Jedno z turisticky nejnavštěvovanějších měst Maroka se nachází ve vnitrozemí jihovýchodně od Casablancy. Na rozdíl od zmíněného Agadiru je zde zachováno mnoho historických památek, mešit a uprostřed města se nachází obrovské tržiště, jehož atmosféra se nedá popsat, ale musí se prožít. Poměrně velké historické centrum je obepnuto oranžovými hradbami - takovou barvu má většina zdejších budov. Marakeš je vstupní bránou do nejvyššího pohoří Maroka - Atlasu. Pro zajímavost - toto pohoří dalo jméno Atlantickému oceánu. Jedno z turisticky nejnavštěvovanějších měst Maroka se nachází ve vnitrozemí jihovýchodně od Casablancy. Na rozdíl od zmíněného Agadiru je zde zachováno mnoho historických památek, mešit a uprostřed města se nachází obrovské tržiště, jehož atmosféra se nedá popsat, ale musí se prožít. Poměrně velké historické centrum je obepnuto oranžovými hradbami - takovou barvu má většina zdejších budov. Marakeš je vstupní bránou do nejvyššího pohoří Maroka - Atlasu. Pro zajímavost - toto pohoří dalo jméno Atlantickému oceánu.
Marakeš má asi 1,5 milionu obyvatel. Kdo by čekal metro, tramvaje nebo rozsáhlou síť jiné kolejové dopravy, bude zklamán - veškerá městská doprava je postavena na autobusech, pomineme-li pár kilometrů železničních kolejí, které do města ústí. Je evidentní, že hybnost tu není tak velká a většinu zátěže kromě autobusů odvezou levné taxíky a hlavně mopedy. Díky motorkám je v některých centrálních uličkách modrá mlha a téměř nedýchatelno. Marakeš má asi 1,5 milionu obyvatel. Kdo by čekal metro, tramvaje nebo rozsáhlou síť jiné kolejové dopravy, bude zklamán - veškerá městská doprava je postavena na autobusech, pomineme-li pár kilometrů železničních kolejí, které do města ústí. Je evidentní, že hybnost tu není tak velká a většinu zátěže kromě autobusů odvezou levné taxíky a hlavně mopedy. Díky motorkám je v některých centrálních uličkách modrá mlha a téměř nedýchatelno.
Městskou dopravu i část příměstských linek zajišťuje společnosti Alsa City s oranžovobílými autobusy. Na marocké poměry a hlavně v porovnání s Agadirem je zdejší autobusová doprava na úrovni a občas tu najdete i nízkopodlažní vozidla. Většina autobusů má klimatizaci. A také kultura cestování tu ujde, autobusy nejsou tolik přeplněné. Městské linky jsou očíslovány od jedničky výše, v centru a okolí se pohybuje cca 20 linek s intervaly 5-10 minut. Za hranice města vyjíždějí autobusy označené písmenem a dvouciferným číslem. Kousek od hlavního náměstí se také nachází velké autobusové nádraží pro... Městskou dopravu i část příměstských linek zajišťuje společnosti Alsa City s oranžovobílými autobusy. Na marocké poměry a hlavně v porovnání s Agadirem je zdejší autobusová doprava na úrovni a občas tu najdete i nízkopodlažní vozidla. Většina autobusů má klimatizaci. A také kultura cestování tu ujde, autobusy nejsou tolik přeplněné. Městské linky jsou očíslovány od jedničky výše, v centru a okolí se pohybuje cca 20 linek s intervaly 5-10 minut. Za hranice města vyjíždějí autobusy označené písmenem a dvouciferným číslem. Kousek od hlavního náměstí se také nachází velké autobusové nádraží pro dálkovou dopravu.
Většina městských autobusů je značky Scania - autobusy jsou většinou vysokopodlažní, dvoudveřové, dvanáctimetrové. Výjimku tvoří linka 16, kde jezdí zánovní kloubové autobusy. Na rozdíl od Agadiru se nastupuje předními dveřmi a platí se u řidiče. Poté, co obdržíte jízdenku, musíte projít turniketem. Předplatní jízdenky tu fungují na bázi čipových karet. Většina městských autobusů je značky Scania - autobusy jsou většinou vysokopodlažní, dvoudveřové, dvanáctimetrové. Výjimku tvoří linka 16, kde jezdí zánovní kloubové autobusy. Na rozdíl od Agadiru se nastupuje předními dveřmi a platí se u řidiče. Poté, co obdržíte jízdenku, musíte projít turniketem. Předplatní jízdenky tu fungují na bázi čipových karet.
Informovanost o linkách a jízdních řádech sice také není nijak slavná, ale přeci jen tu nějaké náznaky najdete. Alespoň v centru bývají zastávky označeny přístřeškem, někdy i čísly zastavujících linek. Autobusy jsou zepředu označeny nejen číslem linky, ale i výchozí a konečnou stanicí, a to v latince i arabštině. Marakeš tak přeci jen trochu odpovídá evropským standardům a cestovat městskou dopravou se tu nebojí ani početní turisté. Cena jednorázové jízdenky činí 3,50 Dirhamu, čili cca 9 Kč. Informovanost o linkách a jízdních řádech sice také není nijak slavná, ale přeci jen tu nějaké náznaky najdete. Alespoň v centru bývají zastávky označeny přístřeškem, někdy i čísly zastavujících linek. Autobusy jsou zepředu označeny nejen číslem linky, ale i výchozí a konečnou stanicí, a to v latince i arabštině. Marakeš tak přeci jen trochu odpovídá evropským standardům a cestovat městskou dopravou se tu nebojí ani početní turisté. Cena jednorázové jízdenky činí 3,50 Dirhamu, čili cca 9 Kč.