Páteří bruselské dopravy je metro srostlé s místní rozsáhlou tramvajovou sítí díky společným tunelům. Podzemní úseky se tu totiž původně budovaly jako podpovrchová tramvaj a u části z nich to tak zůstalo dodnes jako tzv. prémétro. Základní síť metra vznikla v 70. a 80. letech a dnes ji tvoří dvě dvojlinky – jedna okružní pro linky 2 a 6 a jedna východozápadní pro linky 1 a 5, které se pak větví na východě. Stanice metra jsou na okrajích často povrchové nebo mělce podpovrchové s přílivem denního světla. Zatímco na linkách 2 a 6 potkáte starší klasické soupravy s oranžovými čely, na linkách 1 a...Páteří bruselské dopravy je metro srostlé s místní rozsáhlou tramvajovou sítí díky společným tunelům. Podzemní úseky se tu totiž původně budovaly jako podpovrchová tramvaj a u části z nich to tak zůstalo dodnes jako tzv. prémétro. Základní síť metra vznikla v 70. a 80. letech a dnes ji tvoří dvě dvojlinky – jedna okružní pro linky 2 a 6 a jedna východozápadní pro linky 1 a 5, které se pak větví na východě. Stanice metra jsou na okrajích často povrchové nebo mělce podpovrchové s přílivem denního světla. Zatímco na linkách 2 a 6 potkáte starší klasické soupravy s oranžovými čely, na linkách 1 a 5 se prohánějí novější, ale i zbrusu nové vlaky CAF s 6 vagóny. A chystá se přerod tramvajových linek 3 a 4 na čistokrevné metro č. 3.
Tramvajová doprava je v Bruselu hluboce zakořeněná a čítá 17 linek různých čísel od 3 do 97 (linky MHD jsou číslovány od 1 do 98 a nerozlišuje se, zda jde o metro, tramvaj nebo autobus). Zatímco pod centrem projíždějí tramvaje většinou v podzemních tunelech tzv. prémétra (jedna severojižní osa hlavně pro linky 3 a 4 a druhá východnější pro linky 7 a 25), širší centrum Bruselu je prošpikované tramvajovými kolejemi na povrchu. V samotném centru najdete povrchové tramvajové úseky jen dva. Kromě klasických městských radiálních a zhusta i tangenciálních linek tu jsou i dvě téměř příměstské linky...Tramvajová doprava je v Bruselu hluboce zakořeněná a čítá 17 linek různých čísel od 3 do 97 (linky MHD jsou číslovány od 1 do 98 a nerozlišuje se, zda jde o metro, tramvaj nebo autobus). Zatímco pod centrem projíždějí tramvaje většinou v podzemních tunelech tzv. prémétra (jedna severojižní osa hlavně pro linky 3 a 4 a druhá východnější pro linky 7 a 25), širší centrum Bruselu je prošpikované tramvajovými kolejemi na povrchu. V samotném centru najdete povrchové tramvajové úseky jen dva. Kromě klasických městských radiálních a zhusta i tangenciálních linek tu jsou i dvě téměř příměstské linky 39 a 44 na východě města.
Vozový park bruselských tramvají pod taktovkou městského dopravního podniku STIB/MIVB byl v posledních dvou dekádách téměř kompletně obnoven plně nízkopodlažními obousměrnými tramvajemi Bombardier. 150 jich je pětičlánkových, 70 (určených pro páteřní linky 3, 4 a 7) sedmičlánkových. A začíná sem proudit i 90 nových pětičlánkových velmi podobného vzhledu. Na některých bruselských linkách ale najdete také staré vysokopodlažní tramvaje klasické koncepce PCC. V centru Bruselu jde o tříčlánkové tramvaje (k vidění hlavně na lince 51) z konce 70. let, na východních příměstských linkách 39 a 44...Vozový park bruselských tramvají pod taktovkou městského dopravního podniku STIB/MIVB byl v posledních dvou dekádách téměř kompletně obnoven plně nízkopodlažními obousměrnými tramvajemi Bombardier. 150 jich je pětičlánkových, 70 (určených pro páteřní linky 3, 4 a 7) sedmičlánkových. A začíná sem proudit i 90 nových pětičlánkových velmi podobného vzhledu. Na některých bruselských linkách ale najdete také staré vysokopodlažní tramvaje klasické koncepce PCC. V centru Bruselu jde o tříčlánkové tramvaje (k vidění hlavně na lince 51) z konce 70. let, na východních příměstských linkách 39 a 44 potkáte ještě starší dvoučlánkové verze belgické provenience. A ve výčtu vozidel nelze zapomenout ani na padesátku částečně nízkopodlažních tramvají z první poloviny 90. let, které byly průkopnicemi bezbariérovosti bruselské MHD.
Denních městských autobusových linek napočítáte v Bruselu 54, které výhradně provozuje místní DP. Ten pro ně má přes 860 autobusů, cca 40 % z nich je kloubových. A již téměř polovina má ekologičtější hybridní pohon (ale najdete tu i prvních pár desítek elektrobusů). Ve vozovém parku nechybí belgické vozy Van Hool, německé Mercedesy i francouzská Iveca. Elektrickou trakci pak reprezentují polské Solarisy a francouzské Bluebusy od Bolloré. A nejnovější fotila hybridních autobusů mladší 3 let sestává ze standardních vozů Volvo (již přes 130) a kloubových Urbanwayů od Iveca (již 164). Všechny v...Denních městských autobusových linek napočítáte v Bruselu 54, které výhradně provozuje místní DP. Ten pro ně má přes 860 autobusů, cca 40 % z nich je kloubových. A již téměř polovina má ekologičtější hybridní pohon (ale najdete tu i prvních pár desítek elektrobusů). Ve vozovém parku nechybí belgické vozy Van Hool, německé Mercedesy i francouzská Iveca. Elektrickou trakci pak reprezentují polské Solarisy a francouzské Bluebusy od Bolloré. A nejnovější fotila hybridních autobusů mladší 3 let sestává ze standardních vozů Volvo (již přes 130) a kloubových Urbanwayů od Iveca (již 164). Všechny v korporátním hnědostříbrném nátěru.
Výčet prostředků veřejné dopravy by nebyl kompletní bez příměstské železnice, která tu funguje na bázi S-Bahnu, jehož 12 linek rozváží lidi do hustě osídlené aglomerace. Příměstské elektrické vlaky na jednotlivých linkách s intervalem 30 nebo 60 minut jezdí v podání státních Belgických drah. Vlaky se potkávají na 4 hlavních nádražích v centru, většina linek jezdí částečně podzemní trasou přes jižní, centrální a severní nádraží. Nejblíže centru je centrální nádraží, část dálkových vlaků a také rychlovlaky však odjíždějí z jižního nádraží (Midi).Výčet prostředků veřejné dopravy by nebyl kompletní bez příměstské železnice, která tu funguje na bázi S-Bahnu, jehož 12 linek rozváží lidi do hustě osídlené aglomerace. Příměstské elektrické vlaky na jednotlivých linkách s intervalem 30 nebo 60 minut jezdí v podání státních Belgických drah. Vlaky se potkávají na 4 hlavních nádražích v centru, většina linek jezdí částečně podzemní trasou přes jižní, centrální a severní nádraží. Nejblíže centru je centrální nádraží, část dálkových vlaků a také rychlovlaky však odjíždějí z jižního nádraží (Midi).