Kassel - autobusy (září 2006)

I když je autobusová doprava v Kasselu díky rozvinuté kolejové dopravě poněkud upozaděna, rozhodně ji nelze zanedbat. Je zde totiž stále dostatek oblastí, které jsou na autobusech závislé. Hlavní význam autobusové dopravy tkví především v příměstských linkách.

Kloubový Neoplan v centrální zastávce Königsplatz / Mauerstrasse.
I když je autobusová doprava v Kasselu díky rozvinuté kolejové dopravě poněkud upozaděna, rozhodně ji nelze zanedbat. Je zde totiž stále dostatek oblastí, které jsou na autobusech závislé. Hlavní význam autobusové dopravy tkví především v příměstských linkách.
Centrální zastávka se nachází přímo v centru města v jakési obytné / pěší zóně.
Všechny autobusové linky jsou integrovány v systému NVV. Městské autobusy jsou většinou modré a příměstské červené. Hlavním městským dopravcem je dle očekávání kasselský dopravní podnik (KVG), provozující většinu městských a některé příměstské linky. I když tu není autobusová doprava tak významná, většinu vozového parku tvoří kloubová vozidla.
Jedno z mnoha míst garantovaných večerních přestupů.
Vozový park KVG stojí hlavně na autobusech Neoplan a Solaris. Nejstarší autobusy však pocházejí do Mercedesu a nejsou nízkopodlažní, což je v Německu již vzácnost. O něco novější jsou kloubové i standardní Neoplany dvou generací, všechny již nízkopodlažní. Nejnovější autobusy jsou z Polska. Solarisy tu jezdí ve dvanácti i osmnáctimetrové verzi. Všechny standardní autobusy jsou dvoudveřové, kloubové mají troje dveře. Všechny nové autobusy jsou klimatizovány.
Kloubový Solaris přijíždí do zastávky Platz der Deutscher Einheit, která se nachází uprostřed okružní křižovatky.
Počet dveří je dostačující už kvůli faktu, že od letošního dubna se tu smí nastupovat pouze předními dveřmi. Ve všední den to u nejvytíženějších školních spojů docela zdržovalo. Přes poměrně vysokou nabídku jako v celém Německu se tu našlo i pár přeplněných autobusů, a to i v sobotu večer, kdy už se jezdí v dlouhých intervalech a s krátkými vozy.
Solarisy jsou nejnovější dodávané autobusy pro Kassel.
Mezi ostatními dopravci vévodí firmy RBK a RKH z červenými příměstskými autobusy různých značek, hlavně MAN a Setra. Viděna byla i Citara od Mercedesu či luxusní příměstská Volva. Příměstské linky jsou ukončeny na autobusovém nádraží vedle hlavního nádraží. Odtud jedou i takzvané expresní linky 50 a 500 na jih od Kasselu. Jejich souhrnný interval je 60 minut.
Autobus příměstského dopravce RKH opět v centrální přestupní zastávce.
Některé linky provozuje i více dopravců najednou, jako třeba u městské linky 39/30 do malebné čtvrti na severovýchodě města. Svézt se tu můžete třeba s nejnovějším dvanáctimetrovým VanHoolem. Na druhé straně od Kasselu, ve městě Baunatal, kde ještě jezdí tramvaje, je síť místních navazujících linek, obsluhovaných třeba nízkokapacitními MANy zdejšího městského dopravce.
Nejnovější Van Hool na kombinované lince 39/30 do starobylé čtvrti Sandershausen.
Městské linky nemají žádný velký autobusový terminál, ale potkávají se v centru v zastávce Königsplatz, odkud je to kousek k centrální tramvajové zastávce. Autobusy se tu sjíždějí na ulici, kde smí jezdit jen autobusy a cyklisté. Svojí polohou je to ideální centrální bod, obklopený nákupními centry. Autobusové linky jsou tedy průjezdné a jezdí z jednoho konce města na druhý.
Na příměstských linkách se také můžete svézt tímto Volvem.
Asi nejdůležitější městská linka je 19, obsluhující sídliště na jihovýchodě a obytné soubory na severozápadě. Celodenní interval je však 30 minut. V obdobích slabého provozu se na obou koncích linka převléká na jiné linky. V neděli je provoz autobusových linek velmi slabý, jezdí jen ty základní a často se převlékají, takže člověk neznalý poměrů se v linkovém vedení orientuje jen těžko.
Další z kombinovaných linek, neboli večer se linka 19 na jedné konečné převléká na linku 38.
V centrální části města jezdí autobusy po tramvajových pásech a mají společné zastávky pro bezproblémový přestup. Významným přestupním uzlem je Náměstí Německé jednoty na východ od centra.
Další z ideálních přestupních zastávek hrana-hrana.
Uprostřed velké kruhové křižovatky se tu v jedné zastávce setkávají autobusy i tramvaje. Čekají na sebe, autobusy i tramvaje mají preferenci na světelných křižovatkách a autobusy občas v zájmu snadnějších přestupů provádějí manévry, nad kterými by české policejní orgány kroutily hlavou.
I na náměstí Německé Jednoty jezdí autobusy po kolejích a nikomu to nevadí, spíše naopak.
Některé autobusové zastávky v zájmu přiblížení těm tramvajovým, jsou položeny poblíž tramvajové zastávky uprostřed uličního prostoru, takže autobusy musí provádět různé nestandardní manévry na křižovatkách, aby se tam dostaly. Nicméně vše s podporou světelné signalizace. O přestupních vazbách bychom se tu mohli mnohé naučit. Bohužel na něco takového nejsou naše povolovací orgány (policie, úřady) ještě připraveny.
Příklad zajíždění autobusu co nejblíže tramvajové zastávce a přitom tramvajím nijak nepřekáží (zastávka Weserspitze).
Všechny zastávky jsou lemovány bezbariérovými obrubníky, které ostatně právě z Kasselu pocházejí. Většina autobusových zastávek je vybavena starým typem označníků s otočnou skříní na jízdní řády.
Jeden z nejstarších městských autobusů v Kasselu ještě se schody u všech dveří.
Zajímavou linkou je 27, která jezdí pouze ve špičkách všedních dnů a objede prakticky celé město a po cestě potká skoro všechny tramvajové tratě. Taková tangenta má jízdní dobu 66 minut. Jiný druh linky najdete na západě v rekreační oblasti. Linka 23 spojuje tramvajové tratě na obou stranách velkého zámeckého parku Wilhelmshöhe a projíždí srdcem tohoto parku. Má tedy čistě rekreační funkci a jezdí na ní midibus MAN jednoho z malých dopravců.
Midibus na lince 23 vás povozí skrz lesopark u zámku Wilhelmshöhe.
Kvůli ochraně přírody se pojížděná krkolomná silnice v zimě nesolí, takže na zastávkách visí upozornění, že v zimním období není provoz linky garantován. Kdo chce pohodlně dosáhnout nejvyššího bodu parku s monumentálním památníkem Herkules, ten může využít linku 43, navazující na tramvaj číslo 3. Jeli jsme zde nejnovějším dvoudveřovým Solarisem.
Linka 30 vozí turisty nahoru k tajemnému památníku Herkules.
Na několika místech se v sobotu odpoledne, v neděli po celý den a celotýdenně večer jezdí taxíky. Jedná se o systém linkového taxi na zavolání (Anrufsammeltaxi - AST), kde platí tarif NVV. Je to jedno z řešení problému nízké frekvence cestujících, na druhou stranu to může kvůli nutnosti zavolání dost odrazovat.
Regionální autobusové nádraží vedle hlavního vlakového nádraží.