Rozsáhlá síť tramvají (133 km) se dočkala také mnoha rekonstrukcí tratí včetně modernizace zastávek. Na sídlišti Brodno na severovýchodě byl zprovozněn první ucelený úsek s absolutní preferencí pro tramvaje (jezdí zde spolu 5 linek). Jinak to s preferencí ve Varšavě moc slavné není. V roce 2015 byla provedena také důležitá organizační změna – sjednocení intervalů linek po vzoru Prahy. Páteřním linkám byl zkrácen špičkový interval na 4 minuty (linky 2, 9, 17), některé hlavní linky jezdí ve špičce po 6 minutách (linky 1, 33) a všechny ostatní (až na drobné výjimky) mají interval ve špičce 8...Rozsáhlá síť tramvají (133 km) se dočkala také mnoha rekonstrukcí tratí včetně modernizace zastávek. Na sídlišti Brodno na severovýchodě byl zprovozněn první ucelený úsek s absolutní preferencí pro tramvaje (jezdí zde spolu 5 linek). Jinak to s preferencí ve Varšavě moc slavné není. V roce 2015 byla provedena také důležitá organizační změna – sjednocení intervalů linek po vzoru Prahy. Páteřním linkám byl zkrácen špičkový interval na 4 minuty (linky 2, 9, 17), některé hlavní linky jezdí ve špičce po 6 minutách (linky 1, 33) a všechny ostatní (až na drobné výjimky) mají interval ve špičce 8 minut, v sedle 12 a o víkendech 15 minut. Pro zvýšení atraktivity byl také na některých linkách o víkendu zkrácen interval za současného použití kratších tramvají.
Vozový park byl v předchozích letech výrazně omlazen: staré vysokopodlažní tramvaje Konstal už tvoří méně než polovinu vozového parku. Převažují nové nízkopodlažní polské tramvaje od firmy Pesa, a to buďto staršího typu Swing (přes 180 tramvají) nebo novějšího Jazz (50 obousměrných pětičlánkových a 30 jednosměrných tříčlánkových). Nové obousměrné tramvaje se používají hlavně pro linku 11 a pro zkrácené linky během výluk, v budoucnosti se plánují nové tratě bez obratišť, takže jejich potřeba bude ještě narůstat. Krátké tříčlánkové tramvaje postupně nahrazují původní sólo vozy Konstal na...Vozový park byl v předchozích letech výrazně omlazen: staré vysokopodlažní tramvaje Konstal už tvoří méně než polovinu vozového parku. Převažují nové nízkopodlažní polské tramvaje od firmy Pesa, a to buďto staršího typu Swing (přes 180 tramvají) nebo novějšího Jazz (50 obousměrných pětičlánkových a 30 jednosměrných tříčlánkových). Nové obousměrné tramvaje se používají hlavně pro linku 11 a pro zkrácené linky během výluk, v budoucnosti se plánují nové tratě bez obratišť, takže jejich potřeba bude ještě narůstat. Krátké tříčlánkové tramvaje postupně nahrazují původní sólo vozy Konstal na některých méně vytížených linkách (6, 13, 14, 27, 28). Samozřejmostí u nových vozidel je klimatizace nebo jednotný digitální informační systém. Tramvaje kvůli stále nedostatečné síti metra přepraví mnoho cestujících a zejména páteřní linky jsou velmi vytížené, možná i proto nenajdete ani v nových vozech mnoho sedaček. Raritou je linka 31, která obsluhuje čtvrť Sluźewiec na jihu města s množstvím pracovních příležitostí a tak zde ve špičkách jezdí v intervalu 4 minuty třívozové soupravy a o víkendech po 15 minutách sólo vozy. Tramvaje provozuje městská společnost Tramwaje Warszawskie.
Cca 75 % městských autobusů (cca 1400) provozuje rovněž městská firma MZA na základě dlouhodobé smlouvy se ZTM. Zbylý podíl městských autobusů se soutěží a momentálně je provozují 4 soukromí dopravci, z nichž největší je Mobilis (přes 200 autobusů). Nově soutěžené autobusy musí splňovat přísná kritéria, jako jsou 100% nízkopodlažnost, klimatizace pro cestující, kamerový systém, wi-fi, měkké látkové sedačky, jízdenkový automat či LCD monitory pro jednotné informace pro cestující (mimochodem úplně stejné najdete i v metru, tramvajích či městských vlacích). Pro část vozů je povinné také zařízení...Cca 75 % městských autobusů (cca 1400) provozuje rovněž městská firma MZA na základě dlouhodobé smlouvy se ZTM. Zbylý podíl městských autobusů se soutěží a momentálně je provozují 4 soukromí dopravci, z nichž největší je Mobilis (přes 200 autobusů). Nově soutěžené autobusy musí splňovat přísná kritéria, jako jsou 100% nízkopodlažnost, klimatizace pro cestující, kamerový systém, wi-fi, měkké látkové sedačky, jízdenkový automat či LCD monitory pro jednotné informace pro cestující (mimochodem úplně stejné najdete i v metru, tramvajích či městských vlacích). Pro část vozů je povinné také zařízení pro automatické sčítání cestujících. Soutěžené autobusy musejí být na začátku smlouvy nové a musejí mít jednotný varšavský nátěr. Ve Varšavě nejčastěji narazíte na autobusy Solaris, dále polský Solbus, Mercedes-Benz, MAN či Scania. Mezi midibusy potkáte třeba polské Solbusy nebo Jelczy. Nejstaršími vozy jsou částečně nízkopodlažní autobusy Jelcz. Výrazně převažují kloubové autobusy nad ostatními délkovými variantami (podíl kloubových autobusů přesahuje 60 %).
Varšava je velkým inovátorem v oblasti elektrobusů – městský podnik MZA již provozuje 10 dvanáctimetrových elektrobusů Solaris pro provoz na lince 222, která jezdí z historického centra do jižní části města. V příštích letech by mělo do Varšavy přijít dalších 120 elektrobusů, a to i v kloubové verzi. Určeny mají být pro provoz zejména v historickém centru, kde jezdí po severojižní ulici v krakovském předměstí mnoho autobusových linek. A všechny mají mít v budoucnu bezemisní provoz. Za zmínku stojí i fakt, že všechny autobusy v systému ZTM jsou již bezbariérově přístupné a průměrné stáří...Varšava je velkým inovátorem v oblasti elektrobusů – městský podnik MZA již provozuje 10 dvanáctimetrových elektrobusů Solaris pro provoz na lince 222, která jezdí z historického centra do jižní části města. V příštích letech by mělo do Varšavy přijít dalších 120 elektrobusů, a to i v kloubové verzi. Určeny mají být pro provoz zejména v historickém centru, kde jezdí po severojižní ulici v krakovském předměstí mnoho autobusových linek. A všechny mají mít v budoucnu bezemisní provoz. Za zmínku stojí i fakt, že všechny autobusy v systému ZTM jsou již bezbariérově přístupné a průměrné stáří vozového parku činí 6,6 roku. Naprostá většina už je plně klimatizovaná, má kamerový systém a je vybavena jízdenkovým automatem.
ZTM jako pořádný organizátor spravuje také jednotný odbavovací i informační systém. Vysoutěžené byly dvě firmy provozující jízdenkové automaty, kterých je v celé síti už přes 600, Všechny akceptují platební karty a většina i hotovost včetně bankovek. Každá firma však má odlišný vzhled těchto automatů. Automaty regionálního železničního dopravce umějí prodávat také integrované jízdenky ZTM. V tramvajích a povinně i v nových autobusech najdete rovněž jízdenkové automaty (už cca 1600), zároveň ale zůstává zachován i doplňkový prodej jízdenek u řidičů a to i včetně tramvají. ZTM také provozuje 21...ZTM jako pořádný organizátor spravuje také jednotný odbavovací i informační systém. Vysoutěžené byly dvě firmy provozující jízdenkové automaty, kterých je v celé síti už přes 600, Všechny akceptují platební karty a většina i hotovost včetně bankovek. Každá firma však má odlišný vzhled těchto automatů. Automaty regionálního železničního dopravce umějí prodávat také integrované jízdenky ZTM. V tramvajích a povinně i v nových autobusech najdete rovněž jízdenkové automaty (už cca 1600), zároveň ale zůstává zachován i doplňkový prodej jízdenek u řidičů a to i včetně tramvají. ZTM také provozuje 21 infocenter, z nichž 6 bylo otevřeno v roce 2015. Všechna infocentra nabízejí kromě plného sortimentu jízdních dokladů také zdarma dopravní mapy. Jízdenky se dají koupit i u 1500 smluvních prodejců včetně pošt. ZTM má také vlastní revizory (v metru jsou navíc turnikety), dispečink, který koordinuje provoz jednotlivých dopravců, kontroluje provoz a třeba i čistotu zastávek. Připravuje se také jednotný řídící a dohledový systém, který umožní kontrolu nad každým vozidlem v rámci systému.
ZTM se prostřednictvím vysoutěžených firem stará i o veškerou zastávkovou infrastrukturu. Město vybralo v architektonické soutěži 3 druhy nových přístřešků, které pomocí soukromých firem, jež si na jejich stavbu vydělají provozováním reklamy) rychle instaluje na zastávkách (i tramvajových). Soukromé firmy pak po 8 letech provozování přístřešků a reklamy na nich tyto odevzdají do vlastnictví města. Těchto moderních přístřešků stojí již kolem 900. Externí zastávková služba se stará o vývěs jízdních řádů na autobusových zastávkách a jiné externí formy zajišťují úklid zastávek. Na tramvajových...ZTM se prostřednictvím vysoutěžených firem stará i o veškerou zastávkovou infrastrukturu. Město vybralo v architektonické soutěži 3 druhy nových přístřešků, které pomocí soukromých firem, jež si na jejich stavbu vydělají provozováním reklamy) rychle instaluje na zastávkách (i tramvajových). Soukromé firmy pak po 8 letech provozování přístřešků a reklamy na nich tyto odevzdají do vlastnictví města. Těchto moderních přístřešků stojí již kolem 900. Externí zastávková služba se stará o vývěs jízdních řádů na autobusových zastávkách a jiné externí formy zajišťují úklid zastávek. Na tramvajových zastávkách spravovaných dopravcem Tramwaje Warszawskie najdete velmi často také elektronické informační panely s aktuálními příjezdy nejbližších spojů. ZTM se stará také o záchytná parkoviště P+R (kde lze zaparkovat zdarma, když si pořídíte jízdenku), nejčastěji umístěná u stanic metra. Ve Varšavě jich najdete už 14. Město prostřednictvím ZTM dbá také o jednotnou tvář veřejné dopravy. Jednotné standardy vyžadují po dopravcích jednotný informační systém včetně vzhledu informací, jednotné barevné řešení vozidel a jdou i do takových detailů jako je třeba barva a vzor sedaček.
Celé území spravované ZTM je rozděleno do dvou zón – jedné městské a jedné příměstské. Kvůli vysokému stupni deregulace příměstské dopravy (vojvodství, neboli obdoba našich krajů dotuje pouze příměstskou železnici a autobusy nechává zcela volné ruce trhu nebo jednotlivým městům a obcím), se daří integrovat jednotlivé příměstské autobusové linky jen velmi pomalu. Ale i tak zaznamenal ZTM za poslední roky velký pokrok i za hranicemi Varšavy. Stále však najdete i v centru Varšavy zcela soukromé autobusové linky, které vedou dlouhé kilometry podél tramvají, metra či městských autobusových linek.Celé území spravované ZTM je rozděleno do dvou zón – jedné městské a jedné příměstské. Kvůli vysokému stupni deregulace příměstské dopravy (vojvodství, neboli obdoba našich krajů dotuje pouze příměstskou železnici a autobusy nechává zcela volné ruce trhu nebo jednotlivým městům a obcím), se daří integrovat jednotlivé příměstské autobusové linky jen velmi pomalu. Ale i tak zaznamenal ZTM za poslední roky velký pokrok i za hranicemi Varšavy. Stále však najdete i v centru Varšavy zcela soukromé autobusové linky, které vedou dlouhé kilometry podél tramvají, metra či městských autobusových linek.
Kromě příměstské železnice, kde se kombinují linky S provozované červenými vlaky SKM a linky R provozované zelenožlutými vlaky KM, zasahuje mimo území Varšavy také řada příměstských autobusových linek. Z města ven jezdí 45 linek číselné řady 700 a 800, zcela mimo Varšavu pak navazuje na tyto linky nebo na vlaky 31 lokálních linek L, provozovaných ve spolupráci s jednotlivými obcemi. Příměstskou autobusovou dopravu vojvodství nijak nedotují, záleží tedy plně na obcích a jednotlivých dopravcích, jaké linky a jak často budou provozovat. V praxi to na zaintegrovaných linkách funguje tak, že na...Kromě příměstské železnice, kde se kombinují linky S provozované červenými vlaky SKM a linky R provozované zelenožlutými vlaky KM, zasahuje mimo území Varšavy také řada příměstských autobusových linek. Z města ven jezdí 45 linek číselné řady 700 a 800, zcela mimo Varšavu pak navazuje na tyto linky nebo na vlaky 31 lokálních linek L, provozovaných ve spolupráci s jednotlivými obcemi. Příměstskou autobusovou dopravu vojvodství nijak nedotují, záleží tedy plně na obcích a jednotlivých dopravcích, jaké linky a jak často budou provozovat. V praxi to na zaintegrovaných linkách funguje tak, že na území Varšavy platí jejich provoz 60 % Varšava, zbytek obce a obráceně na vnějším území platí 80 % obce a zbytek hradí Varšava. I když se daří do systému ZTM postupně zařazovat další linky, stále jezdí podél vlaků, tramvají i metra mnoho soukromých autobusů, kde neplatí žádné varšavské jízdní doklady. Integrace okolních obcí probíhá různými způsoby, buďto se území vně Varšavy zahrne do 2. pásma nebo se cestujícím na základě dohody s okolními obcemi (a za jejich finančního přispění) uznává varšavské předplatné jízdné. S některými městy a obcemi pak fungují samostatné dohody s odlišnou strukturou tarifu.