Druhé největší město a největší přístav ve Francii leží na pobřeží Středozemního moře a je hlavním městem turisticky nejnavštěvovanější francouzské lokality Provence. Kromě významného přístavu, odkud plují lodě na Korsiku a do severní Afriky, je Marseille také cílovou stanicí rychlovlaků TGV, které sem dorazí z Paříže za 3 hodiny a směle tak konkurují letecké dopravě. Velmi dlouhá, bohatá a pohnutá historie se tu snoubí s rušným moderním životem milionu marseillských obyvatel, přičemž celá aglomerace čítá cca 1,6 milionu lidí. Druhé největší město a největší přístav ve Francii leží na pobřeží Středozemního moře a je hlavním městem turisticky nejnavštěvovanější francouzské lokality Provence. Kromě významného přístavu, odkud plují lodě na Korsiku a do severní Afriky, je Marseille také cílovou stanicí rychlovlaků TGV, které sem dorazí z Paříže za 3 hodiny a směle tak konkurují letecké dopravě. Velmi dlouhá, bohatá a pohnutá historie se tu snoubí s rušným moderním životem milionu marseillských obyvatel, přičemž celá aglomerace čítá cca 1,6 milionu lidí.
Mezinárodní letiště leží cca 30 km severně od města (s městem ho spojuje autobusová linka), vlakem (včetně rychlovlaku TGV) však dojedete v podstatě až do historického centra - hlavní a zároveň hlavové nádraží St. Charles se nachází v centru přímo na křižovatce obou zdejších linek metra. To je hlavním dopravním prostředkem, který následují dvě tramvajové linky a nespočet linek autobusových. Do městské dopravy jsou zařazeny také dvě lodní linky. Veškerou MHD provozuje městská společnost RTM. Mezinárodní letiště leží cca 30 km severně od města (s městem ho spojuje autobusová linka), vlakem (včetně rychlovlaku TGV) však dojedete v podstatě až do historického centra - hlavní a zároveň hlavové nádraží St. Charles se nachází v centru přímo na křižovatce obou zdejších linek metra. To je hlavním dopravním prostředkem, který následují dvě tramvajové linky a nespočet linek autobusových. Do městské dopravy jsou zařazeny také dvě lodní linky. Veškerou MHD provozuje městská společnost RTM.
Metro funguje v Marseille od roku 1977, kdy byla zprovozněna první (modrá) linka M1 z centra na severovýchod do stanice La Rose. Poté přibyla červená linka M2 a obě linky byly postupně prodlužovány. Nejnovější úsek se nachází na lince M1 a byl otevřen v roce 2010. Dnešní síť dosahuje délky 22 km. Obě linky metra se potkávají jednak pod hlavním nádražím a jednak ve stanici Castellane na jihu historického centra. Přímo v srdci města se nachází stanice Vieux Port přímo u starého přístavu, místa s největší koncentrací turistů v Marseille. Obě linky jsou vedeny převážně v podzemí, ale zpravidla v... Metro funguje v Marseille od roku 1977, kdy byla zprovozněna první (modrá) linka M1 z centra na severovýchod do stanice La Rose. Poté přibyla červená linka M2 a obě linky byly postupně prodlužovány. Nejnovější úsek se nachází na lince M1 a byl otevřen v roce 2010. Dnešní síť dosahuje délky 22 km. Obě linky metra se potkávají jednak pod hlavním nádražím a jednak ve stanici Castellane na jihu historického centra. Přímo v srdci města se nachází stanice Vieux Port přímo u starého přístavu, místa s největší koncentrací turistů v Marseille. Obě linky jsou vedeny převážně v podzemí, ale zpravidla v koncových úsecích vystupují nad zemský povrch. Na obou linkách jezdí dohromady 36 čtyřvozových souprav na pneumatikách. Linky metra jezdí ve všední den v intervalu 3-4 minuty, v sobotu každých 5-6 minut a v neděli je interval 7-10 minut.
Tramvajová doprava, ač s bohatou historií, byla po dlouhých 40 let téměř vyhubena. Od roku 1960 do roku 2003 byla v provozu jediná linka 68, a to ještě ve velmi krátkém, částečně podzemním úseku v centru města. Tento historický úsek nyní využívá i nový tramvajový systém, který byl zprovozněn v roce 2007. Od té doby jezdí v Marseille dvě plnohodnotné tramvajové linky. Linka T1 začíná ve stanici Noailles právě v historickém tunelu bývalé tramvaje a míří dále na východ města. U stanice metra La Blancarde se potkává s druhou linkou T2, která se vrací do centra o něco severněji a zaveze vás ke... Tramvajová doprava, ač s bohatou historií, byla po dlouhých 40 let téměř vyhubena. Od roku 1960 do roku 2003 byla v provozu jediná linka 68, a to ještě ve velmi krátkém, částečně podzemním úseku v centru města. Tento historický úsek nyní využívá i nový tramvajový systém, který byl zprovozněn v roce 2007. Od té doby jezdí v Marseille dvě plnohodnotné tramvajové linky. Linka T1 začíná ve stanici Noailles právě v historickém tunelu bývalé tramvaje a míří dále na východ města. U stanice metra La Blancarde se potkává s druhou linkou T2, která se vrací do centra o něco severněji a zaveze vás ke starému i novému přístavu. V blízké budoucnosti by měla přibýt třetí linka, která bude využívat část linky T2 a obslouží přímo historické centrum od severu na jih. V současnosti je délka tramvajové sítě 12 km.
Na obou tramvajových linkách se můžete svézt nízkopodlažními obousměrnými tramvajemi netradičního vzhledu, který připomíná symbol Marseille - lodě. Pod neobvyklým zevnějškem se skrývá tramvaj Bombardier z typové rodiny Flexity Outlook. Nyní je k dispozici 26 tramvají, kterým musel být pro velký zájem cestujících podobně jako v Nice přidán další článek, jejich délka se tak zvýšila ze 33 na 43 metrů. V roce 2014 by mělo dorazit dalších 6 strojů. Samozřejmostí jsou plně bezbariérové zastávky, maximální možné oddělení od ostatní dopravy, zatravněný svršek tam, kde to jde. Na zastávkách si můžete... Na obou tramvajových linkách se můžete svézt nízkopodlažními obousměrnými tramvajemi netradičního vzhledu, který připomíná symbol Marseille - lodě. Pod neobvyklým zevnějškem se skrývá tramvaj Bombardier z typové rodiny Flexity Outlook. Nyní je k dispozici 26 tramvají, kterým musel být pro velký zájem cestujících podobně jako v Nice přidán další článek, jejich délka se tak zvýšila ze 33 na 43 metrů. V roce 2014 by mělo dorazit dalších 6 strojů. Samozřejmostí jsou plně bezbariérové zastávky, maximální možné oddělení od ostatní dopravy, zatravněný svršek tam, kde to jde. Na zastávkách si můžete zakoupit jízdenky a zjistit komplexní informace o dopravě. Fungují také elektronické informace v reálném čase. Interval tramvajových linek je ve špičkách 5 minut, v sobotu 7-8 minut a v neděli 12 minut.
Metro a tramvaje doplňuje hustá síť autobusů (cca 100 linek, na kterých jezdí zhruba 650 vozidel). Ty většinou navazují na metro a podle toho na jakou linku metra navazují, jsou také barevně vyznačeny v mapách. Linek je velké množství a v naprosté většině případů jsou zajištěny standardními dvanáctimetrovými autobusy. V užších uličkách se uplatňují menší autobusy, okolo starého přístavu dokonce jezdí miniaturní elektrobus. Také do Marseille přišla nová vlna linek s vysokou úrovní poskytovaných služeb (tzv. BHLS), kterým tu říkají TGB ("velmi velké autobusy"). Jedná se o zde dosud... Metro a tramvaje doplňuje hustá síť autobusů (cca 100 linek, na kterých jezdí zhruba 650 vozidel). Ty většinou navazují na metro a podle toho na jakou linku metra navazují, jsou také barevně vyznačeny v mapách. Linek je velké množství a v naprosté většině případů jsou zajištěny standardními dvanáctimetrovými autobusy. V užších uličkách se uplatňují menší autobusy, okolo starého přístavu dokonce jezdí miniaturní elektrobus. Také do Marseille přišla nová vlna linek s vysokou úrovní poskytovaných služeb (tzv. BHLS), kterým tu říkají TGB ("velmi velké autobusy"). Jedná se o zde dosud nevídané kloubové autobusy Mercedes-Benz Citaro, které jsou schválně odlišeny růžovým nátěrem. S těmito autobusy se zatím nanečisto jezdí na linkách 21, 82 a 82s, nyní se však pracuje na stavebních úpravách ve stopách exponovaných autobusových linek 21 a 26 (jedna vede na jih města, druhá na sever), které tak budou povýšeny na linky s vysokou úrovní služeb. Ostatní běžné autobusy mají jednotný nátěr kombinující bílou, modrou a žlutou barvu. Převažuje značka Mercedes-Benz a u menších autobusů Heulliez.
V Marseille fungovala také poměrně rozsáhlá síť trolejbusů. První linka vyjela v roce 1927, poslední linky 54 a 81 dojezdily až v roce 2004. Právě v jejich stopách můžete dosud vidět trolejové vedení v ulicích - nejvíce je ho ve starém městě mezi starým přístavem a nejvyšším bodem Marseille - basilikou Notre Dame. Údajnými důvody pro zrušení trolejbusů byla nutnost nákladné obnovy vozového parku, nespokojenost cestujících se starými trolejbusy a také argument, že nové nízkopodlažní autobusy s motory EURO 3 jsou ve městě skoro stejně tak ekologické jako trolejbusy. Zvlášť v kopcovitých... V Marseille fungovala také poměrně rozsáhlá síť trolejbusů. První linka vyjela v roce 1927, poslední linky 54 a 81 dojezdily až v roce 2004. Právě v jejich stopách můžete dosud vidět trolejové vedení v ulicích - nejvíce je ho ve starém městě mezi starým přístavem a nejvyšším bodem Marseille - basilikou Notre Dame. Údajnými důvody pro zrušení trolejbusů byla nutnost nákladné obnovy vozového parku, nespokojenost cestujících se starými trolejbusy a také argument, že nové nízkopodlažní autobusy s motory EURO 3 jsou ve městě skoro stejně tak ekologické jako trolejbusy. Zvlášť v kopcovitých uličkách starého města však lze o správnosti tohoto rozhodnutí pochybovat.
Městskou dopravu doplňují ještě dvě lodní linky, které vyplouvají ze starého přístavu k plážím na severu a jihu města. Držitelé dlouhodobých předplatních jízdenek mohou tyto přívozy využívat zdarma, ostatní musí zaplatit nevysoké jízdné. V Marseille je metro uzavřeno turnikety, v ostatních dopravních prostředcích je nutno jízdenky validovat při každém nástupu (u tramvají lze i na nástupišti), do autobusů je nutno nastupovat předními dveřmi. Městskou dopravu doplňují ještě dvě lodní linky, které vyplouvají ze starého přístavu k plážím na severu a jihu města. Držitelé dlouhodobých předplatních jízdenek mohou tyto přívozy využívat zdarma, ostatní musí zaplatit nevysoké jízdné. V Marseille je metro uzavřeno turnikety, v ostatních dopravních prostředcích je nutno jízdenky validovat při každém nástupu (u tramvají lze i na nástupišti), do autobusů je nutno nastupovat předními dveřmi.