Do historického jádra nemá městská doprava přístup - objíždí ho po silničním okruhu, který obepíná centrum poměrně těsně. Vzhledem k charakteru uspořádání ulic je v Žilině poměrně komplikované linkové vedení. Linky, které jedou do centra, se všechny setkávají na tomto okruhu a jedou po něm buď jednosměrně nebo obousměrně. Okruh vede také kolem hlavního nádraží, které je asi nejrušnější žilinskou zastávkou MHD. Vždyť také poblíž této zastávky se nachází autobusové nádraží regionální dopravy.Do historického jádra nemá městská doprava přístup - objíždí ho po silničním okruhu, který obepíná centrum poměrně těsně. Vzhledem k charakteru uspořádání ulic je v Žilině poměrně komplikované linkové vedení. Linky, které jedou do centra, se všechny setkávají na tomto okruhu a jedou po něm buď jednosměrně nebo obousměrně. Okruh vede také kolem hlavního nádraží, které je asi nejrušnější žilinskou zastávkou MHD. Vždyť také poblíž této zastávky se nachází autobusové nádraží regionální dopravy.
Trolejbusy tedy obsluhují většinu žilinského obyvatelstva a pro autobusovou dopravu tu již nezbývá mnoho prostoru. Trolejbusy zajišťují spojení centra s největšími sídlišti - Vlčince na jihovýchodě, Solinky na jihu a Hájik na západě. Všechna sídliště leží na kopcích, proto je zde trolejbusová doprava více než vhodná.Trolejbusy tedy obsluhují většinu žilinského obyvatelstva a pro autobusovou dopravu tu již nezbývá mnoho prostoru. Trolejbusy zajišťují spojení centra s největšími sídlišti - Vlčince na jihovýchodě, Solinky na jihu a Hájik na západě. Všechna sídliště leží na kopcích, proto je zde trolejbusová doprava více než vhodná.
Linkové vedení je díky okruhu v centru a variantnímu trasování tratí poměrně složité na pochopení a nový návrh změn do něj ještě trochu chaosu vnese, na druhou stranu ale dojde ke zlepšení přímých spojení. Čili pro místní méně přestupů, ale pro cizí větší chaos. V současnosti jezdí v Žilině 8 trolejbusových linek, z toho linka 1 činí kuriózní výjimku. Narozdíl od ostatních linek ji totiž tvoří pouze vybrané spoje a trasa linky je velmi různorodá - tvoří ji dvě samostatné trasy, z nichž každá má několik variant. Část spojů zřejmě slouží pro nájezdy a výjezdy do/z vozovny, která leží poněkud...Linkové vedení je díky okruhu v centru a variantnímu trasování tratí poměrně složité na pochopení a nový návrh změn do něj ještě trochu chaosu vnese, na druhou stranu ale dojde ke zlepšení přímých spojení. Čili pro místní méně přestupů, ale pro cizí větší chaos. V současnosti jezdí v Žilině 8 trolejbusových linek, z toho linka 1 činí kuriózní výjimku. Narozdíl od ostatních linek ji totiž tvoří pouze vybrané spoje a trasa linky je velmi různorodá - tvoří ji dvě samostatné trasy, z nichž každá má několik variant. Část spojů zřejmě slouží pro nájezdy a výjezdy do/z vozovny, která leží poněkud stranou od trolejbusové sítě a kterou obsluhuje pouze linka 1. Část spojů možná také slouží pro návoz / odvoz zaměstnanců DP. Účel zbylých spojů je záhadou. Snad se někdo učenější ozve s doplněním.
Ostatní "běžné trolejbusové linky" mají většinou pravidelné intervaly, opravdovým základem jsou linky 3, 13, 4, 14 a 16, které mají jednotný interval 10 minut ve špičkách. Sídliště Hájik na západě obsluhuje linka 16 (ukončená jednosměrně na okruhu v centru), také linka 6, která jezdí v intervalech 30 minut obousměrně do obratiště Carrefour na východě a do třetice tangenciální linka 7, která se centra dotýká jen jednou zastávkou a pokračuje na jih do sídliště Solinky - tato linka jezdí jen ve špičkách a po 30 minutách. Sídliště Solinky je s centrem spojeno hlavně linkou 3, opět s...Ostatní "běžné trolejbusové linky" mají většinou pravidelné intervaly, opravdovým základem jsou linky 3, 13, 4, 14 a 16, které mají jednotný interval 10 minut ve špičkách. Sídliště Hájik na západě obsluhuje linka 16 (ukončená jednosměrně na okruhu v centru), také linka 6, která jezdí v intervalech 30 minut obousměrně do obratiště Carrefour na východě a do třetice tangenciální linka 7, která se centra dotýká jen jednou zastávkou a pokračuje na jih do sídliště Solinky - tato linka jezdí jen ve špičkách a po 30 minutách. Sídliště Solinky je s centrem spojeno hlavně linkou 3, opět s jednosměrným okruhem v centru. Její pomocnicí je linka 13, která jede z centra nejen na Solinky, ale pokračuje po nové spojovací trati kolem Žilinské univerzity do největšího sídliště Vlčince na východě města. Sídliště Vlčince je nejen rozlehlé, ale má i tři trolejbusová obratiště, vnořená do útrob sídlištního komplexu. Toto trasování se nejvíce projevuje na páteřní lince 14, která zajíždí do všech třech obratišť a "vymetá" tak všechny zastávky na sídlišti.
Pro toto sídliště je kromě linky 14 klíčová také čtyřka, ukončená jak jinak než jednosměrně okruhem v centru. Vzhledem k jednosměrnosti linek na okruhu v centru (kromě linky 6) je pro neznalého cestujícího poměrně složitá orientace. Například chcete-li jet z Železniční stanice trolejbusem na sídliště Vlčince, můžete si vybrat z obou směrů, proto je dobré vědět, kdy co odkud pojede dřív. Tomu trošičku napomáhá zkušební provoz digitálních infopanelů na zastávkách, které informují o aktuálním příjezdu nejbližších spojů. K letošnímu říjnu upraví DP linkové vedení. Změna spočívá v ještě větším...Pro toto sídliště je kromě linky 14 klíčová také čtyřka, ukončená jak jinak než jednosměrně okruhem v centru. Vzhledem k jednosměrnosti linek na okruhu v centru (kromě linky 6) je pro neznalého cestujícího poměrně složitá orientace. Například chcete-li jet z Železniční stanice trolejbusem na sídliště Vlčince, můžete si vybrat z obou směrů, proto je dobré vědět, kdy co odkud pojede dřív. Tomu trošičku napomáhá zkušební provoz digitálních infopanelů na zastávkách, které informují o aktuálním příjezdu nejbližších spojů. K letošnímu říjnu upraví DP linkové vedení. Změna spočívá v ještě větším zokruhování linky 4, která nově objede prakticky celé město. Vznikne linka 5 jako spojnice Vlčinců, centra a sídliště Solinky. Tím bude moci být zrušena linka 13 a tak trochu ji ještě nahradí prodloužená linka 7 kolem Žilinské univerzity do sídliště Vlčince. Sedmička tak bude nově spojovat všechna tři největší sídliště. Další novinkou bude prodloužení části spojů linky 6 do sídliště Vlčince. Pro místní bude změna znamenat méně přestupů, pro neznalé cizince ještě složitější linkové vedení. Na většině linek jezdí kloubové trolejbusy, pouze na lince 6 jezdí standardní. Vozový park je dosti unifikovaný, skládá se výhradně z trolejbusů Škoda, typy 14Tr (14 kusů), 15Tr (14 kusů) a 15TrM (14 kusů). První krátké trolejbusy již byly údajně vyřazeny, prý se chystá dodávka vozů Škoda 24Tr (s karosérií Citelis). Poslední trolejbusy byly dodány v roce 2002, nejstarší kloubové vozy procházejí generálními opravami (nyní ve Zlíně). Ze Zlína také aktuálně přišly 3 ojeté trolejbusy 15Tr (z toho 1 na náhradní díly).
Vozidla jezdí v jednotném zelenožlutém nátěru, celkově kladný dojem hyzdí několik ošklivě rezavých kusů. Rozšířené jsou i celovozové reklamy, bohužel zasahující i do prostoru oken. Autobusový vozový park pochází jednotně od vysokomýtské Karosy. Nejpočetnějšími vozy jsou stále Karosy řady 700 (cca 25 kusů) a podobný počet vozů řady 900. Potkáte tu však i kloubové Karosy řady 700 i 900 v souhrnném počtu necelých 10 kusů. Nízkopodlažní autobusy jsou zastoupeny třemi standardními Citybusy, dvěma kloubovými Citelisy a jedním Citelisem Line (se dvěma dveřmi). Ještě letos by měly dorazit další tři...Vozidla jezdí v jednotném zelenožlutém nátěru, celkově kladný dojem hyzdí několik ošklivě rezavých kusů. Rozšířené jsou i celovozové reklamy, bohužel zasahující i do prostoru oken. Autobusový vozový park pochází jednotně od vysokomýtské Karosy. Nejpočetnějšími vozy jsou stále Karosy řady 700 (cca 25 kusů) a podobný počet vozů řady 900. Potkáte tu však i kloubové Karosy řady 700 i 900 v souhrnném počtu necelých 10 kusů. Nízkopodlažní autobusy jsou zastoupeny třemi standardními Citybusy, dvěma kloubovými Citelisy a jedním Citelisem Line (se dvěma dveřmi). Ještě letos by měly dorazit další tři standardní Citelisy. Linkové vedení autobusů sestává z 9 linek, z nichž ty nejsilnější mají interval ve špičce 15 minut. Linky jsou očíslovány od 21 do 31, pod číslem 2 jezdí také autobus. Zvláštním případem jsou neveřejné linky 25 a 35 spojující několika spoji centrum Žiliny s odlehlou automobilkou KIA na východě. K MHD patří i bezplatná linka 99 od železniční stanice k nákupnímu centru Tesco v půlhodinových intervalech. Noční dopravu zajišťují polookružní linky 50 (interval 60 minut) a 51 (3 spoje), obsluhující prakticky celé město.
Informační systém ve vozidlech i na zastávkách je na poměrně dobré úrovni, většina vozidel je vybavena digitálními panely i hlášením zastávek. Hlášení je srozumitelné, i když hlas je poněkud unavený. Zkušebně probíhá provoz zastávkových infopanelů s informacemi v reálném čase (viz výše). Vozidla bez digitálních panelů se mohou pyšnit kvalitními plastovými cedulemi s výpisem všech zastávek na trase. Odbavovací systém R&G Mielec akceptuje ve vozidlech jak čipové karty, tak papírové jízdenky. Pro krátké cesty je tu úleva v podobě tarifního pásma do 5 zastávek od nástupu. V Žilině dokonce funguje...Informační systém ve vozidlech i na zastávkách je na poměrně dobré úrovni, většina vozidel je vybavena digitálními panely i hlášením zastávek. Hlášení je srozumitelné, i když hlas je poněkud unavený. Zkušebně probíhá provoz zastávkových infopanelů s informacemi v reálném čase (viz výše). Vozidla bez digitálních panelů se mohou pyšnit kvalitními plastovými cedulemi s výpisem všech zastávek na trase. Odbavovací systém R&G Mielec akceptuje ve vozidlech jak čipové karty, tak papírové jízdenky. Pro krátké cesty je tu úleva v podobě tarifního pásma do 5 zastávek od nástupu. V Žilině dokonce funguje jakýsi zárodek integrované dopravy v podobě tzv. ŽRIDS, který spojuje MHD Žilina s železniční tratí Žilina - Rajec.
A ještě pár slov k regionální dopravě. Autobusy regionální dopravy provozuje téměř výhradně SAD Žilina, který nedávno poměrně radikálně obnovil svůj vozový park. Nakoupil značné množství Karos C954E a také městských B952E. Vše ve slušivé modré metalíze. Autobusy městského provedení jezdí hojně na některých příměstských linkách v okolí Žiliny. I přes masivní dodávku nových vozidel tu stále potkáte klasické modrobílé Karosy, většinou po generálce slovenského typu. Autobusové nádraží je poměrně výhodně umístěno poblíž centra i železniční stanice. Dosavadní socialistická podoba (obrovský prostor...A ještě pár slov k regionální dopravě. Autobusy regionální dopravy provozuje téměř výhradně SAD Žilina, který nedávno poměrně radikálně obnovil svůj vozový park. Nakoupil značné množství Karos C954E a také městských B952E. Vše ve slušivé modré metalíze. Autobusy městského provedení jezdí hojně na některých příměstských linkách v okolí Žiliny. I přes masivní dodávku nových vozidel tu stále potkáte klasické modrobílé Karosy, většinou po generálce slovenského typu. Autobusové nádraží je poměrně výhodně umístěno poblíž centra i železniční stanice. Dosavadní socialistická podoba (obrovský prostor plný zábradlí, rezavých ocelových konstrukcí a asfaltových nástupišť) by měla v brzké době ustoupit supermodernímu dopravnímu terminálu, z něhož bude zrak přecházet. Žilina by si důstojné autobusové nádraží jistě zasloužila.