Druhé největší severoitalské město v Pádské nížině sice patří mezi největší a nejvyspělejší města Itálie, přesto je místní městská doprava dvojí kvalitou diametrálně odlišná od sousedního Milána. Naštěstí se od poslední návštěvy v roce 2019 událo několik důležitých počinů alespoň na poli modernizace vozového parku tramvají i autobusů a také došlo k prodloužení jediné linky automatického metra. Turín se stal elektrobusovou velmocí – díky nejnovější dodávce 50 čínských elektrobusů BYD má elektrických autobusů už rovnou stovku. Možná je to však další důvod jak upozaďovat skomírající tramvajovou dopravu. Vzpruhu v této oblasti má dodat dodávka 70 nových tramvají Hitachi Rail, první kusy už se aktuálně testují bez cestujících. Velká obnova tramvají by tak měla především znamenat konec přestárlých článkových vysokopodlažních vozidel, z nichž některým už bylo 60 let.

Nejnovějším počinem turínské MHD je prodloužení jediné linky metra o dvě další stanice. Stalo se tak v dubnu 2021, kdy přibyly stanice Italia 61 a Bengasi na jižním konci trasy. První jmenovaná stanice bude sloužit hlavně pro vznikající mrakodrap Italia 61, kde bude nové sídlo regionu Piemont. Dojít z této stanice půjde také na nedaleké vlakové nádraží Lingotto. Nová konečná stanice Bengasi leží uprostřed zdejší čtvrti, bohužel spolu se stavbou nových stanic se toho zde na povrchu mnoho nestalo. Nicméně turínské metro už má dnes 15 km a 23 stanic. A staví se další úsek na druhém konci, který...
Jediná linka turínského automatického metra byla naposledy prodloužena v dubnu 2021 o dvě stanice na jižním konci trasy. Architektura i vzhled stanic nijak nevybočuje od těch předchozích.
Nástupiště první ze dvou nových stanic metra, pojmenované podle vznikajícího mrakodrapu Italia 61, kde bude sídlit také vedení místního regionu Piemont včetně místního organizátora dopravy.
Vstup do nové stanice metra Italia 61, jehož okolí je zatím ohrazeno kvůli pokračující výstavbě. V budoucnu bude možné odtud projít přímo k místnímu vlakovému nádraží Lingotto na stejnojmenném předměstí Turína.
Lehké automatické soupravy VAL jezdí na jediné lince místního metra už od roku 2006. K prodloužení o dvě stanice zatím nebylo potřeba kupovat nové soupravy, pro delší rozestavěný úsek na západě už to ale nutné bude.
Jednoduché vstupy do nové konečné stanice metra Bengasi uprostřed zdejšího náměstí. Bohužel s prodloužením metra se nepodařilo zdejší nevzhledný a neuspořádaný prostor nijak zkultivovat.
Linka 1 automatického metra v Turíně má dnes 23 stanic a 15 km. Další 4 stanice se chystají na západním konci trasy.
Jeden z 12 nejnovějších kloubových tureckých Mercedesů projíždí na páteřní lince 8, která spojuje terminál Caio Mario na jihu města poblíž automobilky Fiat s předměstím na severovýchodě města. Zde projíždí kolem nových stanic metra v místní čtvrti Lingotto.
Z nádraží Lingotto na jihu Turína vyjíždí jeden z 50 nových elektrobusů BYD, které byly dodány v roce 2021. Turín se tak stal italským elektrobusovým velikánem. Už předtím totiž koupil 28 podobných elektrobusů ve dvou délkových verzích od stejné firmy a již od roku 2003 má také 23 italských minielektrobusů pro linky v centru.
Před hlavním nádražím Porta Nuova zastavuje jeden z nových tureckých Mercedesů standardní délky, kterými začala v roce 2017 velká dvousetkusová obnova vozového parku turínského dopravce GTT. Naposledy jich bylo dodáno 8 v roce 2020. Celkem bylo pořízeno 89 vozů tohoto typu. Tento pochází ze 41kusové série z roku 2019.
Dokončena byla celková rekonstrukce nejvýznamnějšího turínského nádraží Porta Nuova s přímým přestupem na metro, tramvaje i autobusy. Jeho význam trochu poklesl po dokončení nového železničního tunelu pod městem a otevřením nádraží Porta Susa.
Ušmudlaná nízkopodlažní tramvaj Alstom Cityway před nádražím Porta Nuova na lince 10 směřující do jižních předměstí a k továrně Fiat. Tyto tramvaje byly pořízeny už před 20 lety, nyní se napjatě očekává zprovoznění prvních zcela nových tramvají Hitachi Rail Sirio (nástupce Bredamenarini), kterých má být dodáno 70.
Před hlavním nádražím Porta Nuova zastavovala také linka 15 mířící do malebného předměstí Sassi. Nedělní provoz a náhrada některých tramvajových linek autobusy znamenala, že k vidění tento den nebyly nejstarší dvoučlánkové vysokopodlažní tramvaje série 2800.
Turín trápí přestárlost vozového parku tramvají i řada již nepoužívaných tramvajových tratí. První problém by měla již brzy vyřešit dlouho očekávaná dodávka 70 nízkopodlažních tramvají od firmy Hitachi Rail, což je pokračovatel italské Ansaldobredy. To by mělo znamenat definitivní konec prastarých dvoučlánkových vyoskopodlažních tramvají, které ač v průběhu života kompletně přestavěné, už dávno neposkytují požadovaný komfort. Díky novým tramvajím by měla být flotila turínských tramvají již kompletně bezbariérová a i 60 let staré tramvaje by už měly zůstat pouze na historické lince 7. A třeba...
Nejnovější a zároveň druhé nejvýznamnější turínské nádraží Porta Susa je využíváno jak dálkovými vlaky, tak linkami místní příměstské železnice, která se díky tunelu pod centrem nebývale rozvinula. Zbývá do ní zapojit už jen kolejovou trasu z letiště.
Čínské trolejbusy BYD ovládly Turín. Na rozdíl od předchozí dvanáctimetrové série z roku 2017 a devítimetrové série z roku 2019 má tato padesátikusová dodávka už běžná evidenční čísla a běžný turínský nátěr. Elektromobilita se zde tedy stává standardem. Čínský výrobce by měl dodat ještě 50 dalších vozů stejného typu.
Kloubový Citelis z roku 2011 na tramvajové lince 13, která jezdí od západu na východ, leč v den návštěvy byly tramvaje nahrazeny autobusy. Tato linka jezdí ve všední dny v intervalu 5-6 minut.
A v opačném směru projíždí kolem vlakového nádraží Porta Susa jeden ze 47 nových kloubových autobusů Conecto od Mercedesu v novém křiklavém nátěru MHD. Naposledy jich bylo dodáno 12 v závěru roku 2020.
Jeden z posledních dodaných čínských elektrobusů z rekordní padesátikusové série bezemisních vozidel realizované v roce 2021. A následovat by mělo dalších 50 kusů stejného typu.
Už 15 let starý klasický plynový autobus Iveco CityClass, kterých po velké dodávce nových autobusů i elektrobusů valem ubývá.
V nedělním provozu jezdily tramvaje pouze na 4 linkách, třináctka byla nahrazena autobusy. 10 let starý Citelis zastavuje na náměstí Castello uprostřed historického centra. Autobusů tohoto typu bylo pořízeno téměř 90.
Historická linka 7 jezdí o víkendech z náměstí Castello na okružní trase v centru. Použity jsou na ní historické tramvaje, které vlastně dosud jezdí i na normálních linkách, jen v novém kabátě. Tato tramvaj je z roku 1960.
Novinkou na některých vytížených zastávkách jsou malé e-paperové displeje s aktuálními odjezdy spojů. Při chybějících konkrétních jízdních řádech je to více než užitečné. Celkem spolehlivě ale funguje webová aplikace, kde si můžete najít aktuální polohu vozidel na každé lince.
Nejkapacitnější plně nízkopodlažní tramvaje Alstom Cityway jsou používány na páteřních severojižních linkách 4 a 10. Jednou z nejvýznamnějších tramvajových křižovatek je náměstí Republiky severně od historického centra. Tramvaje tu přes kolejové křížení jezdí velice odvážně.
Nejdelší tramvajová linka 4 je dlouhá 18 km a má severní konečnou na vzdáleném sídlišti Falchera. Tramvajová trať sem byla prodloužena v roce 2000 a najdete zde i krátký podzemní úsek pod vlakovým nádražím Stura.
Také na jedné ze subdodávek pro turínský dopravní podnik GTT bylo k vidění turecké příměstské Conecto od Mercedesu, zde na konečné tramvají Falchera na velkém severním sídlišti daleko za vlastním Turínem.
Velkou obměnou si od poslední návštěvy prošla autobusová flotila turínského dopravního podniku GTT. Turín se stal elektrobusovou emocí díky poslední dodávce 50 čínských dvanáctimetrových elektrobusů BYD v roce 2021. A další padesátka by měla následovat. Spolu se staršími elektrobusy BYD o délce 12 a 9 metrů a také společně s již téměř dvacetiletými italskými minielektrobusy by tak měl mít Turín už 150 elektrobusů. Kromě toho doplnil v roce 2019 flotilu 75 plynových autobusů Mercedes-Bennz Conecto dalšími 40 standardními vozy stejného typu a v roce 2020 přibylo ještě 20 dalších, z toho 12...
I v krátkých článcích s podvozky u tramvaje Alstom Cityway se dá sedět. Těchto plně nízkopodlažních tramvají bylo dodáno v letech 2001-3 celkem 54. 6 z nich je jednosměrných. Nejdelší severojižní linka 4 má ve všední den interval 6 minut.
Tramvaje jezdí i do nejmalebnější části Turína podél řeky Po. Poblíž konečné ve čtvrti Sassi lze přestoupit na ozubnicovou železnici na kopec Superga. Tyto tříčlánkové tramvaje se střední nízkopodlažních částí tu jezdí už 30 let.
Překvapením na jedné z městských linek projíždějících kolem jižního vlakového nádraží Lingotto byl tento původně vídeňský zánovní autobus Mercedes-Benz Citaro, provozovaný jedním ze subdodavatelů pro turínský dopravní podnik.
Místní provozovatel regionálních linek Arriva pořídil v poslední době větší množství autobusů Iveco Crossway českého původu, a to i ve vysokopodlažním provedení. Jeden z regionálních spojů by zachycen u místního hlavního vlakového nádraží Porta Nuova.
Na turínské letiště stále i přes dlouho připravované nové vlakové spojení jezdí jen autobusy v podobě těchto regionálních vozů Iveco Crossway dopravce Arriva. Interval je ve všední dny 15 minut, o víkendu půl hodiny, a tak není divu, že bývá problém se do autobusu vejít. Tato linka navíc obsluhuje místní předměstí Turína, takže se zde míchají letečtí cestující s místní frekvencí. Na rychlosti linky to také nepřidá.