Bratislava (říjen 2014)

Poslední reportáž zachycuje slovenskou metropoli před dvěma roky. Od té doby došlo v městské dopravě k výrazným pokrokům a i příměstská doprava nesměle nakročila vstříc integraci. Bohužel zejména v oblasti integrace dopravy se opět ukázalo, že plány byly smělejší než realita. Optimismus se ale vlévá do žil především v tramvajové a trolejbusové dopravě, částečně díky současným komunálním volbám, z velké části ale díky končícímu programovému období evropských dotací.

Bratislavské trolejbusy se konečně po letech dočkaly obnovy - v roce 2014 bylo dodáno 15 vozů Škoda 30Tr a 7 kloubových vozů Škoda 31Tr. Nových kloubáků by mělo být celkem 50.
Nové trolejbusy SOR mají elektronický displej s číslem linky také na levém boku. Dočasná náhradní linka X-13 nahrazuje vyloučené tramvaje z Hlavního nádraží. Od 11. listopadu však zajíždí na Hlavní nádraží souběžně s obnovenými tramvajovými linkami 1 a 2. A bude jezdit až do doby dokončení rekonstrukce Štúrovy ulice.
Poslední pesimistické předpovědi stavu tramvajové sítě se kupodivu nenaplnily. Doprava tunelem pod bratislavským hradem byla obnovena, i když na začátku a konci tunelu jen s omezenou rychlostí. Také na hlavní nádraží se již tramvaje vrací - zrekonstruovaná smyčka a trať od křížení ulice Šancová umožní návrat linek 1 a 2 již 11. listopadu 2014. Linka 1 vzniká zcela nově a zatím povede pouze do centra polokružním způsobem. Za rok touto dobou by však již měla dojet až do Petržalky.
Interiér nových trolejbusů s karoserií SOR je laděn do bratislavských barev. Kromě klimatizace nabízí také moderní informační LCD displeje. Jeden krátký trolejbus byl také dodán s pomocným dieselagregátem, během příštího roku přijde zbylých 14 vozů s pomocným naftovým pohonem.
V září 2014 byla trolejbusová síť rozšířena z Ružové doliny o jednu zastávku (Mliekarenská). Zajíždí sem linky 207 a 209.
Rekonstrukční práce v tramvajové smyčce Hlavná stanica jdou do finále, od 11.11.2014 je zde obnoven provoz linkami 1 a 2.
Nová zastávka "Blumentál" vznikla nedávno jako první zastávka vídeňského typu v Bratislavě. Zřejmě z důvodu společného zastavování tramvají a autobusů je nástupní hrana poměrně nízko nad temenem kolejnic.
Kampaň před komunálními volbami vrcholí a také v městské části Rača se snaží místní kandidáti nabídnout voličům něco navíc.
Konečná zastávka Rača, Komisárky na jedné z posledních bratislavských tratí, kde jsou hojně použity BKV panely. Na opačném konci Bratislavy, v Dúbravce, v listopadu finišuje celková rekonstrukce trati, která byla dlouhodobě v žalostném stavu.
Nová tramvajová trať, která překoná Dunaj a dojede po mnoha letech plánů a slibů do největšího slovenského sídliště, je nyní ve výstavbě. Kvůli ní se kompletně rekonstruuje Štúrova ulice a oblast Šafárikova náměstí. Odtud pojede přes Dunaj po novém mostě, který nahradí ten "Starý". V první etapě dojedou tramvaje pouze na okraj sídliště do zastávky Jantárová cesta. Zde bude trať ukončena kolejovým přejezdem, proto je také objednáno 30 článkových nízkopodlažních obousměrných tramvají Škoda 30T. Bratislava tak bude mít konečně nízkopodlažní tramvaje. Nová trať bude umožňovat provoz na...
Dvojitý zastávkový označník v centru Bratislavy, zřejmě kvůli dosazení akustického systému. V Bratislavě se nesměle prosazuje také preference - zatím jsou jí zkušebně vybaveny tři křižovatky.
Rozkopaná Štúrova ulice prochází celkovou rekonstrukcí. Tudy by měla v říjnu 2015 přijet dlouho očekávaná tramvaj z Petržalky - po obnoveném "Starém mostě".
Zde stál od konce 2. světové války ocelový "Starý most", zbyly pouze pilíře, do roka by zde měl vzniknout nový most určený pro tramvaj do Petržalky - most bude přístupný také pro pěší a cyklisty a trať bude uzpůsobena pro možnost pojíždění složkami záchranného systému.
Další ukázka z výstavby nové tramvajové trati do Petržalky - zde bude překonávat po estakádě dálnici a železniční trať. Tramvaje by sem měly dojet již v říjnu 2014 a v první etapě budou ukončeny v zastávce Jantárová cesta. Objednáno je 30 obousměrných tramvají Škoda 30T.
Z tramvajové dopravy to ale není všechno, v těchto dnech se dokončuje také dlouho očekávaná rekonstrukce trati do Dúbravky, která byla v havarijním stavu. Snad se tedy cestující na této "rychlodráze" dočkají výrazného zvýšení rychlosti. V centru vznikla první zastávka vídeňského typu (Blumentál). Také dlouho připravovaná preference tramvají na křižovatkách již má své první tři pokusné vlaštovky.
Až sem, na jižní konec petržalského sídliště, by měla v budoucnu dojet tramvaj. Očekává se to však nejdříve v roce 2018. Na obrázku postarší Ikarus na místní petržalské lince 99.
Zbytky z výstavby depa metra z dob, kdy se ještě uvažovalo o obsluze Petržalky podzemní dráhou. Dnes už sem pomalu míří stavba tramvajové trati, jejíž konečná by se měla v roce 2018 nacházet přibližně v těchto místech.
Částečně nízkodpodlažní SOR poblíž Nového mostu pod bratislavským hradem. Do Bratislavy zamíří závěrem roku 20 nových standardních autobusů Iveco Urbanway.
Obratiště Nový most. Před pár lety bylo toto ponuré místo oživeno barevně namalovanými chodníky a vozovkou i prvky uměleckého grafitti na betonových stěnách. Dnes už toto místo opět vypadá ponuře. Na obrázku je vidět různorodost bratislavského vozového parku autobusů.
V trolejbusové dopravě se dlouho nedařilo řešit modernizaci vozového parku jinak než modernizací starších vozidel. Nyní už jezdí po Bratislavě přes 20 nových plně nízkopodlažních trolejbusů s klimatizací - Škoda 30Tr a kloubová verze Škoda 31Tr, vše s karoserií SOR. Standardních vozů bude do konce příštího roku dodáno 30 (polovina s pomocným dieselagregátem) a kloubáků bude dokonce 50. Nové vozy jsou na rozdíl od některých autobusových SORů důstojně vybaveny plnohodnotným informačním systémem či klimatizací. A trolejbusová síť se také rozrostla o jednu novou zastávku - Mliekarenská (pro linky...
Že by bratislavský DP obnovoval svůj vozový park ojetými autobusy z Prahy? Omyl - tento exponát náhodně nalezený na kraji Petržalky patří soukromé osobě a znaky bratislavského DP nejsou pravé.
První etapa integrované dopravy (IDS BK) se sice spustila dle očekávání v roce 2013 (oblast Záhorie, pouze předplatní jízdenky, bez dopravní optimalizace), avšak následující etapy, které měly tento stav povýšit na skutečnou integraci i rozšířit integrované území, se ještě nedostavily. Bratislavský organizátor se nyní zmítá ve víru personálních změn a drahocenný čas běží. Další komplikaci pro integrované systémy obecně přináší nově zavedená bezplatná přeprava dětí, studentů a seniorů na celém Slovensku, ale pouze ve vlacích.
Architektonicky zajímavá železniční stanice Bratislava-Vinohrady kříží tramvajovou radiálu do Rače. Škoda, že vlakem lze zatím po Bratislavě cestovat jen na dlouhodobé předplatní jízdenky. V říjnu 2014 bylo rozhodnuto o zavedení bezplatné přepravy ve slovenských vlacích pro děti, studenty a seniory.
Nové dvoupatrové jednotky push-pull, obdoba našich CityElefantů. vozí zejména osobní vlaky na trati z Kút přes Bratislavu do Trenčína a Žiliny. K nim byly pořízeny také nové lokomotivy Škoda řady 381. Osobní vlaky na těchto tratích jsou označené jako linky "S", integrované jízdenky zde platí ale pouze částečně.