Linz - Pöstlingbergbahn (6.4.2007)

Pozoruhodnou zajímavostí rakouského Linze je nejstrmější adhezní železnice v Evropě - Pöstlingbergbahn. Jak název napovídá, tato dráha se šplhá na zdejší kopec Pöstlingberg, poutní a výletní místo s kostelem, vyhlídkou na celé město a dalšími atrakcemi. Tato hoská tramvaj není jen obyčejným dopravním prostředkem. Je to zážitek sám o sobě. Převýšení 255 metrů je překonáno na pouhých třech kilometrech a místy dosahuje podélný sklon hodnoty 105 promile. Průměrná rychlost je 12 km/h.

Dolní stanice se nachází přímo u obratiště tramvajové linky 3. Nedaleko je také vlakové nádraží Mühlkreis.
Pozoruhodnou zajímavostí rakouského Linze je nejstrmější adhezní železnice v Evropě - Pöstlingbergbahn. Jak název napovídá, tato dráha se šplhá na zdejší kopec Pöstlingberg, poutní a výletní místo s kostelem, vyhlídkou na celé město a dalšími atrakcemi. Tato hoská tramvaj není jen obyčejným dopravním prostředkem. Je to zážitek sám o sobě. Převýšení 255 metrů je překonáno na pouhých třech kilometrech a místy dosahuje podélný sklon hodnoty 105 promile. Průměrná rychlost je 12 km/h.
Malá vozovna s kolejištěm v dolní stanici. U dolní stanice tramvaj odjindud než z nástupiště neuvidíte, vše je obehnáno vysokým živým plotem.
Navíc trať se kroutí okouzlující krajinou se zelení, kde nechybí hluboké zářezy ani vysoké náspy. Celý dojem umocňují historické dvounápravové vozy, které jsou zde běžně provozovány. Navíc v letním období se tu můžete svézt otevřenými vozy a vychutnat si tak cestu ještě víc.
Dva vozy v dolní stanici. V případě velkého zájmu cestujících jsou na jeden spoj vypraveny oba vozy, jedoucí těsně za sebou. Držáky na kola jsou velice užitečné.
Dráha byla otevřena v roce 1898 a mnoho se tu od té doby nezměnilo. Původní jsou dolní i horní hrázděná stanice. Dolní stanice se nachází hned u obratiště linky 3 ve čtvrti Urfahr. Z horní stanice je to kousek k baroknímu kostelu, který hoře vévodí, i na vyhlídku na město. Po cestě je 7 zastávek se třemi výhybnami, používá se jedna.
Archaický interiér běžně používaných vozů. Kapacita je cca 35 cestujících.
Celodenní interval je totiž 20 minut a jízdní doba je 15 minut. Tramvaje se tedy potkávají zhruba v polovině úseku. Zajímavá je konstrukce výhybek, které se přestavují i včetně srdcovek. Poloměr oblouků výhybek je velmi malý a dvounápravové vozy to dávají dost výrazně najevo. K dispozici je jich mnohem víc, než je zdánlivě díky intervalu potřeba. Občas totiž zájem cestujících překročí kapacitu jednoho vozu a na jeden spoj jsou tak vypraveny dva vozy, které jedou nezávisle za sebou. Vozy jsou číslovány římskými číslicemi.
Horní konečná stanice Pöstlingberg. Odtud se můžete vydat na vyhlídku, na prohlídku barokního kostela nebo na další místní atrakci, jakousi pouťovou strašidelnou dráhu "Grottenbahn".
Napájení vozů z troleje funguje pomocí kladek, takže na každé konečné musí řidič kladku přehodit do příslušného směru. Na horské tramvaji platí zvláštní tarif. Za jízdu jedním směrem zaplatíte 2,40 Eura, zpáteční jízdenka stojí 4 Eura. Jízdenky si můžete koupit v automatech. Zastávky po cestě jsou na znamení, takže pokud v nich nikdo nevystupuje ani nenastupuje, pomalu se projedou bez zastavení. Velkým lákadlem je tato tramvaj také pro cyklisty. Na obou čelech vozů jsou totiž držáky pro jízdní kola.
Výjezd z horní stanice je ohraničen branou a opět vysokým živým plotem.
A jaká je budoucnost dráhy na Pöstlingberg? V blízké době dojde s největší pravděpodobností k dlouhodobému uzavření trati. Nikoli však z důvodu jejího zrušení, ale celkové rekonstrukce. Rozchod kolejí má být sjednocen s městským tramvajovým provozem, čili z 1000 mm se zúží na 900 mm. To aby mohlo dojít k propojení navzájem oddělených kolejových systémů. Po přestavbě by totiž měla horská tramvaj z dolní stanice pokračovat přímo po lince 3 na hlavní nádraží. Na světě jsou také studie nových nízkopodlažních vozů pro tuto dráhu s opravdu zajímavým retrodesignem. Pořízeny by měly být 4 nové...
Jízdní řád horské tramvaje v běžném formátu linek MHD v Linzi. Večer se můžete na kopec dostat taxíkem na zavolání.
Z kopce Pöstlingberg je překrásný a úplný výhled na celé město a široké okolí.
Návěsti o změně podélného sklonu na trase.
Předposlední stanice před horní konečnou. Pod touto zastávkou se nachází hluboký zářez do skály.
Oblouk na vysokém náspu, po kterém následuje cílová rovinka do horní stanice.
Detail výhybky, která se přestavuje včetně srdcovek.
Tramvaj č. 18 v zastávce s obratištěm, které se běžně nepoužívá.
Odtud se můžete z tramvaje kochat širokým výhledem na západní část Linze a na Dunaj.
Křížení vlaků v prostřední stanici. Problém není ani při jízdě více vozů na jednom spoji.
Tudy vedou koleje v zářezu kolem menšího sídliště, poblíž je také zoologická zahrada.
Další nepoužívaná výhybna. Na obrázku si můžete všimnout dvou tramvají, jedoucích těsně za sebou - jeden vůz totiž nestačil pobrat všechny cestující.
Koncový úsek s nevelkým sklonem před dolní stanicí. Na několika místech se horská tramvaj kříží s dosti frekventovanou silnicí.