Moravská metropole má ve veřejné dopravě za rok od poslední návštěvy opět co nabídnout. Cestující už mohli ochutnat první nové dvoučlánkové tramvaje EVO2, které si sami pojmenovali a namalovali a tyto tramvaje se také v Brně kompletují. Zmodernizovat se podařilo také hlavní tramvajovou vozovnu Pisárky. Bagry se už směle zakusují do nové tramvajové trati v Bohunicích. O něco se podařilo obnovit také autobusovou flotilu, a to jak standardními, tak kloubovými vozy. Jen v trolejbusové dopravě dodávky nových vozidel váznou, stále se totiž nedaří zdárně dokončit výběrová řízení. Integrovaná doprava IDS JMK představila novou možnost placení pomocí platební karty a v městské dopravě lze koupit jízdenku pouhým pípnutím kartou u platebního terminálu, podobně jako v Ostravě.

Největší změnou u tramvají je bezesporu nákup nových dvoučlánkových tramvají EVO2. Brňané ji v anketě pojmenovali Brněnský drak (jedna z prvních tramvají má proto atypický zelený dračí polep) a ve veřejné soutěži byl také vybrán jejich vnější červenobílý nátěr. Tyto tramvaje dodávané konsorciem TWT jsou kompletovány v brněnském dopravním podniku a celkem by jich mělo být dodáno 41. Zatím je v provozu jen prvních pár kusů. Kromě toho pokračuje Brno v nákupu ojetých tramvají T6A5 z Prahy. Po dodání deseti kusů v roce 2019 má nyní DPMB zájem o dalších 10 vozů, kterých se Praha rychle zbavuje....
Jedna z prvních nových tramvají pro Brno EVO2 od sdružení TWT ve speciálním polepu „Brněnský drak“. Takto totiž Brňané nový typ tramvaje pojmenovali a navrhli i její červenobílý nátěr. Cekem by mělo být dodáno 41 kusů.
Brno doplňuje vozový park tramvají ojetinami z Prahy. Poté, co v roce 2019 pořídilo 10 tramvají T6A5, se nyní zajímá o 10 dalších vozů stejného typu, které už v Praze končí. Po příchodu z Prahy procházejí tyto tramvaje jen drobnými úpravami.
Brněnský drak na lince 4. Tento typ tramvají postupně nahrazuje sice modernizované, ale stejně dožívající dvoučlánkové tramvaje K2. Nové tramvaje jsou kompletovány přímo v brněnském DP tempem cca 1 měsíčně. Aktuálně je zatím dispozici jen několik málo kusů.
Další z původně pražských vozů T6A5 (původně 8681) na lince 5, která vyjíždí ze Štefánkovy čtvrti. Tento spoj pak přejíždí na linku 1 a zatahuje do vozovny Pisárky. Tyto tramvaje z Prahy postupně nahrazují nejstarší odvozeniny od typu T3.
Merhautova ulice, kudy jezdí linka 5 do Štefánikovy čtvrti, prošla kompletní rekonstrukcí včetně úprav zastávek. Označníky jsou řešeny formou jednoduchých sloupků, které jsou připraveny na instalaci digitálních informačních panelů.
Do provozu se po delší odstávce vinou vadného kloubového spojení vrátily první dvě ze čtyř 4 tříčlánkových tramvají K3R-N, které částečně vznikly spojením tramvají K2 v letech 2004-2006. Dvě z těchto tramvají jsou novostavby.
Další z tříčlánkových navrátilců K3R zachycený na Mendlově náměstí. Na oživení zbylých dvou tramvají vyrobených v Pars nova v Šumperku se pracuje.
Na trati mezi Hlavním nádražím a Novými sady je vždy rušno. Svou manipulační zastávku sem vtěsnala i dlouhá tangenciální linka 50 přes Bohunice do Bystrce.
I letošní léto bylo využito k opravám tramvajových tratí. Velkoplošné tabule upozorňují na výluky mezi Českou a Grohovou a také v ulici Nové sady. I nadále pokračuje stavba přeložky trati v Plotní ulici.
Úspěšně se rozjela stavba nové tramvajové tratě, která po mnoha „chudých“ létech rozšíří brněnskou tramvajovou síť do nemocničně-univerzitní čtvrti Bohunice. Aktuálně se staví tunel, kterým tramvaje před bohunický kampus přijedou od jihu ze Starého Lískovce. Hotovo by mělo být v roce 2022. Proto se také připravuje nákup nových obousměrných tramvají. Váznou však přípravy obnovení původně zrušené trati ze Stránské skály do staré Líšně kvůli odporu některých místních obyvatel. Připravuje se také prodloužení tramvajových kolejí ze Štefánkovy čtvrti směrem do sídliště Lesná. Původní tramvajové...
Kvůli rekonstrukci trati mezi zastávkami Česká a Grohova jsou linky 3 a 12 ve svých severozápadních úsecích vedeny jako linky x3 a x12 a zajištěny obousměrnými vozy kvůli ukončení na kolejovém přejezdu Grohova. Ve výlukou nedotčených úsecích jedou tyto linky pod svými čísly a na České se převlékají jedna na druhou.
Provizorní konečná zastávka Grohova s nedalekým kolejovým přejezdem „Kalifornien“, který využívají linky 3 a 12 zkrácené od severu právě sem. Kvůli tomu sem jezdí pouze obousměrné tramvaje. A díky novostavbě trati do Bohunic jich do budoucna bude potřeba ještě víc.
Tramvaj 13T je dnes již brněnská stálice. Brno jich má 49. Zachycena byla na lince 2 pod ikonickým Petrovem. Aktuálně se poptává 40 nových obousměrných velkokapacitních tramvají.
Tato tramvaj rekonstruovaná na částečně nízkopodlažní již v roce 2007 připomíná loni proběhlé oslavy 150 let brněnské MHD. Brno má aktuálně celkem 38 obousměrných tramvají a plánuje nákup 40 dalších.
Typ K2P rekonstruovaný z tramvaje K2 v roce 2002. Po příchodu tramvají EVO2 začínají být postupně vyřazovány i tyto vozy, které by jinak musely podstoupit větší prohlídku. Aktuálně jich je provozních ještě 31.
Velkou modernizací si prošla hlavní brněnská vozovna Pisárky. Postavena byla nová myčka a hala denního ošetření se speciální protihlukovou stěnou.
Velkokapacitní souprava tramvají Vario na páteřní lince 1 klesá do nového podjezdu u městského okruhu poblíž vozovny Pisárky. Na lince 1 už jsou vyčleněna 2 stabilní pořadí pro provoz třívozových souprav T6A5.
Od Hlavního nádraží vyjíždí náhradní autobusová linka X, která slouží jako částečná náplast za vyloučený tramvajový úsek v ulici Nové sady.
Kousek za nynější severní konečnou linky 5 Štefánikova čtvrť jsou pozůstatky kolejí, které sem byly položeny již dávno jako příprava na prodloužení této trati do sídliště Lesná. Nyní to vypadá, že tento dlouholetý záměr se bude konečně realizovat.
V trolejbusové dopravě přibyly hned dva nové úseky, z nichž zatrolejovaný je pouze jeden. Na podzim 2019 byla prodloužena trolejbusová trať pro páteřní linky 25 a 26 v Líšni o 3 zastávky k podzemní tramvajové zastávce Jírova. Dále se podařilo prodloužit linku 35 mezi Pisárky a Kamenným vrchem nezatrolejovaným úsekem skrze Pisárecký tunel městského okruhu. Obyvatelé velkého západního sídliště tím ve špičkách získali rychlejší přímý spoj z centra.Co se týče vozového parku, opět byl zrušen nákup nových kloubových parciálních trolejbusů (uvažovaných původně pro rozšíření trolejbusových linek do...
Na jaře 2020 se naplno rozjela stavba nové tramvajové trati do Bohunic. Aktuálně se hloubí tunel pod novou Jihlavskou ulicí, který tramvaje přivede od Starého Lískovce přímo před bohunickou nemocnici a univerzitní kampus. Hotovo má být v roce 2022.
Kvůli stavbě nové tramvajové trati musela být zkrácena páteřní trolejbusová linka 25 z Osové k Nemocnici Bohunice. Až bude do Bohunic prodloužena tramvajová linka 8, trolejbusy už zůstanou pouze sem.
Kapacitní přenosný označník u nemocnice Bohunice, kde jsou přesunuty zastávky kvůli objížďce staveniště nové tramvajové trati.
I přes poměrně štědrou obnovu autobusů v posledních letech jezdí po Brně stále větší množství vysokopodlažních autobusů. Kloubových Karos tu potkáte ještě 18, ty nejstarší pocházejí z roku 2002.
Staré Karosy potkáte nejčastěji na doplňkových výkonech ve špičkách. Jsou také doménou expresních linek jako například této velmi oblíbené linky E56 ze Starého Lískovce a Bohunic po městském okruhu do Králova Pole.
Krátkých Karos B931E jezdí v Brně ještě 21, a to i po nedávné dodávce 20 nových Urbanwayů a 5 Crosswayů. Tento nejstarší vůz má už 20 let.
Kloubový trolejbus na nové zastávce u vozovny Pisárky na páteřní dvojlince 25+26. Chystaný další nákup kloubových parciálních trolejbusů pro plánovanou linku do Lesné byl pozastaven, prioritou jsou nyní vozy standardní délky. Rychleji než se čekalo, se bude totiž Brno zbavovat vozů 21Tr.
Jeden z 10 parciálních trolejbusů s karoserií Solaris ve společnosti jednoho z 20 nových naftových Urbanwayů. Právě odtud, z Mendlova náměstí je ve špičkách prodloužena část linky 35 rychlou trasou pisáreckým tunelem do sídliště Kamenný vrch. Kvůli absenci trolejí právě sem jezdí parciální trolejbusy.
Dva nové standardní Urbanwaye na Mendlově náměstí. V roce 2019 jich bylo dodáno 15. Připočítáme-li předchozí dodávku 56 plynových vozů stejného typu, dostaneme číslo 71.
Těchto legendárních strojů jezdí v Brně ještě 19. A vypadá to, že ještě nějakou dobu jezdit budou. Přežít by mohly i mladší kolegy 21Tr, u nichž byla zjištěna po vážné nehodě systémová závada. Opravy trolejbusů 14Tr tak budou zřejmě pokračovat. Tento vůz z roku 1995 prošel modernizací v roce 2012.
Jeden ze dvou posledních provozních kloubových trolejbusů 15Tr z roku 1991 na páteřní dvojlince 25+26 směřuje přes sídliště Vinohrady do Líšně. Původně bylo vozů tohoto typu pořízeno v letech 1990-1 celkem 8.
Narazit na kloubový vysokopodlažní trolejbus je v Brně celkem vzácnost. Zde na nové smyčce Líšeň, Jírova poblíž podzemní tramvajové zastávky. Sem byly trolejbusy prodlouženy z původní smyčky Novolíšeňská o 3 zastávky na podzim 2019.
Autobusové linky brněnského dopravního podniku omladil v roce 2019 nákup 15 naftových autobusů Iveco Urbanway standardní délky a 5 částečně nízkopodlažních dvoudveřových autobusů Iveco Crossway LE, které jsou používány hlavně na okrajových či příměstských linkách. V létě 2020 vyjely také první nové kloubové Solarisy 4. generace, kterých má být dodáno celkem 20. Brno se tedy po „plynových letech“ opět vrátilo k naftě. Brněnský monopolní dopravce ale stále provozuje poměrně velké množství vysokopodlažních autobusů, konkrétně 21 standardních a 18 kloubových Karos.
Horkou novinkou léta 2020 jsou nové kloubové autobusy Solaris 4. generace, které se postupně dávají do provozu. Celkem by jich mělo během léta do Brna dorazit 20. I tyto nové autobusy mají naftový pohon. Brno tak už nepokračuje v nákupu plynových autobusů.
Další zbrusu nový kloubový Solaris ve společnosti záložní Karosy na Mendlově náměstí, kde začíná a končí okružní linka 44.
Protisměrné okružní linky 44 a 84 potkáte skoro v celém Brně. Třeba i tady ve Štefánikově čtvrti v podání čerstvě dodaného kloubového Solarisu. Po dokončení této dodávky by měly být vyřazeny nejstarší kloubové Karosy.
Kromě 15 Urbanwayů přinesl rok 2019 také 5 těchto příměstských Crosswayů LE, určených hlavně pro okrajové a příměstské linky brněnského DP. Například od bystrcké ZOO jezdí v podání městského dopravce oblíbená příměstská linka 303 kolem přehrady a hrad Veveří.
Nový příměstský Crossway LE na městské lince 51, která spojuje okrajové čtvrti na západě Brna.
Upozornění na nutnost nástupu předními dveřmi do příměstských autobusových linek v terminálu u bystrcké ZOO. Linky 302 a 303 provozuje společně s ČSAD Tišnov také brněnský DP.
Velkou změnou prošel také odbavovací systém, a to jak v Brně samotném, tak v celém jihomoravském integrovaném systému. Od července 2020 je možné v brněnské MHD nakupovat jízdenku pouhým přiložením platební karty k terminálu, podobně jako v Ostravě. Pokud za jeden den cestujete a pípáte víckrát, zastropuje se vám útrata na cenu jednodenní jízdenky. A pokud jedete jen kousek a při výstupu si „odpípnete“, zaplatíte pouze za 15minutovou jízdenku. Díky postupné výměně 1000 odbavovacích zařízení v regionálních autobusech lze platit i při cestách do regionu čím dál více i platební kartou.
Od července 2020 si můžete koupit jízdenku v celém Brně pouhým přiložením platební karty k tomuto terminálu. Pokud jezdíte víckrát, cena se vám zastropuje na ceně celodenní jízdenky. Jedete-li jen pár zastávek a chcete platit jen 15minutovoou jízdenku, je potřeba si před výstupem „odpípnout“.
Ve vozidlech nechybí ani návod na jednoduchý bezpapírový nákup jízdenky. Pro cestu za Brno je ale potřeba si koupit klasickou jízdenku. Všechny vozy brněnské MHD jsou nově vybaveny bezkontaktními terminály.
Na nový způsob placení jízdného podobně jako v Ostravě upozorňuje rozsáhlá kampaň „Pípni a jeď“. Postupně je možné platit kartou i v regionálních autobusech IDS JMK. Všechna nová odbavovací zařízení byla pořízena díky evropské dotaci.
Od prosince 2019 se změnilo odbavování také ve vlacích IDS JMK, už zde neplatí tarif ČD ale pouze IDS JMK. Pokud nemáte jízdenku a chcete si jí koupit až ve vlaku, je potřeba nastoupit do oddílu označeného tímto zeleným pruhem.
Nové odbavovací strojky pořízené z evropské dotace nově vlastní organizátor KORDIS a pronajímá je jednotlivým dopravcům. Nový způsob odbavování je od prosince 2019 také ve vlacích IDS JMK, kdy v těchto vlacích platí pro cesty uvnitř IDS výhradně integrovaný tarif. Průvodčí už nově neprocházejí celý vlak, ale pokud nemáte jízdenku, je nutné nastoupit do vozu označeného zeleným pruhem, kde vám průvodčí jízdenku prodá. KORDIS už provozuje také první kontaktní centra pro dobíjení předplatních kuponů a připravuje se možnost nákupu jízdného přes e-shop. Hlavní regionální uzel v Brně – ústřední...
Elektrické jednotky RegioPanter jsou vlajkovou lodí elektrické flotily na hlavních linkách S. Zatím je k dispozici celkem 5 třívozových a 2 dvouvozové jednotky, připravuje se však nákup 37 dalších jednotek, které si bude pořizovat přímo Jihomoravský kraj ve svém vlastním nátěru. Dodány mají být do konce roku 2022.
I přes velkou modernizaci vlaků stále potkáte na linkách S tyto legendární elektrické jednotky ze 70. let 20. století, ale i klasické východoněmecké vozy z konce 80. let tažené elektrickými lokomotivami. Přítrž by tomu měl již brzy udělat obří nákup 37 nových RegioPanterů Jihomoravským krajem.