Od poslední návštěvy Vídně v roce 2007 se tu změnilo mnohé. K nepoznání se proměnila železniční infrastruktura, systémovou změnou prošlo také linkové vedení tramvají v centru. Přibylo několik stanic metra a ve všech druzích dopravy pokračovala obměna vozového parku. Od poslední návštěvy Vídně v roce 2007 se tu změnilo mnohé. K nepoznání se proměnila železniční infrastruktura, systémovou změnou prošlo také linkové vedení tramvají v centru. Přibylo několik stanic metra a ve všech druzích dopravy pokračovala obměna vozového parku.
Asi nejvýraznější proměnu poznáte hned při příjezdu vlakem do rakouské metropole. V současné době probíhá radikální přestavba vídeňského železničního uzlu. Ze světa zcela zmizelo původní jižní nádraží, kam mířila většina dálkových vlaků. Provizorní náhradou je nádraží Meidling, odkud je to do centra asi nejblíže. Část regionálních vlaků končí v provizorním zkráceném hlavovém nádraží Südbahnhof. Obrovský prostor bývalého jižního nádraží se změnil k nepoznání a v několika příštích letech tu místo staveniště bude moderní průjezdné hlavní nádraží, zcela jistě obestavěné novým komplexem budov. Asi nejvýraznější proměnu poznáte hned při příjezdu vlakem do rakouské metropole. V současné době probíhá radikální přestavba vídeňského železničního uzlu. Ze světa zcela zmizelo původní jižní nádraží, kam mířila většina dálkových vlaků. Provizorní náhradou je nádraží Meidling, odkud je to do centra asi nejblíže. Část regionálních vlaků končí v provizorním zkráceném hlavovém nádraží Südbahnhof. Obrovský prostor bývalého jižního nádraží se změnil k nepoznání a v několika příštích letech tu místo staveniště bude moderní průjezdné hlavní nádraží, zcela jistě obestavěné novým komplexem budov.
V této souvislosti proběhla nebo stále ještě dobíhá náročná přestavba hlavní trati vídeňského S-Bahnu, kde se mezi stanicemi Meidling a Floridsdorf částečně pod zemí a částečně na povrchu potkává většina vlakových linek a spolu tvoří velmi krátký interval, který ve špičkách předčí i metro. Modernizované jsou nejen koleje, ale i jednotlivé stanice. Do S-Bahnu začínají pomalu mluvit také nové nízkopodlažní elektrické jednotky Talent, které snad postupně nahradí dožívající modrobílé příměstské vlaky. V této souvislosti proběhla nebo stále ještě dobíhá náročná přestavba hlavní trati vídeňského S-Bahnu, kde se mezi stanicemi Meidling a Floridsdorf částečně pod zemí a částečně na povrchu potkává většina vlakových linek a spolu tvoří velmi krátký interval, který ve špičkách předčí i metro. Modernizované jsou nejen koleje, ale i jednotlivé stanice. Do S-Bahnu začínají pomalu mluvit také nové nízkopodlažní elektrické jednotky Talent, které snad postupně nahradí dožívající modrobílé příměstské vlaky.
Zdárně pokračovalo také rozšiřování sítě metra. Dunaj severním směrem překročila již druhá linka - U2. Během čtyř let se tato linka prodloužila hned dvakrát, nejdříve ve směru kulturně-sportovního areálu v oblasti Prateru a pak přes Dunaj severním směrem do rozvojové zóny. Po celou dobu se můžete kochat výhledy z nadzemní estakády. Prodloužení linky U2 znamenalo například zrušení tramvajové linky 21. Nyní se pracuje na prodloužení metra U1 jižním směrem, což asi v budoucnu ovlivní tramvaj 67. Spolu s prodlužováním metra výrazně přibylo také nových plně průchozích souprav typu V. Zdárně pokračovalo také rozšiřování sítě metra. Dunaj severním směrem překročila již druhá linka - U2. Během čtyř let se tato linka prodloužila hned dvakrát, nejdříve ve směru kulturně-sportovního areálu v oblasti Prateru a pak přes Dunaj severním směrem do rozvojové zóny. Po celou dobu se můžete kochat výhledy z nadzemní estakády. Prodloužení linky U2 znamenalo například zrušení tramvajové linky 21. Nyní se pracuje na prodloužení metra U1 jižním směrem, což asi v budoucnu ovlivní tramvaj 67. Spolu s prodlužováním metra výrazně přibylo také nových plně průchozích souprav typu V.
Také na lince U6 už zmizely staré soupravy - a to například do holandského Utrechtu. Linka U6 je něco mezi metrem a tramvají - v centru města je vedena ve stopě jedné z prvních linek historické městské dráhy po nadzemním viaduktu "Gürtel". Nyní se svezete už jen nízkopodlažními dvouvozovými jednotkami, které jsou spřahovány do tří za sebou. Také na lince U6 už zmizely staré soupravy - a to například do holandského Utrechtu. Linka U6 je něco mezi metrem a tramvají - v centru města je vedena ve stopě jedné z prvních linek historické městské dráhy po nadzemním viaduktu "Gürtel". Nyní se svezete už jen nízkopodlažními dvouvozovými jednotkami, které jsou spřahovány do tří za sebou.
V tramvajové dopravě přibylo ke stávajícím 150 nízkopodlažním tramvajím ULF dalších několik desítek, a to jak v krátké, tak v dlouhé verzi. Flotila nízkopodlažních tramvají bude po dokončení nové dodávky čítat 300 vozidel. Jelikož vídeňská tramvajová síť je velmi rozsáhlá, stále se tu můžete potkat s původními vínovými tramvajemi, z nichž některé vlečné vozy pocházejí dokonce z konce 50. let. Nicméně i tyto tramvaje jsou i přes jejich nenízkopodlažnost funkční a pohodlné a jsou nedílnou součástí vídeňského koloritu, podobně jako u nás tramvaje T3 nebo v Londýně dvoupatrové Routemastery. V tramvajové dopravě přibylo ke stávajícím 150 nízkopodlažním tramvajím ULF dalších několik desítek, a to jak v krátké, tak v dlouhé verzi. Flotila nízkopodlažních tramvají bude po dokončení nové dodávky čítat 300 vozidel. Jelikož vídeňská tramvajová síť je velmi rozsáhlá, stále se tu můžete potkat s původními vínovými tramvajemi, z nichž některé vlečné vozy pocházejí dokonce z konce 50. let. Nicméně i tyto tramvaje jsou i přes jejich nenízkopodlažnost funkční a pohodlné a jsou nedílnou součástí vídeňského koloritu, podobně jako u nás tramvaje T3 nebo v Londýně dvoupatrové Routemastery.
Velkou změnou prošlo linkové vedení tramvají v centru. Linky 1 a 2 už nejsou pouze okružní po městském okruhu obepínajícím historické centrum, ale vyrazily i do odbočných tratí. Část trasy stále jedou po tomto okruhu. Prodloužení linek 1 a 2 znamenalo zrušení linek J, N a 65. Z linek, které jsou označeny písmenem, tak už zbyly jen D a O. Všechny ostatní linky (kromě 1 a 2) už po vnitřním městském okruhu nejedou, ale navazují na něj na jeho okrajích nebo případně ještě dále. Tato změna přinesla určité zjednodušení sítě a také asi rovnoměrnější využití jednotlivých linek a méně zbytečných... Velkou změnou prošlo linkové vedení tramvají v centru. Linky 1 a 2 už nejsou pouze okružní po městském okruhu obepínajícím historické centrum, ale vyrazily i do odbočných tratí. Část trasy stále jedou po tomto okruhu. Prodloužení linek 1 a 2 znamenalo zrušení linek J, N a 65. Z linek, které jsou označeny písmenem, tak už zbyly jen D a O. Všechny ostatní linky (kromě 1 a 2) už po vnitřním městském okruhu nejedou, ale navazují na něj na jeho okrajích nebo případně ještě dále. Tato změna přinesla určité zjednodušení sítě a také asi rovnoměrnější využití jednotlivých linek a méně zbytečných přestupů.
V autobusové dopravě došlo k další obnově vozového parku zejména u hlavního dopravce Wienerlinien. Od roku 2009 plyne do Vídně dodávka cca 150 kloubových autobusů MAN s klimatizací a plynovým pohonem. Přibylo také standardních nízkopodlažních MANů. Na městských linkách už nepotkáte žádný nenízkopodlažní autobus. V autobusové dopravě došlo k další obnově vozového parku zejména u hlavního dopravce Wienerlinien. Od roku 2009 plyne do Vídně dodávka cca 150 kloubových autobusů MAN s klimatizací a plynovým pohonem. Přibylo také standardních nízkopodlažních MANů. Na městských linkách už nepotkáte žádný nenízkopodlažní autobus.