Trolejbusy jezdí v Salcburku od roku 1940, kdy nahradily tramvaje. Zejména v posledních 15 letech se jejich síť významně rozrostla a nyní už prakticky není čtvrť, kam by trolejbusy nevedly. Přehlednou síť tvoří celkem 12 linek s výhradním provozem kloubových trolejbusů, kterých je k dispozici cca 120. Linky jsou číslovány od 1 do 14. Linky 1 až 8 jezdí ve všední dny po 10 minutách, linky 9 a 10 po 15. Linky 12 a 14 jsou doplňkové jezdící jen ve špičkách. Trolejbusy provozuje místní městský dopravní podnik pod značkou OBus Salzburg. Autobusové linky číslované od 21 do 28 pak provozuje soukromý...Trolejbusy jezdí v Salcburku od roku 1940, kdy nahradily tramvaje. Zejména v posledních 15 letech se jejich síť významně rozrostla a nyní už prakticky není čtvrť, kam by trolejbusy nevedly. Přehlednou síť tvoří celkem 12 linek s výhradním provozem kloubových trolejbusů, kterých je k dispozici cca 120. Linky jsou číslovány od 1 do 14. Linky 1 až 8 jezdí ve všední dny po 10 minutách, linky 9 a 10 po 15. Linky 12 a 14 jsou doplňkové jezdící jen ve špičkách. Trolejbusy provozuje místní městský dopravní podnik pod značkou OBus Salzburg. Autobusové linky číslované od 21 do 28 pak provozuje soukromý dopravce Albus Salzburg. Zatímco trolejbusy mají vínový nátěr, autobusy jsou zelenobílé v barvách dopravce. Většina městských autobusových linek jezdí v intervalu 15 minut.
Přirozenou vstupní branou do města je hlavní vlakové nádraží ležící na pravém břehu řeky Salzach, která protíná Salcburk zhruba v polovině. Historické centrum s mnoha památkami a také skalní pevností tyčící se nad městem leží na levém břehu řeky. Právě zde se zajímavě proplétají kloubové trolejbusy i autobusy úzkými uličkami, skrz historické domy či brány a také využívají tunel pod zdejším skalním masivem. Na městskou pevnost pak vede modernizovaná pozemní lanovka. Z Hlavního nádraží vyjíždějí kromě dálkových vlaků nejen příměstské linky S-Bahnu, ale z jeho podzemí také místní úzkorozchodná...Přirozenou vstupní branou do města je hlavní vlakové nádraží ležící na pravém břehu řeky Salzach, která protíná Salcburk zhruba v polovině. Historické centrum s mnoha památkami a také skalní pevností tyčící se nad městem leží na levém břehu řeky. Právě zde se zajímavě proplétají kloubové trolejbusy i autobusy úzkými uličkami, skrz historické domy či brány a také využívají tunel pod zdejším skalním masivem. Na městskou pevnost pak vede modernizovaná pozemní lanovka. Z Hlavního nádraží vyjíždějí kromě dálkových vlaků nejen příměstské linky S-Bahnu, ale z jeho podzemí také místní úzkorozchodná elektrická železnice provozovaná také městským dopravním podnikem (linky S1 a S11). Jeho vínové elektrické již částečně nízkopodlažní jednotky pak míří na sever daleko za město. Oproti klasickému S-Bahnu provozovanému Rakouskými dráhami nabízí tato trať krátký interval (až 15 minut ve špičkách) a také poměrně velké množství zastávek v krátkých rozestupech.
Počet linek trolejbusů se v posledních letech rozrostl například o zcela novou linky 9 na západě (v roce 2016), naposledy byla začátkem roku 2020 prodloužena linka 5 za hranice Salcburku jižním směrem do městečka Sankt Leonhard (Grödig) k úpatí zdejší nejvyšší hory. A zde je také využíváno pomocného bateriového pohonu, kterým jsou vybavena nejnovější vozidla. Mnoho původních linek bylo prodlouženo až do okrajů Salcburku. Jízda trolejbusem po městě je svižná a to nejen díky vyhrazeným pruhům či preferenci na semaforech, ale také díky kvalitnímu trolejovému vedení. Flotilu trolejbusů tvoří už...Počet linek trolejbusů se v posledních letech rozrostl například o zcela novou linky 9 na západě (v roce 2016), naposledy byla začátkem roku 2020 prodloužena linka 5 za hranice Salcburku jižním směrem do městečka Sankt Leonhard (Grödig) k úpatí zdejší nejvyšší hory. A zde je také využíváno pomocného bateriového pohonu, kterým jsou vybavena nejnovější vozidla. Mnoho původních linek bylo prodlouženo až do okrajů Salcburku. Jízda trolejbusem po městě je svižná a to nejen díky vyhrazeným pruhům či preferenci na semaforech, ale také díky kvalitnímu trolejovému vedení. Flotilu trolejbusů tvoří už jen nízkopodlažní vozy, pár nejstarších z poloviny 90. let má ještě schody u některých dveří. Prvními plně nízkopodlažními trolejbusy byly vozy VanHool z počátku nového tisíciletí, následovaly roky dodávek polských trolejbusů Solaris. Nejprve s klasickými karoseriemi, poté postupně přišlo 51 trolejbusů s atypickou karoserií Metrostyle s výrazně zkoseným čelem.
Nejnovější dodávka trolejbusů již s pomocným bateriovým pohonem je od Švýcarského Hessu – v letech 2019-20 přišlo 15 kousků. A pro rok 2021 je poptáváno 7 dalších. Díky nim je možné rozšiřovat síť trolejbusových linek i bez výstavby trolejového vedení. Salcburk postupně nakupoval také několik ojetých trolejbusů ze Švýcarska nebo Německa. Naopak vyřazené trolejbusy ze Salcburku nyní slouží v několika východoevropských městech, kde díky nim zachránili tamní trolejbusové provozy. Autobusová flotila v rukou soukromého dopravce Albus byla naposledy obměněna nízkopodlažními kloubovými i...Nejnovější dodávka trolejbusů již s pomocným bateriovým pohonem je od Švýcarského Hessu – v letech 2019-20 přišlo 15 kousků. A pro rok 2021 je poptáváno 7 dalších. Díky nim je možné rozšiřovat síť trolejbusových linek i bez výstavby trolejového vedení. Salcburk postupně nakupoval také několik ojetých trolejbusů ze Švýcarska nebo Německa. Naopak vyřazené trolejbusy ze Salcburku nyní slouží v několika východoevropských městech, kde díky nim zachránili tamní trolejbusové provozy. Autobusová flotila v rukou soukromého dopravce Albus byla naposledy obměněna nízkopodlažními kloubovými i standardními MANy.
Velký důraz klade Salcburk také na vybavení zastávek. Všude najdete větší či menší displeje s aktuálními příjezdy nejbližších spojů, někde je využíváno samostatných displejů, jinde stojí obří totemy kombinující papírové a elektronické informace. Největší ruch je přirozeně u hlavního nádraží, kam zajíždějí i regionální autobusové linky, často zajišťované kapacitními 15metrovými vozidly. Velký přednádražní prostor je věnován MHD a pěším, rušná nádražní budova byla rekonstruována v roce 2014. Velké obraty jsou pak na zastávkách v centru poblíž nábřeží řeky Salzach. Trolejbusem dojedete i daleko...Velký důraz klade Salcburk také na vybavení zastávek. Všude najdete větší či menší displeje s aktuálními příjezdy nejbližších spojů, někde je využíváno samostatných displejů, jinde stojí obří totemy kombinující papírové a elektronické informace. Největší ruch je přirozeně u hlavního nádraží, kam zajíždějí i regionální autobusové linky, často zajišťované kapacitními 15metrovými vozidly. Velký přednádražní prostor je věnován MHD a pěším, rušná nádražní budova byla rekonstruována v roce 2014. Velké obraty jsou pak na zastávkách v centru poblíž nábřeží řeky Salzach. Trolejbusem dojedete i daleko za město – například nejnověji linkou 5 až do městečka Grödig na jihu u zdejší nejvyšší hory, kde lze přestoupit na dlouhou kabinovou lanovku Untersbergbahn. MHD se dostanete i přes státní hranice – a to linkou 24 každých 30 minut do sousedního Německa.