Historické severošpanělské město zhruba v polovině cesty mezi Barcelonou a Madridem má cca 700 tisíc obyvatel a leží na březích řeky Ebro uprostřed pouštní krajiny v podhůří Pyrenejí. S oběma největšími španělskými městy ji spojují vysokorychlostní vlaky AVE, které zde mají od roku 2003 monumentální nádraží. Od roku 2011 zde jezdí také jediná tramvajová linka protínající město od severu na jih a v historickém centru je vedená bez trolejí. Tramvaj doplňuje mnoho autobusových linek, z toho dvě okružní. Potkáte tu také supermoderní elektrobusy Irizar ie tram. U příležitosti světové výstavy Expo vznikla pod centrem města v roce 2008 také městská vlaková linka „Cercanías“ s podzemními stanicemi pod centrem města.

Hlavní branou do Zaragozy je od roku 2003 nové obří nádraží Delicias na západním okraji města. Staví tu rychlovlaky AVE, kterými se dostanete do Barcelony za hodinu a půl, do Madridu cca za 75 minut. Nádraží vzniklo na místě původní vlakové zastávky, jejíž budova vypadá v porovnání s tou novou miniaturně. K vlakovému nádraží přiléhá i terminál pro regionální a dálkové autobusy. Odtud do centra se pak dostanete dvěma protisměrnými okružními linkami Ci1 a Ci2. A vlaky tu hrají i roli městské dopravy. Současně se světovou výstavou Expo v roce 2008 vznikl podzemní tunel pro městskou vlakovou...
V Zaragoze funguje od roku 2011 jediná tramvajová linka, která spojuje předměstí na jihu a severu s centrem města. Koleje vedou i přes historická náměstí, jako třeba zde na zastávce Plaza del Pilar. Kousek odtud překonává tramvaj most přes široké koryto řeky Ebro.
Španělské náměstí v centru, kde se tramvaje potkávají s mnoha autobusovými linkami. Je to jedna z nejdůležitějších přestupních zastávek MHD. V centru nenajdete trolejové vedení – tramvaje jsou zde napájeny pomocí baterií a krátce dobíjeny i během pobytů na zastávce z pásu mezi kolejemi.
Souhrnné informace o tramvajové dopravě najdete na každé zastávce. Provozovatelem je město Zaragoza, zatímco autobusy provozuje soukromý dopravce Avanza. Na každou trakci je tak potřeba samostatná jízdenka.
Jízdní řád jediné tramvajové linky. Ve špičkách jezdí každých 5 minut, o víkendech po 15. Jezdí se od 5 hodin ráno do půlnoci. Na trase dlouhé 13 km je 25 zastávek.
Interiér pětičlánkových tramvají CAF Urbos 3, které tvoří celý vozový park v Zaragoze. Celkem je k dispozici 21 tramvají, kvůli rostoucí poptávce byly nedávno přiobjednány další dvě.
Tady na jižním okraji centra v zastávce Emperador Carlos V už jezdí tramvaje pod trolejemi. Přestoupit tady můžete na okružní linky Ci1 a Ci2, které spojují širší centrum a také vlakové nádraží Delicias. O dvě zastávky dál můžete přestoupit na městskou vlakovou linku díky podzemnímu nádraží Goya, které bylo otevřeno v roce 2012.
Další ze zastávek v historickém jádru Zaragozy, kudy jezdí tramvaje na baterie. Většinu spojů zajišťují samostatné tramvaje, na některá pořadí jsou ale nasazeny zdvojené soupravy.
Na severním okraji Zaragozy za řekou Ebro stoupá tramvaj vyprahlou pouštní krajinou do čtvrti Parque Goya.
Zdvojená souprava na severní konečné zastávce Avenida de la Academia ve čtvrti Parque Goya na severu Zaragozy. Kousek odtud začíná rozlehlý vojenský prostor.
Dvojitá tramvaj v pouštní zastávce Juslibol na severu města poblíž jedné ze dvou tramvajových vozoven.
A zde je druhá tramvajová vozovna poblíž jižního konce tramvajové linky. Na tak malý tramvajový provoz je existence dvou vozoven poměrně neobvyklá.
Tramvajová linka vede kolem jižní vozovny dál na jih do čtvrti Valdespartera, kudy je vedena jednokolejně různými ulicemi.
Konečná zastávka Mago de Oz na jižním okraji Zaragozy uprostřed nové obytné čtvrti Valdespartera. Tramvaj se u otáčí na blokové smyčce a jinou ulicí se pak vrací zpět.
A zde ještě pro úplnost nástupní zastávka Mago de Oz o ulici vedle. Nová zástavba je zde poměrně řídká a velký prostor tu dostala zeleň.
Od roku 2011 jezdí v Zaragoze tramvaje. Jediná linka dlouhá 13 km a má 25 zastávek. Spojuje jižní a severní předměstí s historickým centrem, kudy projíždí bez trolejí. Nasazeno je celkem 21 pětičlánkových tramvají CAF Urbos 3, některé spoje jsou zdvojovány. Kvůli rostoucímu zájmu cestujících byly nedávno přiobjednány další dvě tramvaje. Zdejší provoz má dvě vozovny, jedna leží v jižní části trasy a druhá v severním koncovém úseku vedeném do zdejší pouště poblíž rozlehlého vojenského prostoru. Severní část trasy byla zprovozněna postupně v letech 2012 a 2013. V historickém centru projíždějí...
Výrazné osvěžení dostala v Zaragoze autobusová doprava díky 25 novým futuristickým elektrobusům Irizar ie tram. Ty byly dodány v roce 2022 a 14 z nich je ve dvanáctimetrové verzi.
Nové elektrobusy Irizar jezdí v počtu 11 kus také v kloubové verzi. Nejčastěji jsou nasazovány na linku 33 zajíždějící až do historického centra města.
Typickou barvou městských autobusů je ale červená. Cca 350 vozidel na 40 linkách tu provozuje soukromý dopravce Avanza. Tyto hybridní autobusy Volvo jsou jedny z nejnovějších – byly dodány v letech 2017-9. Standardních vozů je 76.
Zastávkové označníky autobusů MHD na jedné z hlavních zastávek v historickém jádru Zaragozy. Celkem tu jezdí cca 40 linek, číslovány jsou od 21 výše. Každá linka má svou barvu jak v přehledné mapě, tak i na zastávkách.
Nové elektrobusy Irizar ie tram standardní délky jsou nejčastěji nasazovány na linky 21 a 22 jezdící v centru společně s tramvají. Zde v jedné z nejrušnějších přestupních zastávek Plaza Aragón.
Kloubový elektrobus Irizar na páteřní lince 33, pro kterou je v části centra vyhrazen speciální koridor, který využívají linky 32, 33, 34 a 52.
Dostatečně prosvětlený interiér kloubových Irizarů s velkým prostorem pro kočárky nebo invalidní vozíky.
Poslední dodávka hybridních autobusů Volvo obsahovala také 36 kloubových vozidel. Zbytek vozového parku pak tvoří starší autobusy Irisbus, MAN nebo Mercedes-Benz.
Než pořídili v Zaragoze velkou sérii elektrobusů, testovali od roku 2019 po dvou kusech elektrobusy od španělského Irizaru a čínského BYDu.
Jeden z nejstarších kloubových autobusů Irisbus Citelis s karoserií Hispano z roku 2008 v konečné zastávce u vlakového nádraží Delicias.
Příměstské autobusy největšího španělského dopravce Alsa v přestupní zastávce Emperador Carlos V, kde navazuje tramvaj i okružní autobusová linka.
Sedmisettisícové město je pro jednu tramvajovou linku málo, proto tu je ještě cca 40 autobusových linek a cca 350 autobusů, které provozuje soukromý dopravce Avanza. Linky jsou číslovány od 21 výše a vynikají mezi nimi dvě protisměrné okružní linky. Část hlavních linek zajíždí až do historického centra města, kde mají vyhrazené koridory. Poměrně velký podíl je kloubových autobusů, poslední velká dodávka byla od Volva s hybridním pohonem čítající 112 vozů. Horkou novinkou jsou elektrobusy. Začalo to zkušebními vzorky od BYDu a Irizaru po dvou kusech. Nejnovější dodávka 25 futuristických...
S příjezdem rychlovlaků AVE vzniklo v Zaragoze v roce 2003 také nové monumentální nádraží Delicias na západním okraji města. Vedle obří betonové budovy je zachována také miniaturní původní nádražní budova.
Hlavní východní vstup do nového hlavního nádraží Delicias. Odtud se dostanete do Madridu za 75 minut, do Barcelony za 90 minut. Z nádraží se dostanete do centra jednou z autobusových linek, zastavují tu také dvě speciální okružní protisměrné linky Ci1 a Ci2.
Monumentální nádražní budova Delicias skrývá dlouhá nástupiště pro vlaky. Součástí nádraží je také hotel a přilehlé autobusové nádraží. Tudy jezdí také jediná městská vlaková linka C1 se šesti zastávkami, z toho 3 jsou pod centrem centrem města, která byla zprovozněna v rámci světové výstavy Expo v roce 2008. Linka jezdí v intervalu 30-60 minut z centra Zaragozy na severozápad do obce Casetas.
Pohled na vlakové nádraží Delicias od západu. Přednádraží tvoří velké náměstí s vodními prvky. Autobusem se odtud do centra dostanete do 10-15 minut
Ještě jeden pohled do útrob vlakového nádraží Delicias. Díky poloze Zaragozy na hlavní spojnici mezi Barcelonou a Madridem odtud jezdí vlaky do obou těchto měst velmi často.
Rychlovlaky AVE různých typů i maximálních rychlostí provozuje španělský národní dopravce Renfe. Novinkou je spuštění první soukromé rychlovlakové linky pod názvem Iryo s červenými vlaky mezi Madridem a Barcelonou.