Třistatisícový Utrecht je čtvrté největší město Nizozemska. Čím je zajímavý? Kromě velmi pěkného historického centra protkaného vodními kanály je tu největší nizozemská univerzita a k ní se váže také zdejší dopravní zajímavost. Dvoukloubové autobusy. Kromě autobusů má Utrecht také tramvaje v podobě velmi lehkého metra. Třistatisícový Utrecht je čtvrté největší město Nizozemska. Čím je zajímavý? Kromě velmi pěkného historického centra protkaného vodními kanály je tu největší nizozemská univerzita a k ní se váže také zdejší dopravní zajímavost. Dvoukloubové autobusy. Kromě autobusů má Utrecht také tramvaje v podobě velmi lehkého metra.
Centrem všeho dopravního dění je hlavní nádraží, kde je ukončena většina autobusů a také jediná tramvajová rychlodrážní trať. Tramvaj se tu jmenuje Sneltram a provozuje ji významný národní a snad i nadnárodní dopravce Connexxion. Jediná trať míří z centra od hlavního nádraží jihozápadním směrem a větví se do čtvrtí Nieuwegein a IJsselstein. Do každé větve se ve špičkách jezdí po čtvrthodině, mimo špičky v půlhodinových intervalech. Do větve mířící do Nieuwegeinu jezdí od prosince 2009 ještě zrychlené vlaky zastavující pouze v některých zastávkách, také v intervalu 15 minut. Centrem všeho dopravního dění je hlavní nádraží, kde je ukončena většina autobusů a také jediná tramvajová rychlodrážní trať. Tramvaj se tu jmenuje Sneltram a provozuje ji významný národní a snad i nadnárodní dopravce Connexxion. Jediná trať míří z centra od hlavního nádraží jihozápadním směrem a větví se do čtvrtí Nieuwegein a IJsselstein. Do každé větve se ve špičkách jezdí po čtvrthodině, mimo špičky v půlhodinových intervalech. Do větve mířící do Nieuwegeinu jezdí od prosince 2009 ještě zrychlené vlaky zastavující pouze v některých zastávkách, také v intervalu 15 minut.
Rychlodrážní tramvaj má všechna nástupiště zhruba metr vysoká, vozidla jsou tak plně bezbariérová a zdejší kolejový systém se tak podobá třeba U-Bahnu ve Stuttgartu, i když zde nenajdete jediný podzemní úsek. Na normálních zastávkových spojích jezdí zelené dvouvozové jednotky spřažené do dvou, vyrobené v 80. letech, ale po rekonstrukci. Rychlodrážní tramvaj má všechna nástupiště zhruba metr vysoká, vozidla jsou tak plně bezbariérová a zdejší kolejový systém se tak podobá třeba U-Bahnu ve Stuttgartu, i když zde nenajdete jediný podzemní úsek. Na normálních zastávkových spojích jezdí zelené dvouvozové jednotky spřažené do dvou, vyrobené v 80. letech, ale po rekonstrukci.
Na čerstvě zřízené "rychlíkové" lince jezdí vídeňské vozy z linky U6 tamního lehkého metra. Vozy se spíš podobají klasickým vídeňským tramvajím a jsou zrekonstruovány do původní podoby - jedná se tedy o jakýsi muzejní provoz - na zastávkách rychlíkové linky také najdete označníky podobající se klasickým vídeňským zastávkovým sloupkům. Nicméně vozidla pocházejí z let 1979 až 1990, mají dřevěné sedačky a jsou jen velmi mírně upravena pro zdejší provoz. Takže až se bude Vídeňanům stýskat po starých dobrých vozech na lince U6, mohou přijet do Utrechtu. Na čerstvě zřízené "rychlíkové" lince jezdí vídeňské vozy z linky U6 tamního lehkého metra. Vozy se spíš podobají klasickým vídeňským tramvajím a jsou zrekonstruovány do původní podoby - jedná se tedy o jakýsi muzejní provoz - na zastávkách rychlíkové linky také najdete označníky podobající se klasickým vídeňským zastávkovým sloupkům. Nicméně vozidla pocházejí z let 1979 až 1990, mají dřevěné sedačky a jsou jen velmi mírně upravena pro zdejší provoz. Takže až se bude Vídeňanům stýskat po starých dobrých vozech na lince U6, mohou přijet do Utrechtu.
Městské autobusy, které tvoří páteř MHD v Utrechtu, provozuje společnost GVU. Jezdí zde autobusy o délkách 10, 12, 18 i 24 metrů v modrobílém nátěru. U hlavního nádraží nastává ve špičkách opravdové hemžení, autobusů je tu tolik, že už pomalu zdržují samy sebe. Dvoukloubové autobusy VanHool jezdí na linkách 11 a 12, které obě míří do univerzitního a nemocničního areálu na východě města. O intenzitách tu svědčí jízdní řád linky 12, která jezdí ve špičkách jako linka 12S a nezastavuje v některých zastávkách na trase. Ta ve špičkách jezdí každé tři minuty a stejně byla kapacita dvoukloubových... Městské autobusy, které tvoří páteř MHD v Utrechtu, provozuje společnost GVU. Jezdí zde autobusy o délkách 10, 12, 18 i 24 metrů v modrobílém nátěru. U hlavního nádraží nastává ve špičkách opravdové hemžení, autobusů je tu tolik, že už pomalu zdržují samy sebe. Dvoukloubové autobusy VanHool jezdí na linkách 11 a 12, které obě míří do univerzitního a nemocničního areálu na východě města. O intenzitách tu svědčí jízdní řád linky 12, která jezdí ve špičkách jako linka 12S a nezastavuje v některých zastávkách na trase. Ta ve špičkách jezdí každé tři minuty a stejně byla kapacita dvoukloubových autobusů v době návštěvy velmi dobře využita. Zatímco ve špičkách jezdí linka každé 3 minuty, o víkendech je interval 20minutový.
Tarif je plně ve znamení národních nizozemských čipových karet a jednotlivých zónových jízdenek "strippenkaart". Do normálních autobusových linek se nastupuje předními dveřmi a řidič vyzbrojen razítkem vám jízdenku označí, do dvoukloubových linek 11 a 12 a také do tramvaje se nastupuje všemi dveřmi a jsou tu označovače. Tarif je plně ve znamení národních nizozemských čipových karet a jednotlivých zónových jízdenek "strippenkaart". Do normálních autobusových linek se nastupuje předními dveřmi a řidič vyzbrojen razítkem vám jízdenku označí, do dvoukloubových linek 11 a 12 a také do tramvaje se nastupuje všemi dveřmi a jsou tu označovače.