Bývalé okresní město Litoměřice najdeme v Ústeckém kraji na rozhraní Polabské nížiny a Českého středohoří. Takže z jedné strany nekonečná rovina, z té druhé se na obzoru tyčí bývalé sopky. Poblíž Litoměřic také leží průmyslově významné Lovosice a hned za Labem se nachází Terezín, město hradeb s pevností, kde byl umístěn nechvalně známý koncentrační tábor. Město Terezín je ale také velmi zajímavé svojí plánovitou architekturou a hvězdicovitým půdorysem, který lemují mohutné hradby, jež musely na několika místech ustoupit silnici. Litoměřice mají kolem 20 tisíc obyvatel, kteří žijí převážně na...Bývalé okresní město Litoměřice najdeme v Ústeckém kraji na rozhraní Polabské nížiny a Českého středohoří. Takže z jedné strany nekonečná rovina, z té druhé se na obzoru tyčí bývalé sopky. Poblíž Litoměřic také leží průmyslově významné Lovosice a hned za Labem se nachází Terezín, město hradeb s pevností, kde byl umístěn nechvalně známý koncentrační tábor. Město Terezín je ale také velmi zajímavé svojí plánovitou architekturou a hvězdicovitým půdorysem, který lemují mohutné hradby, jež musely na několika místech ustoupit silnici. Litoměřice mají kolem 20 tisíc obyvatel, kteří žijí převážně na sídlištích lemujících historické centrum. Největší je sídliště Pokratice na samotném úpatí Českého středohoří. Litoměřicemi procházejí dvě železniční tratě. Hlavní elektrifikovaná trať z Lysé nad Labem do Ústí nad Labem zastavuje ve stanici Město, kde je umístěné také autobusové nádraží. Druhá železniční stanice - Horní nádraží - patří lokálce z Lovosic do České Lípy a leží uprostřed Lovosic, takže to z ní nemáte nikam daleko. Autobusové nádraží u vlakového nádraží Město leží pět minut pěší chůze od historického centra. Poloha je sice ideální, jeho vzhled už trochu pokulhává. Opravdu "reprezentativní" je informační okénko autobusové dopravy v budově vlakového nádraží. Nejen, že je pro nemoc několik týdnů zavřené, ale ještě je oblepené takovými nápisy, jako " Jízdní řády nejsou a nebudou!". O kvalitě informací to podává jasný obrázek. Zde visí i leták Dopravního podniku Ústeckého kraje, který informuje o současné krizové situaci popsané níže.
Hlavním dopravcem na Litoměřicku stejně jako v celém Ústeckém kraji je Dopravní podnik Ústeckého kraje, který vznikl v roce 2004 z ČSAD BUS Ústí nad Labem. Z tohoto megapodniku se ještě oddělilo ČSAD Česká Lípa, které zajišťuje dopravní obslužnost na části území Liberckého kraje. Obě tyto firmy oficiálně sídlí v Praze, a tak mají všechny zdejší autobusy pražské registrační značky. V současné době vypukla mezi Dopravním podnikem Ústeckého kraje (DP ÚK) a Ústeckým krajem taková malá válka. Na jejím počátku byl podle všech dostupných zpráv požadavek DP ÚK na cca sedmdesátiprocentní navýšení...Hlavním dopravcem na Litoměřicku stejně jako v celém Ústeckém kraji je Dopravní podnik Ústeckého kraje, který vznikl v roce 2004 z ČSAD BUS Ústí nad Labem. Z tohoto megapodniku se ještě oddělilo ČSAD Česká Lípa, které zajišťuje dopravní obslužnost na části území Liberckého kraje. Obě tyto firmy oficiálně sídlí v Praze, a tak mají všechny zdejší autobusy pražské registrační značky. V současné době vypukla mezi Dopravním podnikem Ústeckého kraje (DP ÚK) a Ústeckým krajem taková malá válka. Na jejím počátku byl podle všech dostupných zpráv požadavek DP ÚK na cca sedmdesátiprocentní navýšení dotace pro rok 2006. To bylo způsobeno, tím, že DP ÚK zahrnul do výpočtu základní dopravní obslužnosti i spoje, které vloni dotovány nebyly a navíc zřejmě zakalkuloval i potřebu obměny vozového parku. Na to Ústecký kraj reagoval vypovězením smlouvy s tímto dopravcem. DP ÚK se podle očekávání začal bouřit, a jelikož se s krajem nedohodl na výši dotace pro letošní rok, až do nedávných dní nedostal od kraje ani korunu. A tak vznikly letáky, které poněkud jednostranně informují o vzniklé situaci a hovoří se v nich také o tom, že doprava v celém Ústeckém kraji může být z důvodu nedostatku financí zastavena ze dne na den. Tyto letáky jsem spatřil i v autobusech, kde byly volně k dostání.
Jak se bude situace v Ústeckém kraji vyvíjet, uvidíme v příštích dnech. Jedno je však téměř jisté. Ústecký kraj již smlouvu s DP ÚK vypověděl a otevřeně hlásí, že hledá jiné dopravce. V polovině roku tedy můžeme očekávat velký třesk v autobusové dopravě na území tohoto kraje. Podobná revoluce, i když v mírnějším rozsahu, již měla nastat vloni, kdy měl být zaveden Integrovaný dopravní systém Ústeckého kraje. Tehdy vše zkrachovalo právě na nesouhlasu Dopravního podniku Ústeckého kraje, který měl tímto přijít o mnoho linek. Tyto linky už byly slíbeny jiným dopravcům, kteří si k tomuto účelu...Jak se bude situace v Ústeckém kraji vyvíjet, uvidíme v příštích dnech. Jedno je však téměř jisté. Ústecký kraj již smlouvu s DP ÚK vypověděl a otevřeně hlásí, že hledá jiné dopravce. V polovině roku tedy můžeme očekávat velký třesk v autobusové dopravě na území tohoto kraje. Podobná revoluce, i když v mírnějším rozsahu, již měla nastat vloni, kdy měl být zaveden Integrovaný dopravní systém Ústeckého kraje. Tehdy vše zkrachovalo právě na nesouhlasu Dopravního podniku Ústeckého kraje, který měl tímto přijít o mnoho linek. Tyto linky už byly slíbeny jiným dopravcům, kteří si k tomuto účelu zakoupili autobusy a po zrušení projektu jim zbyly oči pro pláč. Teď to vypadá, že malí dopravci a Dopravní podniky jednotlivých měst v kraji dostaly druhou šanci. Otázkou zůstává, co se však stane s téměř 400 autobusy a ještě více zaměstnanci DP ÚK. Jeho zaměstnancům už kraj veřejně sděluje, že noví dopravci budou řidiče potřebovat a že se tedy o práci bát nemusejí. Vozový park největšího dopravce v kraji sestává z původních Karos ČSAD BUS Ústí nad Labem, které jsou v posledních letech hojně nahrazovány novými autobusy SOR, z nichž velká část jezdí pod značkou EKOBUS, tedy s pohonem na zemní plyn. DP ÚK se tedy nesporně zasluhuje o ekologizaci autobusové dopravy. A slovo ekologie má právě v Ústeckém kraji nebetyčný význam.
A teď již k městské dopravě. Tu zajišťuje také Dopravní podnik Ústeckého kraje. Jako jedno z mála měst mají Litoměřice označeny městské linky písmeny. A jako jedno z mála malých měst mají linky s pravidelným intervalem. Jako MHD fungují 3 linky (A, B, D). Linky B a D jsou okružní, začínají a končí na autobusovém nádraží a obě linky jedou po jedné trase, jen proti sobě. Interval je půlhodinový, v sedle dosahuje 90 minut. Linky B a D obsluhují všechny důležité body ve městě, tedy nádraží, centrum, sídliště Pokratice a nemocnici. Obsazenost linky ve špičce byla velmi slušná. To vše za osm korun....A teď již k městské dopravě. Tu zajišťuje také Dopravní podnik Ústeckého kraje. Jako jedno z mála měst mají Litoměřice označeny městské linky písmeny. A jako jedno z mála malých měst mají linky s pravidelným intervalem. Jako MHD fungují 3 linky (A, B, D). Linky B a D jsou okružní, začínají a končí na autobusovém nádraží a obě linky jedou po jedné trase, jen proti sobě. Interval je půlhodinový, v sedle dosahuje 90 minut. Linky B a D obsluhují všechny důležité body ve městě, tedy nádraží, centrum, sídliště Pokratice a nemocnici. Obsazenost linky ve špičce byla velmi slušná. To vše za osm korun. Poslední linkou je nová linka A, která vznikla 1.9.2005. Jezdí od horního nádraží přes pokratické sídliště a autobusové nádraží až na okraj Terezína. Obsluhuje také nově vybudovaný hypermarket Interspar za řekou, který si zpočátku tuto linku plně hradil. Cestující byli přepravováni zdarma. Jak je to s jízdným a dotováním této linky, se mi nepodařilo zjistit. Linka jezdí celotýdenně v asi hodinovém intervalu. Za přehledným, srozumitelným a ke svezení lákajícím linkovým vedením výrazně pokulhávají informace o MHD. Jízdní řády se lepí na univerzální označníky DP ÚK s typickým červenomodrým panáčkem. Kdysi dávno tu dodržovali celkem slušný standard, kdy byl pro jízdní řád vytvořen papírový rámeček s označením MHD a hlavně s barevným plánkem linek. Postupem času však zuřiví vylepovači jízdních řádů lepili nové řády, kam se dá, tedy i přes tyto plánky. Naštěstí uvnitř městských autobusů zůstaly bez úhony. Kromě této zanedbanosti se také nikde nedozvíte, kolik vlastně v MHD zaplatíte.
Informovanost ve vozidlech už je lepší. Na skle za řidičem jsou všechny dostupné informace o MHD a budete-li mít štěstí, uslyšíte hlášení zastávek. I já jsem ho slyšel, ovšem jen do poloviny trasy, kdy už to asi řidiče omrzelo, tak nic nehlásil. Ne, že by musel hlásit zasávky osobně, jen pozapomněl používat hlásič. V městské dopravě figurují autobusy SOR B10,5, z nichž 2 jezdí jako Ekobusy na plynový pohon. Jeden z nich má i digitální informační panely. Jinak je autobus vždy označen pouze žlutou tabulkou s písmenem linky. Mimo tyto základní autobusy se tu mihla také Karosa B732 a některé...Informovanost ve vozidlech už je lepší. Na skle za řidičem jsou všechny dostupné informace o MHD a budete-li mít štěstí, uslyšíte hlášení zastávek. I já jsem ho slyšel, ovšem jen do poloviny trasy, kdy už to asi řidiče omrzelo, tak nic nehlásil. Ne, že by musel hlásit zasávky osobně, jen pozapomněl používat hlásič. V městské dopravě figurují autobusy SOR B10,5, z nichž 2 jezdí jako Ekobusy na plynový pohon. Jeden z nich má i digitální informační panely. Jinak je autobus vždy označen pouze žlutou tabulkou s písmenem linky. Mimo tyto základní autobusy se tu mihla také Karosa B732 a některé spoje byly zajištěny běžnými dvoudveřovými Karosami C 734, které asi zrovna přejížděly z jiných linek. Kromě téměř monopolního dopravce DP ÚK zajíždí do Litoměřic ještě 3 malí dopravci (Květoslav Jirásek - CARbus, Petr Stejskal - SPORTBUS a Úštěcké služby) s tak malým počtem spojů, že je téměř nemožné je během odpoledne vidět. Jeden z dopravců - Květoslav Jirásek byl spatřen s modře nalakovanou Karosou, která jako původně třídveřová přišla rekonstrukcí o třetí dveře a velmi pravděpodobně pochází z pražského DP.