Celý integrovaný dopravní systém se jmenuje RMV, jeho středem je Frankfurt nad Mohanem. Dopravu ve městě koordinuje uskupení TraffIQ. Největším frankfurtským dopravcem je VGF (metro, tramvaj a část autobusů), S-Bahn provozují DB. S-Bahn je ve městě mrakodrapů velmi důležitým dopravním prostředkem, neboť sváží příměstské cestující se všech směrů včetně letiště až do centra.Celý integrovaný dopravní systém se jmenuje RMV, jeho středem je Frankfurt nad Mohanem. Dopravu ve městě koordinuje uskupení TraffIQ. Největším frankfurtským dopravcem je VGF (metro, tramvaj a část autobusů), S-Bahn provozují DB. S-Bahn je ve městě mrakodrapů velmi důležitým dopravním prostředkem, neboť sváží příměstské cestující se všech směrů včetně letiště až do centra.
Od roku 1978 tu slouží městský železniční tunel, do kterého se sjíždí většina linek S-Bahnu. Ve špičce je souhrnný interval v tomto úseku 2-3 minuty a při délce souprav až 200 metrů je kapacita úctyhodná. Pro S-Bahn se používají čtyřvozové elektrické jednotky řady 423, pomalu dosluhují původní soupravy řady 420. Oba typy vlaků mají mnoho dveří a dostatečnou akceleraci na to, aby mohly důstojně reprezentovat rychlý a kapacitní dopravní systém, který denně do Frankfurtu dopraví statisíce cestujících a za 15 minut doveze pasažéry z letiště až do centra. Výhodou centrálního tunelu je výborná...Od roku 1978 tu slouží městský železniční tunel, do kterého se sjíždí většina linek S-Bahnu. Ve špičce je souhrnný interval v tomto úseku 2-3 minuty a při délce souprav až 200 metrů je kapacita úctyhodná. Pro S-Bahn se používají čtyřvozové elektrické jednotky řady 423, pomalu dosluhují původní soupravy řady 420. Oba typy vlaků mají mnoho dveří a dostatečnou akceleraci na to, aby mohly důstojně reprezentovat rychlý a kapacitní dopravní systém, který denně do Frankfurtu dopraví statisíce cestujících a za 15 minut doveze pasažéry z letiště až do centra. Výhodou centrálního tunelu je výborná dostupnost všech důležitých lokalit vlakem bez nutnosti dalších přestupů. Frankfurtský U-Bahn není klasické metro, ale spíš podpovrchová tramvaj, v Německu používaný pojem Stadtbahn. 9 linek je tu soustředěno do tří svazků. V centru se jezdí pod povrchem, okrajové úseky jsou již povrchové, některé mají spíš blíž k tramvaji než k metru. Na některých linkách (zejména U5 a U6) se kombinují vysoká nástupiště a nástup z uliční úrovně, proto zde jezdí vozidla, která umožňují variabilně měnit nástupní výšku pomocí výsuvných přídavných schodů.
Nelze také pominout význam frankfurtského hlavního nádraží, kam se sjíždějí dálkové vlaky z celého Německa (pro ně je také vybudováno speciální nádraží u letiště). Městský tunel vede pod hlavním nádražím a pokračuje dál na východ směrem k jižnímu nádraží. Díky poloze stanic je S-Bahn klíčový také pro cesty po městě samotném, ať už mezi oběma břehy Mohanu, tak třeba na slavné výstaviště. První svazek linek U1-U3 + U8 vyjíždí od jižního nádraží směrem na severozápad. Po opuštění centra vyplouvá na povrch a na okraji města se dělí do tří směrů. Linka U1 se jakoby vrací jižním směrem zpět do...Nelze také pominout význam frankfurtského hlavního nádraží, kam se sjíždějí dálkové vlaky z celého Německa (pro ně je také vybudováno speciální nádraží u letiště). Městský tunel vede pod hlavním nádražím a pokračuje dál na východ směrem k jižnímu nádraží. Díky poloze stanic je S-Bahn klíčový také pro cesty po městě samotném, ať už mezi oběma břehy Mohanu, tak třeba na slavné výstaviště. První svazek linek U1-U3 + U8 vyjíždí od jižního nádraží směrem na severozápad. Po opuštění centra vyplouvá na povrch a na okraji města se dělí do tří směrů. Linka U1 se jakoby vrací jižním směrem zpět do centra, aby skončila u konečné tramvajové linky 16. Zde také začíná nová linka U9, která využívá nové trati přes čtvrť Riedberg, což je vlastně nová spojka mezi linkami U2 a U3. Po nové trati se jezdí od roku 2010 a vzniká zde mimo jiné velký univerzitní kampus. Po nové trati je vedena také linka U8 z centra.
Druhý svazek linek (U4 a U5) je vedený se stanice Bockenheimer Warte (s pozoruhodnými vstupy z ulice) a přes Hlavní nádraží pokračuje východním směrem přes centrum a dál se větví. Zatímco linka U4 pokračuje dál v podzemí, linka U5 se vynoří na povrch a to rovnou mezi auta do úzkých ulic, kde zastavuje v zastávkách dokonce bez nástupních ostrůvků. Linka U4 byla v roce 2008 prodloužena po manipulační trati kolem depa a spojila se s linkou U7. Třetí svazek U-Bahnu (linka U6 a U7) vede východozápadním směrem a v centru částečně kopíruje městský železniční tunel. Na okrajích centra se opět dostává...Druhý svazek linek (U4 a U5) je vedený se stanice Bockenheimer Warte (s pozoruhodnými vstupy z ulice) a přes Hlavní nádraží pokračuje východním směrem přes centrum a dál se větví. Zatímco linka U4 pokračuje dál v podzemí, linka U5 se vynoří na povrch a to rovnou mezi auta do úzkých ulic, kde zastavuje v zastávkách dokonce bez nástupních ostrůvků. Linka U4 byla v roce 2008 prodloužena po manipulační trati kolem depa a spojila se s linkou U7. Třetí svazek U-Bahnu (linka U6 a U7) vede východozápadním směrem a v centru částečně kopíruje městský železniční tunel. Na okrajích centra se opět dostává na povrch. Linka U6 je ukončena u polozapomenutého Východního nádraží. Interval jednotlivých linek U-Bahnu ve špičce je 7,5 až 10 minut, v neděli až 15 minut. Jelikož je vždy v centru vedeno několik linek spolu, dosahuje souhrnný interval ve špičce až 2,5 minuty.
Vozový park U-Bahnu je poměrně rozmanitý a v poslední době prošel výraznou obnovou. Nejstarší typ se používá na linkách U5 a U6, kde vlastně jezdí původní úzké tramvaje, dovybavené rozšířením u dveří, aby mohly jezdit na tratích U-Bahnu (tramvaje jsou o 30 cm užší než U-Bahn). Tyto tramvaje jsou obousměrné tříčlánkové a bývají spřahovány do dvojic. Na ostatních linkách jezdí již široké soupravy typu U2 nebo U3 od Düwagu. Základem jsou dvouvozové jednotky, které se spřahují po dvou nebo po třech až do délky 100 metrů.Vozový park U-Bahnu je poměrně rozmanitý a v poslední době prošel výraznou obnovou. Nejstarší typ se používá na linkách U5 a U6, kde vlastně jezdí původní úzké tramvaje, dovybavené rozšířením u dveří, aby mohly jezdit na tratích U-Bahnu (tramvaje jsou o 30 cm užší než U-Bahn). Tyto tramvaje jsou obousměrné tříčlánkové a bývají spřahovány do dvojic. Na ostatních linkách jezdí již široké soupravy typu U2 nebo U3 od Düwagu. Základem jsou dvouvozové jednotky, které se spřahují po dvou nebo po třech až do délky 100 metrů.
Počátkem 21. století bylo rozhodnuto o postupné obnově vozového parku. Prvním moderním typem jsou dvouvozové jednotky Siemens (typ U4) příbuzné s paralelně dodávanými tramvajemi. Po nich následují od roku 2008 dodávky typu U5 od Bombardieru, nyní se již testuje jejich čtyřdílná verze. Nové typy U-Bahnu již nemají variantně vysouvací schody, postupně se počítá s přestavbou všech zastávek, aby měly vysoká nástupiště. Celá síť U-Bahnu dosahuje cca 65 km délky.Počátkem 21. století bylo rozhodnuto o postupné obnově vozového parku. Prvním moderním typem jsou dvouvozové jednotky Siemens (typ U4) příbuzné s paralelně dodávanými tramvajemi. Po nich následují od roku 2008 dodávky typu U5 od Bombardieru, nyní se již testuje jejich čtyřdílná verze. Nové typy U-Bahnu již nemají variantně vysouvací schody, postupně se počítá s přestavbou všech zastávek, aby měly vysoká nástupiště. Celá síť U-Bahnu dosahuje cca 65 km délky.
Zhruba stejně rozsáhlá je i délka zdejší tramvajové sítě. Na rozdíl od jiných západoněmeckých měst se ve Frankfurtu podařilo tramvaje nezrušit a i když byl zejména v 70. a 80. letech budován systém U-Bahnu, nakonec se ukázalo, že i klasické tramvaje zde mají své místo, zejména tam, kde se nevyplatí stavět nákladnější U-Bahn. Proto také v poslední době vznikly dvě nové linky 17 (2003) a 18 (2011), které znamenaly další rozšíření tramvajové sítě. V provozu je tak 8 tramvajových linek. Ty se v centru nepotkávají na jednom místě, nejvýznamnějšími tramvajovými uzly je asi Hlavní a Jižní nádraží....Zhruba stejně rozsáhlá je i délka zdejší tramvajové sítě. Na rozdíl od jiných západoněmeckých měst se ve Frankfurtu podařilo tramvaje nezrušit a i když byl zejména v 70. a 80. letech budován systém U-Bahnu, nakonec se ukázalo, že i klasické tramvaje zde mají své místo, zejména tam, kde se nevyplatí stavět nákladnější U-Bahn. Proto také v poslední době vznikly dvě nové linky 17 (2003) a 18 (2011), které znamenaly další rozšíření tramvajové sítě. V provozu je tak 8 tramvajových linek. Ty se v centru nepotkávají na jednom místě, nejvýznamnějšími tramvajovými uzly je asi Hlavní a Jižní nádraží. Horkou novinkou je linka 18, která vznikla po prodloužení tramvajové trati do čtvrti Preungesheim na severu města v prosinci 2011. Tramvaje mají většinou desetiminutový interval.
Všechny dnešní tramvaje jsou nízkopodlažní a obousměrně, jezdí zde dva typy. Typ R je od Siemensu, typ S od Bombardieru a v podstatě oba typy kopírují souběžné dodávky vozidel U-Bahnu. Vzhledově ani funkčně se od sebe oba typy tramvají příliš neliší. Za zmínku stojí ještě pravidelné historické jízdy speciální tramvají po městě. Vyhlídkovou jízdu lze využít nejen k poznání města nad Mohanem ale i k příjemnému občerstvení přímo na palubě. Všechny dnešní tramvaje jsou nízkopodlažní a obousměrně, jezdí zde dva typy. Typ R je od Siemensu, typ S od Bombardieru a v podstatě oba typy kopírují souběžné dodávky vozidel U-Bahnu. Vzhledově ani funkčně se od sebe oba typy tramvají příliš neliší. Za zmínku stojí ještě pravidelné historické jízdy speciální tramvají po městě. Vyhlídkovou jízdu lze využít nejen k poznání města nad Mohanem ale i k příjemnému občerstvení přímo na palubě.
Jelikož je ve Frankfurtu velmi dobře rozvinutá kolejová doprava (S-Bahn, U-Bahn a tramvaje), pro autobusy už tu nezbývá mnoho práce. I přesto je ale potřeba obsloužit některé okrajové čtvrti nebo propojit širší centrum tangenciálními linkami. Možná i díky malému významu autobusů na dělbě přepravní práce je autobusová síť velmi jednoduchá a přehledná, na většině úseků jezdí jen jedna linka v intervalu max. 10 minut. O víkendech funguje návaznost na tramvaje i metro, celotýdenně stejné jízdní doby jsou ale vykoupeny velmi pomalou jízdou a častým vyčkáváním o víkendech a večer, kdy je jak...Jelikož je ve Frankfurtu velmi dobře rozvinutá kolejová doprava (S-Bahn, U-Bahn a tramvaje), pro autobusy už tu nezbývá mnoho práce. I přesto je ale potřeba obsloužit některé okrajové čtvrti nebo propojit širší centrum tangenciálními linkami. Možná i díky malému významu autobusů na dělbě přepravní práce je autobusová síť velmi jednoduchá a přehledná, na většině úseků jezdí jen jedna linka v intervalu max. 10 minut. O víkendech funguje návaznost na tramvaje i metro, celotýdenně stejné jízdní doby jsou ale vykoupeny velmi pomalou jízdou a častým vyčkáváním o víkendech a večer, kdy je jak hustota na silnicích, tak počet cestujících velmi nízký.
Autobusové linky provozuje zejména městský dopravce VGF, postupně se ale pod hávem jednotného tyrkysového nátěru objevují i jiní dopravci. Velké dodávky Mercedesů Citaro z počátku 21. století již postupně nahrazuje další generace plně nízkopodlažních a klimatizovaných autobusů - pomalu začínají frankfurtským ulicím dominovat značky Volvo a Solaris - většinou ve standardním dvanáctimetrovém dvoudveřovém provedení.Autobusové linky provozuje zejména městský dopravce VGF, postupně se ale pod hávem jednotného tyrkysového nátěru objevují i jiní dopravci. Velké dodávky Mercedesů Citaro z počátku 21. století již postupně nahrazuje další generace plně nízkopodlažních a klimatizovaných autobusů - pomalu začínají frankfurtským ulicím dominovat značky Volvo a Solaris - většinou ve standardním dvanáctimetrovém dvoudveřovém provedení.
Ve Frankfurtu nad Mohanem si více než jinde uvědomují nutnost doprovodit kvalitní dopravní systém také příslušnou propagací. Vzorné informace o jízdních řádech i tarifu tak doprovázejí různé propagační kampaně, které upozorňují nejen na novinky v provozu, ale i na obecné výhody veřejné dopravy. S touto propagací se setkáte nejen v elektronických médiích, ale i na zastávkách, na i ve vozidlech nebo také na jiných reklamních plochách města.Ve Frankfurtu nad Mohanem si více než jinde uvědomují nutnost doprovodit kvalitní dopravní systém také příslušnou propagací. Vzorné informace o jízdních řádech i tarifu tak doprovázejí různé propagační kampaně, které upozorňují nejen na novinky v provozu, ale i na obecné výhody veřejné dopravy. S touto propagací se setkáte nejen v elektronických médiích, ale i na zastávkách, na i ve vozidlech nebo také na jiných reklamních plochách města.