Chemnitz (srpen 2004)

Jako jedno z měst bývalého Východního Německa trpí Chemnitz odlivem obyvatel, který z něj dělá mrtvé město s poloprázdnými domy či ulicemi bez života. Městská doprava se však svojí nabídkou tváří, jako by ve městě žil původní počet obyvatel. Páteřním systémem je tramvajová doprava doplněná meziměstskou tramvají Stadtbahn číslo 522, která ovšem za město v neděli nejezdí. Tramvajový provoz je zachován pouze v jižní části města, ta severní s vytrhanými kolejemi se musí spokojit s autobusy. Vedle německým způsobem rekonstruovaných motorových i vlečných vozů typu T3 jezdí v ulicích i novější několikačlánkové klimatizované jedno či obousměrné tramvaje, které si spolu s autobusy dávají večer a o víkendu Rendez-vous na Zentralhaltestelle. Tato zastávka v centru města tak v těchto obdobích každých 20 minut ožívá, když se zde setkávají všechny linky všech směrů. Pod novým velkorysým zastřešením zastávkových prostor svítí informační panely o nejbližších odjezdech jednotlivých linek. V noci však město utichá, neboť noční provoz funguje pouze o víkendu s intervalem 71 minut. Ve večerním a víkendovém období také není na pravidelných linkách těžké narazit na taxíky místo klasických autobusů.

Informační systém uvnitř dopravních prostředků je celkem chudý. Kromě následující zastávky se cestující nic jiného, jako přestupy nebo čas, nedoví. Výjimku tvoří diodový plánek tramvajové sítě uvnitř nových tramvají. Je na něm vyznačena aktuální trasa linky a barevně je odlišen již ujetý úsek a následující zastávka. Pro tak malý tramvajový provoz vhodné a velmi názorné zařízení.
obří busta Karla Marxe je jedním z mnoha pozůstatků minulé doby
třívozové soupravy poněkud upravených tramvají T4 garantují, že si v tramvaji vždy sednete
Vozový park autobusů tvoří mnoho typů od nejčastějších Mercedesů po Neoplany, Volva či plynové MANy. Novější autobusy bývají klimatizované.Starší tramvaje, spřažené ve trojicích trochu kontrastují s celkem dlouhými intervaly. Stejně tak platí pro hojně rozšířené kloubové autobusy. Vše většinou téměř prázdné.
do příměstské tramvaje se lidé v létě těší - je klimatizovaná
diodový plánek města ukazuje, kudy jedeme
Ani hlavní vlakové nádraží životem neoplývá a tomu odpovídá i obsluha městskou dopravou. Večer zde jezdí jediná tramvaj po třiceti minutách. Systém autobusových jízdních řádů v okrajových částech města je nepřehledný, protože vedle klasického zastávkového jízdního řádu se zde objevují linkové řády příměstských linek. V tom by nebyl problém, jenže příměstské linky často jedou v trase městských linek a jsou označeny dvěma čísly a tedy jeden spoj bývá uváděn na dvou jízdních řádech. Proto je těžké rozpoznat ten pravý autobus, na který čekáte.
"Rendez Vous" v centrální přestupní zastávce
Zentralhaltestelle je opravdovým uzlem sítě MHD a je na to patřičně vybavena
Podobně jako v jiných německých městech se od dvacáté hodiny nastupuje předními dveřmi a občas se kontrolují i jízdenky. Většina autobusových zastávek má bezbariérové kasselské obrubníky a všechny zastávky jsou typicky německy na znamení. Tedy při výstupu je nutné dát znamení řidiči, při nástupu stačí stát viditelně na zastávce. Při nízké frekvenci cestujících tento systém značně zkracuje jízdní dobu.
zde končí tramvajový svět a dále na sever jezdí již jen autobusy
Železniční doprava má pro Chemnitz minimální význam, tudíž S-bahn zde není přítomen a motoráky v hodinovém taktu často zejí prázdnotou.Cyklistická doprava je podporována neomezeným přístupem jízdních kol do všech hromadných prostředků a vzhledem k obsazenosti vozidel to není žádný problém. Naopak: cyklista v MHD je zde velmi častým jevem.
autobus zde využívá bývalého tramvajového tělesa, ještě s náznakem úzkého rozchodu