Metro, neboli U-bahn, má dvě tváře. Starobylé úzkoprofilové metro s častým vedením po nadzemních ocelových konstrukcích a modernější trasy o normální šířce, vedené většinou pod zemí a s přijatelnějšími a rychlejšími poloměry oblouků. Některé trasy ve východním sektoru jsou v neutěšeném stavu, a tak bývají v rekonstrukci třeba celé úseky o několika stanicích - v době návštěvy to byla například část trasy U5 pod centrem bývalého východního Berlína. Náhradní dopravu zajišťovaly kloubové autobusy. Vozový park metra se skládá jednak z letitých vozů a jednak z modeních průchozích souprav, jak na...Metro, neboli U-bahn, má dvě tváře. Starobylé úzkoprofilové metro s častým vedením po nadzemních ocelových konstrukcích a modernější trasy o normální šířce, vedené většinou pod zemí a s přijatelnějšími a rychlejšími poloměry oblouků. Některé trasy ve východním sektoru jsou v neutěšeném stavu, a tak bývají v rekonstrukci třeba celé úseky o několika stanicích - v době návštěvy to byla například část trasy U5 pod centrem bývalého východního Berlína. Náhradní dopravu zajišťovaly kloubové autobusy. Vozový park metra se skládá jednak z letitých vozů a jednak z modeních průchozích souprav, jak na "úzkých", tak "širokých" trasách. Vzhled stanic je velmi podobný a nikterak vábný. Sešlá nástupiště kontrastují s moderním informačním systémem, tedy s aktuálními údaji, kam a za jak dlouho pojede nejbližší souprava.
S-bahn je v Berlíně takové rychlejší metro, většinou vedené na povrchu, které vás zaveze i daleko za Berlín. Jádrem systému je veliký okruh "Ring", po kterém jezdí dokola proti sobě dvě linky v krátkém intervalu, proložené s několika dalšími linkami, které se rozbíhají do všech směrů. I když by se zdálo, že soupravy na okružních linkách S41 a S42 jezdí nepřetržitě bez přestávky stále dokola, po ujetí celého okruhu nebo jeho části je vždy souprava ukončena v některé z významnějších stanic. Soupravy U-bahnu, složené třeba i z osmi vozů, vypadají opravdu jak metro a napájeny jsou z...S-bahn je v Berlíně takové rychlejší metro, většinou vedené na povrchu, které vás zaveze i daleko za Berlín. Jádrem systému je veliký okruh "Ring", po kterém jezdí dokola proti sobě dvě linky v krátkém intervalu, proložené s několika dalšími linkami, které se rozbíhají do všech směrů. I když by se zdálo, že soupravy na okružních linkách S41 a S42 jezdí nepřetržitě bez přestávky stále dokola, po ujetí celého okruhu nebo jeho části je vždy souprava ukončena v některé z významnějších stanic. Soupravy U-bahnu, složené třeba i z osmi vozů, vypadají opravdu jak metro a napájeny jsou z postranní kolejnice, což není pro S-bahny v Německu zrovna moc obvyklé. Moderní vozy řady 481 a 482, dodávané od roku 1997, už vystřídaly starobylé vozy s padesátietou historií. Jedna z historických souprav řady 477 však byla ještě donedávna v běžném provozu. Jinak mají tyto vozy často využití jako stylové restaurace nebo kavárny. Kromě moderních vozů brázdí koleje ještě starší typ z počátku devadesátých let. Pro zajímavost, v roce 1994 bylo průměrné stáří vozového parku berlínského S-bahnu plných 43 let, v roce 2003 díky mohutné obměně vozového parku je to jen 6 let.
S-bahn není jen běžná přeprava cestujících, ale také vyhlídkové jízdy speciálním vozidlem s prosklenou střechou. Pro bližší poznání Berlína je právě projížďka po "Ringu" vhodným řešením. I když občas projíždíte staveništěm, teprve z okruhu si uděláte realistický obrázek o Berlíně. Středem Ringu vede páteřní železniční trať s pestrým provozem - na několika souběžných kolejích se tu setkávají S-bahny a běžné vlaky s rychlovlaky ICE. Na této ose také leží nejvýznamnější berlínská nádraží i právě budované hlavní nádraží, které bude svojí mohutnou prosklenou konstrukcí opravdu důstojným...S-bahn není jen běžná přeprava cestujících, ale také vyhlídkové jízdy speciálním vozidlem s prosklenou střechou. Pro bližší poznání Berlína je právě projížďka po "Ringu" vhodným řešením. I když občas projíždíte staveništěm, teprve z okruhu si uděláte realistický obrázek o Berlíně. Středem Ringu vede páteřní železniční trať s pestrým provozem - na několika souběžných kolejích se tu setkávají S-bahny a běžné vlaky s rychlovlaky ICE. Na této ose také leží nejvýznamnější berlínská nádraží i právě budované hlavní nádraží, které bude svojí mohutnou prosklenou konstrukcí opravdu důstojným dopravním uzlem. Sem budou vlaky mířit po nové trati, která odbočí ze severní části Ringu. Tramvajový systém, i když zachován pouze ve východním Berlíně, má značně rozsáhlou a komplikovanou strukturu. Tramvajová síť je rozdělena na několik samostatných částí. Další kapitolou jsou úplně autonomní tratě mimo Berlín, které opravdu stojí za svezení a také samostatný tramvajový provoz v nedaleké Postupimi (Potsdam). Kromě MHD v Postupimi, která je opravdu samostatná a s Berlínem má společnou pouze příslušnost k integrovanému systému, ostatní samostatné provozy v okolí Berlína jsou zahrnuty do berlínské MHD a dle toho jsou tyto linky také očíslovány a tarifně sjednoceny. Zastávkové označníky mamutích rozměrů obsahují velké jízdní řády, schéma sítě, někdy i schéma okolí a vždy informace o tarifu.
Do systému integrované dopravy v Berlíně patří neodmyslitelně také několik přívozů, chcete-li trajektů, bez nichž by doprava v jihovýchodní části Berlína, plné jezer, byla jen těžko představitelná. Lodní linky jsou označeny jako F10, F11 atd., mají klasické jízdní řády, v lodích klasické označovače, prostě dokonalá integrace. Nejdelší a největší přívoz najdeme na jihozápadně - linka F10 tu spojuje čtvrti Kladow a Wannsee. Autobusy, jak již bylo zmíněno, mají dvě tváře. Patrové autobusy tvoří páteř povrchové dopravy v západním sektoru, na východě díky existenci tramvají jsou autobusy pouze...Do systému integrované dopravy v Berlíně patří neodmyslitelně také několik přívozů, chcete-li trajektů, bez nichž by doprava v jihovýchodní části Berlína, plné jezer, byla jen těžko představitelná. Lodní linky jsou označeny jako F10, F11 atd., mají klasické jízdní řády, v lodích klasické označovače, prostě dokonalá integrace. Nejdelší a největší přívoz najdeme na jihozápadně - linka F10 tu spojuje čtvrti Kladow a Wannsee. Autobusy, jak již bylo zmíněno, mají dvě tváře. Patrové autobusy tvoří páteř povrchové dopravy v západním sektoru, na východě díky existenci tramvají jsou autobusy pouze doplňkové a již s typickým německým vozovým parkem, tedy většinou standardní nízkopodlažní Mercedesy či MANy, celkem často narazíte také na kloubové autobusy. Zajímavostí jsou polské autobusy Solaris ve standardní i kloubové verzi, dodávané v poslední době spolu s Mercedesy Citaro. To, že se Solarisy prosadily v tak dravém německém prostředí, může být známkou jejich kvalit. Citara jsou často dodávána v patnáctimetrové verzi. Berlín se pyšní i historickou autobusovou linkou číslo 218, neboli jakýmsi lesním autobusem, který je provozován pro rekreační účely rozlehlého polesí a přilehlých jezer na jihozápadě Berlína a vybrané spoje této linky jsou provozovány historickým patrovým autobusem.
Jak bývá v Německu dobrým zvykem, veškerou dálkovou dopravu obstarává železnice, čili není potřeba stavět obrovské terminály dálkové autobusové dopravy. Proto vypadá místní ústřední autobusové nádraží, neboli "ZOB", docela skromně, protože jiné, než mezinárodní linky tu neuvidíte. Přesto by si tento terminál zasloužil lepší napojení na městskou dopravu. Tramvajový park je stále pod českou nadvládou s tramajemi ČKD několika typů (KT4, T6 A4), všechny tyto vozy jsou po modernizaci a v jednotném žlutém nátěru. Vozy KT4 jezdí spřažené ve dvojicích, tramvaje T6 také. Stále více je však...Jak bývá v Německu dobrým zvykem, veškerou dálkovou dopravu obstarává železnice, čili není potřeba stavět obrovské terminály dálkové autobusové dopravy. Proto vypadá místní ústřední autobusové nádraží, neboli "ZOB", docela skromně, protože jiné, než mezinárodní linky tu neuvidíte. Přesto by si tento terminál zasloužil lepší napojení na městskou dopravu. Tramvajový park je stále pod českou nadvládou s tramajemi ČKD několika typů (KT4, T6 A4), všechny tyto vozy jsou po modernizaci a v jednotném žlutém nátěru. Vozy KT4 jezdí spřažené ve dvojicích, tramvaje T6 také. Stále více je však vytlačují moderní nízkopodlažní kloubové tramvaje. Opravdovou zajímavostí jsou samostatné tramvajové linky v lesích na východě u Berlína. Na lince 89 do města Strausbergu můžeme vidět jak starobylou dvounápravovou Gothu, tak prototyp obousměrné české tramvaje T6, původně určené pro San Francisco. Prý tu také mají českou KT8 D5. Tato trať však asi bojuje o přežití a tak se stala i předmětem předvolební kampaně jedné z politických stran. Trať již byla zkrácena o úsek v samotném městě Strausberg a nyní končí na jeho okraji.
Další samostatnou tratí je linka 88, kde jezdí jak stará článková tramvaj německé produkce, tak česká KT4, jako jediná široko daleko v nerekonstruovaném stavu. Další samostatnou tratí, jedoucí paralelně nedaleko linky 88, je spíše muzejní železnice s číslem 87 s vozy Gotha včetně vlečňáků a s jízdním řádem ve "schwabachu". Všechny výše popsané tratě provozují soukromí dopravci. Berlín má tři letiště a s jejich napojením na město je to podobně nešťastné jako v Praze. Jediné letiště Tempelhof je přímo napojeno na metro a S-bahn. Další letiště Tegel spojuje s centrem pouze autobus, i...Další samostatnou tratí je linka 88, kde jezdí jak stará článková tramvaj německé produkce, tak česká KT4, jako jediná široko daleko v nerekonstruovaném stavu. Další samostatnou tratí, jedoucí paralelně nedaleko linky 88, je spíše muzejní železnice s číslem 87 s vozy Gotha včetně vlečňáků a s jízdním řádem ve "schwabachu". Všechny výše popsané tratě provozují soukromí dopravci. Berlín má tři letiště a s jejich napojením na město je to podobně nešťastné jako v Praze. Jediné letiště Tempelhof je přímo napojeno na metro a S-bahn. Další letiště Tegel spojuje s centrem pouze autobus, i když expresní (linka TXL). Třetí letiště Schönefeld má sice ve své blízkosti stanici S-bahnu a ostatní železnice, ale docházková vzdálenost je velmi nepohodlná. Plány na přiblížení vlakové stanice však existují a čeká se jen na připravované rozšíření tohoto letiště.