Malebné hlavní město Libereckého kraje se rozloučilo s úzkým rozchodem tramvajových kolejí díky pokračující rekonstrukci meziměstské trati do Jablonce, která trvá už dva roky a pomalu se blíží do finiše. Tramvaje tedy aktuálně jezdí jen do Vratislavic. Postupná obnova vozového parku pokračuje dalšími jednotkami kusů nových tramvajových wan, což jsou v podstatě nové tramvaje, i když vypadají jako rekonstrukce T3. Za poslední dva roky se podařilo mírně omladit vozový park autobusů pomocí dalších standardních SORů a pro příští roky se plánuje dodávka 10 kloubových autobusů od stejného výrobce. To však nestačí, proto Liberec pořídil další kloubové i standardní ojetiny hlavně z Plzně a Olomouce. Nově tu však jezdí také zánovní Solarisy původem ze znojemské MHD. Liberec s Prahou nově spojuje také dotovaná autobusová linka ve společné péči systému PID a IDOL a veřejná doprava si prošla změnou dopravců v některých částech Libereckého kraje, jak na železnici, tak na autobusových linkách. Naopak smutnou událostí bylo zřícení kabinové lanovky na Ještěd v listopadu 2021. Nejvyšší hora Libereckého kraje tak nyní čeká na zcela novou lanovku.

Hlavní stavební akcí posledních let je rekonstrukce meziměstské tramvajové trati do Jablonce, která znamená náhradu původního úzkého rozchodu na normální. V podstatě úplně nová tramvajová trať nahrazuje tu původní mezi Vratislavicemi a Jabloncem a v září 2023 by mělo být po dvou letech a pár měsících zpoždění hotovo. Aktuálně tedy tramvaje končí od Liberce na točně ve Vratislavicích, kde navazuje autobusová linka X11 v podání kloubových autobusů libereckého DP. Vozový park je po dodávce ojetých tramvají z Olomouce stabilní, v uplynulých letech se podařilo zprovoznit každý rok jednu v podstatě...
I když tato tramvaj hrdě hlásá cílovou zastávku Jablonec nad Nisou, ve skutečnosti jede jen do Vratislavic, kde ji po zbytek trasy nahradí autobus. Stále totiž ještě probíhá dvouletá výluka této meziměstské trati, díky které se Liberec loučí z úzkým rozchodem kolejí pro běžný provoz.
Pod tímto reklamním polepem se při klesání ze Šaldova náměstí na Fügnerovu schovává původně olomoucká tramvaj T3R.P, kterých bylo v roce 2020 pořízeno 5. Od té doby přibyly pouze dvě částečně nízkopodlažní tramvaje T3R.SLF, nyní se v místních dílnách kompletuje další.
Jedna z tramvajových „wan“ u vlakového nádraží. Kromě nízkopodlažní, ale sporadicky nasazované tramvaje EVO2 má liberecký DP aktuálně 24 bezbariérově přístupných tramvají, další vůz stejného typu by měl být zprovozněn v roce 2023.
Smyčka ve Vratislavicích je dočasnou konečnou meziměstské linky 11, pro kterou se už dva roky kompletně rekonstruuje celá trať a mění se úzký rozchod kolejí na standardní. V patnáctiminutovém intervalu tu na sebe vzorně navazují tramvaje 11 a autobusy X11. Výluka by měla skončit v září 2023.
Meziměstskou linku 11 ve špičkách posiluje na poloviční interval linka 5, která zde ve Vratislavicích na rozdíl od linky 11 začíná standardně. Tyto tramvaje T3R.PLF vznikaly kompletně v Ostravě nebo Krnově, od roku 2012 dodávané tramvaje T3R.SLF jsou po dodání vozové skříně kompletovány v libereckém DP.
Díky pomalé, ale jisté obnově vozového parku už je nyní většina spojů MHD bezbariérově přístupná, autobusy dokonce úplně všechny. Při přepočtu na vozidla je u tramvají nízkopodlažní cca 1/3 vozového parku.
S rekonstrukcí meziměstské trati do Jablonce byl už před dvěma lety ukončen provoz na úzkém metrovém rozchodu. Pozůstatky po něm ale v Liberci stále nacházíme, i když díky postupným opravám ulic a tratí čím dál méně. Jediný úsek, pro který bude úzký rozchod zachován pro jízdy historických vozidel, je mezi vozovnou a Lidovými sady.
Na provizorním nástupišti kvůli opravě povrchů nástupišť v terminálu Fügnerova zastavil jeden z 22 autobusů SOR NS12. Po dokončení dvacetikusové dodávky z let 2020-22 byly v roce 2023 pořízeny ještě dva další.
Původně liberecký Citelis z roku 2013, kterých tu jezdí všech 6, vedle nejnovějšího typu autobusů MHD. SOR vyhrál zakázku i na 10 kloubových autobusů typu NS, z nichž prvních pět by mělo dorazit v roce 2024.
Za poslední dva roky od minulé návštěvy výrazněji pokročila obnova vozového parku libereckých autobusů. Dokončena byla dvacetikusová dodávka standardních autobusů SOR NS12 a v roce 2023 k nim přibyly ještě dva navíc. Kloubová flotila by se měla v příštích letech omladit pomocí deseti autobusů SOR NS18. I přesto ale pokračuje místní trend posledních let, tedy nákup ojetých autobusů z jiných českých nebo i zahraničních měst. V poslední době přibylo 6 kloubových Solarisů z Plzně a 5 z Olomouce – ty olomoucké jsou dokonce II. generace vyrobené v letech 2004-5. Nově tu jezdí také dva...
Nejnovějšími kloubovými autobusy je stále desítka plynových Solarisů z roku 2020. Další desítka nových kloubů bude od SORu. Větší část kapacitní flotily ale zatím tvoří ojetiny z Plzně a Olomouce. Zde u libereckého zámku vjíždí autobusy na tramvajové koleje, aby zastavily ve společné zastávce Šaldovo náměstí.
U již opravené nástupní hrany terminálu Fügnerova zastavil jeden z původně plzeňských kloubových Solarisů. Společnost mu tu dělá Urbanway z 30kusové dodávky z let 2015-8. 17 z nich jezdí na plyn.
Z Olomouce putovalo do Liberce 5 kloubových Solarisů 2. generace. 4 vozy přišly v roce 2022, tento dorazil až v roce 2023. Jedná se zároveň o nejstarší z nich – je mu už 19 let. Zachycen byl vedle jednoho ze tří posledních Tedomů, který je o 6 let mladší.
Další původně olomoucký Solaris, tentokrát v červené barvě. Každý z nich má jinou barvu a pouze jeden má původní olomoucký červenomodrobílý nátěr. Díky „novým“ ojetinám z Olomouce a Plzně už bylo vyřazeno všech 6 kloubových Citar od Mercedesu z roku 2004, které původně jezdily v německém Schwerinu.
Německé ojetiny Mercedes-Benz Citaro tu stále jezdí, i když ty první ze Schwerinu už také ne. Citar tu je aktuálně ještě 6, tento nejnovější z roku 2008 dostal spolu s olšími dvěma i liberecký nátěr.
Nejvice mercedesových ojetin bylo zakoupeno z Frankfurtu nad Mohanem – bylo jich 6 a vyrobeny byly v roce 2005. Většina z nich má tento původní tyrkysový nátěr.
5 ojetých Solarisů používaných na páteřních linkách MHD je z Plzně a zrovna zde barevně ladí s terminálem MHD Fügnerova. Dodány byly v letech 2021-2 a jsou z let 2006-8. Až na jeden reklamní polep si všechny zachovaly plzeňské barvy.
Změna provozovatele MHD Znojmo byla příležitostí pro získání zánovních dvanáctimetrových Solarisů z roku 2016. Libereckému DP se v roce 2023 podařilo ukořistit dva kousky – jeden jezdí na plyn, druhý na naftu. Krátké vozy potkáte i na vložených posilových spojích páteřní linky 12 nebo i na běžně kloubových výkonech, protože kapacitních autobusů není stále dost – hodně je jich použito na náhradní dopravě za tramvaje do Jablonce.
Regionální doprava organizovaná v Libereckého kraji firmou KORID LK pod značkou IDOL doznala za poslední dva roky zásadních změn. Podařilo se přesoutěžit část vlakových i autobusových linek, plnohodnotně již funguje mobilní aplikace Idolka, která po vzoru pražské PID Lítačky sdružuje možnost nákupu jízdenek s informacemi o dopravě. V úzké spolupráci se sousedním systémem PID se podařilo v prosinci 2021 zavést několik společných integrovaných linek mezi Libereckým a Středočeským krajem, kde platí tarify obou krajů. Přímé i když poměrně pomalé spojení Liberce s Prahou nově nabízí autobusová...
Jeden z ex-plzeňských Solarisů přijíždí na páteřní lince 12 k legendární zastávce sokolská u zdi od sochaře Davida Černého. Kloubové autobusy potkáte hlavně na linkách 12, 24 a 25. Z Plzně bylo v závěru roku 2022 kvůli výlukám na tramvajových tratích zapůjčeny další 3 Solarisy a k tomu ještě jeden od ČSAD Liberec, který pochází z Ostravy.
Olomoucký „dvojkový“ Solaris přijíždí od historického centra na společnou zastávku s tramvajemi Šaldovo náměstí. Dodávkou těchto autobusů z roku 2005 si místní dopravní podnik průměrné stáří vozového parku příliš nevylepšil – často totiž ojetiny nahradily mnohem novější, byť výrazně opotřebovanější autobusy.
Jihovýchodní konečná zastávka páteřní linky 12 Zelené údolí. Ve špičkách se zde jezdí ve velmi krátkém intervalu, který zahušťují vložené spoje jen na Fügnerovu. Kloubovým autobusům vypomáhaji i dvanáctimetrové autobusy.
A ještě jednou nejstarší autobus liberecké MHD z roku 2005, který byl dodán z Olomouce v roce 2023. Terminál Fügnerova nyní prochází za plného provozu opravou povrchů a nástupišť zastávek. Ojedinělá stavba od architekta Kotase funguje od roku 1996 a její poslední rekonstrukce proběhla v roce 2008.
Dvojice původních libereckých vozů, které od sebe dělí necelé desetiletí. Díky dvacítce nových autobusů SOR už v Liberci nepotkáte žádný hrbatý čtyřdveřový SOR a z Tedomů tu zbyly už jen 3 kousky.
Opravené vlakové nádraží v Liberci je významnou železniční křižovatkou, do které ústí celkem 5 tratí. Na většině z nich už zajišťují dopravu soukromí provozovatelé, České dráhy zůstaly jen na trati do Tanvaldu a do Raspenavy.
Arriva provozuje většinu rychlíků v Libereckém kraji a také část osobních vlaků. Z Liberce vyrážejí tyrkysové vlaky směrem do Turnova a dál do východních Čech, a také na rychlících do České Lípy, Děčína a Ústí nad Labem.
V poslední době výrazně přibylo těchto motorových vlaků Siemens Desiro v barvách německého dopravce Die Länderbahn, neboli Trilex. Kromě trati do Varnsdorfu přes Žitavu provozuje od prosince 2022 také osobní vlaky přes Českou Lípu do Děčína. A o rok dříve převzal i vlaky z Rumburka do Mladé Boleslavi.
Německý dopravce Trilex zasahuje do čím dál více regionů České republiky, kde jezdí i v rámci třech integrovaných systémů. V Libereckém kraji nahradil část vlaků Českých drah se staršími, ale nízkopodlažními jednotkami Siemens Desiro.
V letech 2021-2 pořídilo ČSAD Liberec 36 nových autobusů Iveco Crossway LE, z toho 9 o délce 14,5 metru, ostatní dvanáctimetrové. Pro zajištění nových výkonů bylo pořízeno mnoho ojetých autobusů, zejména Iveco Crossway LE (většinou od dopravců ČAD Blansko a ČSAD Autobusy České Budějovice), přišlo také několik menších SORů a minibusů Stratos či Rošero od různých českých dopravců. Také na železnici se měnili dopravci. V prosinci 2021 nahradil německý Die Länderbahn pod značkou Trilex České dráhy na trati z Rumburka do Mladé Boleslavi, o rok později proběhla tatáž změna u osobních vlaků mezi...
Liberecký kraj a jeho integrovaný systém IDOL provozuje mobilní aplikaci, ve které si můžete koupit jízdenku i získat všechny potřebné informace. Zatím však neumožňuje nahrávat si dlouhodobé kupony a prokazovat se jimi přímo mobilem.
Většinu regionálních autobusů v Libereckém kraji provozuje krajem vlastněný ČSAD Liberec. Ten má na páteřní dálkové linky také několik luxusních autokarů. Jedním z nich je i tento VDL Futura z roku 2018 s propagačním polepem Libereckého kraje. Nasazován je i na linku PID/IDOL 345 do Prahy, která od prosince 2021 zajišťuje spojení Liberce a Prahy s mezilehlými městy a obcemi.
Drtivou většinu vozového parku ČSAD Liberec tvoří Iveco Crossway LE. Od prosince 2021 převzal na Českolipsku linky po ČSAD Česká Lípa a kromě nákupu nových autobusů pořídil také větší množství starších autobusů Irisbus / Iveco Crossway LE od dopravců ČAD Blansko a ČSAD Autobusy České Budějovice. Z různých koutů ČR přišlo také několik kratších SORů a minibusů Rošero a Stratos.
Na páteřních linkách Libereckého kraje, ať už do Prahy nebo do Jablonce či České Lípy, potkáte také tříosé autobusy Iveco Crossway LE o délce 14,5 metru. V letech 2020-2 jich ČSAD Liberec pořídilo 16.