Srdcem norimberské dopravy je hlavní nádraží s monumentální kamennou odbavovací halou, přeměněnou v atraktivní obchodní centrum. Norimberk je významným železničním uzlem, proto je tu velmi rušno. Centrum města se nachází v těsné blízkosti nádraží a prochází jím pouze linky metra. Tramvaje byly z historického středu města vyhnány a nyní najdete tramvajové koleje jen v jeho okolí. Naštěstí i u hlavního nádraží. Významnými body města jsou také letiště na severu, které bylo spojeno s městem pomocí metra v roce 1999 a vyhlášené norimberské výstaviště, které s centrem spojuje opět metro. Metro...Srdcem norimberské dopravy je hlavní nádraží s monumentální kamennou odbavovací halou, přeměněnou v atraktivní obchodní centrum. Norimberk je významným železničním uzlem, proto je tu velmi rušno. Centrum města se nachází v těsné blízkosti nádraží a prochází jím pouze linky metra. Tramvaje byly z historického středu města vyhnány a nyní najdete tramvajové koleje jen v jeho okolí. Naštěstí i u hlavního nádraží. Významnými body města jsou také letiště na severu, které bylo spojeno s městem pomocí metra v roce 1999 a vyhlášené norimberské výstaviště, které s centrem spojuje opět metro. Metro jezdí i do sousedního města Fürth, které již s Norimberkem postupem času srostlo v jeden celek. Norimberkem protéká kanál Mohan-Dunaj a říčka Pegnitz. Na kopce v Norimberku příliš nenarazíte.
Hlavním městským dopravcem je společnost VAG, vedle ní jsou tu také Německé dráhy (DB), provozující S-Bahny a další regionální vlakové linky, a také několik menších autobusových dopravců, zajišťujících dopravu v okolí města. V Norimberku se můžete svézt jak vlakem, tak metrem, tramvajemi a autobusy. Železniční doprava v regionálním pojetí se dělí na S-Bahn (3 linky potkávající se na hlavním nádraží v jednotném intervalu 20 minut) a R-Bahn (běžné regionální vlaky). Některé R-linky však nejedou až na hlavní nádraží. Třeba linka R21 je ukončena na kusé koleji na okraji Norimberka. Dál do centra...Hlavním městským dopravcem je společnost VAG, vedle ní jsou tu také Německé dráhy (DB), provozující S-Bahny a další regionální vlakové linky, a také několik menších autobusových dopravců, zajišťujících dopravu v okolí města. V Norimberku se můžete svézt jak vlakem, tak metrem, tramvajemi a autobusy. Železniční doprava v regionálním pojetí se dělí na S-Bahn (3 linky potkávající se na hlavním nádraží v jednotném intervalu 20 minut) a R-Bahn (běžné regionální vlaky). Některé R-linky však nejedou až na hlavní nádraží. Třeba linka R21 je ukončena na kusé koleji na okraji Norimberka. Dál do centra už musíte metrem. Do roku 2010 se plánuje zavedení dalších 3 linek S-Bahnu a prodloužení linky S1. Na linkách S-Bahnu jezdí jednopodlažní vozy s mnoha dveřmi a s podlahou v úrovni nástupiště. Vlaky jsou tažené (sunuté) klasickou lokomotivou. Díky řídícímu vozu na druhém konci vlaku není nutné lokomotivu přepřahat.
Velkou zajímavostí Norimberku je jeho metro (U-Bahn), které tu jezdí od roku 1972. V současnosti tu jsou 2 linky U1 a U2, protínající se dvakrát v centru. Stanice jsou většinou mělce založeny, na okrajích města bývají povrchové. Ve špičkách jsou mezi spoje těchto linek vloženy spoje, které nejezdí až na konec trasy a které jsou označeny jako linky U11 a U21. Souhrnné intervaly jsou 3-4 minuty ve špičkách a 6-7 minut v sedlech a o víkendu. Večer se jezdí po 10 minutách a to až do 1:00. Svézt se můžete vozy typu DT1 a DT2 (2 vozové soupravy spřažené po dvou nebo provozovány samostatně). Ještě...Velkou zajímavostí Norimberku je jeho metro (U-Bahn), které tu jezdí od roku 1972. V současnosti tu jsou 2 linky U1 a U2, protínající se dvakrát v centru. Stanice jsou většinou mělce založeny, na okrajích města bývají povrchové. Ve špičkách jsou mezi spoje těchto linek vloženy spoje, které nejezdí až na konec trasy a které jsou označeny jako linky U11 a U21. Souhrnné intervaly jsou 3-4 minuty ve špičkách a 6-7 minut v sedlech a o víkendu. Večer se jezdí po 10 minutách a to až do 1:00. Svézt se můžete vozy typu DT1 a DT2 (2 vozové soupravy spřažené po dvou nebo provozovány samostatně). Ještě donedávna probíhalo hlášení stanic strojvedoucím, který vždy vystoupil na nástupiště, pohledem se přesvědčil o ukončení nástupu a mikrofonem zahlásil většinou pár nesrozumitelných slov. Dnes už je hlášení nahráno digitálně a díky tomu je mnohem kultivovanější a srozumitelnější.
Pro zajímavost stejné vozy metra jezdí i v Mnichově a tak tu můžete potkat i původně mnichovské metro. Z Mnichova bylo odkoupeno 6 souprav v roce 2003, nyní byly pro prozatímní výpomoc kvůli nedostatku provozuschopných vozidel dodány 4 další ojeté soupravy. Ty jsou však jen dočasně pronajaty, proto je můžete spatřit v původním modrobílém mnichovském nátěru i s původními čísly včetně mnichovského městského znaku. Chystanou převratnou novinkou je zavedení třetí linky U3, kde budou jezdit plně automatizované vlaky typu DT3. Tyto vlaky budou dvouvozové a svým vzhledem budou podobné předchozímu...Pro zajímavost stejné vozy metra jezdí i v Mnichově a tak tu můžete potkat i původně mnichovské metro. Z Mnichova bylo odkoupeno 6 souprav v roce 2003, nyní byly pro prozatímní výpomoc kvůli nedostatku provozuschopných vozidel dodány 4 další ojeté soupravy. Ty jsou však jen dočasně pronajaty, proto je můžete spatřit v původním modrobílém mnichovském nátěru i s původními čísly včetně mnichovského městského znaku. Chystanou převratnou novinkou je zavedení třetí linky U3, kde budou jezdit plně automatizované vlaky typu DT3. Tyto vlaky budou dvouvozové a svým vzhledem budou podobné předchozímu typu DT2. Celkem je objednáno 30 těchto dvouvozových souprav. Provoz na lince U3, která bude z velké části využívat stávající trasu U2, bude plně automatický, čili bez strojvedoucích a díky tomu budou vlaky jezdit v komfortním intervalu 100 sekund a ještě budou mít cestující místo kabiny řidiče výhled na trať. Projekt automatického metra najdete na stránkách http://www.rubin-nuernberg.de.
Zabezpečení je provedeno systémem kamer a infračidel včetně kolejových obvodů. Proto nebudou nástupiště od kolejiště oddělena stěnou, jako je tomu i jiných automatických provozů. Případný pád osoby do kolejiště bude monitorován pouze opticky pomocí digitální techniky. Takto automaticky by měla jezdit i stávající linka U2 a to od roku 2009. V následujících letech se také připravuje prodloužení chystané linky U3 na obou koncích a prodloužení linky U1 o 2 stanice ve městě Fürth (jedna stanice bude otevřena již koncem letošního roku). Tramvajová doprava, jak již bylo řečeno, se vyhýbá...Zabezpečení je provedeno systémem kamer a infračidel včetně kolejových obvodů. Proto nebudou nástupiště od kolejiště oddělena stěnou, jako je tomu i jiných automatických provozů. Případný pád osoby do kolejiště bude monitorován pouze opticky pomocí digitální techniky. Takto automaticky by měla jezdit i stávající linka U2 a to od roku 2009. V následujících letech se také připravuje prodloužení chystané linky U3 na obou koncích a prodloužení linky U1 o 2 stanice ve městě Fürth (jedna stanice bude otevřena již koncem letošního roku). Tramvajová doprava, jak již bylo řečeno, se vyhýbá historickému centru a díky existenci metra ustoupila trochu do pozadí. V provozu je 6 linek č. 4-9 v jednotném intervalu 10 minut přes den a 20 minut v obdobích slabého provozu. Linky jsou většinou tangenciální povahy. Provozována jsou pouze nízkopodlažní vozidla v počtu cca 50 kusů, a to buď tříčlánkové tramvaje GT6N nebo 4 článkové GT8N. Opět velká podobnost s Mnichovem.
Autobusová síť čítá asi 60 městských linek v Norimberku (linky 20-99) a dále mnoho regionálních linek (linky 111 a výše). Větší města v systému VGN mají vždy několik vlastních linek MHD zvláštní číselné řady. Intervaly autobusových linek v Norimberku jsou nejčastěji 10 a 20 minut (včetně jejich násobků). Ve vozovém parku hlavního dopravce VAG je cca 350 červenobílých nízkopodlažních autobusů standardních i kloubových. Nejnovější dodávkou byly standardní i kloubové MANy a kloubová Citara od Mercedesu. VAG také disponuje midibusy značky Neoplan. Většina autobusů je poháněna zemním plynem....Autobusová síť čítá asi 60 městských linek v Norimberku (linky 20-99) a dále mnoho regionálních linek (linky 111 a výše). Větší města v systému VGN mají vždy několik vlastních linek MHD zvláštní číselné řady. Intervaly autobusových linek v Norimberku jsou nejčastěji 10 a 20 minut (včetně jejich násobků). Ve vozovém parku hlavního dopravce VAG je cca 350 červenobílých nízkopodlažních autobusů standardních i kloubových. Nejnovější dodávkou byly standardní i kloubové MANy a kloubová Citara od Mercedesu. VAG také disponuje midibusy značky Neoplan. Většina autobusů je poháněna zemním plynem. Plynové autobusy se začaly nakupovat v roce 1996. Do autobusů se nastupuje celotýdenně pouze předními dveřmi. Některé zastávky umějí mluvit. Například ze zastávkových sloupků pro autobusy u hlavního nádraží se chvilku před plánovaným odjezdem spoje ozývalo číslo linky a směr, kterým se autobus chystá odjet.
Noční doprava je zajištěna pouze o víkendových nocích, a to 24 linkami číslovanými od N1 výše. Noční linky mají interval 60 minut a potkávají se u hlavního nádraží v Norimberku, dalších 5 linek jezdí v okolí Fürthu a 4 linky v okolí Erlangenu. Místo sjezdu nočních linek je dobře zviditelněno velkým informačním sloupem Nightliner. I v Norimberku a okolí jezdí taxíky na zavolání (AST), vždy mají vymezenou oblast působnosti. V Norimberku myslí i na bezpečnost cestujících ve večerních hodinách. Večer a v noci vám totiž řidič autobusu na přání zastaví i mimo pravidelné zastávky, abyste se nebáli...Noční doprava je zajištěna pouze o víkendových nocích, a to 24 linkami číslovanými od N1 výše. Noční linky mají interval 60 minut a potkávají se u hlavního nádraží v Norimberku, dalších 5 linek jezdí v okolí Fürthu a 4 linky v okolí Erlangenu. Místo sjezdu nočních linek je dobře zviditelněno velkým informačním sloupem Nightliner. I v Norimberku a okolí jezdí taxíky na zavolání (AST), vždy mají vymezenou oblast působnosti. V Norimberku myslí i na bezpečnost cestujících ve večerních hodinách. Večer a v noci vám totiž řidič autobusu na přání zastaví i mimo pravidelné zastávky, abyste se nebáli jít domů potemnělou ulicí od daleké zastávky. Cestující však musí respektovat určitá pravidla, dát vědět řidiči včas a vystoupit předními dveřmi. Je vidět, že i zde zvítězil zdravý rozum a tak je prevence kriminality spolu s pocitem bezpečí a pohodlí cestujících upřednostněna před strachem z možného, ale velmi málo pravděpodobného úrazu při výstupu mimo zastávku.
V dubnu 2007 byl stejně jako v dalších 10 německých městech spuštěn pilotní projekt nového způsobu odbavování cestujících - přes mobilní telefon. Systém se jmenuje Handy Ticekting a jeho princip je velmi jednoduchý. Jízdenku lze zakoupit pomocí mobilního telefonu. Zájemce si vybere druh placení (předplacení) jízdného a víc už se o jízdní doklady nemusí starat. Vše potřebné má ve svém mobilu, kterým se také prokazuje při přepravní kontrole. Zatím se zkouší funkčnost systému na základních typech jízdenek, do budoucna však bude možné díky placení jízdného mobilem upravovat výši tarifu podle...V dubnu 2007 byl stejně jako v dalších 10 německých městech spuštěn pilotní projekt nového způsobu odbavování cestujících - přes mobilní telefon. Systém se jmenuje Handy Ticekting a jeho princip je velmi jednoduchý. Jízdenku lze zakoupit pomocí mobilního telefonu. Zájemce si vybere druh placení (předplacení) jízdného a víc už se o jízdní doklady nemusí starat. Vše potřebné má ve svém mobilu, kterým se také prokazuje při přepravní kontrole. Zatím se zkouší funkčnost systému na základních typech jízdenek, do budoucna však bude možné díky placení jízdného mobilem upravovat výši tarifu podle počtu a frekvence cest. Pokud bude tento systém fungovat, stal by se velmi flexibilní a spravedlivou formou platby jízdného.