Hlavním a jediným dopravním prostředkem po historických Benátkách jsou samozřejmě lodě. Jednotlivé lodní linky jsou očíslovány od 1 do 22, v noci jezdí linka N. Páteřními linkami jsou čísla 1 až 5, z nichž ty nejpáteřnější jsou č. 1 a 2 projíždějící samým středem Benátek po Velkém kanále (Canal Grande). Tyto linky jezdí každých 12 minut, v nejvytíženějším úseku jsou ve špičkách posíleny vloženými spoji. Další linky mají intervaly od 20 minut výše, některé i hodinové.Hlavním a jediným dopravním prostředkem po historických Benátkách jsou samozřejmě lodě. Jednotlivé lodní linky jsou očíslovány od 1 do 22, v noci jezdí linka N. Páteřními linkami jsou čísla 1 až 5, z nichž ty nejpáteřnější jsou č. 1 a 2 projíždějící samým středem Benátek po Velkém kanále (Canal Grande). Tyto linky jezdí každých 12 minut, v nejvytíženějším úseku jsou ve špičkách posíleny vloženými spoji. Další linky mají intervaly od 20 minut výše, některé i hodinové.
Velká část vodních linek, tzv. Vaporetto, obeplouvá hlavní ostrov Benátky a zastavuje po jeho obvodu. Množství lodí také spojuje Benátky s podlouhlou kosou Lido na východě a kulatým ostrovem Merano na severu. Pak je tu ještě několik dalších malých ostrovů, lodí se dostanete přes Benátský záliv také k místnímu mezinárodnímu letišti na pevnině. Systém vodní MHD je poměrně přehledný, je však nutné dát si pozor při nástupu na přístavním molu, abyste nastoupili do lodě ve správném směru. Naštěstí je tu většinou pro každý směr samostatné molo.Velká část vodních linek, tzv. Vaporetto, obeplouvá hlavní ostrov Benátky a zastavuje po jeho obvodu. Množství lodí také spojuje Benátky s podlouhlou kosou Lido na východě a kulatým ostrovem Merano na severu. Pak je tu ještě několik dalších malých ostrovů, lodí se dostanete přes Benátský záliv také k místnímu mezinárodnímu letišti na pevnině. Systém vodní MHD je poměrně přehledný, je však nutné dát si pozor při nástupu na přístavním molu, abyste nastoupili do lodě ve správném směru. Naštěstí je tu většinou pro každý směr samostatné molo.
Hlavní dopravní uzel historických Benátek se nachází na jejich severozápadním cípu, kde jednak ústí železnice z pevniny, a jednak sem míří autobusové linky a také linka tramvajová, reprezentovaná speciální tramvají na pneumatikách. Všechny tyto dopravní prostředky jedou do Benátek po dlouhém mostě z pevniny a končí hned na kraji ostrova. Dál už se musí lodí nebo pěšky. Piazzale Roma, jak se tento hlavní terminál jmenuje, nabízí ty nejhlavnější lodní linky a také speciální automatickou nadzemní dráhu vedoucí k záchytným parkovištím a k terminálu pro velké lodě.Hlavní dopravní uzel historických Benátek se nachází na jejich severozápadním cípu, kde jednak ústí železnice z pevniny, a jednak sem míří autobusové linky a také linka tramvajová, reprezentovaná speciální tramvají na pneumatikách. Všechny tyto dopravní prostředky jedou do Benátek po dlouhém mostě z pevniny a končí hned na kraji ostrova. Dál už se musí lodí nebo pěšky. Piazzale Roma, jak se tento hlavní terminál jmenuje, nabízí ty nejhlavnější lodní linky a také speciální automatickou nadzemní dráhu vedoucí k záchytným parkovištím a k terminálu pro velké lodě.
Městskou dopravu, jak tu lodní, tak tu pozemskou, provozuje místní veřejný podnik ACTV, který zároveň integruje všechny druhy dopravy do jednoho systému s jednotným tarifem v celé Benátské aglomeraci. Jízdenky si tak můžete koupit na celou síť včetně vodních linek. Páteřním dopravním prostředkem na souši, v aglomeraci Mestre, jsou od roku 2010 tramvaje na pneumatikách, které tu jezdí na dvou linkách – T1 a T2. Linka T1 přitom zajíždí až na ostrov Benátky. Linka T2 vede z Centra Mestre na jih do sousedního města Marghera a přitom podjíždí krátkým tunelem místní vlakové nádraží.Městskou dopravu, jak tu lodní, tak tu pozemskou, provozuje místní veřejný podnik ACTV, který zároveň integruje všechny druhy dopravy do jednoho systému s jednotným tarifem v celé Benátské aglomeraci. Jízdenky si tak můžete koupit na celou síť včetně vodních linek. Páteřním dopravním prostředkem na souši, v aglomeraci Mestre, jsou od roku 2010 tramvaje na pneumatikách, které tu jezdí na dvou linkách – T1 a T2. Linka T1 přitom zajíždí až na ostrov Benátky. Linka T2 vede z Centra Mestre na jih do sousedního města Marghera a přitom podjíždí krátkým tunelem místní vlakové nádraží.
Na dvou tramvajových linkách jezdí 20 čtyřčlánkových tramvají Translohr, obě linky mají přes den interval 10 minut. Tramvaje jsou doplněny a mnohdy i duplikovány četnými autobusovými linkami ACTV, na nichž potkáte většinou novější nízkopodlažní MANy, Solarisy a nejnověji také Mercedesy. Nejvýznamnějším dopravním uzlem na pevninské části je náměstí Mestre Centro, kde se potkávají obě tramvajové a velká část autobusových linek. Dalším důležitým bodem je vlakové nádrží Mestre, kam také míří speciální letištní linka a nechybí tu ani tramvaj, i když trochu schovaná v podzemí, aby překřížila zdejší...Na dvou tramvajových linkách jezdí 20 čtyřčlánkových tramvají Translohr, obě linky mají přes den interval 10 minut. Tramvaje jsou doplněny a mnohdy i duplikovány četnými autobusovými linkami ACTV, na nichž potkáte většinou novější nízkopodlažní MANy, Solarisy a nejnověji také Mercedesy. Nejvýznamnějším dopravním uzlem na pevninské části je náměstí Mestre Centro, kde se potkávají obě tramvajové a velká část autobusových linek. Dalším důležitým bodem je vlakové nádrží Mestre, kam také míří speciální letištní linka a nechybí tu ani tramvaj, i když trochu schovaná v podzemí, aby překřížila zdejší úrovňovou železniční trať.