Tramvaje jsou na tak malé město poměrně neobvyklým úkazem. Jejich novodobá historie se začala psát v roce 2006, kdy vznikla první linka přes centrum města od místní univerzity na jihu do vzdáleného předměstí Denain na západě, kam při cestě používají tramvaje bývalou železniční trať. V roce 2014 přibyla druhá linka odbočující na severním okraji města a pokračující většinou již jednokolejně přes místní obce a městečka až do malebného městečka Vieux Condé poblíž hranic s Belgií. Projet si tuto linku z konečné na konečnou zabere více než hodinu. Obecně se tu tramvaje vyznačují poměrně malou...Tramvaje jsou na tak malé město poměrně neobvyklým úkazem. Jejich novodobá historie se začala psát v roce 2006, kdy vznikla první linka přes centrum města od místní univerzity na jihu do vzdáleného předměstí Denain na západě, kam při cestě používají tramvaje bývalou železniční trať. V roce 2014 přibyla druhá linka odbočující na severním okraji města a pokračující většinou již jednokolejně přes místní obce a městečka až do malebného městečka Vieux Condé poblíž hranic s Belgií. Projet si tuto linku z konečné na konečnou zabere více než hodinu. Obecně se tu tramvaje vyznačují poměrně malou cestovní rychlostí a třeba ani po přímé bývalé železniční trati mezi poli a loukami nejedou tramvaje rychleji než 50 km/h.
Obě tramvajové linky T1 a T2 mají základní interval ve všední dny 12 minut, první linku posiluje v centrálním úseku několik vložených spojů ve špičkách. A linka T2 většinou končí na jižním okraji centra Valenciennes, spolu s linkou T1 zajíždí na jih k univerzitě jen ve špičkách. Vozový park tramvají je typicky francouzský a monotónní, složený z pětičlánkových obousměrných tramvají Alstom Citadis 302. Celkem jich tu jezdí 30, nejnovějších 9 bylo dodáno před 10 lety pro novou linku T2. Tramvaje i autobusy v aglomeraci provozuje společnost Transvilles. Pro obě linky slouží vozovna na západním...Obě tramvajové linky T1 a T2 mají základní interval ve všední dny 12 minut, první linku posiluje v centrálním úseku několik vložených spojů ve špičkách. A linka T2 většinou končí na jižním okraji centra Valenciennes, spolu s linkou T1 zajíždí na jih k univerzitě jen ve špičkách. Vozový park tramvají je typicky francouzský a monotónní, složený z pětičlánkových obousměrných tramvají Alstom Citadis 302. Celkem jich tu jezdí 30, nejnovějších 9 bylo dodáno před 10 lety pro novou linku T2. Tramvaje i autobusy v aglomeraci provozuje společnost Transvilles. Pro obě linky slouží vozovna na západním okraji Valenciennes.
Autobusová doprava je významným doplňkem v celé aglomeraci kolem Valenciennes a v hlavních uzlových bodech navazuje na tramvaje nebo vlaky. Základem je 6 páteřních linek, z nichž dvojlinky 1+2 a 5+6 obsluhují vlastní Valenciennes. Linky 1 a 2 jezdí do nákupní zóny na západě, linky 5 a 6 do předměstí na východě u belgických hranic a linka 5 zajíždí pár spoji i za hranice. Další páteřní linka 4 obsluhuje druhé největší město v aglomeraci: Denain. Tyto páteřní linky jsou ve schématech zakresleny modrou barvou. Zelené jsou pak další základní linky, kterých je tu 6. Žluté jsou ostatní doplňkové...Autobusová doprava je významným doplňkem v celé aglomeraci kolem Valenciennes a v hlavních uzlových bodech navazuje na tramvaje nebo vlaky. Základem je 6 páteřních linek, z nichž dvojlinky 1+2 a 5+6 obsluhují vlastní Valenciennes. Linky 1 a 2 jezdí do nákupní zóny na západě, linky 5 a 6 do předměstí na východě u belgických hranic a linka 5 zajíždí pár spoji i za hranice. Další páteřní linka 4 obsluhuje druhé největší město v aglomeraci: Denain. Tyto páteřní linky jsou ve schématech zakresleny modrou barvou. Zelené jsou pak další základní linky, kterých je tu 6. Žluté jsou ostatní doplňkové linky. A nebyla by to Francie, kdyby zde nebyly ještě další speciální linky, třeba A na letiště, H do nemocnice nebo noční linka L či místní minibusy „Navettes“ v centrech měst.