Hlavní město francouzského Alsaska obývá cca 250 000 lidí a je to jedno z administrativních center Evropské unie, mimo jiné zde sídlí Evropský parlament nebo mezinárodní soud pro lidská práva. Štrasburk má pohnutou historii, často se zde střídala německá nadvláda s francouzskou a prolínání obou těchto kultur je tu velmi patrné. Z dopravního hlediska je Štrasburk jeden z prvních odvážlivců, kdo vrátil tramvaje do městských ulic po hromadné útlumové vlně v 60. letech 20. století. Hlavní město francouzského Alsaska obývá cca 250 000 lidí a je to jedno z administrativních center Evropské unie, mimo jiné zde sídlí Evropský parlament nebo mezinárodní soud pro lidská práva. Štrasburk má pohnutou historii, často se zde střídala německá nadvláda s francouzskou a prolínání obou těchto kultur je tu velmi patrné. Z dopravního hlediska je Štrasburk jeden z prvních odvážlivců, kdo vrátil tramvaje do městských ulic po hromadné útlumové vlně v 60. letech 20. století.
Štrasburské tramvaje vyjely po třicetileté pauze znovu do ulic v roce 1994, a to hned s velkou parádou. Na svou dobu (a částečně to platí i dnes) ojedinělé mnohačlánkové nízkopodlažní tramvaje zcela změnily pojetí městské dopravy i celkovou atmosféru v centru města. Není divu, že tramvaje si brzy získaly velkou oblibu a postupně rostl nejen počet cestujících, ale i linek. Dnes má štrasburská tramvajová síť 6 linek a v plánu je další rozšiřování. Už dnes ale tramvaje obsluhují většinu důležitých míst ve Štrasburku. Štrasburské tramvaje vyjely po třicetileté pauze znovu do ulic v roce 1994, a to hned s velkou parádou. Na svou dobu (a částečně to platí i dnes) ojedinělé mnohačlánkové nízkopodlažní tramvaje zcela změnily pojetí městské dopravy i celkovou atmosféru v centru města. Není divu, že tramvaje si brzy získaly velkou oblibu a postupně rostl nejen počet cestujících, ale i linek. Dnes má štrasburská tramvajová síť 6 linek a v plánu je další rozšiřování. Už dnes ale tramvaje obsluhují většinu důležitých míst ve Štrasburku.
Tramvajové linky jsou označeny písmeny A až F. Potkávají se v centru, významnou přestupní zastávkou je "Homme de Fer" s výrazným kruhovým zastřešením, které dalo zdejšímu náměstí zcela nový vzhled. To ostatně platí i o tramvajových vozidlech. První dodávka tramvají "Eurotram" vzbudila poprask široko daleko. Na svou dobu naprosto neobvyklá konstrukce i vzhled tramvaje, na které se francouzští designéři jaksepatří vyřádili. I když u některých prvků zvítězil vzhled nad funkčností, sázka na originalitu se zde vyplatila. V tramvajovém systému se už dnes pohybuje stovka... Tramvajové linky jsou označeny písmeny A až F. Potkávají se v centru, významnou přestupní zastávkou je "Homme de Fer" s výrazným kruhovým zastřešením, které dalo zdejšímu náměstí zcela nový vzhled. To ostatně platí i o tramvajových vozidlech. První dodávka tramvají "Eurotram" vzbudila poprask široko daleko. Na svou dobu naprosto neobvyklá konstrukce i vzhled tramvaje, na které se francouzští designéři jaksepatří vyřádili. I když u některých prvků zvítězil vzhled nad funkčností, sázka na originalitu se zde vyplatila. V tramvajovém systému se už dnes pohybuje stovka vozidel.
První tramvaje "Eurotram" byly dodány ve dvou délkových verzích. Plně nízkopodlažní mnohačlánkové obousměrné housenky se vyznačují naprosto originálním vnějším i vnitřním vzhledem, velkými okny i širokými jednodílnými dveřmi. Při jejich (poměrně dlouhém) otvírání máte pocit, že se odklápí celá stěna vozu. Tyto vozy byly v roce 2005 následovány již o něco méně originálními Citadisy od Alstomu, i když i zde byla snaha co nejvíce napodobit první typ. Originální není jen vzhled vozidel, ale například také informační systém - každá zastávka (zejména v centru) je namluvena jiným hlasem... První tramvaje "Eurotram" byly dodány ve dvou délkových verzích. Plně nízkopodlažní mnohačlánkové obousměrné housenky se vyznačují naprosto originálním vnějším i vnitřním vzhledem, velkými okny i širokými jednodílnými dveřmi. Při jejich (poměrně dlouhém) otvírání máte pocit, že se odklápí celá stěna vozu. Tyto vozy byly v roce 2005 následovány již o něco méně originálními Citadisy od Alstomu, i když i zde byla snaha co nejvíce napodobit první typ. Originální není jen vzhled vozidel, ale například také informační systém - každá zastávka (zejména v centru) je namluvena jiným hlasem (od dětí po starce) a její oznámení je uvedeno jinou znělkou. Francouzská hravost se ve Štrasburku představuje v plné síle.
Tramvaje jezdí v krátkých intervalech a nejen ve špičkách bývají velmi slušně obsazeny. Potkáte je také pod zemí, a to konkrétně pod hlavním vlakovým nádražím, kam už by se na povrch nevešly, neboť křižují vlakové koleje kolmo. Samotné hlavní nádraží také stojí za návštěvu - rekonstrukce oblékla původní nádražní budovu do skleněné bubliny, která se stala dalším z originálních prvků moderní architektury. Nádraží tak zvýšilo kapacitu pro pohyb cestujících a získalo neotřelý vzhled. V roce 2010 sem byla přivedena další tramvajová linka, tentokrát povrchově. Tramvaje jezdí v krátkých intervalech a nejen ve špičkách bývají velmi slušně obsazeny. Potkáte je také pod zemí, a to konkrétně pod hlavním vlakovým nádražím, kam už by se na povrch nevešly, neboť křižují vlakové koleje kolmo. Samotné hlavní nádraží také stojí za návštěvu - rekonstrukce oblékla původní nádražní budovu do skleněné bubliny, která se stala dalším z originálních prvků moderní architektury. Nádraží tak zvýšilo kapacitu pro pohyb cestujících a získalo neotřelý vzhled. V roce 2010 sem byla přivedena další tramvajová linka, tentokrát povrchově.
Za návštěvu určitě stojí "evropská čtvrť", sídlo několika významných institucí. Jezdí sem tramvajová linka označená příznačně - E. Ostatní tramvajové linky míří také na okraje města, kde se nacházejí velká obytná sídliště - u většiny linek se plánuje prodloužení. Nejinak je tomu u linky D, která by se měla v roce 2015 podívat až do Německa - hranice jsou blízko a vedou korytem řeky Rýn. Dnes spojuje Štrasburk a německé město Kehl ležící hned na druhém břehu Rýna autobusová linka 21. Za návštěvu určitě stojí "evropská čtvrť", sídlo několika významných institucí. Jezdí sem tramvajová linka označená příznačně - E. Ostatní tramvajové linky míří také na okraje města, kde se nacházejí velká obytná sídliště - u většiny linek se plánuje prodloužení. Nejinak je tomu u linky D, která by se měla v roce 2015 podívat až do Německa - hranice jsou blízko a vedou korytem řeky Rýn. Dnes spojuje Štrasburk a německé město Kehl ležící hned na druhém břehu Rýna autobusová linka 21.
Autobusová doprava je doplňkem tramvají, i když část "páteřních" autobusů jezdí v krátkých intervalech a jsou předchůdcem plánů na rozšíření tramvajové sítě. Většinou zde potkáte typické francouzské autobusy z továren Renault, Iveco nebo Heulliez. Výjimkou je "mezinárodní" linka 21, na které jezdí německé kloubové Mercedesy. Autobusových linek je pouze 26 a jsou označeny čísly od 2 do 72. Jízdné lze zakoupit buď u řidiče nebo v automatech. Jako předplatní jízdenky používají pravidelní cestující čipové karty, pro turisty a jednorázové cestující jsou tu papírové jízdenky s... Autobusová doprava je doplňkem tramvají, i když část "páteřních" autobusů jezdí v krátkých intervalech a jsou předchůdcem plánů na rozšíření tramvajové sítě. Většinou zde potkáte typické francouzské autobusy z továren Renault, Iveco nebo Heulliez. Výjimkou je "mezinárodní" linka 21, na které jezdí německé kloubové Mercedesy. Autobusových linek je pouze 26 a jsou označeny čísly od 2 do 72. Jízdné lze zakoupit buď u řidiče nebo v automatech. Jako předplatní jízdenky používají pravidelní cestující čipové karty, pro turisty a jednorázové cestující jsou tu papírové jízdenky s magnetickými proužky. Při každém nástupu do autobusů je nutné jízdenku validovat, něco podobného platí i u tramvají - validátory jsou ale umístěny na nástupištích.