Tychy (25.4.2012)

Tychy je město na jižním okraji hornoslezské konurbace a má asi 130 000 obyvatel. Leží poměrně nedaleko Katovic a s těmi je spojeno jednak příměstskou železnicí a také mnoha autobusovými linkami.

Před Hlavním nádražím jsou ukončeny všechny trolejbusové linky A až E. Odtud rozvážejí lidi po celém městě a souhrnný interval je ve špičkách cca 5 minut.
Tychy je město na jižním okraji hornoslezské konurbace a má asi 130 000 obyvatel. Leží poměrně nedaleko Katovic a s těmi je spojeno jednak příměstskou železnicí a také mnoha autobusovými linkami.
Ve všední dny každých 30 minut, o víkendech každou hodinu spojují již od roku 2008 moderní nízkopodlažní jednotky Flirt město Tychy s Katovicemi. Jízdní doba je cca půl hodiny a jedná se o první linku rychlé lehké příměstské železnice v celém Horním Slezsku. V rámci modernizace už na trati rostou nové zastávky, které by měly v Tychách nalákat nové cestující. Nové zastávky se nacházejí vždy u křížení se silnicí, takže i přestup na autobusy nebo trolejbusy by tu neměl chybět.
Železnice je na zdejší poměry neobvykle vyspělá - vlaková linka Katovice - Tychy jezdí každých 30 minut ve všední dny a po 60 minutách o víkendu a svezete se na ní moderními nízkopodlažními elektrickými jednotkami Flirt od Stadleru. Nyní je před dokončením několik nových zastávek na území města Tychy, takže tu železnici zřejmě čeká světlá budoucnost. Navíc jsou tu vlaky zaintegrovány - o něco dražší jízdenky ("oranžové") platí jak ve vlacích tak i v návazné MHD Tychy.
Modernizovaná elektrická jednotka EN 57 na příměstské lince do Katovic. Hlavní roli tu však hrají moderní elektrické jednotky Flirt zajíždějící až do města Tychy, nejen sem na okraj k Hlavnímu nádraží.
Hlavní vlakové nádraží se však nachází na západním okraji města, kudy vede hlavní trať. Odtud se odpojuje místní S-Bahn dál do města a již tak poměrně krátký interval tu dále zahušťují příměstské vlaky PKP. Hlavní nádraží je však dobře napojeno na město díky hlavní trolejbusové trati. Ukončeno je zde všech 5 trolejbusových linek.
Budova Hlavního nádraží v Tychy. Nádraží je sice trochu z ruky od středu města, ale zas u něj končí všechny trolejbusové a některé autobusové linky.
Město Tychy jako takové by nebylo kromě věhlasného pivovaru ničím zvláštním - prakticky celé ho tvoří velké panelákové sídliště. Tou zvláštností je ale trolejbusový provoz - pouze jeden ze tří v celém Polsku. Trolejbusy zde jezdí od roku 1982, naposledy byla síť rozšířena v roce 2002. Celkem tu na 20 km tratí jezdí kolem 20 trolejbusů. Provozuje je firma TLT, jež se nedávno vyčlenila ze zdejšího dopravního podniku - MZK Tychy. Po tomto dopravci zůstal trolejbusům jednotný zelenožlutý nátěr.
Jeden z nejstarších trolejbusů Jelcz odjíždí od Hlavního nádraží přes město jižní tratí směrem do průmyslové zóny. Velká část trolejbusů má celovozovou reklamu.
Páteř trolejbusové sítě tvoří linky A a B. Obě vyrážejí z Hlavního nádraží a jedou přes střed města - linka A jižní tratí, linka B severní tratí. Obě se pak potkávají na kruhové křižovatce na jihovýchodě města. Linka A pokračuje do průmyslové zóny a je ukončena jednosměrným objezdem mezi jednotlivými firmami. Konečná zastávka Nexteer se nachází u autobusové a trolejbusové vozovny. Linka B končí na jihu v poklidné vilové čtvrti Paprocany. Obě základní linky mají ve špičce interval 10-15 minut, v sedle 15 minut.
Od Hlavního nádraží odjíždí také několik autobusových linek. Hlavním zdejším dopravcem je MZK Tychy, který obléká své autobusy do zelenožlutého kabátu. Provozuje také množství starších francouzských autobusů Renault a Heuliez.
Tyto dvě linky jsou doplněny linkami C a D, které jezdí jen ve všední dny, ve špičce v půlhodinovém intervalu a vybrané spoje mimo špičky. Jelikož je trolejbusová síť doplněnaa uprostřed města dalšími dvěma tratěmi - jednou východozápadní a jednou severojižní, obsluhují doplňkové linky C a D tyto vnitřní tratě a končí v průmyslové zóně (Nexteer). Poslední linka je označena jako E a jedná se o jakousi odnož linky B, která je uprostřed města vedena po nejnovější trati z roku 2002. Tato linka má ve špičkách interval 30 minut a jezdí také o víkendu.
Starší středněpodlažní Renault u Hlavního nádraží. Pěšky byste šli od nádraží do centra města asi 20 minut.
I když pokrývají trolejbusy většinu města Tychy, doplňuje je tu na každém rohu množství autobusových linek (cca 30). Většina z nich však jede také za hranice města, nejčastěji do Katovic. Autobusy tu provozuje zejména MZK Tychy a kromě nejnovějších Solarisů si tu můžete užít také starší francouzské autobusy Renault nebo Heuliez.
Zastávkové jízdní řády trolejbusů u Hlavního nádraží. Nejkratší intervaly mají páteřní linky A a B, ostatní linky jezdí ve špičkách pouze dvakrát za hodinu.
Vozový park trolejbusů tvoří 3 typy - dva vysokopodlažní typy Jelcz, a nejnovější dodávka nízkopodlažních Solarisů Trollino 12. Všechny trolejbusy jsou dvanáctimetrové, část z nich má celovozovou reklamu a nastupuje se do nich všemi dveřmi. I když jsou samotné trolejbusy v dobré kondici, o trolejovém vedení se to s jistotou tvrdit nedá. Křižovatky se projíždějí velmi pomalu a stejně opatrně se chovají trolejbusy i v obloucích. Doufejme, že v budoucnu někoho nenapadne zjednodušit si práci zrušením jednoho z posledních trolejbusových provozů v Polsku.
Obratiště Paprocany na jihu města. Končí zde linky B a E. Na lince B potkáte dost často nízkopodlažní trolejbusy Solaris. Těch má zdejší dopravce celkem 6.
Starší kloubový Heuliez na lince 33, která jede z Tychy až do Gliwic, ve špičkách ve zdejším klasickém intervalu dvakrát za hodinu. Jinak mnoho zdejších autobusových linek míří do Katovic.
Nový plynový Solaris ve východní části města. Uliční síť v Tychách má tvar roštu a Tychy jako město jsou vlastně jedno velké sídliště.
Střední generace trolejbusů Jelcz brázdí zdejší ulice v počtu cca 9 kusů. Tychy mají celkem asi 20 trolejbusů. Na této kruhové křižovatce na jihovýchodě města se kříží páteřní linky A a B a potkávají se tu také všechny ostatní trolejbusové linky.
Stav trolejového vedení tu příliš radostný není, přes výhybky a v obloucích se tu jezdí velmi pomalu. Snad ale ještě pár let jeden z pouhých 3 trolejbusových provozů v Polsku vydrží.
Ukázka zastávkových informací MHD Tychy. Pro cestování autobusem nebo trolejbusem je možné si vybrat mezi několika druhy časových jízdenek s platností od 20 do 90 minut. Chcete-li cesotvat i vlakem, je potřeba zakoupit dražší - integrovaný "oranžový" lístek.
Interiér nejstaršího typu trolejbusu Jelcz. Od své autobusové verze se příliš neliší.
Trolejbus u konečné zastávky Nexteer na východě města. Trať tu jednosměrně projíždí průmyslovou zónou a zde se také nachází autobusová a trolejbusová vozovna. Končí zde linky A, C a D.
A ještě jednou trolejbusový Jelcz na cestě k Hlavnímu nádraží. Trolejbusové tratě jsou rozeseté rovnoměrně po celém městě a k Hlavnímu nádraží se sjíždějí po dvou jednostopých tratích. Konečná u Hlavního nádraží je tak vlastně jednou velkou blokovou smyčkou.