Hlavní město Moravskoslezského kraje se za posledních 5 let od poslední návštěvy výrazně posunulo vstříc moderním systémům veřejné dopravy. Již skoro dvacetiletý integrovaný systém ODIS se konečně dočkal plnohodnotné čipové karty ODISka a dále prohloubil tarifní integraci zejména s jednotlivými svébytnými městy regionu. Městská doprava v Ostravě se také činila a díky evropským dotacím se radikálně obnovil zejména vozový park autobusů. Trolejbusová síť se rozrostla nebývalým způsobem a vzniklo také několik nových přestupních terminálů. Doslova revoluci pak zažila Ostrava ve způsobu placení jízdného.

Výrazným počinem přesahujícím i hranice střední Evropy bylo zavedení možnosti platby jízdního pomocí bezkontaktních platebních karet ve všech vozidlech ostravského DP. Po vzoru Londýna je možné pouhým přiložením karty k terminálu ve vozidle a zcela bez znalosti tarifu cestovat a to bez obavy o přílišné náklady – systém umí sám vypočítat nejvýhodnější jízdné a při častějších cestách ho zastropovat na ceně jednodenní jízdenky. Dlouhodobé jízdné je k dispozici už jen na dopravní čipové kartě ODISka, která postupné nahradila...
Přednádraží prostor před Hlavním nádražím prošel nedávno větší úpravou, nyní se budují výtahy z odbavovací haly do nadchodu i k jednotlivým nástupištím. Tramvaj T3G pocházející z roku 1997 (papírová rekonstrukce jednoho z vozů T3) míří k nově pojmenované konečné Dubina (dříve Dubina Interspar).
Velké nápisy na odbavovací hale Hlavního nádraží vyniknou zejména večer. Vlakem se odtud dostanete i v rámci tarifu ODIS třeba do Bohumína, Karviné, Frýdku-Místku, Studénky nebo nově i na mošnovské letiště.
Jeden z nejnovějších ostravských trolejbusů z roku 2015 od tradičního dodavatele Solaris, respektive Škoda (26Tr). Nová dodávka trolejbusů má oranžové digitální panely a jeden s číslem linky i na levém boku. V trolejbusové síti proběhla od poslední návštěvy malá revoluce v linkovém vedení a přibylo mnoho nových úseků.
K široké škále možností nákupu jízdného přibyla v roce 2016 další – platba přímo bezkontaktní platební kartou u těchto terminálů, které se nachází k každém vozidle ostravského DP. Platit můžete také místní dopravní kartou ODISka, která slouží i jako elektronická peněženka. Z platební karty lze odečíst automaticky základní jízdné, po dosažení ceny denní jízdenky se pak již nic neodečítá. Při výstupu na krátké cestě můžete přiložit kartu znovu a jízdné se tak ještě sníží.
Prohloubení tarifní integrace s regionem bylo doprovázeno také integrací dopravní – díky fondům EU a Švýcarským fondům vyrostlo v Ostravě několik nových přestupních terminálů – tím nejvýraznějším je bezesporu Hranečník na jihovýchod od centra, další přestupní body vznikly na jihu u konečné tramvají v Dubině a také západně od centra v Hulvákách. Nové přestupní uzly pomohly zkrátit cestu některým příměstským linkám a díky tomu o něco posílit návaznou městskou dopravu. Nejvýrazněji se to projevilo u...
Od nového roku 2017 se také změnily ceny dlouhodobých kuponů – nejvíce zlevnila roční jízdenka – o cca 700 Kč. Místo 4 zón, na které byla dosud Ostrava rozdělená, je nyní pouze jedna zóna – č. 77. Těm, kteří používali pouze část ostravských zón, se cestování zdražilo, ale ti, kteří jezdí po celé Ostravě, nyní jezdí levněji.
Integrace na Ostravsku ale probíhá nejen tarifně, ale i dopravně – díky dotacím z EU nebo ze švýcarských fondů vyrostlo v Ostravě několik nových přestupních terminálů – jedním z nich je konečná tramvají v Dubině s původním názvem Dubina Interspar – tady vzniklo autobusové obratiště, kde lze přestoupit na 3 městské a 11 příměstských linek mířících dále na jih – část regionálních spojů ale pokračuje dál do města na ústřední autobusové nádraží.
Jedna z posledních tramvajových modernizací na v podstatě novou částečně nízkopodlažní tramvaj Vario LFR.S pochází z roku 2014 a od svých předchůdkyň se na první pohled liší oranžovými informačními displeji, čtyřdílnými skládacími dveřmi nebo jiným typem sedaček. Zde na konečné v Dubině na nové lince 15, která využívá nový oblouk ve směru z Dubiny do Výškovic, čili přímo propojuje dvě hlavní sídliště na jihu Ostravy.
Na Dubině končí úctyhodných 6 denních a obě noční tramvajové linky. Celý uzel byl posílen v roce 2015 zkrácením části souběžných příměstských linek od jihu. Původní tramvajová smyčka o zastávku severněji už byla snesena. V Ostravě se s vozy T6A5 na rozdíl třeba od Prahy i nadále počítá – celkem jich sem bylo mezi lety 1994 a 1997 dodáno 38 kusů.
Také hlavní regionální autobusový dopravce ARRIVA MORAVA obnovuje vozový pak autobusy na stlačený zemní plyn – nejnověji těmito hrbatými stroji SOR. Linka 379 končí na Dubině u tramvaje a míří na jih do Petřvaldu.
Také u tramvajové dopravy došlo k mnoha zlepšením, i když nepřibyla žádná nová trať. Rekonstruovaly se ale zastávky i některé tratě. Nový oblouk pomohl propojit největší sídliště na jihu Ostravy přímou tramvajovou linkou 15. Vozový park se o něco málo obnovil tramvajemi z rodiny Vario, na konci roku 2016 byl oznámen kontrakt na 30-40 nových tramvají od výrobce Stadler, což bude průlom do dosavadních zvyklostí obnovy vozového parku českých dopravních podniků. Trolejbusy se také dočkaly nových vozidel – nakoupeny byly opět vozy s...
I v mrazech je v ostravských dopravních prostředcích teplo – zdejší DP vyhlásil maximální možný stupeň topení. Docela dobře si umí poradit i s čistotou zastávek – jakýkoli problém můžete nahlásit pomocí tzv. linky čistoty zastávek.
A zde je nový tramvajový oblouk pro novou linku 15 spojující sousední sídliště na jihu Ostravy. Vystavěn byl i se zastávkou Most Mládeže z tzv. Švýcarských fondů. Linka 15 je linkou doplňkovou provozovanou v sólo vozech, ale i v sobotním dopoledni si našla dostatečný počet cestujících.
Dalším novým přestupním terminálem, o kterém se napsalo již mnoho, je Hranečník ležící jihovýchodně od centra Ostravy oprostřed ničeho poblíž stejnojmenných autobusových garáží. Tato poměrně rozlehlá konečná tramvají, trolejbusů a autobusů zkracuje cesty příměstským autobusům ve směru od Havířova ve prospěch tramvajové a trolejbusové dopravy.
V Hranečníku je od února 2016 ukončeno 6 příměstských linek vedoucích z Karviné, Orlové či Havířova, proto jsou tyto linky také v režii tamního zelenobílého trojdopravce 3ČSAD. Tyto autobusy dříve jezdily až do centra Ostravy. Nový terminál přivedl do Hranečníku více tramvají, které odtud ve špičce jezdí každých 3-5 minut, a zcela nově také trolejbusy po nové trati z centra Ostravy od Mostu Miloše Sýkory.
Čtyřka jako jediná plnohodnotná linka pokračuje z Hranečníku dál na jih k obřímu areálu Nové Huti. Díky stavebnímu uspořádání zastávek se tu z tramvaje na autobus i z autobusu na tramvaj přestupuje formou hrana-hrana.
V Hranečníku navazuje na tramvaje a trolejbusy také několik městských autobusových linek, které pokračují na jih a na východ do okrajových částí Ostravy prorostlých se sousedními obcemi Petřvald a Šenov. Ostravský DP má také několik minibusů, 3 z nich značky CiBus-ENA od výrobce MAVE pocházejí z let 2007-2009.
Po nové trolejbusové trati napojující se na původní síť u zastávky Most Miloše Sýkory jezdí do Hranečníku od roku 2016 také 3 trolejbusové linky. Zde zachycen poměrně unikátní vůz – Solaris Trollino odkoupený z rušeného provozu ve švýcarském La Chaux-de-Fonds v roce 2015. Tento vůz z roku 2004, v původním nátěru připomínajícím shodou náhod ten ostravský, má ještě dva podobné bratry.
Hlavní tramvajová trať v centru prošla rekonstrukcí a spolu s ní byly upraveny i některé zastávky. V zastávce Elektra je nyní chodník přisunut až ke kolejím, takže nastupování je zde bezpečné i bezbariérové. Tyto původně obousměrné tramvaje KT8D5, které zde jezdí v počtu 16 kusů, byly při rekonstrukci zjednosměrněny.
Tříčlánková tramvaj Inekon Trio z devítičlenné rodiny tramvají z let 2002-2004 se řítí od Náměstí Republiky k zastávce Karolina, u které vzniklo nové obří nákupní centrum. Čtyřka odtud jezdí spolu s desítkou k novému terminálu Hranečník.
Ekologické dotace z EU pomohly radikálně obnovit vozový park ostravských autobusů. Obří dodávka 105 vozů pro ostravský DP doplnila dosavadní flotilu Solarisů. Tentokrát však s pohonem na stlačený zemní plyn. V roce 2015 bylo tedy zakoupeno 90 standardních a 15 kloubových autobusů. Díky tomu byly vyřazeny všechny autobusy starší 10 let. Pozadu nezůstal ani hlavní regionální dopravce ARRIVA MORAVA, který zakoupil nové plynové částečně nízkopodlažní autobusy SOR. Další významný regionální dopravce trojdopravce 3ČSAD (ČSAD...
Západně od obchodního centra Nová Karolina a nedaleko od železniční stanice Ostrava střed vznikla v roce 2013 nová trolejbusová trať, kde končí linka 105 ve  směru od Koblova. Údajně se uvažuje o jejím dalším mírném prodloužení. Z 15 trolejbusů Škoda 21Tr už byly 4 vyřazeny.
V době delších intervalů fungují na různých místech sítě garantované přestupy uváděné v jízdních řádech. Například zde v zastávce Konzervatoř se potkává a vzájemně na sebe vyčkává několik trolejbusových linek. Tady se také napojuje nová trolejbusová trať od Karoliny.
Dalším místem, kam se rozšířila trolejbusová doprava, je zastávka Hulváky. Krátký úsek z původní konečné zastávky Sokola Tůmy zlepšil v roce 2015 přestupy na tramvaje vedené mezi centrem Ostravy a Porubou. Dožívající trolejbus Škoda 21Tr je zde ve společnosti nového plynového autobusu Solaris Urbino 12, který byl dodán v rámci obří zakázky na 105 nových autobusů v roce 2015.
Poslední významnou novinkou na poli veřejné dopravy je napojení malého, ale mezinárodního letiště v Mošnově jihozápadně od Ostravy na železniční síť. Od roku 2015 sem zajíždějí regionální vlaky ČD – nejdříve dvoupatrové CityElefanty, od prosince 2015 pak dva dvouvozové RegioPantery, které lépe vystihují zdejší nevelkou poptávku. Vlaky by měly navazovat na přílety a odlety i na dálkové vlaky v Ostravě a jízdní řád podle toho také vypadá. Oproti původní obsluze příměstskými autobusy určitě došlo ke zvýšení...
Standardních 12metrových Solarisů bylo dodáno 90, kloubových verzí 15. Tento obří nákup nových plynových autobusů dotovala z velké části EU. Ostravský DP tak mohl vyřadit většinu autobusů starších 10 let, klasické vysokopodlažní Karosy tak zde najdete už jen ve velmi omezeném počtu 10 kusů.
Nově se v zastávce Hulváky dá přímo přestoupit z trolejbusu a autobusu na tramvaj. Klasických nerekonstruovaných tramvají T3SU můžete v Ostravě potkat ještě více než 30. Naprostá většina současných tramvají T3 je po modernizaci. Tento vůz byl vyroben v roce 1985.
První nízkopodlažní tramvaj v Ostravě – Astra z roku 1998 v zastávce Svinov mosty horní zastávka poblíž stejnojmenného vlakového nádraží. Jezdí tudy 6 denních a 1 noční tramvajová linka.
Možnost platby jízdného přímo kartou ve vozidle výrazně zamíchala strukturou prodaných jízdních dokladů – automaty na klasické papírové lístky se dostaly do pozadí zájmu a vzhledem k možnosti platby ve vozidle už ani není snaha jejich síť jakkoli rozšiřovat. Se změnou tarifu se rozšířila i nabídka turistických jízdenek – nově si lze pořídit i 3denní lístek.
16 nových plynových autobusů SOR pro příměstské linky ODIS na Ostravsku pořídil z dotace EU nedávno i hlavní provozovatel příměstských autobusů v okolí Ostravy – společnost ARRIVA MORAVA. Zde se potkaly dva nové SORy v zastávce Svinov mosty dolní zastávka.
Od roku 2015 je mezinárodní letiště Ostrava – Mošnov napojeno na železniční síť jako první letiště v ČR. Vedle nevelké odbavovací haly letiště vznikla poměrně velkorysá nádražní hala. Koleje sem nově směřují od Studénky a vlakem S4 se sem z centra Ostravy dostanete za necelou půlhodinu.
Původní patrové CityElefanty byly od prosince 2014 vystřídány těmito dvěma dvouvozovými RegioPantery na nové lince S4 z Bohumína přes ostravské hlavní i svinovské nádraží. Jízdy vlaků jsou nastaveny podle příletů a odletů nevelkého počtu letadel a také podle sezony. Vlaky S4 by měly navazovat v Ostravě na ostatní dálkové vlaky.
Nové plně nízkopodlažní autobusy Solaris ze 105kusové série z roku 2015 disponují kromě klimatizace, dřevných sedaček s koženkovými sedáky či vnějších infopanelů na levém boku i dvěma vnitřními LCD displeji s informacemi o průběhu trasy.