovalé historické jádro, skládající se z francouzské a britské čtvrti. V centru najdete také mnoho budov z počátku 20. století, projektovaných slovenským architektem Ladislavem Hudcem. Na levém břehu řeky Huangpu je právě celé historické centrum, jehož středem je čtvrť zvaná Bund se slavným nábřežím, odkud je možné se kochat kulisou mrakodrapů moderního finančního centra Lujiazui na druhém břehu řeky. Zde se nacházejí všechny výškové budovy Šanghaje, mezi nimi i druhá nejvyšší budova světa – Shanghai Tower vysoká 632 metrů, obsahující i vyhlídkovou plošinu.
Základem šanghajské dopravy je metro. První linka byla zprovozněna v roce 1995. Od té doby se zdejší síť rozrostla na 14 linek o délce skoro 600 km s 364 stanicemi a každý den přepraví přes 10 milionů cestujících. Největšího rozmachu se metro dočkalo k termínu světové výstavy Expo v roce 2010. Do roku 2020 by mělo fungovat 18 linek na 800 km tratí. Do další pětiletky je v plánu mít 25 linek. Ze 14 linek jsou dvě příměstské zasahující daleko za vlastní Šanghaj. K nim lze připočítat ještě jednu meziměstskou...Základem šanghajské dopravy je metro. První linka byla zprovozněna v roce 1995. Od té doby se zdejší síť rozrostla na 14 linek o délce skoro 600 km s 364 stanicemi a každý den přepraví přes 10 milionů cestujících. Největšího rozmachu se metro dočkalo k termínu světové výstavy Expo v roce 2010. Do roku 2020 by mělo fungovat 18 linek na 800 km tratí. Do další pětiletky je v plánu mít 25 linek. Ze 14 linek jsou dvě příměstské zasahující daleko za vlastní Šanghaj. K nim lze připočítat ještě jednu meziměstskou linku zasahující až do sousední provincie Jinshan. Nejvytíženější jsou nejstarší linky 1 a 2, na kterých jezdí osmivozové soupravy. Na většině ostatní linek jsou vlaky šestivozové. Třetí linka v pořadí je na rozdíl od ostatních nadzemní a v centru sdílí nadzemní trasu s okružní linkou č. 4 obepínající hlavní centrum Šanghaje. Jízdné se platí podle vzdálenosti, u vstupů i výstupů jsou turnikety. Šanghaj myslí i na turisty – k dispozici jsou jedno- i třídenní síťové jízdenky. Všechny linky metra jezdí na standardním rozchodu a kromě příměstské linky 16 jsou napájeny z trolejí. Jednotlivé linky mají svou barvu a stejně jsou zbarvené i vozy metra. Nástupiště jsou od kolejiště oddělena dveřními stěnami, u nejstarších linek a na povrchu mívají dveře poloviční výšku.
Kdysi byly základem městské dopravy v Šanghaji tramvaje. Jezdit začaly v roce 1908 a jejích první éra byla ukončena v 70. letech, kdy byly nahrazeny především trolejbusy. Ty začaly jezdit v Šanghaji v roce 1914 a jezdí dodnes, i když zdaleka ne tolik co ještě před výstavbou metra. Trolejbusová flotila na vrcholu své slávy čítala cca 900 kloubových vozidel. Dnes tu na 12 linkách jezdí kolem 200 standardních trolejbusů, přičemž vozový park byl nedávno kompletně obnoven. K nim lze přiřadit ještě dvě elektrobusové...Kdysi byly základem městské dopravy v Šanghaji tramvaje. Jezdit začaly v roce 1908 a jejích první éra byla ukončena v 70. letech, kdy byly nahrazeny především trolejbusy. Ty začaly jezdit v Šanghaji v roce 1914 a jezdí dodnes, i když zdaleka ne tolik co ještě před výstavbou metra. Trolejbusová flotila na vrcholu své slávy čítala cca 900 kloubových vozidel. Dnes tu na 12 linkách jezdí kolem 200 standardních trolejbusů, přičemž vozový park byl nedávno kompletně obnoven. K nim lze přiřadit ještě dvě elektrobusové linky č. 11 a 26, které po cestě dobíjejí své superkapacitory v zastávkách a také na konečných. Tyto „čisté“ linky jezdí spolu s trolejbusy hlavně v centru Šanghaje, v únoru 2017 byla spuštěna zcela nová BRT trolejbusová linka č. 71, která vede z centra na západ po 17 km dlouhé samostatné vozovce vybudované pod nadzemní výpadovkou. I ve východní části Šanghaje se plánuje postavit autobusovou silnici na bázi BRT avšak s provozem autobusů. Autobusových linek jezdí v Šanghaji přes 1000 a vozový park je zčásti obnovován hybridními autobusy. Městské vozy jezdí buďto v zelenobílém nátěru stejně jako trolejbusy a nebo v modrobílé kombinaci, vlastní spíše autobusům na pravém břehu řeky Pudong.
Ve výčtu dopravních prostředků je nutné se ještě vrátit k tramvajím. Ty sice Šanghaj v 70. letech 20. století opustily, ale jejich druhá éra začala úplně jinde v roce 2010. V rámci světové výstavy Expo a celkového stavebního boomu byla postavena první novodobá tramvajová linka na východním poklidném předměstí ve čtvrti Zhangjiang. Na 10 km trase tu jezdí tříčlánkové francouzské tramvaje na pneumatikách systému Translohr. Touto linkou se Šanghaj příliš nechlubí, možná je to použitím technologie, která se stala slepou uličkou...Ve výčtu dopravních prostředků je nutné se ještě vrátit k tramvajím. Ty sice Šanghaj v 70. letech 20. století opustily, ale jejich druhá éra začala úplně jinde v roce 2010. V rámci světové výstavy Expo a celkového stavebního boomu byla postavena první novodobá tramvajová linka na východním poklidném předměstí ve čtvrti Zhangjiang. Na 10 km trase tu jezdí tříčlánkové francouzské tramvaje na pneumatikách systému Translohr. Touto linkou se Šanghaj příliš nechlubí, možná je to použitím technologie, která se stala slepou uličkou vývoje, a nebo nízkým počtem cestujících.