Polská skoro dvoumilionová metropole se v poslední době výrazně rozvinula, nejen na poli veřejné dopravy. Druhá linka metra se významně rozrostla na obou koncích a staví se další prodloužení na západ. V plánech je první úsek třetí linky, která bude navazovat na druhou linku a obslouží východní část Varšavy. Zatímco byla většina nejstarších ruských souprav darována na válkou zmítanou Ukrajinu, začaly jezdit nové soupravy od české Škodovky. Na povrchu přibylo také několik nových tramvajových tratí a začala velká obnova vozového parku v podobě jihokorejských tramvají Hyundai-Rotem. Na autobusových linkách potkáte už přes 160 elektrobusů a nová moderní vozidla si mohou cestující užívat také na vlakových linkách SKM, což je takový varšavský S-Bahn. Nové vlaky jezdí také na speciální příměstské vlakové lince WKD. Přes široké koryto řeky Visly vede nová lávka pro pěší a cestu mezi oběma břehy zkracují v sezoně také 3 městské přívozy.

Varšavské metro sice funguje necelých 30 let, za tu dobu už ale stačilo rozvinout délku svých tratí až na 40 km. Od poslední návštěvy před 8 lety byla prodloužena druhá linka na západním i východním konci a dnes má už 18 km a 18 stanic. Dokončuje se další úsek této linky se 3 novými stanicemi v rozvojové lokalitě na západním okraji Varšavy. V aktuálním plánu jsou další dvě linky. Třetí linka povede ve východní části města a naváže na druhou linku u národního stadionu. Čtvrtá linka by měla odlehčit první lince a v severojižním směru obsloužit zejména západní předměstí Varšavy. Také se plánuje...
Právě probíhá velká dodávka nových souprav metra. Vyrábí je česká Škoda Transportation pod názvem Varsovia. První z celkem 37 objednaných šestivozových souprav vyjela v roce 2022 a aktuálně jich jezdí cca 16. V této stanici původně končila druhá linka metra v letech 2015-19, poté byla prodloužena dál na východ.
Výrazné a futuristické vstupy do metra v barvě linky a ve tvaru znaku metra dobře zapadají do moderní čtvrti plné skleněných mrakodrapů v okolí stanice Rondo Daszynskiego, kde vzniká novodobé centrum polské metropole.
Aktuálně nejpočetnější je flotila šestivozových průchozích souprav Siemens Inspiro, které byly dodány hlavně pro druhou linku metra v letech 2013-4. Zde na nejnovější severovýchodní konečné linky M2 Brodno, kam bylo metro prodlouženo o 3 stanice a 4 km v roce 2022.
Aktuální a asi definitivní severovýchodní konečná stanice metra M2 Brodno s poměrně elegantním vstupem, kolem kterého vede zrekonstruovaná tramvajová trať pokračující dál na sever. Tramvaj s metrem si tu příliš nekonkurují – metro vede směrem do centra velkým obloukem, aby lépe obsloužilo zdejší sídliště i sousední čtvrť Targówek.
Aktuální schéma kolejové dopravy ve Varšavě – modré je metro, červené tramvaje a zelené vlaky S. Všechny tyto dopravní módy se slibně rozvíjejí, tečkovaná čára na západě značí rozestavěný úsek metra M2.
Druhá linka se pyšní poměrně velkorysým designem svých stanic – takto vypadají stanice na prvním centrálním úseku z roku 2015. Nové české soupravy metra jednak nahradily vyřazené ruské soupravy a jednak se připravují na další rozšíření druhé linky.
Swietokrzyska – jediná přestupní stanice metra mezi linkami M1 a M2 v centru Varšavy. Bohužel přímý přestup není příliš kapacitní, a tak vás navigace raději navádí přestoupit přes povrchový vestibul.
Interiér stanice Stare Bielany na nejnovějším úseku linky M1 otevřeném již v roce 2008. V rámci navigačního systému nechybí ani schéma kolejové dopravy ani podrobné schéma stanice a jejího okolí.
Nejnovější soupravy metra Škoda Varsovia potkáte na obou linkách metra a celkem jich má být 37. Jsou plně průchozí, barevně navazují na starší typy, ale jsou až překvapivě hlučné.
Interiér nových českých vozů metra Škoda Varsovia. Podélné sezení poskytuje vysokou kapacitu na stání. Uvnitř nechybí obrazovky pro aktuální informace ani pro reklamu.
Každá ze stanic nejnovějšího severovýchodního úseku linky M2 je jiná, takto vypadá předposlední z nich pod velkým sídlištěm Brodno.
Metro M2 bylo prodlouženo také na západním konci, a to 3 stanicemi v roce 2020 a následně dalšími dvěma v roce 2022. Takto vypadá prozatímní konečná Bemowo, intenzivně se ale staví prodloužení o další 3 stanice do rozvojové oblasti, kde se zároveň staví úplně nová čtvrť a bude tady také druhé depo metra.
Vstup do koncové západní stanice linky M2 z roku 2022. Nad tímto koncovým úsekem leží několik sídlišť, která se rozrůstají dál na západ a metro se rozrůstá s nimi – ve výstavbě jsou další 3 stanice.
Spolu s rozvojem druhé linky metra bylo potřeba rozšířit flotilu podzemní dráhy a zároveň obnovit nejstarší vozidla, pořízená už před více než 30 lety. Většinu nejstarších ruských souprav typu 81-71 a příbuzných 81-75 ve Varšavě už nepotkáte – vozy byly včetně relativně mladých souprav z let 2007-9 s kulatými čely odeslány v rámci válečné pomoci do ukrajinského Kyjeva a Charkova. Zůstává poslední původní ruská souprava, která byla zároveň pořízena již v roce 1989, tedy 6 let před zahájením provozu metra. Do provozu je nasazována už jen sporadicky – na podzim 2024 jezdila na lince 1 v liché...
Tyhle na svou dobu poměrně moderní vlaky metra Alstom Metropolis byly do Varšavy dodány již v letech 2000-2005 v počtu 18 souprav. Zde na původním úseku první linky M1 z centra na jih. Vozy už za svůj život prošly částečnou modernizací a také výraznější změnou vnějšího nátěru.
Již více než dvacetileté soupravy Alstom Metropolis byly překvapivě následovány dodávkou dalších ruských souprav vycházejících z dobře známého typu 81-71, ale maskované novými kulatými čely. Jejich relativně krátké angažmá ve Varšavě zakončilo darování na Ukrajinu – do Kyjeva a Charkova.
Z původních ruských souprav už při troše štěstí potkáte jen jedinou – ponechali si právě tu nejstarší z roku 1989 asi spíš z muzejních a historických důvodů. Během podzimní návštěvy jezdila tato již v podstatě historická souprava na lince 1 v liché pracovní dny (pondělí, středa, pátek).
První a zároveň poslední mohykán z Mytišči – tyto vozy byly jako dar Sovětského svazu Polsku dodány již v roce 1989, i když byl první úsek metra zprovozněn až v roce 1995. Tehdy se jezdilo ještě s třívozovými soupravami. A díky zachování této jedné původní soupravy se s ní můžete svézt dodnes.
Originální interiér již historické soupravy 81-71. Všechny ostatní vlaky tohoto typu včetně nástupnického 81-57 byly darovány jako válečná pomoc ukrajinským městům Kyjevu a Charkovu. A to včetně relativně zánovních souprav z let 2007-8 s kulatými čely.
Schéma metra ve Varšavě nad patřičně bouchacími dveřmi původní ruské soupravy. V plánu jsou aktuálně kromě prodloužení stávající linky M2 také dvě úplně nové linky pro rychlou obsluhu východních i západních předměstí.
Flotila varšavských tramvají byla v posledních 3 letech obnovena 123 novými nízkopodlažními vozy od jihokorejského výrobce Hyundai-Rotem. 85 z nich bylo dodáno v této obousměrné pětičlánkové verzi.
Nové jihokorejské tramvaje jsou částečně kompletovány v Polsku a díky nim jezdí ve Varšavě už 70 % nízkopodlažních tramvají. Ty vysokopodlažní už potkáte jen ve všední dny.
Interiér nové plně nízkopodlažní tramvaje Hyundai-Rotem. Vozy jsou plně klimatizované, nechybí ani velké digitální obrazovky ani jízdenkový automat. Varšava mohla přikoupit ještě 40 dalších tramvají, místo toho ale nyní shání až 160 v nové soutěži.
Nový koncový úsek trati do sídliště Nowodwory na severním okraji města. Nová konečná Winnica zprovozněná v roce 2021 kombinuje klasickou smyčku s kolejovým přejezdem, kde se obracejí nové obousměrné tramvaje.
Součástí velké obnovy tramvají jihokorejskou značkou Hyundai-Rotem bylo i 20 krátkých jednosměrných tříčlánkových tramvají, které svojí délkou odpovídají starším tříčlánkovým typům tramvají Pesa nebo Konstal. Určeny jsou na doplňkové linky, jako zde linka 6 spojující sever města s jihovýchodem bez zajížďky do centra.
Jeden z nejnovějších úseků tramvajové sítě – konečná Sielce pro linku 11 jihovýchodně od centra. Tento krátký úsek o délce 2 km byl otevřený v květnu 2024, o půl roku později ho následovala sousední větev o úctyhodné délce 6,3 km do velkého sídliště Wilanow. Tato stavba je největší tramvajové rozšíření za poslední roky.
Ze 123 nových tramvají byla tato dlouhá jednosměrná verze pořízena pouze v 18 exemplářích. Nyní se ale hledá až 160 jednosměrných tramvají podobné délky, které nahradí všechny zbylé vysokopodlažní Konstaly. Tahle smyčka se nachází nedaleko vlakové zastávky Sluzewiec, kde v relativně krátkém intervalu jezdí městské vlakové linky SKM.
Tramvajová síť, druhá největší v Polsku, se v posledních letech opět o něco rozšířila. Dokončena byla zcela nová trať do sídliště Nowodwory na severu poslední etapou na konečnou Winnica – celá trať byla otevírána postupně v letech 2013 až 2021. Další významnou stavbou byla nová spojovací trať západně od centra, která urychlila cestu na západní okraj města a napojila na tramvaje vlakové nádraží Wola. To se stalo na jaře 2024. A hned poté přibyly 2 km nové trati na jihu města na konečnou Sielce pro linku 11. A čerstvě na podzim 2024 byla dokončena 6 km dlouhá trať na jižní sídliště Wilanów. Tam...
Tramvajovo-autobusová zastávka Stare Miasto přímo u historického centra Varšavy a místního zámku. Touto východozápadní tratí využívající krátkého tunelu pod centrem jezdí 5 tramvajových a 1 autobusová linka.
Varšava má ještě asi 30 % vysokopodlažních tramvají. Jedná se o původní vozy Konstal 105Na v různých modifikacích modernizace. Tyhle tramvaje se schody potkáte už jen ve všední dny a nyní se chystá jejich nahrazení novou zakázkou až na 160 nových nízkopodlažních tramvají.
Průhled skrz krátký tunel pod centrem města od zastávky Stare Miasto. Na lince 20 jezdí kratší tramvaje, mezi nimi ještě potkáte i tyto částečně nízkopodlažní vozy Konstal 116Na z roku 1999.
Moderní srdce Varšavy roste v západní části centra. V březnu 2024 byla otevřena nová spojovací trať západně od centra pro linky 10 a 11, která zrychlila cestu na západ a zároveň napojila na tramvajovou síť vlakové nádraží Wola. Přes něj jezdí i městské vlakové linky S3 a S4.
Tyto vozy s označením FPS123N vznikly přestavbou původních Konstalů v roce 2007. Varšavská tramvajová síť se vyznačuje dlouhými rovnými tratěmi, které se často křižují bez možnosti odbočení. Zde na křižovatce Rondo Daszynskiego se kříží 5 linek, a všechny jedou rovně. Linka 10 vede ze západu na jih a má klasické intervaly 8 minut ve špičce, 12 minut dopoledne a 15 minut o víkendu.
Jedna z 18 jednosměrných nových tramvají Hyundai-Rotem zevnitř. Celý interiér je bez schodů, dává se přednost kapacitě před pohodlím – nutno uznat, že varšavské špičky bývají co do obsazenosti dosti dramatické.
Další verze modernizace starých Konstalů, vozy jezdí v této podobě od roku 2001. Celkem je ve stavu ještě cca 350 vysokopodlažních tramvají, které jsou výhradně spřahovány do dvojic.
Původních čtyřdveřových Konstalů s dveřmi, které se otevírají dovnitř, jezdí ještě asi 180. Nejstarší provozní jsou z roku 1988, v této podobě se s různými odchylkami vyráběly až do roku 1997. Severojižní linka 1 je páteřní – oproti standardním linkám má poloviční intervaly (4 minuty ve špičce).
Zástupce původních Konstalů vyrobený v roce 1991. Soupravy jsou spřažené trvale do dvojic. Modernizované verze těchto tramvají už mají pouze troje dveře a o něco kulatější tvary. Doplňková tangenciální linka 28 objíždí centrum ze severu a nabízí přímé spojení mezi jednotlivými okrajovými částmi Varšavy.
I původní čtyřdveřové Konstaly už prošly různými menšími úpravami jako například zde výměna sedaček za nové látkové. Původní informační cedule ale zůstaly. Tyhle vozy už potkáte jen ve všední dny.
Důležitou spojnicí obou břehu řeky Visly je dvoupatrový most Gdański a tramvaje jezdí v jeho spodní části. Vedou tudy 4 linky a je to jedno ze 4 tramvajových přemostění Visly ve Varšavě, kousek vedle je i jeden ze dvou vlakových mostů.
Jedny z nejnovějších dodaných vysokopodlažních tramvají FPS 123N – celkem jich bylo v této podobě vyrobeno 30 v letech 2006-7. Od té doby se dodávají už jen nízkopodlažní tramvaje.
První sériové částečně nízkopodlažní tramvaje Konstal 116Na byly vyrobeny v letech 1998-2000 v počtu 29 kusů a dodnes spolehlivě slouží. Potkáte je třeba na lince 22, která vede od jihovýchodu na severozápad.  Zde na konečné Piaski.
Před příchodem jihokorejských tramvají byly nové vozy naposledy nakupovány v letech 2015-6, kdy bylo dodáno 80 tramvají Pesa Jazz, z toho 50 těchto dlouhých obousměrných.
Velká tramvajová křižovatka Rondo Radoslawa severně od centra, kde se potkává 7 linek. Pod obří vlajkou projíždí zástupce hojně rozšířených tramvají Pesa Swing, kterých tu jezdí cca 185 a dodávány byly v letech 2010-3.
Obousměrná Pesa Jazz na lince 28. Spolu s nejnovějšími tramvajemi Hyundai-Rotem je ve Varšavě už 70 % všech tramvají nízkopodlažních.
Asi největší tramvajový terminál ve Varšavě je u koncové stanice metra Mlociny na severu města. Z obou směrů tu jsou proti sobě ukončeny vždy dvě linky, žádná nejede skrz dál. Začíná tu také superpáteřní linka 2 směrem k nové trati do sídliště Nowodwory.
Spolu s novými tramvajovými tratěmi bylo nutné investovat také do rozšíření i obnovy vozového parku. Naposledy bylo před nejnovější velkou obnovou dodáno 80 nových nízkopodlažních tramvají Pesa Jazz ve dvou délkových variantách v letech 2015-7. Nejnovější počin ale obsahoval 123 jihokorejských tramvají Hyundai-Rotem, částečně vyráběných v Polsku. Nové tramvaje byly dodávány posupně od roku 2021 a nyní jich je už všech 123. 85 z nich je obousměrných, 18 jednosměrných a 20 krátkých tříčlánkových (jednosměrných). Opce na dalších 40 tramvají nebylo využito a místo toho se nyní soutěží až 160...
Krátká radiální linka 2 spojuje velké sídliště Nowodwory s nejbližší stanicí metra Mlociny. Interval má 2-4 minuty, do kterého se skládá ještě linka 17, souhrnně je tak sídliště ve špičkách obslouženo ve dvouminutovém intervalu. Tramvajová linka jezdí po této trati už přes 10 let a postupně byla prodlužována, naposledy v roce 2021.
Už 14 let stará nízkopodlažní tramvaj Pesa Swing na lince 10, která byla nedávno převedena na tuto novou rychlou spojku z centra na západ. Tramvajové těleso je zakryto trvanlivou zelení. V okolí trati rostou nové administrativní budovy. Tramvaje dříve jezdily oklikou, jejíž část se už nyní nepoužívá.
Na východozápadní linku 20 jsou nasazovány tyto kratší tramvaje – kromě 20 nových vozů Hyundai-Rotem má Varšava také 30 těchto vozů Pesa Jazz z roku 2015. Na lince 20 se nachází jediná jednokolejná trať ve Varšavě v podobě koncového úseku do vilové a lesní čtvrti Boernerowo.
Dálniční okruh kolem Varšavy obepíná město ze severu i z jihu, zde ho nadjíždí tramvajová trať do průmyslové čtvrti Źerań. Vedou sem celkem 4 linky, 3 z nich končí na nedaleké smyčce Annopol. Tolik tramvají tu je hlavně kvůli velkému sídlišti Brodno, kam bylo nedávno prodlouženo také metro.
A ještě jednou krátká tramvaj Pesa Jazz z předposlední velké obnovovací dodávky tramvají. Linka 13 projíždí čtvrtí Praga na pravém břehu Visly a dál míří přes řeku skrz centrum na západ.
Jedna ze 185 tramvají Pesa Swing projíždí křižovatkou Rondo Daszynskiego. Jsou zde vidět pozůstatky spojovacích oblouků, které se už ale nepoužívají a všechny linky jedou rovně. Tramvaje trpí nepravidelnostmi, protože preferenci na obřích křižovatkách moc nemají a vždy záleží, jestli se tramvaji podaří chytnout „zelenou“ ve zdejších dlouhých cyklech. Kvůli tomu bývá jízdní doba také patřičně vyvatována.
Během zářijové návštěvy byla varšavská MHD během evropského dne bez aut zdarma. Na množství aut v ulicích se to ale příliš neprojevilo. Naštěstí jsou tramvaje až na výjimky segregovány od ostatní doby, zdržují je ale četné semafory a dlouhé cykly na křižovatkách.
Také ve Varšavě mají o řidiče nouzi, proto se snaží případné adepty zaujmout i přímo ve vozidlech. Tento interiér patří částečně nízkopodlažní tramvaji Konstal 116Na, který byl průkopníkem bezbariérovosti ve Varšavě. Koncepčně je tato tramvaj podobná typu RT6N1 od ČKD.
Varšavští dopraváci jsou patřičně hrdí na svoji dlouhou minulost a vzorně pečují o svá historická vozidla, přitom se nebojí s nimi jezdit na pravidelných linkách. Nostalgická linka 36 projíždí centrum metra a končí zde u metra Marymont. Platí zde normální tarif MHD a kromě této linky jezdí o sezónních víkendech i polokružní linka T. Tyto tramvaje Konstal 13N byly dlouho symbolem varšavské MHD a jsou velmi podobné československým tramvajím ČKD Tatra T1.
Jediný prototyp kloubové tramvaje Konstal 112N už v běžném provozu nepotkáte. Příležitostí ke svezení byl ale den varšavských dopraváků, kdy jezdily na speciální lince kolem vozovny Źoliborz, kde byl den otevřených dveří. Tahle tramvaj z roku 1995 je světovým unikátem a první částečně nízkopodlažní tramvají v Polsku.
Muzejní vůz připomíná začátky legendárního typu Konstal 105N, které se vyráběly přes 20 let. Tento vůz pochází z roku 1975 a svézt se s ním můžete na sezónních turistických linkách. Zde byl vystaven ve vozovně Źoliborz v rámci dne otevřených dveří.
Dalším svědkem minulosti varšavské dopravy je tato kloubová tramvaj Konstal 102N z roku 1969 vycházející z vozů Konstal 13N vyráběných v 60. a 70. letech minulého století. Na tyto tramvaje pak navázal podobný typ 102Na s jinými čely.
Autobusová flotila varšavské MHD se postupně průběžně obnovuje, v poslední době hlavně plynovými a elektrickými autobusy. Největší podíl vozů má městský dopravce MZA, který v posledních letech pořídil 130 kloubových elektrobusů Solaris a 10 standardních elektrobusů Ursus. Mimo to má i 20 starších standardních Solarisů. Nyní pořizuje dalších 12 krátkých a 12 dlouhých elektrobusů Solaris. Kromě toho ale obnovuje vozový park plynovými Autosany, v poslední době koupil i Scanie nebo MANy. Podobně nakupují také soukromí dopravci provozující buď linky MHD nebo příměstské linky do okolí Varšavy...
Muzejní tramvaj Konstal 102N, kterou bylo možné se svézt na speciální lince, jinak jezdí i na sezónních turistických linkách v centru Varšavy. Na rozdíl od následujícího a rozšířenějšího typu 102Na má tento typ obráceně zkosená obě čela.
V ulicích Varšavy můžete potkat také několik pracovních vozů. Tento byl přestaven z typu Konstal 13N – ten zde jezdil ve velkých sériích vyráběných v 50. a 60. letech. Celkem bylo vyrobeno 836 vozů tohoto typu a jezdily pouze v Polsku.
Severojižní linka 116 projíždějící centrem města je jednou z elektrobusových linek, kam jsou nasazovány kloubové elektrobusy Solaris, kterých bylo v roce pořízeno úctyhodných 130. Delší dojezd umožňují nabíječky umístěné na vybraných konečných jako zde na smyčce Wilanów na jihu města. Dalších 12 elektrokloubáků by mělo dorazit co nevidět.
V roce 2022 bylo pořízeno 90 kloubových autobusů Autosan místní provenience na plynový pohon (zkapalnělý zemní plyn). I další autobusy kupované v poslední době jsou poháněny plynem. Linka 509 začíná zde na nové tramvajové konečné na sídlišti Nowodwory, kus cesty vede podíl tramvaje a pak jede na jih do čtvrti Praga a Goclaw, kam má v budoucnu zamířit tramvaj i další linka metra.
Jedním ze soukromých dopravců zajišťujících linky MHD je Arriva, která v roce 2019 pořídila 55 kloubových plynových Solarisů. Celkem tento dopravce provozuje cca 140 autobusů, kromě Solarisů má také cca 30 midibusů Otokar Vectio. Linka 190 vede souběžně s tramvajemi ze čtvrti Praga po mostě přes Vislu a dál podjíždí centrum Varšavy směrem na západ. Tyto futuristické přístřešky najdete na páteřní východozápadní trati z Prahy do centra.
Největší podíl ve flotile městského autobusového dopravce MZA mají přirozeně autobusy značky Solaris. Nejstarší provozní jsou z roku 2008. Takto luxusně zakrytá jsou odjezdová nástupiště u centrálního vlakového nádraží.
Na autobusovém terminálu u stanice metra Wilanowska na jihu města se potkaly autobusy Solbus místní výroby. V desetimetrové verzi jich tu jezdí 40 a ve dvanáctimetrové 25. Vyrobeny byly v letech 2011-2. Téměř dalších 50 jich bylo pár let poté pořízeno v kloubové verzi.
Jedno z mnoha záchytných parkovišť P+R zde v podobě parkovacího domu u stanice metra Wilanowska. Tato parkoviště provozuje zdejší organizátor mobility s malým písmenem „t“ ve znaku, sdružující především veškerou veřejnou dopravu ve Varšavě a okolí.
Dalším soukromníkem na linkách MHD je izraelský Mobilis provozující asi 150 vozidel, mezi nimi i těchto 60 hybridních MANů z roku 2018. Linka 103 začíná na severu u metra Mlociny a vede na jih skrz hustě osídlenou západní část Varšavy. Zde by v budoucnu měla pomoci zcela nová čtvrtá linka metra.
Do okolí Varšavy vyjíždějí také příměstské autobusové linky číselné řady 700 nebo linky uvozené písmenem L (lokální linky).  Tyto linky jsou zapojené v místní MHD a autobusy na ně nasazované mají varšavský korporátní nátěr. Konkrétně linka 750 začíná na terminálu Mlociny u konečné metra i tramvají a vede přes hranice Varšavy do několika obcí na severozápadě.
Soukromý dopravce Mobilis má pro linky varšavské dopravy také asi padesátku minibusů Solaris o délce 9 metrů. Doplňková linka 203 obsluhuje blízké okolí konečné stanice metra Mlociny. Zdejší terminál leží na místě původní nevzhledné konečné u hlavní brány místních hutí.
Městský autobusový dopravce MZA provozuje o sezónních víkendech historickou autobusovou linku 100, která vyjíždí od centrálního vlakového nádraží a doveze vás až k místní ZOO na pravém břehu Visly. Svézt se můžete například tímto Ikarusem 260 z roku 1995. Na lince platí klasický tarif MHD a na největší městské pamětihodnosti vás po cestě upozorní dobrovolný průvodčí z řad místních dopravních nadšenců.
Dalším provozním, již historickým, autobusem varšavské MHD je tento kloubový Jelcz z roku 1999, který reprezentuje počátky nízkopodlažnosti u místní MHD. Zájemci se s ním mohli svézt na zvláštní lince spojující vozovnu Źoliborz s metrem Mlociny během dne varšavských dopraváků.
Den otevřených dveří v rámci týdne mobility obsahoval také výstavku již historických vozidel, do kterých se už zařadily i první Solarisy nebo jim předcházející Neoplany, které se vyráběly v Polsku a právě z nich vzešla dnešní veleúspěšná značka Solaris.
Mobilita ve Varšavě se slibně rozvíjí i v jiných oblastech – posíleny byly linky městské železnice SKM o nové elektrické jednotky Newag, mezi břehy řeky Visly jezdí v sezoně 3 turistické, ale integrované přívozy, v roce 2024 byla otevřena nová 500 m dlouhá lávka pro pěší a cyklisty jižně od centra a zpestření pro rodiny s dětmi i turisty nabízejí o sezónních víkendech speciální turistické linky historických tramvají a autobusů v centru a okolí. V sezoně je o sobotách v nabídce také turistická úzkokolejka do městečka Tarczyn jihozápadně od Varšavy. Na její počáteční stanici vás stylově doveze...
Nová tvář městské železnice SKM – v roce 2022 bylo objednáno 6 čtyřvozových a 15 pětivozových elektrických jednotek Newag Impuls. 9 dalších jednotek od stejného výrobce bylo pořízeno před více než 10 lety. Z této zastávky Sluźewiec odbočuje už přes 10 let nová tunelová trasa na místní letiště, kam se dostanete linkou S2.
Tudy projíždějí kromě linky S1 všechny vlakové linky varšavského „S-Bahnu“ SKM. Nejčastěji jezdí linka S2 na letiště. Naposledy byla síť SKM rozšířena o dvě stanice linky S4 severovýchodně od Varšavy do stanice Zegrze Poludniowe.
Linky SKM se v centru sjíždějí do společné tunelové trasy vedené souběžně s hlavní železniční tratí pro dálkové vlaky. V centru má tato městská železnice několik zastávek těsně za sebou. Původně provozované jednotky přestavěné z vysokopodlažních polských EN57 už byly vyřazeny a vedle těchto polských vlaků Newag tu jezdí také 13 jednotek Pesa Elf.
Do okolí Varšavy vyrážejí i tyto staré elektrické jednotky přestavěné z legendárních polských SKM. Dopravce Koleje Mazowiecke operuje především jihozápadně od Varšavy směrem na Poznaň. I tyto vlaky používají průjezdnou podpovrchovou východozápadní trasu pod centrem Varšavy. V rámci tarifních pásem v okolí Varšavy i v těchto vlacích platí vybrané jízdní doklady varšavské dopravy.
Velkolepá budova centrálního vlakového nádraží ležícího v moderní části centra Varšavy. V okolí jezdí mnoho tramvajových i autobusových linek a nedaleko je také metro. V podzemí vedle hlavních nástupišť najdete o kus dál také stanici městské železnice SKM  i koncovou stanici speciální příměstské železniční linky WKD, která nedávno obnovila svoji flotilu 6 novými elektrickými jednotkami Newag.
Součástí MHD jsou nově také 3 sezonní lodní linky přívozů, které zpříjemňují život a zkracují cesty mezi oběma břehy řeky Visly. Všechny 3 lodní linky jezdí od května do září denně, ve všední dny každých 30 minut, o víkendech po 20 minutách. Nejoblíbenější je tato linka „Wilga“, která vás dopraví na místní pláž i k lesoparku se ZOO.