Metro v Toulouse je velmi podobné jako třeba v Lille nebo Rennes. Místní tu v 80. letech vsadili na koncepci lehkého automatického metra VAL. První červená linka A byla otevřena v roce 1993, o 10 let později byla prodloužena do své nynější trasy. Druhá žlutá linka B na sebe nechala čekat až do roku 2007, zato již byla zprovozněná celá najednou. Dnes má metro v Toulouse 27 km s 38 stanicemi, z nichž pouze 2 jsou povrchové. Na obou linkách potkáte automatické dvouvozové vlaky na pneumatikách, a to dvou generací VAL 206 a 208. Od roku 2020 jsou na lince A díky vzrůstající poptávce provozovány...Metro v Toulouse je velmi podobné jako třeba v Lille nebo Rennes. Místní tu v 80. letech vsadili na koncepci lehkého automatického metra VAL. První červená linka A byla otevřena v roce 1993, o 10 let později byla prodloužena do své nynější trasy. Druhá žlutá linka B na sebe nechala čekat až do roku 2007, zato již byla zprovozněná celá najednou. Dnes má metro v Toulouse 27 km s 38 stanicemi, z nichž pouze 2 jsou povrchové. Na obou linkách potkáte automatické dvouvozové vlaky na pneumatikách, a to dvou generací VAL 206 a 208. Od roku 2020 jsou na lince A díky vzrůstající poptávce provozovány dvojice těchto vlaků. Ale i linka B je na takové zkapacitnění připravena. Obě linky se potkávají v centru v přestupní stanici Jean Jaurés. A plánuje se třetí linka, která propojí jednotlivá předměstí na severu, západě i východě.
Toulouse má od roku 2010 také tramvaje. První trasa vedla od továrny na letadla Airbus na severozápadním předměstí směrem do centra, následně byla tato linka prodloužena víc do centra přes most přes řeku Garronu k metru. V roce 2015 přibyla odbočka k letišti a s tím vznikla i druhá linka T2. Naposledy byly tramvaje prodlouženy o jednu zastávku k novému výstavišti MEETT za továrnou Airbus na lince T1 v roce 2020. Nyní má tramvajová síť délku 17 km a 28 zastávek. A spolu s výstavbou třetí linky metra se chystá posílení větve k letišti třetí linkou, která bude napájet novou blízkou stanici...Toulouse má od roku 2010 také tramvaje. První trasa vedla od továrny na letadla Airbus na severozápadním předměstí směrem do centra, následně byla tato linka prodloužena víc do centra přes most přes řeku Garronu k metru. V roce 2015 přibyla odbočka k letišti a s tím vznikla i druhá linka T2. Naposledy byly tramvaje prodlouženy o jednu zastávku k novému výstavišti MEETT za továrnou Airbus na lince T1 v roce 2020. Nyní má tramvajová síť délku 17 km a 28 zastávek. A spolu s výstavbou třetí linky metra se chystá posílení větve k letišti třetí linkou, která bude napájet novou blízkou stanici metra. Vozový park tramvají je typicky francouzský – jezdí zde 28 obousměrných pětičlánkových tramvají Alstom Citadis 302. Každá z linek jezdí ve všední dny po 12 minutách, v sobotu po 15 a v neděli po 20.
Zbrusu novým druhem MHD je kabinová lanovka, která od května 2022 propojuje jižní předměstí Toulouse přes široké koryto a zelený pás kolem řeky Garrony. Lanovka se třemi stanicemi propojuje univerzitní kampus, onkologické výzkumné centrum, velký nemocniční areál a stanici žlutého metra. Na levém břehu Garrony je konečná stanice Oncopole v rozvojové oblasti s velkým záchytným parkovištěm pro 500 aut a se stejnojmenným onkologickým centrem. S délkou 3 km je nejdelší městskou lanovkou ve Francii. Používá systém 3 lan (3S) zajišťující maximální bezpečí i pohodlnou jízdu. Velké klimatizované...Zbrusu novým druhem MHD je kabinová lanovka, která od května 2022 propojuje jižní předměstí Toulouse přes široké koryto a zelený pás kolem řeky Garrony. Lanovka se třemi stanicemi propojuje univerzitní kampus, onkologické výzkumné centrum, velký nemocniční areál a stanici žlutého metra. Na levém břehu Garrony je konečná stanice Oncopole v rozvojové oblasti s velkým záchytným parkovištěm pro 500 aut a se stejnojmenným onkologickým centrem. S délkou 3 km je nejdelší městskou lanovkou ve Francii. Používá systém 3 lan (3S) zajišťující maximální bezpečí i pohodlnou jízdu. Velké klimatizované kabiny v každé stanici zastaví, nástup i výstup tak zvládnou i hůře pohybliví nebo lidé s kočárky a na vozíku. Lanovku postavila francouzská Poma. Cesta z konečné na konečnou trvá pouhých 10 minut, kabiny jezdí v intervalu cca 2 minuty (maximální čekací doba se udává 90 sekund a cesta je také zpestřena úchvatnými výhledy z výšky až 70 metrů.
Autobusová doprava doplňuje všechny ostatní druhy MHD a provozuje ji místní dopravní podnik Tisséo. Páteří autobusové MHD je 9 linek „Linéo“ označených L1 až L9. Na části z nich jezdí kloubové autobusy a vozidla používaná na těchto linkách mají stříbrný nátěr. První linka L vyjela v roce 2013, jejich bouřlivý rozvoj ale začal až po roce 2017. Aktuálně během roku 2022 vznikla linka L10 na severu a zanikla L7 díky přetrasování L9 (tím poměrně výrazně ubylo páteřních linek v historickém centru). V plánu je pokračovat dalšími linkami, které přinášejí nejen přehlednější linkové vedení a kratší...Autobusová doprava doplňuje všechny ostatní druhy MHD a provozuje ji místní dopravní podnik Tisséo. Páteří autobusové MHD je 9 linek „Linéo“ označených L1 až L9. Na části z nich jezdí kloubové autobusy a vozidla používaná na těchto linkách mají stříbrný nátěr. První linka L vyjela v roce 2013, jejich bouřlivý rozvoj ale začal až po roce 2017. Aktuálně během roku 2022 vznikla linka L10 na severu a zanikla L7 díky přetrasování L9 (tím poměrně výrazně ubylo páteřních linek v historickém centru). V plánu je pokračovat dalšími linkami, které přinášejí nejen přehlednější linkové vedení a kratší intervaly, ale i určitá preferenční opatření. Ostatní autobusy jsou vínovo-světlemodré a postupně dožívá původní tmavě modrý nátěr starších vozů. Nové kloubové autobusy pro páteřní linky L, ale i některé ostatní jsou Citara od Mercedesu nebo Heuliezy se zajímavě barevně řešeným interiérem, jinak tu potkáte klasické francouzské výrobky od Iveca nebo Heuliezu. Od roku 2019 zde jezdí také 6 elektrobusů Heuliez na letištní lince A. A pro speciální minibusovou linku v centru je k dispozici také 10 italských minielektrobusů.
Své místo má v Toulouse i vlaková doprava. Hlavní nádraží se jmenuje Matabiau a najdete ho poměrně daleko východně od historického centra. Z něj můžete přestoupit ve stanici pojmenované pro zmatení nepřítele Marengo na metro i autobusy včetně páteřních. A kousek od něj je i autobusové nádraží pro regionální a dálkové spoje, odkud odjíždí i speciální autobusová (dnes již téměř elektrobusová) linka A na zdejší letiště v intervalu 20 minut. Další velké nádraží je Arenes a leží na západě města s možností přestupu na metro, tramvaje i autobusy. A právě odtud vyjíždí i speciální městská linka C do...Své místo má v Toulouse i vlaková doprava. Hlavní nádraží se jmenuje Matabiau a najdete ho poměrně daleko východně od historického centra. Z něj můžete přestoupit ve stanici pojmenované pro zmatení nepřítele Marengo na metro i autobusy včetně páteřních. A kousek od něj je i autobusové nádraží pro regionální a dálkové spoje, odkud odjíždí i speciální autobusová (dnes již téměř elektrobusová) linka A na zdejší letiště v intervalu 20 minut. Další velké nádraží je Arenes a leží na západě města s možností přestupu na metro, tramvaje i autobusy. A právě odtud vyjíždí i speciální městská linka C do západního předměstí Colomiers. V souhrnu s vlaky pokračujícími dál na západ je tu ve špičce interval 10-20 minut. A na trase této linky jsou uznávány i jízdní doklady MHD. Je to jakýsi předvoj třetí linky metra, která ponese stejné písmeno C a která bude právě v městečku Colomiers končit. Na závěr se sluší doplnit, že veškerá veřejná regionální doprava v regionu Okcitánie je integrována do systému pod názvem LiO.