Hlavní město Švédska je z urbanistického hlediska velmi zvláštní evropskou metropolí. Leží totiž na mnoha ostrovech a samotný Stockholm není příliš velký - počet obyvatel čítá kolem 800 000. S celou aglomerací už je to ale kolem 2 milionů lidí. Veřejná doprava je tu velmi vyspělá a systém metra je rozvinutý poměrně daleko za hranice města. Síť metra doplňují příměstské vlaky a speciální samostatné místní dráhy včetně tramvají. Jelikož již ve Stockholmu nenajdete v centru klasické tramvaje (snad kromě historické víkendové linky č. 7), svoji nezastupitelnou roli tu také hrají autobusy, jejichž... Hlavní město Švédska je z urbanistického hlediska velmi zvláštní evropskou metropolí. Leží totiž na mnoha ostrovech a samotný Stockholm není příliš velký - počet obyvatel čítá kolem 800 000. S celou aglomerací už je to ale kolem 2 milionů lidí. Veřejná doprava je tu velmi vyspělá a systém metra je rozvinutý poměrně daleko za hranice města. Síť metra doplňují příměstské vlaky a speciální samostatné místní dráhy včetně tramvají. Jelikož již ve Stockholmu nenajdete v centru klasické tramvaje (snad kromě historické víkendové linky č. 7), svoji nezastupitelnou roli tu také hrají autobusy, jejichž část je povýšena na preferovaný systém páteřních linek.
Síť metra tvoří 3 svazky linek (červená, zelená a modrá trasa), které se na okrajích větví do dvou nebo tří směrů. Každá větev je očíslovaná a metro tak má celkem 7 linek (T10, T11, T13, T14, T17, T18 a T19). Na každé lince je zajištěn 10minutový interval, takže v centru jezdí červená a modrá trasa každých 5 minut a nejvytíženější zelená trasa každé 3-4 minuty. Nejnovější je modrá trasa, jejíž stanice jsou zároveň uměleckými díly - stanice vykutané rovnou ve skále jsou různě vyzdobené, nabarvené a zajímavě osvětlené. Na rozdíl od jiných systémů metra v západní Evropě není stockholmské... Síť metra tvoří 3 svazky linek (červená, zelená a modrá trasa), které se na okrajích větví do dvou nebo tří směrů. Každá větev je očíslovaná a metro tak má celkem 7 linek (T10, T11, T13, T14, T17, T18 a T19). Na každé lince je zajištěn 10minutový interval, takže v centru jezdí červená a modrá trasa každých 5 minut a nejvytíženější zelená trasa každé 3-4 minuty. Nejnovější je modrá trasa, jejíž stanice jsou zároveň uměleckými díly - stanice vykutané rovnou ve skále jsou různě vyzdobené, nabarvené a zajímavě osvětlené. Na rozdíl od jiných systémů metra v západní Evropě není stockholmské podzemí rozhodně fádní. Pod zemí se jezdí hlavně v centru a při překonání četných skalních nebo vodních bariér, ale cca 40% tratí je vedeno na povrchu.
I když je stockholmské metro poměrně mladé (první úsek byl otevřen v roce 1950), dnes má již cca 100 stanic. Ty jsou ohraničené turnikety, které však díky své lehké konstrukci černé pasažéry příliš netrápí. Vozový park je jednotný, v provozu jsou už skoro jen nové průchozí soupravy, které jsou sice pohodlné, ale není příliš dobře vyřešena plynulost rozjezdů a brždění. Občas je k vidění ještě starší souprava. Všechny vlaky metra jsou v modrostříbrné kombinaci. I když je stockholmské metro poměrně mladé (první úsek byl otevřen v roce 1950), dnes má již cca 100 stanic. Ty jsou ohraničené turnikety, které však díky své lehké konstrukci černé pasažéry příliš netrápí. Vozový park je jednotný, v provozu jsou už skoro jen nové průchozí soupravy, které jsou sice pohodlné, ale není příliš dobře vyřešena plynulost rozjezdů a brždění. Občas je k vidění ještě starší souprava. Všechny vlaky metra jsou v modrostříbrné kombinaci.
Kromě metra hraje důležitou roli v dopravě do okrajových částí aglomerace několik místních samostatných drah, naštěstí plně zaintegrovaných do zdejšího dopravního systému. Všechny tratě navazují na metro na významných přestupních uzlech, část je provozována na standardním rozchodu, některé trati jsou úzkorozchodné. Kromě metra hraje důležitou roli v dopravě do okrajových částí aglomerace několik místních samostatných drah, naštěstí plně zaintegrovaných do zdejšího dopravního systému. Všechny tratě navazují na metro na významných přestupních uzlech, část je provozována na standardním rozchodu, některé trati jsou úzkorozchodné.
Co linka, to jiný druh vozidel, někde se vozy podobají metru nebo jsou z něj rovnou přestavěny, někde by šla linka přiřadit spíš k tramvaji. Každá samostatná dráha má svůj název, většinou podle čtvrti nebo předměstí, kam míří. Nádech historie zažijete na "tramvajové" lince L21 "Lidingöbanan", naopak moderní nízkopodlažní tramvaje najdete na linkách L12 "Nockebybanan" a L22 "Tvärbanan"- Linka L22 se neustále prodlužuje a vytváří zajímavé tangenciální spojení v jižní části Stockholmu. Novou tramvajovou trať provází i nová bytová zástavba. Pro úplnost je... Co linka, to jiný druh vozidel, někde se vozy podobají metru nebo jsou z něj rovnou přestavěny, někde by šla linka přiřadit spíš k tramvaji. Každá samostatná dráha má svůj název, většinou podle čtvrti nebo předměstí, kam míří. Nádech historie zažijete na "tramvajové" lince L21 "Lidingöbanan", naopak moderní nízkopodlažní tramvaje najdete na linkách L12 "Nockebybanan" a L22 "Tvärbanan"- Linka L22 se neustále prodlužuje a vytváří zajímavé tangenciální spojení v jižní části Stockholmu. Novou tramvajovou trať provází i nová bytová zástavba. Pro úplnost je potřeba zmínit ještě historickou tramvajovou linku 7 v centru Stockholmu, kde si lze občas dát i kávu.
Rostoucí význam pro Stockholm mají i příměstské vlaky "Pendeltag", které protínají centrum od severu na jih a díky plánovaným podzemním zastávkám přímo v centru a již zakoupeným moderním elektrickým jednotkám poroste význam klasické železnice pro město i nadále. Rostoucí význam pro Stockholm mají i příměstské vlaky "Pendeltag", které protínají centrum od severu na jih a díky plánovaným podzemním zastávkám přímo v centru a již zakoupeným moderním elektrickým jednotkám poroste význam klasické železnice pro město i nadále.
Důležitou roli v městské dopravě hrají samozřejmě také autobusy. Starší jsou červené, novější modré. Do všech se nastupuje předními dveřmi a řidiči jsou vybaveni velkými razítky a vesele cestujícím razítkují jízdenky. Rychlost odbavení není příliš závratná a tak v ranní špičce na frekventovaných zastávkách stojí zřízenci, kteří kontrolují jízdenky a pouštějí cestující i ostatními dveřmi. Důležitou roli v městské dopravě hrají samozřejmě také autobusy. Starší jsou červené, novější modré. Do všech se nastupuje předními dveřmi a řidiči jsou vybaveni velkými razítky a vesele cestujícím razítkují jízdenky. Rychlost odbavení není příliš závratná a tak v ranní špičce na frekventovaných zastávkách stojí zřízenci, kteří kontrolují jízdenky a pouštějí cestující i ostatními dveřmi.
I zde mezi klasickými autobusy vynikají páteřní linky - označené 1-4. Jedná se o nejvytíženější linky, které projíždějí centrem, mají krátké intervaly a jezdí v kloubových autobusech. Na trasách těchto linek najdete mnoho preferenčních opatření (vyhrazené pruhy, semafory, předsazené stopčáry, podivuhodné manévry na křižovatkách atd.). Zastávky linek 1 až 4 jsou také přednostně vybavovány elektronickým informačním systémem, zkrátka učebnicový příklad metrobusů. I zde mezi klasickými autobusy vynikají páteřní linky - označené 1-4. Jedná se o nejvytíženější linky, které projíždějí centrem, mají krátké intervaly a jezdí v kloubových autobusech. Na trasách těchto linek najdete mnoho preferenčních opatření (vyhrazené pruhy, semafory, předsazené stopčáry, podivuhodné manévry na křižovatkách atd.). Zastávky linek 1 až 4 jsou také přednostně vybavovány elektronickým informačním systémem, zkrátka učebnicový příklad metrobusů.
Díky všudypřítomné vodě kotví ve Stockholmu mnoho přívozů a rychlých lodních linek, které usnadňují přístup k některým odlehlejším ostrovům. Většinu územní obsluhy do regionu ale zajišťují autobusy, velmi často kloubové a v překvapivě krátkých intervalech. Díky všudypřítomné vodě kotví ve Stockholmu mnoho přívozů a rychlých lodních linek, které usnadňují přístup k některým odlehlejším ostrovům. Většinu územní obsluhy do regionu ale zajišťují autobusy, velmi často kloubové a v překvapivě krátkých intervalech.