Tramvajová síť v Římě byla kdysi největším tramvajovým provozem v Itálii, dnes z ní zbylo jen torzo, které má z hlediska celoměstského významu jen malý podíl na veřejné dopravě. Hlavním druhem dopravy je metro, ale největší přepravní zátěže odvezou autobusy, jak kvůli nedostavěné síti metra, tak kvůli výrazně seškrtané síti tramvají. Ty jezdily v době největšího rozkvětu na celkem 140 km tratí (dnešní síť má něco přes 30 km). V centru fungovaly dvě okružní linky, kroužící kolem dokola na malém a větším okruhu. Dnes zbylo pouze torzo velkého okruhu v jeho severozápadní a částečně i... Tramvajová síť v Římě byla kdysi největším tramvajovým provozem v Itálii, dnes z ní zbylo jen torzo, které má z hlediska celoměstského významu jen malý podíl na veřejné dopravě. Hlavním druhem dopravy je metro, ale největší přepravní zátěže odvezou autobusy, jak kvůli nedostavěné síti metra, tak kvůli výrazně seškrtané síti tramvají. Ty jezdily v době největšího rozkvětu na celkem 140 km tratí (dnešní síť má něco přes 30 km). V centru fungovaly dvě okružní linky, kroužící kolem dokola na malém a větším okruhu. Dnes zbylo pouze torzo velkého okruhu v jeho severozápadní a částečně i jihozápadní části. Z těchto okruhů pak mířily radiálně ven z centra četné tramvajové linky. Celkový počet linek dosahoval svého času úctyhodného čísla 59. Postupně však tramvaje zcela zmizely z historického centra a zachováno bylo pouze několik radiálních tratí a část vnějšího okruhu.
V poslední době však probíhají snahy o posílení významu tramvají v Římě - kromě několika menších novostaveb jsou v plánu významné projekty vracející tramvaje do centrální části Říma. Dnes tu funguje 6 linek klasických a jedna příměstská úzkorozchodná. Tramvaje obsluhují především východní část města. Část vozového parku je však přestárlá, tramvajové tratě nejsou zrovna v nejlepším technickém stavu a velmi neutěšená je také cestovní rychlost, zejména kvůli neexistující preferenci ve spojení s vysokou četností světelně řízených křižovatek. I když je poměrně velká část tramvajových tratí... V poslední době však probíhají snahy o posílení významu tramvají v Římě - kromě několika menších novostaveb jsou v plánu významné projekty vracející tramvaje do centrální části Říma. Dnes tu funguje 6 linek klasických a jedna příměstská úzkorozchodná. Tramvaje obsluhují především východní část města. Část vozového parku je však přestárlá, tramvajové tratě nejsou zrovna v nejlepším technickém stavu a velmi neutěšená je také cestovní rychlost, zejména kvůli neexistující preferenci ve spojení s vysokou četností světelně řízených křižovatek. I když je poměrně velká část tramvajových tratí oddělena od ostatní dopravy, všudypřítomné semafory jsou velkou brzdou.
Tramvaje v Římě potkáte v několika různých podobách. Nejstarší vozy Stanga pocházejí z přelomu 40. a 50. let 20. století, jsou jednosměrné, dvoučlánkové a v 80. letech prošly modernizací, díky které jezdí skoro celá flotila čítající cca 60 kusů dodnes. Tramvaje jsou i přes jejich pokročilé stáří oblíbené díky dostatečnému větrání stahovatelnými okny i prostornému interiéru. První novodobá obnova vozového parku nastala na počátku 90. let, kdy byly kvůli nové lince 225 (dnes pod číslem 2) zakoupeny obousměrné částečně nízkopodlažní tramvaje Socimi-AEG. Tyto tříčlánkové vozy jsou pouze 21 metrů... Tramvaje v Římě potkáte v několika různých podobách. Nejstarší vozy Stanga pocházejí z přelomu 40. a 50. let 20. století, jsou jednosměrné, dvoučlánkové a v 80. letech prošly modernizací, díky které jezdí skoro celá flotila čítající cca 60 kusů dodnes. Tramvaje jsou i přes jejich pokročilé stáří oblíbené díky dostatečnému větrání stahovatelnými okny i prostornému interiéru. První novodobá obnova vozového parku nastala na počátku 90. let, kdy byly kvůli nové lince 225 (dnes pod číslem 2) zakoupeny obousměrné částečně nízkopodlažní tramvaje Socimi-AEG. Tyto tříčlánkové vozy jsou pouze 21 metrů dlouhé (tedy stejně jako jejich dvoučlánkové předchůdkyně) a díky obousměrnosti mají velmi málo míst k sezení. Těchto tramvají jezdí v Římě 41.
Potřeba navýšit kapacitu tramvajové dopravy vyvolala nákup dvou dalších typů nízkopodlažních tramvají. Prvním typem byly v letech 1998 a 1999 tramvaje Fiat Cityway 1, pětičlánkové obousměrné tramvaje, z velké části nízkopodlažní, vybavené klimatizací, dodané v počtu 28 kusů. Po pěti letech je následovala velká padesátikusová dodávka tramvají Fiat Cityway 2, které jsou sedmidílné (celková délka 33 m), obousměrné, klimatizované a plně nízkopodlažní. Dodány byly na zkoušku také dvě devítičlánkové tramvaje, které byly ale později přestavěny na standardní sedmičlánkové. Potřeba navýšit kapacitu tramvajové dopravy vyvolala nákup dvou dalších typů nízkopodlažních tramvají. Prvním typem byly v letech 1998 a 1999 tramvaje Fiat Cityway 1, pětičlánkové obousměrné tramvaje, z velké části nízkopodlažní, vybavené klimatizací, dodané v počtu 28 kusů. Po pěti letech je následovala velká padesátikusová dodávka tramvají Fiat Cityway 2, které jsou sedmidílné (celková délka 33 m), obousměrné, klimatizované a plně nízkopodlažní. Dodány byly na zkoušku také dvě devítičlánkové tramvaje, které byly ale později přestavěny na standardní sedmičlánkové.
Jak již bylo uvedeno, 6 tramvajových linek tvoří jakési poměrně nesourodé torzo kdysi rozsáhlé sítě. Jednotlivé linky se výrazněji liší jak délkou, tak i intervalem. Nejdelší je linka 19, která na trase potkává téměř všechny ostatní linky. Začíná na náměstí Risorgimento u bran Vatikánu a pokračuje po bývalém vnějším okruhu na východ na významnou křižovatku Porta Maggiore, tady se odpojuje z okruhu a míří po silně vytížené trati spolu s linkami 5 a 14 na východ. Těsně před koncem se trať větví na dvě části. Ostatní linky na této východní radiále (5 a 14) míří do centra k nádraží Termini.... Jak již bylo uvedeno, 6 tramvajových linek tvoří jakési poměrně nesourodé torzo kdysi rozsáhlé sítě. Jednotlivé linky se výrazněji liší jak délkou, tak i intervalem. Nejdelší je linka 19, která na trase potkává téměř všechny ostatní linky. Začíná na náměstí Risorgimento u bran Vatikánu a pokračuje po bývalém vnějším okruhu na východ na významnou křižovatku Porta Maggiore, tady se odpojuje z okruhu a míří po silně vytížené trati spolu s linkami 5 a 14 na východ. Těsně před koncem se trať větví na dvě části. Ostatní linky na této východní radiále (5 a 14) míří do centra k nádraží Termini. Zatímco tyto radiální linky mají interval 6-7 minut, nejdelší linka 19 má také nejdelší interval, a to 11-12 minut ve všední dny. Na těchto linkách lze potkat nejstarší tramvaje Stanga i novější Socimi. Provoz na východní radiále zejména v ranní špičce je velmi hustý, ale kvůli nepreferenci velmi nepravidelný. U poměrně krátkých tramvajových vozů tak často vznikají nehezké situace, což jistě mnoho nových cestujících do MHD neláká.
Po vnějším okruhu přes uzel Porta Maggiore jezdí druhá nejdelší linka 3, jejíž provoz byl na nějaký čas výrazně omezen, dnes opisuje cca polovinu původního okruhu a kolem Kolosea pokračuje na jih k významnému přestupnímu bodu Piramide. Tramvajové koleje sice vedou dál na západ, ale jezdí po nich už dlouhou dobu náhradní autobusová linka 3B. Ta vás doveze k další tramvajové lince 8, která je tak fakticky zcela oddělena od ostatní tramvajové sítě. Linka 8 má nejkratší intervaly (4 minuty ve všední den) a je vedena ze západního okraje města do centra k náměstí Venezia, kam byla o jednu zastávku... Po vnějším okruhu přes uzel Porta Maggiore jezdí druhá nejdelší linka 3, jejíž provoz byl na nějaký čas výrazně omezen, dnes opisuje cca polovinu původního okruhu a kolem Kolosea pokračuje na jih k významnému přestupnímu bodu Piramide. Tramvajové koleje sice vedou dál na západ, ale jezdí po nich už dlouhou dobu náhradní autobusová linka 3B. Ta vás doveze k další tramvajové lince 8, která je tak fakticky zcela oddělena od ostatní tramvajové sítě. Linka 8 má nejkratší intervaly (4 minuty ve všední den) a je vedena ze západního okraje města do centra k náměstí Venezia, kam byla o jednu zastávku prodloužena v červnu 2013. Plánuje se její prodloužení přes centrum k nádraží Termini. Stejně jako na lince 3, i zde jezdí nové nízkopodlažní obousměrné tramvaje. A ve výčtu zbývá ještě nejkratší linka 2, která začíná u městských hradeb u stanice metra i příměstského vlaku Flaminio a vede krátce na sever jednou ulicí tam a druhou zpět. I zde je interval poměrně krátký (4-6 minut ve všední den). Tato linka vznikla nově počátkem 90. let a kvůli ní musely být pořízeny obousměrné tramvaje Socimi. Původně měla číslo 225. V nedávné době došlo ještě k jednomu přečíslování - dnešní radiální linka 5 měla dříve číslo 516.
Plány do budoucna jsou poměrně smělé, je otázka, jak se je podaří naplnit. Nejžhavějším kandidátem na výstavbu je trať z konečné linky 8 na Plaza Venezia přes centrum k nádraží Termini, kde dnes končí linky 5 a 14. Také se plánují nové koleje v severozápadní částí Říma z náměstí Risorgimento. Zajímavou novostavbou, pro kterou je mimochodem již připraven široký pás uprostřed vozovky, je tangenciální trať na východním okraji města, která propojí linky metra A, B i novou linku C. Dnes tudy jezdí kloubové autobusy na páteřní lince 451. Nová trať by se měla napojit ve čtvrti Togliatti na dnešní... Plány do budoucna jsou poměrně smělé, je otázka, jak se je podaří naplnit. Nejžhavějším kandidátem na výstavbu je trať z konečné linky 8 na Plaza Venezia přes centrum k nádraží Termini, kde dnes končí linky 5 a 14. Také se plánují nové koleje v severozápadní částí Říma z náměstí Risorgimento. Zajímavou novostavbou, pro kterou je mimochodem již připraven široký pás uprostřed vozovky, je tangenciální trať na východním okraji města, která propojí linky metra A, B i novou linku C. Dnes tudy jezdí kloubové autobusy na páteřní lince 451. Nová trať by se měla napojit ve čtvrti Togliatti na dnešní konečnou linky 14. Spolu s novostavbami by se však měla řešit také kvalitní preference na světelných křižovatkách, jinak hrozí zpomalení i oproti dnešním autobusům.
Do výčtu tramvají patří také příměstská úzkorozchodná trať Řím - Pantano, dnes zkrácená pouze do stanice Giardinetti. Tato pozoruhodná linka začíná z boku rozlehlého nádraží Termini a míří po jedné z hlavních radiál na jihovýchod. Zkrácený úsek již brzy nahradí nová linka metra C, která by měla oproti dnešní pomalé tramvaji s přestárlým vozovým parkem znamenat výrazné zlepšení kvality veřejné dopravy. Zbytek dnešní pomalé úzkokolejky by snad měl být přestavěn na normální tramvaj. Vlaky jezdí na této lince každých 5 minut, jejich kapacita (byť se jedná o třívozové soupravy) je poměrně malá.... Do výčtu tramvají patří také příměstská úzkorozchodná trať Řím - Pantano, dnes zkrácená pouze do stanice Giardinetti. Tato pozoruhodná linka začíná z boku rozlehlého nádraží Termini a míří po jedné z hlavních radiál na jihovýchod. Zkrácený úsek již brzy nahradí nová linka metra C, která by měla oproti dnešní pomalé tramvaji s přestárlým vozovým parkem znamenat výrazné zlepšení kvality veřejné dopravy. Zbytek dnešní pomalé úzkokolejky by snad měl být přestavěn na normální tramvaj. Vlaky jezdí na této lince každých 5 minut, jejich kapacita (byť se jedná o třívozové soupravy) je poměrně malá. Navíc většina vozového parku pochází z období před 2. světovou válkou a ani několikerá modernizace neupře těmto vozidlům jejich nepříliš vhodné parametry pro 21. století. Tuto tramvaj provozuje také městský dopravce ATAC.