Nechte se svést, nechte se svézt. Tak zní nové slogany Plzeňských městských dopravních podniků. Návštěva západočeské metropole se uskutečnila pár dnů před spuštěním nového odbavovacího systému. Prvním lednem 2005 se Plzeň zbavila starých mechanických označovacích strojků a automatů na jízdenky Merona. Tito stařečci byli nahrazeni čipovými kartami a odbavovacím zařízením CARDMAN. Pro úspěšné cestování s MHD v Plzni se předpokládá, že si každý Plzeňan zakoupí takzvanou Plzeňskou kartu, která v sobě skrývá jakousi elektronickou peněženku, kombinovanou s různými dalšími službami - jednou z nich...Nechte se svést, nechte se svézt. Tak zní nové slogany Plzeňských městských dopravních podniků. Návštěva západočeské metropole se uskutečnila pár dnů před spuštěním nového odbavovacího systému. Prvním lednem 2005 se Plzeň zbavila starých mechanických označovacích strojků a automatů na jízdenky Merona. Tito stařečci byli nahrazeni čipovými kartami a odbavovacím zařízením CARDMAN. Pro úspěšné cestování s MHD v Plzni se předpokládá, že si každý Plzeňan zakoupí takzvanou Plzeňskou kartu, která v sobě skrývá jakousi elektronickou peněženku, kombinovanou s různými dalšími službami - jednou z nich je právě průkazka na městskou dopravu. Po dobití karty na několika místech v Plzni se může cestující rozhodnout, použije-li Plzeňskou kartu jako časovou jízdenku nebo zda si pomocí karty zakoupí přiložením k automatu CARDMAN jednorázovou jízdenku různé ceny. V každém vozidle MHD najdeme u každých dveří jednoho CARDMANa, což je takový větší označovač, který ovšem umí něco víc. Ovládá se jednoduše pomocí dotykové obrazovky a umí tisknout jízdenky. Nový systém do jisté míry zlevní cestování městskou dopravou, neboť s vybranými jízdenkami lze nově přestupovat. Tímto tedy skončí velmi nelidský nepřestupný tarif. Nový odbavovací systém se zdá být velmi progresivní, slabinu však vidím v určitém izolování MHD od náhodných nepravidelných cestujících. Turisté, nemající čipovou kartu si mohou zakoupit celodenní jízdenku za 40 Kč, ale třeba takový automobilista, který se bude jednou chtít svézt tramvají, prostě nebude mít šanci jízdenku získat, protože nevlastní vstupenku do systému MHD, tedy čipovou kartu.
Tolik k horké novince a teď už běžný život plzeňské MHD. Novou tvář dostala informační střediska PMDP i s novým logem. Když však přijedete do Plzně na centrální autobusové nádraží, s informacemi vám zde moc nepomohou a pro jízdenky jedině do trafiky. Zastávkové sloupky bývají rozmanitých tvarů, někdy je docela problém zastávku poznat. Třeba na Náměstí Republiky visí malá tabulka s označením zastávky na dvou drátech pod trolejí a jízdní řád se choulí mezi reklamními plakáty. Takto nenápadných zastávek však naštěstí není moc. Hlášení zastávek se do vozidel probojovává nesměle a pozvolna. Naopak...Tolik k horké novince a teď už běžný život plzeňské MHD. Novou tvář dostala informační střediska PMDP i s novým logem. Když však přijedete do Plzně na centrální autobusové nádraží, s informacemi vám zde moc nepomohou a pro jízdenky jedině do trafiky. Zastávkové sloupky bývají rozmanitých tvarů, někdy je docela problém zastávku poznat. Třeba na Náměstí Republiky visí malá tabulka s označením zastávky na dvou drátech pod trolejí a jízdní řád se choulí mezi reklamními plakáty. Takto nenápadných zastávek však naštěstí není moc. Hlášení zastávek se do vozidel probojovává nesměle a pozvolna. Naopak elektronické informační panely v tramvajích jsou celkem běžné. Docela zajímavé je označování linky cedulemi u starších trolejbusů. Zda se jedná o vaši linku poznáte až těsně před příjezdem trolejbusu - číslo linky na předním čele vozu je asi dvakrát menší než evidenční číslo trolejbusu. Které z těchto čísel je důležitější?
Linkové vedení v Plzni je na první pohled přehledné a jednoduché. Tramvajová síť se skládá pouze ze tří linek, ovšem s vydatnými intervaly. Na lince 1 jezdí sólo vozy, na dvojce dvojice T3 nebo Astry a na čtyřce se můžete svézt kloubovými KT8 D5 nebo dvojicemi T3. Tramvaje mají narozdíl od předchozích let, kdy svým vzhledem spíš odstrašovaly, celkem povedený žlutošedý nátěr a mnoho ze starých T3 je modernizováno. Obří podchod pod dopravním uzlem u Hlavního nádraží a dlouhé rampy a široké chodníky jsou sice kapacitní, ale přestupní vzdálenosti trochu kazí dojem. Také na hlavní nádraží je to...Linkové vedení v Plzni je na první pohled přehledné a jednoduché. Tramvajová síť se skládá pouze ze tří linek, ovšem s vydatnými intervaly. Na lince 1 jezdí sólo vozy, na dvojce dvojice T3 nebo Astry a na čtyřce se můžete svézt kloubovými KT8 D5 nebo dvojicemi T3. Tramvaje mají narozdíl od předchozích let, kdy svým vzhledem spíš odstrašovaly, celkem povedený žlutošedý nátěr a mnoho ze starých T3 je modernizováno. Obří podchod pod dopravním uzlem u Hlavního nádraží a dlouhé rampy a široké chodníky jsou sice kapacitní, ale přestupní vzdálenosti trochu kazí dojem. Také na hlavní nádraží je to od MHD daleko, ale kvůli historické poloze železniční stanice to už asi lepší nebude. Trolejbusy jsou narozdíl od žlutých tramvají zelené a mezi standardními Škodami 14Tr i nízkopodlažními 21Tr se v Plzni setkáte i s kloubovými 15Tr na lince 16. Linkové vedení je také docela srozumitelné a na nejrušnější Americké třídě se setkávají všechny linky. Ve zkušebním provozu bez cestujících v tento den jezdil nový nízkopodlažní Citybus, neboli Škoda 24Tr. Autobusové linky jsou označovány číslem 20 a výš, za pozornost stojí tangenciální linka 30, která obkrouží i obslouží během jízdy většinu Plzně. Na třicítce jezdí také několik patnáctimetrových Solarisů. Jinak je vozový park celkem normální, skládající se z Karos a Citybusů. Plzeň ovšem nemá kloubové autobusy. Při troše štěstí se nechte svézt autobusem Škoda 21 Ab. Linka 30 je ukončena na Borských polích, kde se rozrůstá mohutná průmyslová zóna například se závodem Panasonic.
I když je obsluha stále se rozrůstajícího sídliště Vinice zajišťována autobusovou linkou 41 s intervaly ne zrovna hodnými velikosti sídliště, podle uspořádání komunikací je vidět, že se zde počítalo se stavbou tramvajové trati. Také v Plzni již stojí mnoho hypermarketů a k nim jak v jiných městech jezdí nákupní autobusové linky. Jejich označování je zde chaotické, jednou je to číslem, jindy písmeny. Jednu nákupní linku provozuje plzeňské ČSAD. V Plzni jezdí i linka pro zdravotně postižené, označená písmenem Z. Jezdí ve dvou variantách - malý a velký okruh. Noc v Plzni patří autobusům (noční...I když je obsluha stále se rozrůstajícího sídliště Vinice zajišťována autobusovou linkou 41 s intervaly ne zrovna hodnými velikosti sídliště, podle uspořádání komunikací je vidět, že se zde počítalo se stavbou tramvajové trati. Také v Plzni již stojí mnoho hypermarketů a k nim jak v jiných městech jezdí nákupní autobusové linky. Jejich označování je zde chaotické, jednou je to číslem, jindy písmeny. Jednu nákupní linku provozuje plzeňské ČSAD. V Plzni jezdí i linka pro zdravotně postižené, označená písmenem Z. Jezdí ve dvou variantách - malý a velký okruh. Noc v Plzni patří autobusům (noční linky N1 až N3). Do autobusů ani trolejbusů se nesmí nastupovat předními dveřmi, což je u nás již vzácnost. Trochu to kontrastuje s linkami Integrované dopravy Plzeňska (IDP) jiných dopravců, kde se naopak musí nastupovat předními. Integrovaná doprava spočívá v uznávání časových jízdenek v autobusech a vlacích příměstské dopravy v okruhu kolem Plzně. Tedy celá oblast je rozdělena na dvě zóny: P a Z. P označuje území města Plzně. Zapojeno je několik místních dopravců, ale třeba i berounský PROBO TRANS.