Riga je nejen hlavním městem Lotyšska, ale i největším městem ze všech pobaltských států. 700 000 obyvatel bydlí na obou březích řeky Daugavy, která nedaleko za městem ústí do Baltského moře. Jinak je Riga umístěna zhruba uprostřed Lotyšska, které je zas prostřední z pobaltských zemí. V Rize se nejen bydlí, ale i pracuje, díky poloze blízko moře je tu velký nákladní a osobní přístav a zajíždějí sem mimo jiné také trajekty ze Skandinávie. Riga je nejen hlavním městem Lotyšska, ale i největším městem ze všech pobaltských států. 700 000 obyvatel bydlí na obou březích řeky Daugavy, která nedaleko za městem ústí do Baltského moře. Jinak je Riga umístěna zhruba uprostřed Lotyšska, které je zas prostřední z pobaltských zemí. V Rize se nejen bydlí, ale i pracuje, díky poloze blízko moře je tu velký nákladní a osobní přístav a zajíždějí sem mimo jiné také trajekty ze Skandinávie.
I když není v Lotyšsku železniční doprava příliš rozvinutá, v Rize se křižují hlavní železniční tratě a hlavní vlakové nádraží je díky novým obchodním centrům, na něj nabaleným, plné života. Od nádraží je to také kousek do historického centra města, které se nachází na pravém břehu řeky Daugavy. Z ní odbočuje malý vodní kanál, který obepíná centrum z druhé strany a tvoří i s okolními parky zelenou oázu přímo v centru města. Do Rigy se dá dostat také letecky - nevelké letiště leží asi půl hodiny autobusem od centra města. I když není v Lotyšsku železniční doprava příliš rozvinutá, v Rize se křižují hlavní železniční tratě a hlavní vlakové nádraží je díky novým obchodním centrům, na něj nabaleným, plné života. Od nádraží je to také kousek do historického centra města, které se nachází na pravém břehu řeky Daugavy. Z ní odbočuje malý vodní kanál, který obepíná centrum z druhé strany a tvoří i s okolními parky zelenou oázu přímo v centru města. Do Rigy se dá dostat také letecky - nevelké letiště leží asi půl hodiny autobusem od centra města.
Městská doprava je především ve znamení českých vozidel - od tramvají po trolejbusy. A je vidět, že město i místní dopravní podnik se na zdejší poměry opravdu snaží. Vozový park mládne a kvalita stoupá. Tramvajová síť čítala v roce 2008 11 linek, trolejbusová síť úctyhodných 20 linek. Ostatní dopravu zajišťují autobusy a mikrobusy. Vlaky do městské dopravy zapojeny nejsou. Městská doprava je především ve znamení českých vozidel - od tramvají po trolejbusy. A je vidět, že město i místní dopravní podnik se na zdejší poměry opravdu snaží. Vozový park mládne a kvalita stoupá. Tramvajová síť čítala v roce 2008 11 linek, trolejbusová síť úctyhodných 20 linek. Ostatní dopravu zajišťují autobusy a mikrobusy. Vlaky do městské dopravy zapojeny nejsou.
Tramvajové koleje o rozchodu 1524 mm se rozkládají na obou stranách města, které rozděluje mohutný tok řeky Daugavy. Přes ní se tramvaje dostanou po jediném mostě. V provozu bylo v roce 2008 11 linek, z toho 3 linky pouze jako doplňkové. Dvě z nich už v roce 2010 neexistují. Hlavní tramvajové linky mají velmi krátké intervaly (nejkratší špičkový interval je 4 minuty) a platí zde většinou zásada: 1 trať = 1 silná linka, ukončená v centru. Občas jsou tyto radiály doplněny průjezdnými linkami z jednoho na druhý konec města, ale díky dlouhým intervalům stejně většinou musíte v centru přestoupit.... Tramvajové koleje o rozchodu 1524 mm se rozkládají na obou stranách města, které rozděluje mohutný tok řeky Daugavy. Přes ní se tramvaje dostanou po jediném mostě. V provozu bylo v roce 2008 11 linek, z toho 3 linky pouze jako doplňkové. Dvě z nich už v roce 2010 neexistují. Hlavní tramvajové linky mají velmi krátké intervaly (nejkratší špičkový interval je 4 minuty) a platí zde většinou zásada: 1 trať = 1 silná linka, ukončená v centru. Občas jsou tyto radiály doplněny průjezdnými linkami z jednoho na druhý konec města, ale díky dlouhým intervalům stejně většinou musíte v centru přestoupit. A není to nic lehkého - v centru je zastávek velmi málo a linky z pravého břehu se s těmi z levého břehu příliš nekamarádí, takže najít odjezdovou zastávku při neznalosti sítě je umění.
Jinak jezdí tramvaje hlavně spřažené ve dvojících. Proud odebírají z troleje pomocí kladky. Výhybky jsou většinou jednojazykové. Tramvajové tratě jsou v celkem slušném stavu, samotné tramvaje v podstatě také. V Rize jezdí cca 250 tramvají (necelých 200 typu T3 a cca 60 typu T6). Již brzy se zde objeví i nízkopodlažní tramvaje, opět z ČR - tentokrát z plzeňské škodovky v podobě modifikace typu 15T pro Prahu. Jinak jezdí tramvaje hlavně spřažené ve dvojících. Proud odebírají z troleje pomocí kladky. Výhybky jsou většinou jednojazykové. Tramvajové tratě jsou v celkem slušném stavu, samotné tramvaje v podstatě také. V Rize jezdí cca 250 tramvají (necelých 200 typu T3 a cca 60 typu T6). Již brzy se zde objeví i nízkopodlažní tramvaje, opět z ČR - tentokrát z plzeňské škodovky v podobě modifikace typu 15T pro Prahu.
Trolejbusová doprava je rozvinutá především na pravém břehu, kde tvoří hustou a nepřehlednou spleť tratí. Jejich účelem je ale doplnit síť tramvají a obsloužit především velké sídlištní celky na okrajích města. Na 20 linkách jezdí cca 350 trolejbusů, většinou opět české výroby (Škoda 14Tr, 15Tr), vozový park je obnovován nízkopodlažními trolejbusy Solaris nebo Škoda 24Tr. Ještě tu můžete narazit také na několik běloruských kloubových trolejbusů MAZ netradičního vzhledu. Trolejbusová doprava je rozvinutá především na pravém břehu, kde tvoří hustou a nepřehlednou spleť tratí. Jejich účelem je ale doplnit síť tramvají a obsloužit především velké sídlištní celky na okrajích města. Na 20 linkách jezdí cca 350 trolejbusů, většinou opět české výroby (Škoda 14Tr, 15Tr), vozový park je obnovován nízkopodlažními trolejbusy Solaris nebo Škoda 24Tr. Ještě tu můžete narazit také na několik běloruských kloubových trolejbusů MAZ netradičního vzhledu.
Autobusové linky jsou doplňkem ostatních druhů dopravy a jejich síť je poměrně nesourodá a většina linek je opět ukončena v centru poblíž hlavního nádraží nebo centrální tržnice. Co se týče odbavovacího systému, tak i zde přecházejí na čipové karty. Odbavovací zařízení pochází opět z ČR - ve vozidlech najdete klasické žluté české označovače. Velkou výhodou je dobrá informovanost nejen o jízdních řádech na zastávkách, ale v každém vozidle jsou volně k dispozici kapesní plánky sítě linkového vedení, které vydatně pomáhají zorientovat se ve složité síti linkového vedení. Tramvaje, trolejbusy i... Autobusové linky jsou doplňkem ostatních druhů dopravy a jejich síť je poměrně nesourodá a většina linek je opět ukončena v centru poblíž hlavního nádraží nebo centrální tržnice. Co se týče odbavovacího systému, tak i zde přecházejí na čipové karty. Odbavovací zařízení pochází opět z ČR - ve vozidlech najdete klasické žluté české označovače. Velkou výhodou je dobrá informovanost nejen o jízdních řádech na zastávkách, ale v každém vozidle jsou volně k dispozici kapesní plánky sítě linkového vedení, které vydatně pomáhají zorientovat se ve složité síti linkového vedení. Tramvaje, trolejbusy i autobusy jsou totiž číslovány vlastní číselnou řadou od jedničky výše, takže je nutné vědět, jakým druhem dopravy chcete jet. Ve vozidlech funguje také hlášení zastávek.
Celkový dojem z městské dopravy v Rize je velmi pozitivní. Je vidět, že město si je vědomo důležitosti kvalitní a fungující MHD pro rozvoj lotyšské metropole. Snad se probíhající ekonomická krize, která je obzvlášť krutá pro pobaltské státy, podepíše na kvalitě a pozitivním trendu vývoje MHD jen minimálně. Celkový dojem z městské dopravy v Rize je velmi pozitivní. Je vidět, že město si je vědomo důležitosti kvalitní a fungující MHD pro rozvoj lotyšské metropole. Snad se probíhající ekonomická krize, která je obzvlášť krutá pro pobaltské státy, podepíše na kvalitě a pozitivním trendu vývoje MHD jen minimálně.