Průmyslové městečko Wuppertal se proslavilo především svojí unikátní zavěšenou dráhou vedenou údolím řeky Wupper, na které byl nedávno kompletně obnoven vozový park. S touto pozoruhodností je spojen také jeden ze tří zbylých trolejbusových provozů v Německu, zasahující z města Solingen až do Vohwinkelu, kde právě začíná již zmíněná Schwebebahn do Wuppertalu, která tu funguje už 120 let. Největší německý trolejbusový provoz v Solingenu se úspěšně rozrůstá – nedávno zde přivítali už sedmou linku a rozšiřuje se také flotila bateriových trolejbusů.

Wuppertalská zavěšená dráha, neboli Schwebebahn, funguje nepřetržitě od roku 1901. Na trase dlouhé 13 km je 20 zastávek, dráha je vedená 8-12 metrů nad zemí. Cca 10 km vede nad řekou Wupper, zbytek nad ulicí. Na obou koncích jsou obratiště. Většina zastávek je původních, stejně tak i ocelových podpěr. V roce 2019 byla dokončena výměna vozového parku – původní tříčlánkové modrooranžové soupravy z roku 1972 nahradilo 31 nových světlemodrých od konsorcia Vossloh-Kiepe. První vozy nové generace „15“ začaly jezdit v roce 2016. Linka 60, jak je Schwebebahn oficiálně značena, jezdí ve špičkách v...
Nové zavěšené vozy wuppertalského Schwebebahnu nahradily postupně od roku 2016 předchozí generaci z roku 1972. V roce 2019 dojezdily poslední staré jednotky. 31 nových tříčlánkových vozidel dodal Vossloh-Kiepe.
Točna na západní konečné linky 60 Vohwinkel, kde se nachází také depo včetně možnosti oprav souprav. Zde také navazuje trolejbusová linka 683 do Solingenu.
Pohled na západní konečnou stanici Vohwinkel, kterou podjíždí solingenská trolejbusová linka 683. Kousek odtud je také vlakové nádraží místního S-Bahnu.
Plně prosklený interiér zadní části vozu visuté dráhy poskytuje dokonalý výhled na tuto malebnou trasu vedenou většinou nad korytem řeky Wupper.
Jízdní řád visuté dráhy, neboli Schwebebahn, označované oficiálně jako linka 60. Intervaly ve všední dny jsou skoro stejné jako o víkendech – velkou část cestujících totiž tvoří turisté.
Interiér dvou hlavních článků nových vozidel visuté dráhy poskytuje řadu dvojic sedadel v levé části vozidla.
Západní úsek vedený nad středem místní ulice je přerušen dálnicí, která zároveň rozděluje čtvrti Vohwinkel a Sonnborn. Po zbytek trasy už visutá dráha vede nad řekou.
Zhruba v polovině trasy vede visutá dráha také průmyslovou oblastí s řidší zástavbou. Vlastní město Wuppertal leží ve východní části celé 13 km dlouhé trasy.
Většina z 20 stanic visuté dráhy si drží svůj původní historický ráz. Jinak je tomu u této stanice v průmyslové části trasy.
Nová souprava vyjíždí z hlavní stanice v centru Wuppertalu. Kousek odtud je místní hlavní vlakové i autobusové nádraží.
A nad korytem říčky Wupper přijíždí linka 60 až na svou východní konečnou Oberbarmen na východě Wuppertalu u místního vlakového nádraží. Jízdní doba linky 60 je 31 minut.
Za východní konečnou stanicí Oberbarmen se jede visutá dráha otočit a hned nato vyráží zpět na trasu. Vozy jsou vybaveny novým evropským zabezpečovačem ETCS.
Východní konečná visuté dráhy Oberbarmen i s přilehlým depem, kde se stejně jako na západním konci odstavují soupravy. Zde kromě vlaků navazují také místní autobusové linky dopravce VER, který působí v řidčeji osídlené aglomeraci mezi městy Wuppertal, Essen, Bochum a Hagen.
Modernizované přednádraží u wuppertalského hlavního nádraží, kde byla vkusně zakomponovaná i nová odbavovací hala s řadou obchodů. Vlevo od nádražní budovy najdete také místní autobusové nádraží.
Wuppertalské autobusy jsou podobně jako nová vozidla visuté dráhy světle modré. Provozuje je místní dopravní podnik WSW. Linky se rozjíždějí odtud z autobusového nádraží hned vedle hlavního vlakového nádraží v centru města.
Souhrnný informační panel na moderním autobusovém nádraží, jehož nástupiště jsou v těsném sousedství vlakových nástupišť. Vlakem se odtud dostanete po hlavní trati do Düsseldorfu nebo Dortmundu.
I přes Wuppertal jezdí rychlá vrstva nových částečně dvoupodlažních vlaků Siemens Desiro HC pod značkou Rhein-Ruhr Express.
Informační dodávka wuppertalského dopravního podniku zaparkovaná na místním autobusovém nádraží. I místní MHD je zapojená do integrované dopravy VRR.
V sousedním Solingenu, který je s Wuppertalem víceméně srostlý, najdete největší německý trolejbusový provoz, který se od poslední návštěvy v roce 2009 významně zmodernizoval a rozrostl. Ty tam jsou vysokopodlažní třínápravové trolejbusy MAN na dlouhé meziměstské lince 683, které se na jižním konci otáčely na speciální točně poblíž městečka Burg. Díky novým kloubovým trolejbusům Hess s pomocným naftovým agregátem mohla být linka 683 prodloužena jak na jihu k nádraží Burg, tak i na severu k nádraží Vohwinkel, a to bez trolejového vedení. Zde se také potkává s visutou dráhou z Wuppertalu.
Od západní konečné stanice visuté dráhy ve Vohwinkelu jezdí dlouhá trolejbusová linka 683 přes Solingen až do městečka Burg. V roce 2009 zde dojezdily vysokopodlažní třínápravové trolejbusy MAN, které se na jižní konečné otáčely na speciální točně. Díky těmto novým 15 kloubovým trolejbusům Hess mohla být linka prodloužena až do městečka Burg, protože mají pomocný naftový agregát. A v roce 2014 byla tato linka prodloužena i zde k vlakovému nádraží Vohwinkel bez nutnosti trolejí.
Další z 15 trolejbusů Hess z roku 2009 na centrální přestupní zastávce Graf-Wilhelm Platz v centru Solingenu. Tudy jezdí většina linek místní MHD. Trolejbusových linek tu jezdí 7.
V roce 2018 vyjela v Solingenu sedmá trolejbusová linka 695 značená jako BOB, což je zkratka pro nové bateriové trolejbusy. První 4 byly pořízeny v roce 2018 od Solarisu, dalších 16 již s karoserií 4. generace je dodáváno postupně nyní. Polovina je dvanáctimetrových, polovina kloubových.
Základem MHD v Solingenu jsou páteřní trolejbusové linky 681-683, každá v desetiminutovém intervalu ve všední dny. Ostatní linky už jezdí méně často.
O víkendu jsou na část trolejbusových linek v Solingenu nasazovány klasické autobusy místního dopravního podniku SWS. Ten v předtuše velké obnovy pomocí bateriových trolejbusů a plně elektrického provozu už do nových autobusů příliš neinvestuje.
Kolínský regionální dopravce RVK je největším provozovatelem vodíkových autobusů v Evropě. Aktuálně má už přes 50 vozidel. Jeden z nich zavítal na regionální lince až do centra Solingenu.
Hlavní nádraží v Solingenu se nachází poměrně daleko západně od jeho centra. S centrem města ho dvěma různými trasami spojují trolejbusové linky 681 a 682. Hlavní nádraží leží na hlavní trati z Kolína nad Rýnem do Dortmundu a část vlaků zde odbočuje také do relativně blízkého Düsseldorfu. Blíže historickému centru Solingenu vede pouze klikatá regionální trať.
Trolejbusová síť původně čítající 6 linek (681-686), se v roce 2019 rozrostla o sedmou linku 695 díky konceptu BOB, což je zkratka pro bateriové trolejbusy, které byly poprvé dodány v roce 2018 v počtu 4 kusů od polského Solarisu a které jsou stejně jako jízdní řády této linky speciálně označeny. Solingen ale pokračuje v nákupu bateriových trolejbusů dál, aktuálně sem přichází nové Solarisy Trollino s karoserií 4. generace, a to v počtu 8 kloubových a 8 standardních vozů. Kromě toho provozuje místní dopravce ještě starší kloubové trolejbusy Hess, VanHool a Berkhof.
Jeden z nejstarších autobusů Mercedes-Benz Citaro nasazený na trolejbusové lince 681 vyložil cestující u hlavního nádraží v Solingenu. Toto město chce docílit 100% bezemisní dopravy, mohutně proto investuje do nových bateriových trolejbusů.
Z Düsseldorfu přijela k hlavnímu nádraží v Solingenu regionální autobusová linka soukromého dopravce v podání nového kloubového MANu. Zatímco linky v Solingenu a Wuppertalu začínají šestkou, düsseldorfské linky sedmičkou.