Téměř půlmilionové souměstí Santos – Sao Vicente leží na ostrově a kolem něj na pobřeží Atlantského oceánu cca 80 km jihovýchodně od největšího brazilského města Sao Paula. Ostrov je zajímavý nejen dlouhou pláží, ale i mnoha dopravními prostředky – kromě moderní tramvaje a městských autobusů se tu svezete také historickou tramvajovou linkou pro turisty, jednou trolejbusovou linkou (budete-li mít štěstí) a také dvěma lanovkami – jednou pozemní a jednou sedačkovou.

Do Santosu dojedete jednou z četných autobusových linek, které vás sem dovezou za hodinu a něco. Cestou musí překonat výškový rozdíl cca 700 metrů, jelikož Sao Paulo leží celé na náhorní plošině, Santos u moře. Vede sem také železnice, ta už dnes slouží ale jen nákladní dopravě. Dálkové autobusy zastavují jak v historickém centru Santosu na severu ostrova, tak i v jeho jižní části, kde se nacházejí pláže a moderní výškové budovy. Mezi dopravci tu panuje velká konkurence, proto stačí přijít na poslední chvíli na terminál a za chvíli se vezete v pohodlném klimatizovaném autokaru. V jižní,...
Od roku 2015 protíná ostrov Santos od východu na západ tramvajová linka, zde jí říkají VLT a spojuje srostlá města Santos a Sao Vicente. V tomto úseku vede tramvaj dokonce chvíli v tunelu, obývaném bezdomovci.
Zde uprostřed poměrně lusuxní čtvrti ve městě Santos protíná tramvajová trať jedinou zachovalou trať trolejbusovou, která vede severojižním směrem. Na jedenáctikilometrové trati jezdí 22 těchto sedmičlánkových tramvají od výrobců TT Trans a Vossloh.
Všech 15 tramvajových zastávek vypadá podobně – jedná se o ostrovní nástupiště uzavřená bočními dveřními stěnami, kam se vstupuje vždy z jedné strany přes turnikety. Pro vstup potřebujete zaplatit v automatu (jen kartou, a jen určitým typem), nebo se prokázat čipovou kartou. Jízdenku za peníze vám neprodá ani obsluha u turniketů (pokud jí neuprosíte).
Na východní konečné se nachází také vozovna tohoto malého tramvajového provozu. Tramvaje provozuje zdejší regionální státní dopravce EMTU, který provozuje také nespočet autobusových linek v okolí i část trolejbusů v nedalekém Sao Paulu.
Typizovaný interiér stanice tramvají VLT. Nástupiště je odděleno od okolí dveřními stěnami. Najdete zde všechny potřebné informace a prostor je klimatizován.
Prostorný interiér plně nízkopodlažní obousměrné sedmičlánkové klimatizované tramvaje, kterých tu jezdí 22. Chladí se tu velmi silně, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je opravdu značný.
Tramvajová trať využívá částečně původní nákladní železniční vlečky – zde ve městě Sao Vicente je patrný ještě pozůstatek starých kolejí. I díky tomu je tramvajová trať zcela oddělena od ostatního provozu a nebýt semaforů bez preference, bude i rychlá.
Moderní tramvaj, zde pod zkratkou VLT, má na trase 15 zastávek, všechny vypadají stejně – jsou zcela uzavřené od okolí a také od kolejiště dveřními stěnami. Dovnitř se vstupuje přes turnikety vždy z jedné strany ostrovního nástupiště. Jízdenku si můžete zakoupit v automatu, který bere pouze platební karty, a nebo mít čipovou kartu místního dopravního systému. Na této lince jezdí celkem 22 obousměrných sedmičlánkových klimatizovaných plně nízkopodlažních tramvají vyrobených konsorciem TT Trans a Vossloh. V plynulé jízdě brání tramvajím četné světelně řízené křižovatky většinou bez preference....
Západní konec tramvajové trati ve městě Sao Vicente, které je o poznání chudší než sousední Santos. Údajně by se odtud měly tramvajové koleje prodlužovat dál západním směrem. Projet celou linku trvá cca 45 minut.
Asi nejmalebnější úsek tramvajové trati s tunelem a vedením podél prudkého svahu místní nejvyšší hory, na kterou vede sedačková lanovka. Ta zde také překonává tramvajovou trať, samozřejmě vzduchem.
Jedna ze tří tramvají původně z portugalského Porta slouží spolu s dalšími vozy z jiných měst na historické okružní lince v severní historické části ostrova.
Historická tramvajová linka začíná u koncové stanice vlakového nádraží, které už také nefunguje. Jízdné se kupuje v nedaleké pokladně a ve srovnání  s jinými atrakcemi je směšně nízké. Součástí jízdy je výklad průvodce během celé jízdy.
Původní motorový vůz, který také zahajoval novodobou éru tramvajových kolejí v historickém centru Santosu v roce 2000. Tramvaj vede po okružní trase kolem dolní stanice pozemní lanovky na horu Monte Serrat.
Otevřený vlečný vůz vyrobený ve Skotsku, který zde jezdil i původně do doby uzavření původního tramvajového systému v roce 1971. Celkem je pro tento historický turistický provoz k dispozici 12 vozidel.
Severní, historická část města Santos je protkána také tramvajovými kolejemi, po kterých jezdí každou půlhodinu historická vyhlídková tramvaj v podání různých zachovalých historických vozů. Jízdné je levné a dostanete i výklad průvodce, tramvaj přibrzdí nebo zastaví u největších zajímavostí. V této části města dojezdily tramvaje v pravidelném provozu v roce 1971. Vyhlídkový okruh otevřený znovu v roce 2000 začíná na severozápadním okraji centra u bývalého vlakového nádraží a dnešního přístavu. Po cestě je i zdejší pozemní lanovka na kopec Monte Serrat s úchvatnými výhledy na celý ostrov....
Turistická tramvaj vám zastaví také u dolní stanice lanovky na Monte Serrat. Kromě původních tramvají sem byly pro otevření turistické linky v roce 2000 postupně dovezeny historické vozy také v Porta, Itálie, USA a Japonska.
Dolní stanice pozemní lanovky vedené ze starého Santosu na horu Monte Serrat s působivým výhledem na celý ostrov.
Pozemní lanovka je z roku 1927, překonává převýšení cca 150 metrů a je dlouhá cca 250 metrů. Jízda trvá 4 minuty.
Horní stanice pozemní lanovky na Monte Serrat a výhled na severní historicko-průmyslovou část ostrova s přístavem.
Pohled z hory Monte Serrat na autobusové nádraží v centru starého Santosu, Autobusy několika společností odtud jezdí do Sao Paula každou chvíli. Většinou nabírají cestující také v obydlenější nové jižní části ostrova.
Vyhlídka z hory Monte Serrat přibližuje i široký bulvár vedoucí od severu na jih do moderní části ostrova, po kterém jezdí už jediná zdejší trolejbusová linka č. 20.
Na každé zastávce MHD v Santosu najdete mapku linek, které jezdí z dané zastávky. Jednou z nich je i poslední trolejbusová linka č. 20 vedená v krátké přímé trase ze starého Santosu na jih do jeho moderní části.
Do historického centra Santosu na severu ostrova vede také jediná trolejbusová linka č. 20, která jezdí sporadicky po severovýchodní trase, na které se křižuje s moderní východozápadní tramvajovou linkou. Bohužel návštěva města připadla na sobotu, kdy sice linka 20 měla dopoledne jezdit, nicméně trolejbus zde nebyl spatřen. Mělo by zde jezdit cca 6 dvanáctimetrových vysokopodlažních trolejbusů Mafersa. Naopak se tu pohyboval jeden midielektrobus. Jinak je město protkáno četnými autobusovými linkami provozovanými buď místním dopravcem (zelenobílé autobusy Santos) a nebo příměstskými modrými...
Centrální zastávka uprostřed starého Santosu, kudy projíždí i historická tramvaj. Zde typický zelenobílý autobus místního provozovatele MHD. Jednotlivé linky jsou označeny dvoucifernými čísly, i zde je stále standardem vysokopodlažnost.
Jediný trolejbus bohužel v sobotu nejezdil, zato byl spatřen malý elektrobus v historickém centru Santosu na severu ostrova.
Santos je unikátní provozem vysokopodlažních trolejbusů Mafersa z 80. let. Bohužel i přes avizovaný provoz jediné trolejbusové linky 20 v sobotu dopoledne, zde trolejbus spatřen nebyl. Touto ulicí vede odbočka do vozovny místního dopravce. Pro svezení trolejbusem je potřeba navštívit Santos ve všední den.
Místní zelenobílý autobus se potkává s modrým příměstským autobusem EMTU na jediné trolejbusové trati na tomto ostrově.
Zkratkou mezi moderní jižní a historickou severní částí Santosu je tento tunel pod horou Monte Serrat, který využívají také některé linky MHD i dálkové autobusy, zastavující na centrálním autobusovém terminálu hned vedle.
Minibus regionálního dopravce EMTU na hlavní třídě vedené podél dlouhé pláže ostrova. Tato páteřní silnice bývá ve špičkách ucpaná, paralelně naštěstí vede také tramvaj.
Jedna z místních regionálních linek EMTU na plážovém bulváru v podání brazilského autobusu Marcopolo, který je sice vysokopodlažní, ale prostřední dveře s plošinou umožňují přepravu invalidních vozíků.
Na brazilské poměry jsou zde kvalitní informace na zastávkách – na každé zastávce najdete čísla zastavujících linek a schéma, kam tyto linky vedou. Bohužel bez dalších provozních informací. Platí se buď čipovou kartou a nebo hotově u řidiče, který vás následně propustí turniketem za předními dveřmi. Autobusy jsou pouze vysokopodlažní, dvou- nebo třídveřové. Nejvíce linek je logicky provozováno v jižní nejhustěji osídlené části ostrova. Místní hlavní pobřežní třída však trpí dopravními zácpami, i když tu velmi mnoho lidí jezdí na kole – na každé širší ulici včetně pobřežní promenády jsou...
Místní autobusy obsluhující západní část ostrova, na které leží město Sao Vicente.
Sedačková lanovka vedoucí na kopec Itararé. Tohoto pohoří rozděluje ostrov na dvě části – Santos na východě a Sao Vicente na západě. Tato lanovka vozí vyhlídkychtivé turisty nebo paraglidisty od roku 2002.
Výhled ze sedačkové lanovky na horu Itararé na pláže v jižní části ostrova. Cestovní rychlost je malá, zato se lze kochat úchvatnými výhledy na jižní část ostrova. Lanovka také překonává rušnou pobřeží třídu i tramvajovou trať.
Jedním z dopravců zajišťujících autobusové spojení mezi ostrovem Santos a metropolí Sao Paulo je Cometa. Vysoká konkurence tlačí ceny dolů a intervaly jsou tu velmi krátké. Autobusy přitom velmi pohodlné. Jízda mezi oběma městy trvá něco přes hodinu.