Souměstí Beroun – Králův Dvůr, kdysi průmyslové srdce Českého krasu, dnes spíše zásobárna pracovních sil pro Prahu, leží na březích řeky Berounky a potoka Litavky asi 30 km jihozápadně od Prahy. Okrajem Berouna prochází železniční trať z Prahy na Plzeň, na kterou se připojuje lokálka od Rudné a také od Rakovníka vedená podél Berounky. Historické centrum stejně jako všechna velká sídliště leží na pravém břehu Berounky a osídlení se postupně rozrůstalo západním směrem do Králova Dvora a dále směrem na Zdice. I když jsou Beroun a Králův Dvůr dvě samostatná města, mají společnou MHD zajišťovanou čtyřmi autobusovými linkami. Od prosince 2020 se plánuje její začlenění pod systém Pražské integrované dopravy.

Městskou dopravu tvoří už přes 20 let čtyři linky označené písmeny A, B, C a H. Stejně jako většinu regionálních autobusových linek provozuje MHD místní pobočka Arrivy, konkrétně Arriva Střední Čechy, která se stala nástupkyní dřívějšího dopravce Probo Bus, ještě dříve Probo Trans Beroun a ještě dříve ČSAD Ingotrans Beroun. Všechny 4 linky se potkávají poblíž historickéhoho centra na křižovatce mezi zastávkami U černého koně a Wagnerovo náměstí. Zastávka U černého koně je také nejvytíženější zastávkou regionálních linek a linek směřujících do Prahy.
Linka C a nejnovější Mercedes-Benz Conecto z roku 2020 již v barvách PID na zastávce u Plzeňské brány. Linka C spojuje místní části Zdejcinu a Jarov a cestou jede také přes centrum, částečně i přes Velké sídliště a Autobusové nádraží. Zpravidla na ní jezdí jediný autobus.
Třídu Míru vedenou středem největšího berounského sídliště obsluhuje kromě přímé linky C20 do Prahy také místní linka A z Nemocnice do Popovic. Ve špičkách jezdí každou půlhodinu, mimo špičky po hodině. Toto Conecto z roku 2017 ještě dostalo barvy i polepy místní MHD.
Setkání linek A a B na nejvytíženější berounské zastávce U černého koně. Tady najdete velkoplošné LED obrazovky s příjezdy nejbližších spojů.
Odstavené Conecto z roku 2014 na autobusovém nádraží. Z linek MHD sem zajíždějí linky B, C a H. Od prosince 2020 budou v rámci integrace do PID nahrazeny tyto linky regionálními spoji.
V roce 2015 došlo k revoluční změně berounské dopravy otevřením nového autobusového nádraží ležícího hned vedle hlavního nádraží vlakového. Poloha autobusového nádraží se poměrně radikálně přesunula na druhý břeh řeky ze čtvrti Závodí. A s tím nastaly zásadní změny linkového vedení jak městských, tak i příměstských linek. Kromě průjezdných linek do Prahy či směrem do Kladna byla většina regionálních linek ukončena na Autobusovém nádraží, kam nově začaly zajíždět i městské linky B, C a H. Poměrně vzdálené autobusové nádraží od centra pak začalo také suplovat zajíždění ranních školních spojů do...
Berounské autobusové nádraží v nové poloze hned u vlakového nádraží nabízí také elektronické informace. Původní autobusové nádraží leželo na druhém břehu Berounky ve čtvrti Závodí.
Po modernizaci kolejiště berounského nádraží přichází na řadu rekonstrukce nádraží budovy včetně výstavby cyklověže. Hned vedle dopravního terminálu najdete také kapacitní parkoviště P+R. Kromě středočeské Arrivy zajíždí do Berouna také kladenský dopravce s linkou 630.
Směsice autobusů místní Arrivy na Autobusovém nádraží. Vlastnická historie zdejšího dopravce se dobře odráží na pestrosti barevného provedení jednotlivých autobusů.
Čerstvá SORka určená zejména pro linku H již v barvách PID. Označníky nového autobusového nádraží obsahují také solární panel, ten však slouží pouze pro napájení akustických majáků pro nevidomé.
Nové berounské autobusové nádraží částečně financované ze Švýcarských fondů získalo důstojnější podobu včetně kvalitnějšího zastřešení nástupišť i digitálních informací o aktuálních odjezdech. Poblíž, pod dálnicí D5, která protíná údolí mezi Berounem a Královým Dvorem, vyrostlo také velké záchytné parkoviště P+R. V roce 2019 byla dokončena rekonstrukce kolejiště místního nádraží a nyní se opravuje také nádražní budova a zároveň zde roste nová kapacitní cyklověž.
Stávající podoba zastávkových jízdních řádů vylepených na desce označníku berounského autobusového nádraží. Linka B tvoří spolu s linkou A páteř MHD a obě linky mají obdobné intervaly. Linka H slouží pro doplňkovou obsluhu místní nemocnice a zajíždí také do poměrně vzdálené místní části Hostim.
Zastávka Třída Míru uprostřed Velkého sídliště ukazuje cestujícím také aktuální odjezdy na malém LED panelu. Podobně jsou vybaveny i některé další zastávky v Berouně.
Pro páteřní linky mezi Prahou, Berounem, Zdicemi a Hořovicemi bylo v roce 2019 pořízeno celkem 5 patnáctimetrových autobusů Setra již v nátěru PID. Ty jednak nahradily již dosluhující velkokapacitní Mercedesy a jedna rozšířily flotilu kapacitních vozů s vidinou blížící se integrace. Od prosince budou linky C19, C20 a C40 nahrazeny linkami 380, 384 a 394.
Jeden z nejnovějších berounských Crosswayů v korporátním nátěru Arriva na lince C20, která dnes částečně kopíruje linku PID 380. Od prosince 2020 budou obě linky sloučeny a zrychlené spoje po dálnici pojedou jako linka 384.
Linkové vedení místní MHD je kromě změn v souvislosti s přesunutím autobusového nádraží poměrně stabilní. Linka A spojuje místní Nemocnici, centrum Berouna a jeho Velké sídliště s Královým Dvorem a Popovicemi. Linka B vyjíždí na západě z Počapel, což je místní část Králova Dvora a dále vede přes centrum Berouna do Závodí a dál už za hranice města do Hýskova, Nižbora a Žloukovic. Obě základní linky mají ve šičkách zhruba půlhodinový interval, mimo špičky jezdí po hodině a o víkendech každé dvě hodiny. Tyto linky doplňuje linka C obsluhující místní části Jarov, Zavadilku, severní okraj Berouna...
V roce 2019 se do Berouna po dlouhých letech vrátily kloubové autobusy. Čtyři jezdí na lince 380, jeden na lince C20. Zde přejíždí linka 380 most přes řeku Berounku vstříc své dosavadní konečné na Autobusovém nádraží. Od prosince 2020 bude linka 380 prodloužena do Počapel.
Typický berounsko-králodvorský označník a přístřešek na zastávce U zámku, která leží hned vedle místní provozovny Arrivy v Králově Dvoře. Tento autobus pochází ještě z dob, kdy se dopravce jmenoval Probo Bus.
Do konečné zastávky Počaply v západní části Králova Dvora přijíždějí autobusy jednosměrným objezdem místních ulic. Většina spojů od Prahy zde končí, část pokračuje dál do Zdic nebo Hořovic. Místo linky C19 z Nových Butovic bude po integraci do PID jezdit po dálnici linka 394.
Vozový park místní MHD se posupně každý rok obnovuje, v posledních letech byly pořizovány nízkopodlažní turecké Mercedesy Conecto, kterých má dopravce pro berounskou MHD už 6. Z éry městských autobusů SOR již jsou k dispozici pouze dva kusy, ostatní stejně jako všechny vysokopodlažní Karosy již byly vyřazeny nebo převedeny jinam. Městské autobusy jsou oblečeny do červenobílého nátěru s výraznými městskými znaky Berouna i Králova Dvora, postupně toto schéma i zde nahrazuje červenomodrobílý nátěr PID. Tarif MHD je jednotný – platí se jednorázové jízdné 12 Kč (s čipovou kartou je to levnější),...
Zastávka Levínský vršek na staré plzeňské silnici na kopci nad Královým Dvorem. Tudy už jezdí pouze spoje ve směru do Zdic a Hořovic nebo do okolních obcí.
Pro méně vytížené regionální linky má berounská Arriva k dispozici také dva mikrobusy, jeden značky Rošero z roku 2018 a druhý Dekstra z roku 2019.
Místní pobočka dopravce Arriva Střední Čechy, která se nachází poblíž zámku v Králově Dvoře, výrazně obnovila také vozový park pro regionální spoje včetně vytížených linek do Prahy. Dnes zdejším linkám vévodí značka Iveco s modely Crossway ve vysokopodlažní i nízkopodlažní variantě. Karos, které ještě před pár lety linkám na Berounsku dominovaly, už zde spočítáte na prstech jedné ruky. Pro doplňkové linky jsou k dispozici také dva mikrobusy. Pro páteřní linky do Prahy pokračoval zdejší dopravce v pořizování patnáctimetrových autobusů, značky Scania a Mercedes-Benz nyní vystřídala Setra, již v...