Malé severofrancouzské město poblíž hranic s Belgií s něco přes 40 000 obyvateli má už od roku 2006 tramvaje. Ty ale zdaleka neobsluhují jen město samotné, ale pomocí dlouhých příměstských tratí propojují i největší sídla zdejší aglomerace, která čítá cca 350 000 obyvatel. Centrem mobility je přirozeně místní vlakové nádraží poblíž centra. Tramvaje vedou jak skrze nevelké centrum, tak na cestě do vzdálených předměstí využívají bývalou železniční trať nebo jsou pouze jednokolejné. Tramvaje jsou v doplněny autobusy na 5 páteřních, 6 významných a bezpočtu ostatních linek, které jsou rovnoměrně rozprostřeny do celé oblasti. Některé autobusy jezdí i přes hranice do Belgie.

Tramvaje jsou na tak malé město poměrně neobvyklým úkazem. Jejich novodobá historie se začala psát v roce 2006, kdy vznikla první linka přes centrum města od místní univerzity na jihu do vzdáleného předměstí Denain na západě, kam při cestě používají tramvaje bývalou železniční trať. V roce 2014 přibyla druhá linka odbočující na severním okraji města a pokračující většinou již jednokolejně přes místní obce a městečka až do malebného městečka Vieux Condé poblíž hranic s Belgií. Projet si tuto linku z konečné na konečnou zabere více než hodinu. Obecně se tu tramvaje vyznačují poměrně malou...
Tramvaj Alstom Citadis 302 na zastávce u vlakového nádraží v centru Valenciennes. Takto vypadá všech 30 zdejších tramvají, 9 z nich bylo dodáno až před 10 lety kvůli nové lince T2, ostatní jezdí od roku 2006.
Kolem vlakového nádraží v centru města projíždí obě tramvajové linky v souhrnném intervalu 6 minut. Svou konečnou tu má také několik málo městských autobusových linek. K vidění je ještě poměrně hodně autobusů Citybus od Irisbusu.
Jízdní řád obou tramvajových linek ve společném úseku přes centrum města. Linka T2 vznikla až v roce 2014. Na lince T1 jezdí navíc ve špičkách pár vložených spojů v nejvytíženějším úseku.
Za vlakovým nádražím směrem na západ přejíždí obě tramvajové linky železniční trať po tomto mostě spolu s ostatními automobily. Zde je vidět, že koleje už mají něco za sebou – první část místní sítě byla zprovozněna před 15 lety.
Schéma sítě MHD ve Valenciennes a zdejší aglomerace. Nejsilnější čarou jsou zobrazeny tramvajové linky, které míří daleko za vlastní město na západ i na sever do nejvíce osídlených částí aglomerace sahající až k belgickým hranicím.
Schéma tramvajové sítě. Obě linky jsou velmi dlouhé, jízdní doba linky T1 je 52 minut, linky T2 dokonce 71 minut. Poměrně nízká cestovní rychlost je způsobena mnoha omezeními pro tramvaje s pevnými podvozky v obloucích, na lince T2 jednokolejná trať s výhybnami a častým čekáním a celkově nepříliš odvážné nastavení parametrů tratí i vozidel.
Jedna z prvních tramvají z roku 2006 na cestě na západ města, kde se linky T1 a T2 rozdělují. Linka T1 míří na západ po bývalé železniční trati, linka T2 na sever většinou středem místních ulic po jednokolejné trati s výhybnami.
Typická tramvajová zastávka s plně bezbariérovým nástupem, mnoha přístřešky, informačními panely a také s jízdenkovým automatem.
Severní konečná nejnovější linky T2 na předměstí Vieux-Condé poblíž hranic s Belgií. Tramvaje sem dojely po většinou jednokolejné trati v roce 2014. Cesta odtud do centra Valenciennes trvá 50 minut.
Cestou ze severní konečné projíždí linka T2 asi největším a nejhezčím městečkem na její regionální trase – Condé-sur-L´Escaut. Toto historické sídlo je obklopeno vodními kanály a je tu také výstavní zámek s rozlehlým parkem.
Obě tramvajové linky T1 a T2 mají základní interval ve všední dny 12 minut, první linku posiluje v centrálním úseku několik vložených spojů ve špičkách. A linka T2 většinou končí na jižním okraji centra Valenciennes, spolu s linkou T1 zajíždí na jih k univerzitě jen ve špičkách. Vozový park tramvají je typicky francouzský a monotónní, složený z pětičlánkových obousměrných tramvají Alstom Citadis 302. Celkem jich tu jezdí 30, nejnovějších 9 bylo dodáno před 10 lety pro novou linku T2. Tramvaje i autobusy v aglomeraci provozuje společnost Transvilles. Pro obě linky slouží vozovna na západním...
Standardizovaný interiér tramvaje Alstom Citadis 302 v místních barvách. Když už není rychlost tohoto dopravního prostředku příliš závratná, aspoň je kam si sednout – obě linky jsou velmi dlouhé.
Linka T1 míří do druhého největšího města aglomerace – Denain západně od Valenciennes, kde se různě kroutí, aby obsloužila co nejlépe místní centrum. Cesta odtud do Valenciennes trvá přes půl hodiny.
Na tramvaj T1 ve městě Denain navazuje místní páteřní linka 4 v podání postaršího modelu Citybus, který svým stářím atakuje hranici 20 let. Linka 4 obsluhuje zdejší části města ve špičkovém intervalu 20 minut.
Velkorysé zastřešení konečné zastávky Espace Villars ve městě Denain, kam vede z Valenciennes na západ linka T1. Ta cestou využívá bývalou železniční trať, po které jede ale maximálně 50 km/h.
A ještě zadní pohled na téměř dvacetiletý Citybus v nových barvách dopravce Transvilles na místní páteřní lince 4 ve městě Denain.
A zde se přesouváme na jižní okraj Valenciennes, kde tramvaje míří k místní univerzitě. Za tímto obloukem je ale úseková konečná Vosges, kde končí v mimošpičkovém období linka T2 a také vložené posilové spoje linky T1.
Jižní konečná uprostřed místního univerzitního kampusu. Standardně sem jezdí linka T1, ve špičkách posílená o linku T2. Pozdě večer a v noci spojuje toto místo a centrum Valenciennes noční linka L. L jak Luciole (světluška).
Minibusová linka C2, která vyjíždí od tramvajové zastávky Saint Waast na západním okraji města a krouží po místní čtvrti až k hlavnímu nádraží v centru města v intervalu 20 minut. Podobná linka jezdí také v historickém centru Valenciennes.
O staré Citybusy tu není rozhodně nouze. Zde západně od centra města na páteřních linkách 1 a 2, které se vzájemně potkávají v nákupní zóně na západním okraji Valenciennes.
K vidění na linkách MHD jsou ale i kloubové autobusy, od nejstarších Citybusů přes Citelisy až po Urbanwaye.
Autobusová doprava je významným doplňkem v celé aglomeraci kolem Valenciennes a v hlavních uzlových bodech navazuje na tramvaje nebo vlaky. Základem je 6 páteřních linek, z nichž dvojlinky 1+2 a 5+6 obsluhují vlastní Valenciennes. Linky 1 a 2 jezdí do nákupní zóny na západě, linky 5 a 6 do předměstí na východě u belgických hranic a linka 5 zajíždí pár spoji i za hranice. Další páteřní linka 4 obsluhuje druhé největší město v aglomeraci: Denain. Tyto páteřní linky jsou ve schématech zakresleny modrou barvou. Zelené jsou pak další základní linky, kterých je tu 6. Žluté jsou ostatní doplňkové...
Nejnovější a nejstarší generace místních autobusů, které od sebe dělí téměř 20 let. Zde na konečné u nákupní zóně Petite-Foret na severozápadní okraji města se potkávají páteřní linky 1 a 2. Každá jezdí ve špičkách po 20 minutách, jinak po 30.
Páteřní linka 5 vede z centra Valenciennes od nádraží na severovýchod až k belgickým hranicím. Společně s linkou 6 nabízí ve špičkách souhrnný interval 15-30 minut. Za hranice do belgického městečka Quiévrain zajíždějí pouze 2 spoje ráno a 2 odpoledne. Hned za hranicemi začínají belgické vlaky dál do vnitrozemí – přímá trať do Francie byla zrušena už dávno. Ale z této zastávky linky 5, kde zastavuje většina spojů, je to na belgické nádraží jen asi 15 minut pěšky.