Metro funguje v Glasgow v podstatě v nezměněné podobě už od roku 1896. Tehdy okružní plně podzemní linka o délce přes 10 km se od té doby nikam nerozšířila, jen se ve 30. letech 20. století změnil pohon – původní oběžné lano bylo nahrazeno elektrickým pohonem s odběrem proudu ze spodní kolejnice. Na okružní lince o 15 stanicích jezdí teprve 2. generace vozidel, které tu fungují od roku 1980 po velké modernizaci linky. Třívozové soupravy, kterých je k dispozici 12, vystřídaly několik nátěrů a k původním řídicím vozům bylo počátkem 90. let doplněno 8 vložených prostředních vozů. Nyní je však...Metro funguje v Glasgow v podstatě v nezměněné podobě už od roku 1896. Tehdy okružní plně podzemní linka o délce přes 10 km se od té doby nikam nerozšířila, jen se ve 30. letech 20. století změnil pohon – původní oběžné lano bylo nahrazeno elektrickým pohonem s odběrem proudu ze spodní kolejnice. Na okružní lince o 15 stanicích jezdí teprve 2. generace vozidel, které tu fungují od roku 1980 po velké modernizaci linky. Třívozové soupravy, kterých je k dispozici 12, vystřídaly několik nátěrů a k původním řídicím vozům bylo počátkem 90. let doplněno 8 vložených prostředních vozů. Nyní je však čas na kompletní obnovu vozového parku – už delší dobu je připraveno vyjet 17 čtyřvozových (ale stejně dlouhých) souprav Stadler. Ty budou mít o něco širší dveře a budou připraveny na budoucí automatický provoz.
Metro v Glasgow obsluhuje centrum a jeho jihozápadní okraj. Nejvytíženější stanice Buchanan a St. Enoch leží poblíž dvou největších vlakových nádraží v centru, u stanice Buchanan najdete také místní největší autobusové nádraží. Podzemní okruh obsluhuje oba břehy řeky Clyde, která celou aglomeraci rozděluje na dvě půlky. Stanice jižně od řeky jsou už mnohem méně využívané než ty severní. Metro jezdí obousměrně, v informačním systému jsou směry označeny jako vnitřní a vnější okruh. Většina stanic má ostrovní nástupiště, některé mají boční nástupiště, pro jeden směr na obou stranách vozidla, ale...Metro v Glasgow obsluhuje centrum a jeho jihozápadní okraj. Nejvytíženější stanice Buchanan a St. Enoch leží poblíž dvou největších vlakových nádraží v centru, u stanice Buchanan najdete také místní největší autobusové nádraží. Podzemní okruh obsluhuje oba břehy řeky Clyde, která celou aglomeraci rozděluje na dvě půlky. Stanice jižně od řeky jsou už mnohem méně využívané než ty severní. Metro jezdí obousměrně, v informačním systému jsou směry označeny jako vnitřní a vnější okruh. Většina stanic má ostrovní nástupiště, některé mají boční nástupiště, pro jeden směr na obou stranách vozidla, ale kvůli bezpečnosti a stísněnému prostoru se používá vždy jen jedna strana. Na nástupiště se dostanete přes turnikety, hlavní stanice v centru mají moderní prosklené vstupy uprostřed historické zástavby, stanice na okrajích vypadají velmi stroze. Aktuálně používá metro kombinaci oranžové, bílé a šedé barvy a název Subway.
Skutečnou dopravní páteřní rozlehlé aglomerace Glasgow, kde bydlí 2 miliony lidí, je železnice. Druhá nejhustší síť v Británii hned po Londýně má na území města mnoho tratí i zastávek. Nejdůležitějšími uzly je Centrální nádraží a stanice Queen Street. Obě historická hlavová nádraží mají i své podzemní varianty, kudy projíždějí východozápadním směrem právě městské a regionální vlaky. Ty tu provozuje skotský národní dopravce ScotRail mající ve svém portfoliu elektrické i motorové tmavomodré jednotky velmi podobného vzhledu, ale od různých výrobců a rozličného stáří – nejstarší jsou z poloviny...Skutečnou dopravní páteřní rozlehlé aglomerace Glasgow, kde bydlí 2 miliony lidí, je železnice. Druhá nejhustší síť v Británii hned po Londýně má na území města mnoho tratí i zastávek. Nejdůležitějšími uzly je Centrální nádraží a stanice Queen Street. Obě historická hlavová nádraží mají i své podzemní varianty, kudy projíždějí východozápadním směrem právě městské a regionální vlaky. Ty tu provozuje skotský národní dopravce ScotRail mající ve svém portfoliu elektrické i motorové tmavomodré jednotky velmi podobného vzhledu, ale od různých výrobců a rozličného stáří – nejstarší jsou z poloviny 80. let, nejmladší z roku 2019. I když to tu s tarifní integrací není moc slavné, můžete si jako turista koupit aspoň společnou denní jízdenku na metro a vlaky. Předplatitelé pak mohou s kartou ZoneCard cestovat metrem, vlakem a autobusem v rámci předplacených zón.
Jediná linka metra a dvoumilionová aglomerace. To je i přes hustou železniční síť živnou půdou pro autobusy. Ty obsluhují jak samotný Glasgow, tak jednotlivá předměstí. Autobusy jsou zde plně v rukou soukromých dopravců, nicméně koordinátor dopravy SPT zajišťuje autobusovou infrastrukturu včetně zastávek a autobusových nádraží včetně toho největšího – Buchanan v centru města. Také umožňuje cestovat na předplatní kupony všemi dopravci. Ale třeba sehnat souhrnné schéma autobusových linek je nemožné – je potřeba navštívit weby jednotlivých dopravců.Jediná linka metra a dvoumilionová aglomerace. To je i přes hustou železniční síť živnou půdou pro autobusy. Ty obsluhují jak samotný Glasgow, tak jednotlivá předměstí. Autobusy jsou zde plně v rukou soukromých dopravců, nicméně koordinátor dopravy SPT zajišťuje autobusovou infrastrukturu včetně zastávek a autobusových nádraží včetně toho největšího – Buchanan v centru města. Také umožňuje cestovat na předplatní kupony všemi dopravci. Ale třeba sehnat souhrnné schéma autobusových linek je nemožné – je potřeba navštívit weby jednotlivých dopravců.
Největším autobusovým dopravcem je First Glasgow, který provozuje asi 600 autobusů. O něco méně má dopravce McGill´s, který převzal linky po býval Arrivě. A pak je tu také třeba Stagecoach nebo místní West Coast Motors. Název dopravce se například objevuje i na digitálních odjezdových panelech na zastávkách. Z husté sítě linek vyčnívá třeba linka 500 na letiště nebo krátká 398 spojující dvě hlavní vlaková nádraží. Vozový park autobusů se v poslední době výrazně elektrifikoval – Například největší dopravce First už má cca 200 elektrobusů, z nichž cca polovina je dvoupodlažních. First vsadil na...Největším autobusovým dopravcem je First Glasgow, který provozuje asi 600 autobusů. O něco méně má dopravce McGill´s, který převzal linky po býval Arrivě. A pak je tu také třeba Stagecoach nebo místní West Coast Motors. Název dopravce se například objevuje i na digitálních odjezdových panelech na zastávkách. Z husté sítě linek vyčnívá třeba linka 500 na letiště nebo krátká 398 spojující dvě hlavní vlaková nádraží. Vozový park autobusů se v poslední době výrazně elektrifikoval – Například největší dopravce First už má cca 200 elektrobusů, z nichž cca polovina je dvoupodlažních. First vsadil na značku Alexander Dennis, který spolupracuje s čínským BYD. Pozadu nezůstává ani druhý dopravce McGill´s s necelou stovkou rovněž čínských elektrobusů Yutong.