Základním kamenem vratislavské dopravy jsou samozřejmě tramvaje, jejichž rozsáhlá síť pokrývá prakticky celé město. Aby toho nebylo málo, vzniklo za poslední dobu několik nových tratí. Jedna na jihu v roce 2011 a druhá na západě v roce 2012. Ta jižní vede do sídliště Gaj, západní obsluhuje sídliště Kozanów i nový fotbalový stadion, který byl poprvé využit právě při šampionátu EURO v roce 2012. Obě nové tratě spojuje svazek dvou páteřních linek 31 a 32, které se za západě krátce větví. Kvůli absenci obratišť na obou koncích zde jezdí obousměrné tramvaje Škoda 19T, kterých Vratislav pořídila...Základním kamenem vratislavské dopravy jsou samozřejmě tramvaje, jejichž rozsáhlá síť pokrývá prakticky celé město. Aby toho nebylo málo, vzniklo za poslední dobu několik nových tratí. Jedna na jihu v roce 2011 a druhá na západě v roce 2012. Ta jižní vede do sídliště Gaj, západní obsluhuje sídliště Kozanów i nový fotbalový stadion, který byl poprvé využit právě při šampionátu EURO v roce 2012. Obě nové tratě spojuje svazek dvou páteřních linek 31 a 32, které se za západě krátce větví. Kvůli absenci obratišť na obou koncích zde jezdí obousměrné tramvaje Škoda 19T, kterých Vratislav pořídila celkem 31.
K nepoznání se proměnily některé hlavní příjezdové body do Vratislavi – v roce 2012 bylo po rekonstrukci otevřeno zdejší historické hlavní nádraží, které je nejen hlavní branou do města, ale také rušnou tramvajovou křižovatkou. Rekonstrukce byla citlivá k historické hodnotě nádraží, přesto se zde povedlo rozšířit sortiment služeb pro cestující. Ještě radikálnější proměnou prošlo autobusové nádraží ležící jižně od nádraží vlakového, které ustoupilo novému obchodnímu centru Wroclavia a autobusová stanoviště se přesunula pod něj do podzemí. Nové důstojné místo pro dálkové a mezinárodní autobusy...K nepoznání se proměnily některé hlavní příjezdové body do Vratislavi – v roce 2012 bylo po rekonstrukci otevřeno zdejší historické hlavní nádraží, které je nejen hlavní branou do města, ale také rušnou tramvajovou křižovatkou. Rekonstrukce byla citlivá k historické hodnotě nádraží, přesto se zde povedlo rozšířit sortiment služeb pro cestující. Ještě radikálnější proměnou prošlo autobusové nádraží ležící jižně od nádraží vlakového, které ustoupilo novému obchodnímu centru Wroclavia a autobusová stanoviště se přesunula pod něj do podzemí. Nové důstojné místo pro dálkové a mezinárodní autobusy funguje do podzimu 2017.
Od poslední návštěvy v roce 2011 byl učiněn výrazný pokrok v obnově vozového parku tramvají. I když stále tvoří základ klasické polské Konstaly, které povětšinou prošly různými modernizacemi, přeci jen je stále více vidět nízkopodlažnost i klimatizovaný interiér. Pro nové linky 31 a 32 obsluhující nové tramvajové tratě bez klasických smyček na konečných bylo pořízeno v letech 2010-11 celkem 31 obousměrných českých tramvají Škoda 19T, které navazují na dřívější dodávku 17 jednosměrných vozů Škoda 16T. V roce 2015 bylo dodáno 8 tramvají Pesa Swing – jednalo se o první plně nízkopodlažní...Od poslední návštěvy v roce 2011 byl učiněn výrazný pokrok v obnově vozového parku tramvají. I když stále tvoří základ klasické polské Konstaly, které povětšinou prošly různými modernizacemi, přeci jen je stále více vidět nízkopodlažnost i klimatizovaný interiér. Pro nové linky 31 a 32 obsluhující nové tramvajové tratě bez klasických smyček na konečných bylo pořízeno v letech 2010-11 celkem 31 obousměrných českých tramvají Škoda 19T, které navazují na dřívější dodávku 17 jednosměrných vozů Škoda 16T. V roce 2015 bylo dodáno 8 tramvají Pesa Swing – jednalo se o první plně nízkopodlažní tramvaje ve Vratislavi. A od té doby jsou dodávány již opět pouze částečně nízkopodlažní tramvaje, a to typu Moderus Beta, které mají nízkopodlažní pouze část středního článku. Tyto polské tramvaje tu už jezdí v počtu více než 30 kusů, celkem by jich mělo být dodáno přes 60.
Autobusové linky ve Vratislavi provozuje v převážné většině městský dopravní podnik MPK. Část linek si ale od roku nechává zajišťovat subdodavatelem ITS Michalczewski. Celkem je pro MHD vyčleněno cca 400 vozů, z toho cca 70 tvoří subdodávka. Všechny autobusy včetně zaintegrovaných příměstských linek provozovaných dalšími dopravci mají jednotný žlutočervený nátěr. Polská nízkopodlažní Volva postupně doplnily Solarisy a Mercedesy, subdodavatel koupil v roce 2015 přes 40 MANů. Nejnovější dodávku pro MPK tvořilo v roce 2018 přes 60 Citar ve standardním i kloubovém provedení.Autobusové linky ve Vratislavi provozuje v převážné většině městský dopravní podnik MPK. Část linek si ale od roku nechává zajišťovat subdodavatelem ITS Michalczewski. Celkem je pro MHD vyčleněno cca 400 vozů, z toho cca 70 tvoří subdodávka. Všechny autobusy včetně zaintegrovaných příměstských linek provozovaných dalšími dopravci mají jednotný žlutočervený nátěr. Polská nízkopodlažní Volva postupně doplnily Solarisy a Mercedesy, subdodavatel koupil v roce 2015 přes 40 MANů. Nejnovější dodávku pro MPK tvořilo v roce 2018 přes 60 Citar ve standardním i kloubovém provedení.